I była miłość w getcie

Okładka książki I była miłość w getcie
Marek Edelman Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
198 str. 3 godz. 18 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
198
Czas czytania
3 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324714162
Tagi:
Miłość getto Marek Edelman wojna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki I była miłość w getcie Marek Edelman, Paula Sawicka
Ocena 7,0
I była miłość ... Marek Edelman, Paul...
Okładka książki Marek Edelman: Bóg śpi Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Marek Edelman
Ocena 7,6
Marek Edelman:... Witold Bereś, Krzys...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Bunt w Sobiborze. Opowieść o przetrwaniu w Polsce okupowanej przez Niemców Joseph Bialowitz, Philip Bialowitz
Ocena 7,4
Bunt w Sobibor... Joseph Bialowitz, P...
Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Ocena 7,8
Dziewczynka w ... Krystyna Chiger, Da...
Okładka książki Marek Edelman: Bóg śpi Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Marek Edelman
Ocena 7,6
Marek Edelman:... Witold Bereś, Krzys...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
668
13

Na półkach: , ,

Myślisz „getto”. Co widzisz? Ból, strach, głód? Strzały, śmierć, nienawiść? A może nic, może nic Ci to nie mówi?
Marek Edelman irytował się, że „nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość. Dlaczego nikogo to nie interesuje?” Czy wolno nam, potomnym, w ogóle zadawać takie pytania, czy wolno wspominać o miłości, mówiąc o czasach, w których przeważała nienawiść?
A jednak Edelman zatytułował swoje wspomnienia „I była miłość w getcie”. Jak zauważa Jacek Bocheński w przedmowie, nie po prostu miłość. To I jest ważne, bo pokazuje, że nie miłość była tam najważniejsza, a na pewno już nie pierwszoplanowa. Bo chodziło o to, żeby walczyć, żeby strzelać do Niemców, żeby przeskakiwać z bramy w bramę pod ostrzałem, aby uciec na aryjską stronę i przetrwać jako łącznik.
A miłość była nieustannie, była miłość matki oddającej swojej córce własny „numerek życia”, przepustkę do przetrwania. Była miłość przyjaciółki, która, jak twierdzi Edelman „zawsze pilnowała moich papierosów, nawet spała na nich”. Miłość nauczycielki, która jak Korczak, poszła za swymi uczniami na śmierć, chociaż mogła się uratować. Była miłość ludzi, którzy zakochali się w sobie nagle, znienacka, w ciągu dwóch minut zostali parą, by być ze sobą godzinę, dobę, tydzień, a potem zginąć.
Nie będę udawać, że ta książka zrobiła na mnie takie wrażenie, jak „Zdążyć przed panem Bogiem”, bo tak nie jest. Reportaż Krall jest doskonały, jest majstersztykiem. „I była miłość...” to czyste, nieoszlifowane, ostre wspomnienia. Nie mają tego literackiego piękna, co „Zdążyć...”, nie czyta się ich tak wartko. Mogą nawet momentami męczyć, bo są właśnie jak wspomnienia – rwane, dygresyjne, przeskakujące od jednego punktu do drugiego. Ciężko chwilami zrozumieć to, co Edelman musiał mieć przed oczami – układ ulic w getcie, poszczególne osoby i ich historie. Ale to nie ma być prosta literatura i nie udaje, że nią jest. Nie ma też być czystą historią, sam Edelman stwierdza, że „to co napisałem, może jest bez ładu i składu, ale to są tylko strzępy mojej pamięci”.
Ciężko jest mi uwierzyć w jakąkolwiek formę piękna i miłości w czasie być może najstraszniejszych sześciu lat w historii miłości. Ale ta miłość być musiała, bo bez niej umarłoby ostatecznie człowieczeństwo. I udowadniają mi to wspomnienia Edelmana, dla którego taka wątpliwość nie istnieje. Jestem mu za tę wiarę w człowieczeństwo wdzięczna, za to, że ufał mimo stwierdzenia, że należy do „przegranego pokolenia”.
Bo przecież jego słowa: „To początek słabości, strachu przed faszyzmem, strachu przed mocną władzą. Jeżeli dzisiaj w sobie nie zwalczymy tego strachu, to dalej będziemy mieć do czynienia z terroryzmem, z ludobójstwem.(...) A kto potrafi tego dokonać? W ostatnim półwieczu młodzież już parę razy pokazała, że potrafi to zrobić.(...)Tylko trzeba dziś znowu młodzież nauczyć, iż pierwszą i najważniejszą rzeczą jest życie, a potem dopiero jest wygoda.” są jednocześnie wyznaniem wiary i modlitwą.

Myślisz „getto”. Co widzisz? Ból, strach, głód? Strzały, śmierć, nienawiść? A może nic, może nic Ci to nie mówi?
Marek Edelman irytował się, że „nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość. Dlaczego nikogo to nie interesuje?” Czy wolno nam, potomnym, w ogóle zadawać takie pytania, czy wolno wspominać o miłości, mówiąc o czasach, w których przeważała nienawiść?
A jednak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 479
  • Przeczytane
    2 298
  • Posiadam
    522
  • Ulubione
    63
  • Teraz czytam
    33
  • II wojna światowa
    31
  • Chcę w prezencie
    23
  • Historia
    21
  • 2011
    19
  • Literatura polska
    19

Cytaty

Więcej
Marek Edelman I była miłość w getcie Zobacz więcej
Marek Edelman I była miłość w getcie Zobacz więcej
Marek Edelman I była miłość w getcie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także