Birds, beasts and relatives
Korfu
angielski
Anna

Gerald Durrell (ur. 1925), jeden z najpopularniejszych pisarzy brytyjskich. Przyszedł na świat w rodzinie niezbyt przywiązanej do stałego miejsca zamieszkania. Pierwsze lata swego życia spędził w Indiach, potem jakiś czas Durrellowie mieszkali w Anglii, aby wreszcie na dłużej osiedlić się na greckiej wyspie Korfu. Podczas tego pobytu Gerald na własną rękę poznawał miejscową florę i faunę oraz hodował całkiem sporą gromadę zwierzaków. Z wiekiem nie porzucił młodzieńczych fascynacji. Ukończył studia zoologiczne i już jako dwudziestodwulatek zorganizował, sfinansował i poprowadził ekspedycję do Kamerunu. Kolejne wyprawy zaprowadziły go do Gujany Brytyjskiej, Paragwaju i Argentyny. Zawsze jednak lubił powracać wspomnieniami do Korfu, a co najważniejsze, potrafił te wspomnienia zabawnie spisać w dwóch książkach: Moja rodzina i inne zwierzęta oraz Moje ptaki, zwierzaki i krewni.Na podstawie tej pierwszej BBC nakręciła film.

| 2014-06-24

Przesympatyczna książka z mnóstwem historii, w których uczestniczył autor i jego rodzina, pełna humoru i życzliwego spojrzenia na świat. Przez jej karty przewija się gromada "oryginałów", w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Bywają dni spokojne, ale nawet wtedy rodzinie Durrellów przytrafiają się zabawne nieporozumienia i dziwne sytuacje, wynikające zarówno z odmienności kultur - angielskiej i grecko-wyspiarskiej, jak i z niezłych "charakterków" poszczególnych członków rodziny i ich licznych znajomków.
Jednocześnie jest to zapis fascynacji Durrella wszelką fauną małą i dużą będącą w zasięgu wzroku, którą najchętniej zabrałby do domu, co niekiedy robi, ze skutkiem nieoczekiwanym dla najbliższego otoczenia. Dobra lektura na poprawę nastroju, a na dodatek można się sporo dowiedzieć o zwyczajach obserwowanych i przygarnianych przez Geralda zwierząt.

Anetka P | 2011-10-22

Książki opisujące życie Gerry'ego na Korfu są jedynymi, które czytałam kilkanaście razy. Pierwszy raz zetknęłam się z nimi w podstawówce. Zakochałam się w nich wtedy bezgranicznie i dożywotnio. Mam nadzieję, że dane mi będzie przeczytać je jeszcze kilkadziesiąt razy :)

Dama_Karo | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Trzeba przyznać, iż książka niesie za sobą wiele humoru – słownego i sytuacyjnego, którego źródłem są sami bohaterowie. Gerald jako narrator patrzy na wszystko z przymrużeniem oka i w żartobliwy sposób opisuje swoich najbliższych wspominając dzieciństwo spędzone na pięknej wyspie Korfu. Trzeba przyznać, że jego rodzina wykazuje się zaskakującą cierpliwością do wyczynów najmłodszego z rodzeństwa. Gerry bowiem sprowadza do domu najróżniejsze stworzenia, które (w najmniej spodziewanych momentach) pojawiają się w wannie, pudełku zapałek, lub w słoiku po ogórkach. Krótko mówiąc – domownicy muszą mieć się na baczności, bo nie wiadomo co może wyskoczyć z niewinnie wyglądającej skrzynki.
Największym atutem książki jest jednak wiedza przyrodnicza! Czytając śmiejemy się w głos i kiwamy głową z niedowierzaniem pod wpływem absurdalnych sytuacji… Mimochodem jednak dowiadujemy się dlaczego żuk gnojownik toczy przed sobą kulę albo czemu warto się zaprzyjaźnić z gekonem. Gerry pokazuje nam jak...

pistacjowa | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Bardzo fajna książka, ze sporą dawką humoru. W szczególności ujęło mnie to, iż w opisach przeróżnych stworzonek - choćby najmniejszych - oraz zachowań Durrella względem nich, widać nie tylko zwykłe zainteresowanie jakim darzył autor tytułowe "ptaki i robaki", ale wręcz ogromną pasję, fascynację nimi. Potrafił np. spędzić pół dnia w upale, obserwując żuki czy mrówki i uważać to, za niezwykle ekscytujące zajęcie.
Zastanawia mnie tylko jedno - co jakiś czas, autor wspomina, że raczył się winem, czasem w dość sporawych ilościach (na pikniku z rodziną czy też będąc w gościach), a przecież na Korfu mieszkał jako nastolatek, nie miał więcej niż 14 lat... ;)

nellanna | 2012-04-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Znakomita opowieść, napisana ze swadą i w dobrym starym stylu. Wdowa z czwórką dzieci osiedla się na Korfu, przed drugą wojną światową. Narratorem jest jej najmłodszy syn, Gerald, pasjonat przyrodniczy, z zacięciem dokonujący sekcji martwych żółwi, szukający okazów do swej licznej menażerii, wyrozumiale traktowany przez matkę i rodzeństwo, które buntuje się tylko trochę.
Napisane z poczuciem humoru i pełne fantastycznie skonstruowanych postaci, w epizodach. POLECAM

agabla | 2016-01-04
Przeczytana: listopad 2015

Równie świetna co pierwsza część. Cudowne historie na smętny listopad i nie tylko ;)

koemata | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, Audio, A w 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

sympatyczne i dowcipne przygody na Korfu

Kamila007 | 2011-06-30

Książka bardzo mi sie podobała.Choć sama nie za bardzo lubie opisy przyrody w książce, to tym razem spodobały mi sie. Urzekła mnie rodzina bohatera, zabawne historie i nietuzinkowi goście.Niesamowite jest to z jaką łatwością książka przenosi nas w świat śródziemnomorskiej fauny i flory.Pozwala poczuć ciepło morza izapach świerzych oliwek.

Bardzo sympatyczne opowieści o tym, jak rozbudziło się w zaraniu dzieciństwa autora zainteresowanie zwierzętami oraz o jego nietypowej rodzinie. Czytałam z zainteresowaniem. Po tej książce zupełnie inaczej patrzy się na ślimaka czy pająka.

Anna | 2010-02-28

Przezabawna i interesująca. Podeszłam do niej z pewną rezerwą, ale warto było przeczytać! Nie do wiary, że ktoś w taki interesujący sposób może opisywać zwierzęta.