Zniewolony umysł

Okładka książki Zniewolony umysł
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04405-6
Tagi:
ketman intelektualiści wobec komunizmu Alfa Beta Gamma Delta
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
593 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
854
136

Na półkach:

Cały czas dojrzewam do poety Miłosza (może do całej poezji jako takiej również muszę dojrzeć) ale uwielbiam Miłosza eseistę. Jednakże jego największe dzieło czytałem z ambiwalentnymi uczuciami.

Miłosz stworzył świetnie napisaną analizę o relacjach społecznych w trakcie i po II wojnie światowej, esej polityczny przedstawiający uniwersalne zasady funkcjonowania władzy totalitarnej oraz paraboliczną przypowieść. Nakreślił pobudki ulegania władzy komunistycznej: "poza zwyczajnym strachem, poza chęcią uchronienia się przed nędzą i fizycznym zniszczeniem działa pragnienie wewnętrznej harmonii i szczęścia". Mamy obraz ludzkiej psychiki, manipulacji pojęć, uczuć, wartości. Widzimy to społeczne poczucie absurdu i niejasności w latach stalinowskich.

Sam autor powiedział jednak: "Polska była tylko materiałem przykładowym. Ale w moim zamierzeniu chodziło o pokazanie fenomenu światowego, nie lokalnego, polskiego. Polska to tylko egzemplifikuje." Musimy zwrócić uwagę, że od momentu wydania, w Polsce odczytuję się dosłownie przez co otrzymał stygmat hipokryty. Na zachodzie odczytywano jako głos sumienia broniący podstawowych wartości.

Punktem centralnym książki są przykłady zniewolenia ideologicznego kilku pisarzy. Różne są powody współpracy z reżimem Alfy, Bety, Gammy i Delty. Andrzejewski przez mitomanię, Borowski nadużył wniosków z marksizmu,Putrament jako grafoman z kompleksem mniejszości potrzebował uznania i sławy,Gałczyński był pijakiem potrzebującym pieniędzy.

Moja ambiwalentność polega na uwielbieniu warsztatu, wiedzy i elokwencji poety. Z drugiej strony Miłosz nie jest świętym mężem tylko jedną z ofiar Nowej Wiary, heglowskiego ukąszenia, który jako apostata atakuje ostrością pióra swoich kolegów po fachu.

Podsumowując jest to jedna z książek, które trzeba znać.

Cały czas dojrzewam do poety Miłosza (może do całej poezji jako takiej również muszę dojrzeć) ale uwielbiam Miłosza eseistę. Jednakże jego największe dzieło czytałem z ambiwalentnymi uczuciami.

Miłosz stworzył świetnie napisaną analizę o relacjach społecznych w trakcie i po II wojnie światowej, esej polityczny przedstawiający uniwersalne zasady funkcjonowania władzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 062
  • Chcę przeczytać
    828
  • Posiadam
    338
  • Ulubione
    34
  • Literatura polska
    26
  • Teraz czytam
    24
  • Chcę w prezencie
    14
  • Nobliści
    12
  • Klasyka
    8
  • 2013
    6

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Zniewolony umysł Zobacz więcej
Czesław Miłosz Zniewolony umysł Zobacz więcej
Czesław Miłosz Zniewolony umysł Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także