Zniewolony umysł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04405-6
Luc Wawrzyniak

Dzieło Czesława Miłosza to nie tylko znakomita rozprawa z dziedziny politologii i badań nad komunizmem, to literacki traktat albo swoista powieść z kluczem, zawierająca ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastająca jednak z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika. Edycja niniejsza jest przedsięwzięciem wyjątkowym: wydawcy udało się namówić autora do skomentowania utworu, do ponownego spojrzenia na wypadki sprzed półwiecza i podzielenia się refleksjami z czytelnikiem.

książek: 1933
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

TO TRZEBA ZNAĆ! WREDNE ALE ŚWIETNE!!
Świetnie napisana, o postawach ludzi w okresie komunizmu, a ściślej reżymu stalinowskiego końca lat czterdziestych i przełomu lat 40- i 50-tych. Niestety, ksiązka wyjątkowo WREDNA. Miłosz, który wysługiwał się reżymowi, spijał miód z „kwiatów zła” piastując wysokie stanowiska na atrakcyjnych placówkach zagranicznych krytykuje postawy kolegów-pisarzy przebywających w kraju i konformistycznie układających się z PRL-owską władzą.

Najbardziej gnoi Alfę, czyli Andrzejewskiego, przedwojennego endeka, lecz przecież pedała i alkoholika, co poniekąd tłumaczy jego wątpliwie moralną postawę. Co gorsza, ośmieszony, zgnojony Andrzejewski korzystał, po latach, z zaproszeń Miłosza do Stanów Zjedn., puścił w niepamięć własną hańbę i z przyjemnością delektował się bogactwem miłoszowej rezydencji .Drugim krytykowanym był Borowski, trzecim - Putrament, czwartym zaś Gałczyński.

WREDNOŚĆ Miłosza ujawnia się w całej krasie przez upublicznianie,...

Podczas czytania 'Zniewolonego umysłu' musiałam co jakiś czas robić sobie przerwy - ta pozycja jest dość mocna i poraża swoją (o dziwo) aktualnością. Nowa Wiara oraz Metoda kontra człowiek zaliczany do inteligencji - Miłosz zaskoczył mnie swoimi ciekawymi i niekiedy trafnymi poglądami. Jego eseje zawarte w tej książce warto znać. Osobiście polecam teksty dotyczące biografii znanych polskich pisarzy. Ze wstydem przyznam się, że poznałam tylko... jednego. Resztę musiałam, niestety, sprawdzić.
'Zniewolony umysł' to dowód na to, że Czesław Miłosz to autor nadal wart naszego zainteresowania.

Kamil Szaładziński | 2014-08-12

Cały czas dojrzewam do poety Miłosza (może do całej poezji jako takiej również muszę dojrzeć) ale uwielbiam Miłosza eseistę. Jednakże jego największe dzieło czytałem z ambiwalentnymi uczuciami.

Miłosz stworzył świetnie napisaną analizę o relacjach społecznych w trakcie i po II wojnie światowej, esej polityczny przedstawiający uniwersalne zasady funkcjonowania władzy totalitarnej oraz paraboliczną przypowieść. Nakreślił pobudki ulegania władzy komunistycznej: "poza zwyczajnym strachem, poza chęcią uchronienia się przed nędzą i fizycznym zniszczeniem działa pragnienie wewnętrznej harmonii i szczęścia". Mamy obraz ludzkiej psychiki, manipulacji pojęć, uczuć, wartości. Widzimy to społeczne poczucie absurdu i niejasności w latach stalinowskich.

Sam autor powiedział jednak: "Polska była tylko materiałem przykładowym. Ale w moim zamierzeniu chodziło o pokazanie fenomenu światowego, nie lokalnego, polskiego. Polska to tylko egzemplifikuje." Musimy zwrócić uwagę, że od momentu...

Karolina | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

No i mam zgryz z tą książką. Zwlekałam z napisaniem opinii licząc, że może jakaś klapka mi w łepetynie zaskoczy i przyłączę się do zachwytu. Niestety.
Abstrahując od komentarzy przyrównujących tę pozycję do przypowieści tudzież alegorii (ani jedno ani drugie w mojej ocenie nie znajduje uzasadnienia) mam nieodparte wrażenie, że brakuje tu przede wszystkim dystansu i obiektywizmu. Nie powiem, pierwszy, drugi i przedostatni rozdział zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. Odniesienia do Witkacego i rozważanie możliwych postaw wobec totalitaryzmu warte są analizy. Jednak środek...

Nie rozumiem zabiegu pozbawiania tytułów rozdziałów nazwisk opisywanych postaci świata literackiego, których życie i dorobek przedstawione zostają następnie tak drobiazgowo, że nie sposób ich nie zidentyfikować. Notabene drobiazgowy opis postaci niestety nie przekłada się na rzetelną analizę bodźców dla których ten czy inny stanął po stronie Nowej Wiary. Uwarunkowania historyczne i propaganda to nie wszystko....

Konkwistadorrr | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Przyznaję, jestem trochę snobem, ale tylko tak troszeczkę. Przeczytałem "Zniewolony umysł", ponieważ wcześniej (znaczy się już w szkole średniej) dużo słyszałem o tej książce i były to opinie typu "pozycja obowiązkowa" etc.,. Czesława Miłosza kojarzyłem tylko z poezji, a poezji ogólnie nie lubię (przede wszystkim za formę, a poprzez tą formę rzadko kiedy rozumiałem treści). Do tego jeszcze zraziłem się prozą tego autora, którą czytałem jakieś kilka lat temu i było to chyba "Zaczynając od moich ulic". Zupełnie ta książka do mnie nie przemówiła. Ale co tam! Jak na takiego trochę snoba przystało "Zniewolony umysł" nie mógł mi umknąć. Nie umknął podejrzewam tylko dlatego, że na domowych półkach z książkami znalazłem ową pozycję noblisty w wersji drugoobiegowej (nawet dało się to czytać pomimo drobnego druku). Zobaczyłem, że jest, odłożyłem, poleżało kilka miesięcy i o to przeczytane!
Wprost - bardzo mi się ta książka podoba. Napisane przystępnym językiem, ciekawe, nie nudzące, bez...

Oenovich | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Miłosza-eseistę nadal w powszechnej świadomości przykrywa Miłosz-poeta, nie całkiem słusznie. "Zniewolony umysł" to niezwykłe studium świadomości polskich intelektualistów, którzy po wojnie podpisują się pod nowym ustrojem.
Bywa teoretycznie - jak na przykład w rozważaniach o Ketmanie, ale nie jest nużąco; autor powraca często do osobistych doświadczeń i wtedy ciężko ukryć mu wzruszenie, szczególnie w zamykających całość "Bałtach".
Dla wielu najciekawsze będą fragmenty dotyczące konkretnych pisarzy, a więc "Alfy", "Bety", "Gammy" i "Delty". Trudno je jednoznacznie ocenić. Część czytelników (wielbiciele twórczości któregoś z panów)zapewne uzna te teksty za przekłamane, inni z kolei mogą w nich dostrzec perełki, dowód niezwykłej wnikliwości Miłosza.
Ciekawe jest również posiłkowanie się "Nienasyceniem" Witkacego w rozważaniach dotyczących konsekwencji metafizycznych wyborów intelektualisty.
Nie wiem, czy każdego z czytelników przekona "Zniewolony umysł", ale warto się z tymi tekstami...

Jazir | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Komunizm

Miłosz już nie w roli dyplomaty powojennej Polski ale Juliana Apostaty porzucającego Nową Wiarę, dzieli świat na czerwony i biały, w świecie tym postacie oraz ich wybory są tłem do moralnego potępienia jednego z nich. Pomimo odrealnionego łzawego moralizatorstwa nie jest to prymitywna propaganda antykomunizmu, jaką stanowi literatura współczesna poruszająca temat. Esej, napisany z charakterystycznym dla autora czarem intelektualnym, "pogan" miał przerazić, "wtajemniczonych" przygnębić. Czym jest w rzeczywistości? Niestety, to wciąż tylko Joseph Raymond McCarthy, w wersji dla klerków.

Beth | 2010-10-19
Przeczytana: lipiec 2010

Niezwykle ciekawy esej, dał mi do myślenia na długi czas. W ogóle to śmiem twierdzić, iż eseje Miłosza są znacznie ciekawsze od poezji.

Mateusz | 2013-04-12
Kulturalna | 2013-09-16
Przeczytana: 15 września 2013

Moje słowa są równocześnie protestem. Doktrynie odmawiam prawa do usprawiedliwienia zbrodni popełnianych w jej imieniu. Współczesnemu człowiekowi, który zapomina o tym, jak nędzny jest w porównaniu z tym, czym może być człowiek- odmawiam prawa do mierzenia przeszłości i przyszłości własną miarą.

Z Czesławem Miłoszem spotkałam się w szkole podstawowej, biorąc udział w jakimś konkursie recytatorskim. Laureat Literackiej Nagrody Nobla, z 1980 r. Poeta, prozaik, esteta, prawnik, jak tłumaczy ciocia Wikipedia. Jednym słowem nasze dobro narodowe. Debiutował w grupie poetyckiej Żagary ( uwielbiam ich wiersze), studiował w Wilnie. Podczas II WŚ, lepiej znany jako Jan Syruć. Później romans z komunizmem, który skończył dość szybko, bo już w 1951 jego dzieła objęto cenzurą. Niestety, plama w życiorysie pozostała, dlatego między innymi autor napisał Zniewolony Umysł.

W czym tkwi fenomen komunizmu ? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autor. Sięga do...

Książki odzyskane po 1989

4 czerwca 1989 roku to data pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej. Wraz z upadkiem komunizmu, upadła też cenzura i co za tym idzie książki, do tej pory zakazane, wreszcie mogły ukazać się w oficjalnym obiegu.

Polska na targach książki w Pekinie

W środę, 29 sierpnia rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Pekinie. Instytut Książki w tym roku już po raz czwarty pokazuje książki polskich autorów i zachęca chińskich wydawców do zainteresowania się naszymi tytułami.