Królowa Tiramisu

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-144-1
tiramisu, królowa, miłość, jajemnica
Kejdi

Piękna opowieść o miłości, tajemnicy i złudzeniach; opalizująca, precyzyjnie i bogato utkana, jak mozaika czy perski dywan; gęsta od przeczuć i snów. Tu, jak w filmach Davida Lyncha, tajemnica skrywa tajemnicę, a miłość podszyta jest wyrachowaniem i zdradą; jak na obrazach Chagalla, baśnie oblekają się w ciało i ocalają dziecięcą wyobraźnię, wreszcie, jak w "Senniku współczesnym" Konwickiego, żywi mieszają się z duchami; ujawniają się najwstydliwsze pragnienia...

Młody chłopak i dojrzała kobieta, on - nadwrażliwy doktorant, ona - piękna i pozbawiona złudzeń mężatka, dyrektor radiowego pasma. Julia zwodzi kochanka fantazjami o wspólnym życiu, choć dobrze wie, że jej mąż - prezes korporacji - nie pozwoli jej odejść, sama też nie ma ochoty rezygnować z luksusowego życia... Gra przecież rolę "ornamentu" w biznesowych planach męża, jest idealną "pokazową" matką i żoną. Nadchodzi jednak dzień, kiedy "dary", którymi hojnie obsypuje ją mąż, przestają rekompensować uczuciowe braki - Julia rozdarta jest pomiędzy potrzebą czułości, adoracji i szczerości, a wyuczoną "rozwagą". To może być przecież ostatnia szansa, by pięknie i mocno żyć z kimś, kto patrzy na nią "sercem", a nie tylko się opłaca i używa...

To przejmująca opowieść o współczesnej kondycji ludzkiej, zagubieniu się na targowisku metek, cen, form i póz. O tych, co dostali szansę, by pięknie i mocno żyć, i pomimo niedojrzałości, wypalenia lub emocjonalnego okaleczenia, uporczywie próbują, zdradzając się i kochając, zrywają, w poszukiwaniu szczęścia, z wyuczonymi rolami. O próbie przełamania losu, niebezpieczeństwie dokopania się za głęboko, poszukania za daleko; nietrwałości i bolesności życia, mrocznych tajemnicach ludzkiej duszy.

Jola Sopińska | 2015-01-08
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Nie wiem dlaczego czytelnicy tak źle oceniają książkę Bohdana Sławińskiego. Książka była nominowana do nagrody literackiej „Nike” w 2009r. I słusznie! To bogata, poetycka opowieść o młodym mężczyźnie, który poszukuje swojej drogi życiowej. Jest bardzo samotny, ale nie godzi się na kompromisy. Powieść jest napisana pięknym, plastycznym językiem (w końcu autor jest poetą). Zanurzamy się w jego marzenia senne, refleksje. Baśniowe postacie mieszają się z rzeczywistymi. Całkowity odlot! Ale pod podszewką uwiera ból istnienia. Ta książka jest ciekawym przeżyciem czytelniczym. Szkoda, że Sławiński nie publikuje częściej prozy. Więcej takich polskich pisarzy!

iza122 | 2013-03-17
Przeczytana: 16 marca 2013

"Królowa Tiramisu" to tytuł książki, który mnie zmylił. Całkiem inaczej wyobrażałam sobie treść tej powieści. O czym jest książka - o życiu i to bardzo realistycznym. A kto jest narratorem? - mężczyzna, a to już, okazało się ciekawym doświadczeniem.
Głównym bohaterem i zarazem narratorem jest Piotr. Opowiada on historię swojego dzieciństwa, później młodości. Objawia swoje odczucia, a także i fantazje senne. Ujawnia myśli jakie go nękają. Analizuje to co było i to co jest.

Trudno jest mi streścić historię, nie ujawniając zbyt wiele. Na początku ma się wrażenie, że jest to prosta, życiowa historia, jednak ma w sobie podtekst psychologiczny, który tą prostotę likwiduje. Autor bardzo dobrze pokazał głównego bohatera, wykorzystując narracje pierwszoosobową pozwala czytelnikowi "wejść w skórę" Piotra. Widzieć jego oczami, czuć i myśleć tak jak on. Dla mnie, jako kobiety, było to ciekawym doświadczeniem, na chwilę mogłam wejść w męską psychikę i tok myślenia.

Czytanie nie jest lekkie,...

Valakiria | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, Nigdy więcej!
Przeczytana: 22 października 2013

Książka w ogóle do mnie nie przemówiła. Intro i pierwsza część to jeden wielki bełkot o niczym, na miarę wierszy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Druga część jest nieco ciekawsza, ale i tak nie mogłam się doczekać by mieć ten koszmarek za sobą. Chyba najprzyjemniejszą częścią tej książki jest baśń o królowej Tiramisu, która zdaje się być kluczowa, jeśli w ogóle chce się spróbować pojąć co autor miał na myśli. Mimo to jednak, pomimo najszczerszych chęci, książka nie trafiła do mnie. Nie rozumiem, dlaczego była nominowana do nagrody Nike. Nie polecam.

adorable | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 26 marca 2011

Przyznam, że dawno nie miałam takiego problemu z wydaniem opinii o jakiejś książce. Pierwszy przymiotnik, którym mogę opisać tą książkę to DZIWNA.
"Królowa Tiramisu" to niespełna 200stronicowa książka, którą czyta się bardzo szybko, ale zarazem.. ciężko. Są momenty, które wciągają i są jak najbardziej w porządku, ale bywały takie fragmenty, w których akcja była tak zaplątana, niewyjaśniona i napisana takim językiem, że chciałam to jak najszybciej skończyć i mieć za sobą.
Na pewno spodziewałam się czegoś o niebo lepszego. Jak widać - nie ocenia się książki po okładce.

ouLIPOgram | 2012-08-04

Pretensjonalny koszmarek, bełkot o niczym, nędza i żal. Nie rozumiem kapituły Nike, która dała książce nominację. Dlatego Nike, razem z Paszportami Polityki, przestaje być nagrodą prestiżową a promującą młodych pseudo-pisarzy, którzy niestety nie wiedzą co to literatura. Wylewają tylko swoje frustracje, żale i pretensje (że matka nie kochała, że ojciec pił i gwałcił, że Polska B to PGRowski skansen bez perspektyw, etc.), ale to potrafi każdy.

Moomu | 2015-09-17

Nie do końca "moja filiżanka herbaty" ;) Jednak jest w tej opowieści coś hipnotyzującego, coś niecierpliwie sensualnego. Nominacja do Nike - moim zdaniem w pełni zasłużona.

mrix13 | 2013-05-23

Moim zdaniem oskarżanie autora o język, czy dość pogmatwana fabułę jest nieuzasadnione. Z mojej strony mogę tylko dodać, że książka ta wzbudziła we mnie mieszane uczucia, co jest jej jak najbardziej pozytywnym aspektem. Dlaczego? Bo gdyby przez całe 200 stron towarzyszyłoby mi tylko jedno uczucie, to mógłbym stwierdzić, że książka jest nudna i do bani. Podążanie za narracją momentami przypominało mi "Dzień Świra" Zachęcam do lektury, bo warto.

Marta Antczak | 2014-04-01

Nie polecam tej książki. Z każdą następną stroną rosło we mnie przekonanie, że autor kompletnie nie miał na nią pomysłu. Zbitek frustracji i bełkotu o niczym. Książkę czyta się bardzo ciężko, natomiast wynieść z niej można naprawdę niewiele.

Podejście numer dwa do tej książki, napisana dziwnym językiem.
po przeczytaniu opini ciekawa jestem czy uda mu się doczytać do końca?

uszas | 2014-01-15
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Męcząca, lecz wciągająca... I moje ulubione Jezioro Białe w tle...