Mroczny Eros

publicystyka literacka, eseje
Agora
2021-11-10
2021-11-10
literatura polska polityka satyra polszczyzna język anegdoty

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...

Bardzo ciekawe przemyślenia na temat wypowiedzi, bardzo często politycznych. Mocno się uśmiałem kiedy autor przytaczał transparenty widoczne na marszach organizowanych przeciwko rządom dobrej zmiany. Bardzo przyjemny przerywnik.

1906

Zbiór przemyśleń dotyczących słów i języka.
Uwaga: w wersji audio jest (bonusowo?!) jeden podrozdział, którego nie ma w wersji papierowej książki (przynajmniej w moim wydaniu). Czyżby ktoś zabawił się w cenzora?
ps. podrozdział nie jest ostatni i w papierze powinien znaleźć się między "Miękiszon" a "Cuda".

Zbiór przemyśleń dotyczących słów i języka.

Zaczerpnięte z czasu fermentu politycznego. Mniej analityczne od poprzednich pozycji, ale w tym samym stylu.

Niestety, po lekturze "Pypci na języku", oczekiwałem czegoś innego. Wskazywane przez autora mechanizmy nie są analizowane zbyt szczegółowo. Poszczególne felietony zawierają dużo więcej oceny polityki rządzących niż ich języka. Analizie podlegają prawie wyłącznie przedstawicie prawicy. U polityków PiSu punktowane są nawet najdrobniejsze błędy, które zdarzyć się mogą każdej osobie publicznej i w których trudno doszukiwać się świadomej manipulacji. Równocześnie gloryfikowane są hasła z transparentów ich przeciwników, a przedstawicie opozycji są właściwie pominięci. Mimo, że światopogląd mam bardzo zbliżony do autora i zgadzam się z zawartą w tej książce krytyką, nie po to sięgnąłem po tę książkę. Oczekiwałem więcej analizy samego języka niż polityki. Liczyłem, że dowiem się więcej o mechanizmach retoryki, konstrukcji zdań czy słowotwórstwa. Tutaj mam wrażenie, że stanowią one jedynie pretekst do dłuższej wypowiedzi na temat samych intencji polityków i analizy ich poglądów, bardziej niż samej wypowiedzi.
Nadal ciekawa, jednak nie dla osób wyczulonych na wszechobecne podziały i poszukujące czegoś poza swoimi "bańkami". A przynajmniej czegoś, co ich w tych bańkach nie utwierdza.

Bardzo trafne i zabawne. Bardzo w moim guście. Po tej książce lepiej rozumiem dlaczego miłośnicy pisu tak bardzo nie znoszą Rusinka.

Krótsze i dłuższe felietony na bieżące tematy społeczne. stąd też trochę mało odporne na umykający czas i zmieniającą się scenerię. Mimo to, książka godna polecenia choćby ze względu na sprawność literacką, poczucie humoru i celne spostrzeżenia.

Uwielbiam wszystkie książki Pana Michała, więc byłam tu całkowicie stronnicza i bawiłam się wyśmienicie.

Znacznie lepsza od "Zero zahamowań", wyśmiewająca ignorancję, szydząca z języka, arogancji dla adwersarzy - polityków głównie "dobrej zmiany". Bezlitośnie punktuje brak wiedzy, kpi z politycznej nowomowy, obnaża nieznajomość reguł językowych itd. Cóż, mam wrażenie jednak, że czytając, to ja bardziej wstydziłem się - za język tychże "podmiotów lirycznych", niż one same za swoje wypowiedzi kiedykolwiek...
Czytało mi się te felietony dobrze, lekko i z humorem, za półmetkiem jednak zacząłem się czuć coraz bardziej znużony formą i treścią tej narracji - może trzeba było lekturę podzielić na etapy, a nie zaaplikować sobie wszystko na raz.

Mroczny Eros Michała Rusinka to książka dla osób lubiących łapać za słówka, szczególnie polityków, szczególnie zjednoczonej prawicy.

Jest to jednak książka krótko aktualna. Ludzie niezorientowani w polskiej scenie politycznej między połową 2020 a połową 2021 roku mogą mieć problem ze zrozumieniem zawartej tu ironii. Nie tylko mogą, a prawdopodobnie po prostu nie zrozumieją.

Nie jest to pozycja dla kogoś zmęczonego już głupotami, którymi codziennie bombardują nas politycy. Nie będzie zadowolony_na też zatwardziały_ła zwolennik_czka konserwatyzmu (albo ogólniej prawicy). Może Rusinek nie próbuje nikogo odwieść, czy nakłonić do konkretnych poglądów, ale łatwo wywnioskować jakie ma sam autor.

Nie jest to lektura wybitnie zajmująca. Niektóre kwestie pomijałam, inne przyjmowałam bez większej refleksji. Z nielicznych nawet się zaśmiałam.

Nie można autorowi odmówić szerokiej znajomości języka, co mi najbardziej zaimponowało.

Zmysł obserwacji, odsiewania ziaren od plew, erudycja i ironia najwyższych lotów - dla mnie mieszanka doskonała!

• Audiobooki
  • Storytel