Okładka książki Fikcje

Fikcje

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jorge Luis Borges". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Piekarec Kazimierz, Sobol-Jurczykowski Andrzej, Wojciechowska Kalina, Zembrzuski Stanisław
Ficciones
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
83-7337-298-9
Fikcje
typ
papier
randhir
8.06 (241 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Opublikowane w 1944 roku „Fikcje”, najważniejszy i najbardziej znany tomik Borgesa, przyniosły jego twórcy międzynarodową sławę. Wszystkie późniejsze utwory argentyńskiego pisarza to w istocie warianty, modyfikacje bądź wstępne zarysy - fabularne, eseistyczne lub poetyckie - zawartych tu wątków, idei i symboli. Snując swoje fabuły, Borges odwołuje się do rozmaitych gatunków i form literackich, swobodnie łącząc recenzje z nieistniejących książek, fikcyjne biografie, pseudoeseje, parabole, opowiadania fantastyczne i kryminalne. Każdy zaś utwór stanowi monumentalne dzieło, które autor z właściwą sobie precyzją i zwięzłością stylu zamyka w granicach kilku stronic. Świat wyłaniający się z „Fikcji” jest nieskończonym chaosem, niezgłębionym labiryntem, a może wyśnioną biblioteką, mnożącą lustrzane odbicia - ludzkich losów i czasów - a owa wizja świata jest niczym innym jak tylko Borgesowską grą, ironicznym podsumowaniem daremnego trudu niezliczonych pokoleń myślicieli.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Krzysztof | 2012-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2012

Biblioteka Babel, [w: ] J. L. Borges, Fikcje

Mamy tutaj, to co lubię, wręcz uwielbiam, bardzo ciekawą zabawę filozoficzną.

Zastanawiacie się do czego może się przydać Biblioteka?
Pytanie najbanalniejsze z możliwych. Odpowiedź na nie zna każdy. Po to, żeby z niej korzystać czy to na miejscu lub żeby przytargać książki do domu i je czytać.

Czym jest Biblioteka?
Wiadomo najpierw to budynek sklepany z cegieł, a więc najpierw pobudowali murarze, bo ktoś się musiał tym zająć, potem dzielą i rzadzą tam bibliotekarze, którzy zajmują się przechowywaniem i udostępnianiem książek.
W końcu jesteśmy my czytelnicy spragnieni wiedzy zawartej w książkach.
Było nie było sensem istnienia biblioteki są książki, które się tam znalazły, no i ludzie, którzy chcą je czytać, tworząc, interesując się książkami bardzo ciekawy klimat intelektualny.
Jest jeszcze kurz, który uwielbia się kurzyć na książkach.
To wszystko jasne, powiecie, że jakoś banalizę próbuję wam tu wciskać.
Bo co można nowego o...

Andra | 2012-03-06
Przeczytana: 05 marca 2012

Skoro zaczynasz czytać tę opinię, to prawdopodobnie kochasz książki. Jeśli tak jest, to zastanów się chwilę, czy potrafiłbyś tę miłość wyrazić w pięknych i niezwykłych słowach. Zamknąć w rzeczywistości między jawą a snem; między chaosem a pedantycznym porządkiem; między sercem, a duszą. W taki właśnie świat zabiera czytelnika Borges. Rzuca go na wodę niezwykłych doznań dając mu jedynie garść symboli i busolę doświadczeń, którą każdy z nas chowa w sercu i na jej podstawie odczytuje świat. Najpierw na horyzoncie gdzieś w oddali widzisz ogród o rozwidlających się ścieżkach. Nieco się boisz, ale wciąga Cię ten nieznany świat. Idziesz przed siebie, nagle zauważając, że ten ląd składa się z wielu tysięcy książek. Co więcej Ty właśnie, poznając to miejsce, rozpoczynasz kolejną unikalną treść, która posłuży tym, którzy zajrzą tu po Tobie, bo właśnie wydeptujesz swoją własną drogę poznania. Nie dziwi cię to, że „Tlon, Uqbar, Orbis Tertius” nie zostały jeszcze do końca odkryte, bo to Ty chcesz d...

piotrswiecik | 2013-11-13
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2013

"Fikcje" to nieprawdopodobnie skomplikowana, przewrotna i wieloznaczna książka. Składa się ona z 17 opowiadań, często uznawanych za najlepsze jakie wyszły spod pióra Borgesa. Opowiadania są bardzo krótkie, mają po dosłownie kilkanaście stron, czasem nawet mniej, i napisane są z chirurgiczną precyzją - autor z dokładnością do pojedynczego przecinka wiedział, co chce przekazać i w jaki sposób. Nie oznacza to jednak wcale że ideę stojącą za każdą z historii zrozumiecie od razu, wręcz przeciwnie, niektóre historie trzeba koniecznie przeczytać kilkukrotnie, zwracając uwagę na niuanse oraz (koniecznie!!!) przypisy. Przypomina to pracę detektywa tudzież naukowca - nie sięgajcie więc po "Fikcje" w ramach odprężającej rozrywki, tylko raczej w celu podjęcia intelektualnego wyzwania.

Wśród opowiadań można bardzo ogólnie rzecz biorąc wyodrębnić dwie główne grupy. Po pierwsze mamy szereg esejów tudzież recenzji dotyczących nieistniejących książek - sam Borges przewrotnie twierdzi, że nie ma sensu...

GabrielL | 2010-11-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 sierpnia 1973

Druga po "Alefie" książka Borgesa, która jest kluczem do jego pojmowania literatury, jako ogrodu z którego można czerpać natchnienie aż do "niewyczerpania"

Kamasz | 2013-10-24
Przeczytana: 24 października 2013

Niby jak skomentować, niby jak ocenić tak wieloznaczne dzieło? Eklektyzm i wielowarstwowość tych opowiadań zasługuje na monografię.
Wprowadza tu motywy Biblioteki Babel, pojawiają się książki nieistniejące, magia i niesamowitość, literatura w każdej postaci... Każde opowiadanie jest inne, każde rozwija się w niespodziewanym kierunku, żadne nie jest jednoznaczne.

Nie czuję się kompetentny do pisania o tej książce. Ona mnie nieustannie niepokoi...

Noemi | 2012-12-15

Świetna. Musiałam przeczytać ją dość szybko, co odrobinę umniejszyło moją przyjemność obcowania z tekstem, ale na pewno do niej wrócę. Doskonały język, wyśmienity, rzadko już spotyka się taki kunszt, tak perfekcyjne oswojenie słów dokonane przez człowieka. Fantazja także niesamowita, obfitość szczegółów wpycha nas w niszę pomiędzy jawą i snem. Podziwiam także tłumacza, który zdecydowanie podołał zadaniu.

zuzz | 2011-01-07
Przeczytana: styczeń 2011

nie mam słów, chciałabym być Borgesem

woland | 2014-05-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Najważniejsza książka w moim życiu. Arcydzieło, cudowne, magiczne, piękne. W zasadzie to powieść udająca opowiadania, powieść złożona z pozornie nieprzystających do siebie fragmentów skończonych i zamkniętych fabuł. Jednak wszystkie te opowiadania przenikają się wzajemnie w tak cudowny sposób, że trudno nie mówić o "Fikcjach" jako całości. Największe osiągnięcie w historii literatury.

asymon | 2012-07-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 04 lipca 2012

Ech, nie ogarniam nawet połowy tej książki :-)

Na szczęście nie tylko filozoficzne rozważania o języku, ale także lżejsze teksty typu "Pierre Menard, autor Don Kichota".

Krótkie, ale treściwe. Miła odmiana od czytanych równolegle sag po 1000 stron.

| 2010-11-22
Przeczytana: 2004 rok

Kiedy przeczytałam opowiadanie o świecie-bibliotece, wiedziałam,że będę mogła wracać do tego pisarza i wracać. To zdecydowanie mój ulubiony zbiór opowiadań.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto