Miasto Bestii

Tłumaczenie: Marta Jordan
Cykl: Wspomnienia Orlicy i Jaguara (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
La Ciudad de las Bestias

Piętnastoletni Alexander wyrusza pod opieką babki-dziennikarki na wyprawę do Amazonii, by udokumentować isnienie Bestii, ogromnego mitycznego stworzenia o przenikliwym zapachu. I tu historia obyczajowa zmienia się w magiczną opowieść o dorastaniu, nauce szacunku dla świata starszego niż nasze pojmowanie, mądrości i akceptacji tego co inne. Alex wkracza do puszczy jako ignorant, opuszcza ją jako Jaguar, niemal dorosły mężczyzna bogaty w wiarę, że wciąż istnieją smoki latające do Eldorado, Ludzie z Mgły potrafią być niewidzialni, a największą bestią okazuje się zachłanny biały człowiek.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2002

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Isabel Allende Llona (ur.1942) chilijsko – amerykańska pisarka, w jej książkach aspekty magicznego realizmu, zdobyła popularność powieścią "Dom duchów" (1982), a polskie wydanie obecnie omawianego "Miasta Bestii" jest z 2002 roku. Na LC ma 6,19 (211 ocen i 13 opinii). Książkę można podsumowac ostatnią frazą ze stopki redakcyjnej:
"......a największą bestią okazuje się zachłanny biały człowiek...."

Zacząłem czytać i coś zaczęło mnie drażnić, więc zacząłem szperać w internecie na temat tej książki. Najpierw dowiedziałem się, że przeznaczona jest ona dla młodzieży i źle o niej pomyślałem; szczęśliwie, w Wikipedii anglojęzycznej znalazłem, że jednak dla dzieci, z czym łatwiej się pogodzić, bo "dzieci" to pojęcie szerokie. Ponieważ moje starcze zdziecinnienie jest na poziomie "starszaków", odłożyłem książkę przeczytawszy stron 99 i może sięgnę po nią niedługo, gdy ...

Monika | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Naprawdę dobra książka przygodowa. Mamy tu Amazonię wraz z jej pięknem i insektami, Indian rozpływających się we mgle, bestie przypominające leniwce, jaguara i wątek sensacyjny. Baśniowy styl pani Isabel jak zwykle wyjątkowo mocno trafia do mojego serca.
Książka jest jednak adresowana do osób znacznie młodszych ode mnie. Pod pojęciem "znacznie" rozumiem jakies 20 lat;) Myślę, że właśnie 20 lat temu oceniłabym tę powieść znacznie wyżej.

anabeth | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, G Przygodowe, 2014
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Miasto Bestii to piękna opowieść o z początku niedojrzałym chłopcy, który pod wpływem pewnych zdarzeń zmuszony jest do wewnętrznej jak i zewnętrznej przemiany a także odkrywa prawdziwą przyjaźń i oddanie. Książka ukazuje prawdziwą naturę ludzi a także tego co wstanie są zrobić by osiągnąć bogactwo. Powieść ta urzekła mnie doskonale rozwiniętą akcją jak i ciekawym przedstawieniem życia codziennego i zwyczajów rdzennych mieszkańców ameryki południowej ich stanu materialnego jak i duchownego.

Lagoon | 2012-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 maja 2012

Zauroczyła mnie ta opowieść. Łączy w sobie wątek podróżniczo-przygodowy z magią wierzeń i tradycji południowoamerykańskich Indian.
Jest to także historia o dorastaniu, tolerancji, szacunku do Matki Natury i tradycji starszej niż sobie wyobrażamy, uczeniu się odpowiedzialności i odwagi.
Cudowna!

klaudiabla2 | 2010-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Moja pierwsza książka pani Allende.Jestem nią zafacynowana. Jest to książka typowo podróżniczo-przygodowa. Jest tu opisane wiele roślin, zwierząt Amazonii. Są tu też Indianie, ich zwyczaje, tradycje. Ale w książce taki zwykły świat przeplata się z magią, światem, w którym możliwe jest wszystko. Zauroczyły mnie opisy Indian,są takie piękne, ale też bardzo prawdziwe. Polecam, książka jest o pokonywaniu swoich słabości, wierze. Nie zdradzę wam zakończenia, ale powiem, że jest bardzo nieprzewidywalne, ja nie wiedziałam go do ostatniej strony. Książka ma też piękną okładkę-sami spójrzcie. Polecam, bo nie jest to zwykła przygodówka, pełno w niej emocji, a bestią jak pisze w opisie okazuje się zachłanny biały człowiek, niszczący lasy, wydobywający stamtąd złoto.
,,Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało"

Annalynne | 2011-04-08

Chyba jedyna książka przygodowa, który nie nużyła mnie opisami i nudną akcją. Jestem zafascynowana tym dziełem! Dlatego też sięgnęłam po "Las pigmejów".

Sławka | 2012-02-27

Raczej dla młodszego czytelnika ale jak zwykle u I. Allende bardzo dobra opowieść. Chciała bym aby mój syn przeczytał tę książkę.

magfre | 2012-09-24

Przyjemna, prawdziwie przygodowa lektura młodzieżowa.

Kaghina | 2013-02-14

Książka naprawdę wspaniała. Wciąga bardzo mocno, polecam dla osób które lubią fantastykę i przygodę zarazem ;)

Katarzyna Mańkowska | 2016-08-01

Młodzieżówka. Dla dorosłych raczej nie do przejścia - zbyt naiwna fabuła. Ale przyjemnie poczuć się nastolatkiem i poczytać po prostu dla przyjemności czytania.