Myśli nowoczesnego Polaka

Okładka książki Myśli nowoczesnego Polaka Roman Dmowski
Okładka książki Myśli nowoczesnego Polaka
Roman Dmowski Wydawnictwo: Nortom nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nortom
2008-01-01
1904-01-01
Dmowski Polska Polak Myśli Narodowa Demokracja polityka naród zabory ideologia patriotyzm niepodległość Żydzi nacjonalizm

Książka "must have" dla ludzi interesujących się polityką a zwłaszcza dla ludzi o prawicowych poglądach. Jako, że książka jest z 1903 roku część rzeczy na pewno jest już nieaktualna i należy ją respektować w charakterze historycznym. Część fragmentów za to, uderza swoją ponadczasowością i byłem wręcz zszokowany jak dobrze odnosi się do problemów czasów obecnych.

Warto poznać i wyciągnąć dla siebie to co aktualne. Zaletą również spojrzenie na politykę państwa sprzed ponad 100 lat. Niektóre akapity nie do pomyślenia w obecnym świecie. Aczkolwiek nie widzę powodów, aby oceniać je z dzisiejszej perspektywy. Wiele przewidywań Dmowskiego się nie spełniło, ale sam w tejże publikacji napisał, że "arogancją twierdzić, że to się urzeczywistni, mogą tylko umysły płytkie i niesumienne". Poza wadami ww. są też pozytywy. Na pewno kwestia patriotyzmu, polskości, nacjonalizmu zyskuje, zdobywa pozytywne konotacje, gdy w przeciwieństwie do dzisiejszej myśli politycznej.

Poza tym zostawiam dwa wartościowe cytaty:
- "Bezczynność polityczna nigdy nie uwalnia od odpowiedzialności za klęski spadające na naród z powodu czynów niedojrzałych i lekkomyślnych, bo wtedy jest się odpowiedzialnym za to, że się w ważnej chwili dziejowej nic nie robiło."
- "Społeczeństwa politycznie bierne zwykle pozostawiają małej garstce ludzi kierowanie losami kraju, a później na nich zwalają odpowiedzialność za wszystko, co się stało, zwłaszcza za niepowodzenia. Tymczasem za każdy wypadek dziejowy odpowiedzialne jest całe pokolenie, które było jego sprawcą lub świadkiem"

Klasyczna polska książka publicystyczno-polityczna. Z gatunku tych, które trzeba znać.

Piękny wstęp. To tutaj są te najsłynniejsze słowa Dmowskiego „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie” i generalnie cały ten wstęp jest piękną polską nutą zagraną przez polskiego patriotę. Wstęp jednak nie powinien nas zmylić, gdyż tekst właściwy jest w gruncie rzeczy publicystycznym pamfletem. Jest krytyką Polaków i wezwaniem by budować Polskę prawdziwą, a nie tylko tę w „sercu”.

Jest to też niekiedy erudycyjna opowieść, i to wcale aktualna, o zmianie paradygmatu podziału politycznego z konserwatyści vs. demokraci na narodowcy vs. liberałowie. Więcej, autor całkiem przekonująco argumentuje że Narodowa demokracja jest kontynuatorem obozu Konstytucji 3 maja i buduje opozycję ze spadkobiercami Targowicy czyli absolutystycznym liberalizmem.

I na tym można by skończyć. Nie byłoby to jednak chyba do końca uczciwe.

Bo jak to często z krytykami, z Dmowskim podobnie, układa sobie trochę rzeczywistość żeby było łatwiej krytykować. Nie przeciwstawia ludzi biernych tym realnie aktywnym, pokazując tę aktywność. Krytykuje by oddzielić siebie od innych. Jest to trochę takie wbicie flagi z okrzykiem „Nie jestem ani z tamtymi ani z innymi, jestem osobny, kto myśli tak jak ja zapraszam pod mój sztandar”. Ale pod tym sztandarem niewiele jeszcze zbudowano.

Ewidentnie Dmowski jest w „Myślach” wizjonerem, wszak w 1905 roku wzbudza ambicje narodowe, zachęca do aktywności politycznej i chce tworzyć ogólnopolski demokratyczny rząd. Mobilizuje opinię publiczną by taki rząd z silną legitymacją utworzyć. Nie opisuje jednak w jaki sposób, w sytuacji zaborów, do tego doprowadzić. Jeżeli dodamy jeszcze zgorzkniałe refleksje z 1933 roku (ostatnią część Myśli) nt. odzyskania niepodległości czy „jakości” ówczesnych Polaków, po których trudno oprzeć się wrażeniu, że II RP nie była jego państwem, to warto chyba poważnie zastanowić się czy oczekiwania rzeczy niemożliwych do wykonania nie były jednak generalnie szkodliwe.

Na koniec jeszcze trzy elementy, które generalnie źle się zestarzały:

- podejście do Ukraińców, to głębokie przekonanie ze Ukraińcy nie utrzymają swojej odrębności i będą się wynaradawiać. Z perspektywy ostatnich 100 lat widać, że oczywiście wielu się wynarodowiło, ale jednak wielu nie i wielu jest gotowych do walki za swoją ojczyznę.

- para-biologiczne wstawki rasowe, też akceptacja czy pochwala kolonializmu i imperializmu, co z polskiej perspektywy jednak nie może być akceptowane, zwłaszcza po II wojnie światowej gdy Polacy byli masowymi ofiarami rasizmu, imperializmu i kolonializmu.

- aha no i jest trochę o Żydach.

Polecam przeczytać, trzeba znać.

Roman Dmowski był jednym z najważniejszych polskich myślicieli politycznych XX wieku i współtwórcą polskiej niepodległości. Jego bogata biografia i ogromne zasługi dla Polski czynią go postacią godną uwagi i szacunku.

Książka "Myśli Nowoczesnego Polaka" to zbiór esejów, w których Dmowski prezentuje swoje poglądy na temat kwestii narodowych, politycznych i społecznych. Jego wizja Polski opiera się na idei narodu jako fundamentu państwa i jedności narodowej jako kluczowego czynnika w osiąganiu sukcesu i dobrobytu. Dmowski nie unika trudnych tematów, takich jak kwestia mniejszości narodowych czy stosunki z Rosją, a jego argumentacja jest zawsze logiczna i przekonująca.

Czytając tę książkę, można zauważyć, że Dmowski był człowiekiem z ogromnym zainteresowaniem i wiedzą na temat historii, polityki i kultury. Jego erudycja i biegłość w tych dziedzinach sprawiają, że "Myśli Nowoczesnego Polaka" to cenna lektura dla każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę na temat Polski i jej miejsca w świecie.

Zważywszy na fakt, że współczesna Europa i siłą rzeczy Polska obrały paradygmat:
1. socjalistyczny z naczelną rolą państwa opiekuńczego,
2. globalistyczny z zasadą multikulturalizmu,
nie może dziwić to, że politycy jak m.in. Roman Dmowski są przemilaczni. Dlaczego? Bo istnieją siły, które dążą do zmiany Europy a także całych państw według tych właśnie paradygmatów i wszyscy mają być utwierdzani w takich właśnie przekonaniach a nie wykazywać - jak mówiono w PRL - odchył prawicowo-nacjonalistyczny, który z natury stoi w sprzeczności z panującymi dzisiaj ideologiami a tym samym przeszkadza w dokonywaniu przewrotu.

"Myśli nowoczesnego Polaka" mimo że to trudna lektura powinna być wykładana szerokim masom. Jak najszybciej. Jest to doskonała odtrutka na chorobę jaka nas opanowała: wyjałowienie pierwiastków polskości z naszych dusz by przyjąć elementy obce. Coraz bardziej odcinamy się od naszych tradycji i tożsamości przyjmując zwyczaje europejskie a nawet światowe stawiając je wyżej niż nasze własne. Często widać też, że wstydzimy się tego co nasze, co polskie. Dzięki temu stajemy się bezbarwną masą bez tożsamości, która może być dowolnie urabiania.
"Myśli nowoczesnego Polaka" to absolutny klasyk, który powinien przeczytać i posiadać w domowej bibliotece każdy Polak.

1. socjalistyczny z naczelną rolą państwa opiekuńczego,
2. globalistyczny z zasadą multikulturalizmu,

Kapitalna pozycja, zmieniająca podejście do naszych codziennych decyzji, wyborów i działań.
Patriotyzm to nasze codzienne życie, nasze pragnienia i dążenia. Warta uwagi pozycja napisana przez narodowego giganta.

"Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka"

Wciąż aktualne, dziś może nawet bardziej.

Wciąż aktualne, dziś może nawet bardziej.

Książka o tematyce ponadczasowej, niestety ludziom coraz trudniej czytać książki o trudnej i cieżkiej tematyce.
Według mnie idealna na lekture szkolną i nie tylko. Każdy Polak powinien chociaż raz przeczytać te arcydzieło.

Niezwykle przenikliwa książka o ponadczasowej treści. Roman Dmowski pisał ją na początku XXw kiedy Polska była jeszcze pod zaborami ale tezy i wnioski w niej zawarte można stosować również i do dzisiejszych realiów politycznych. Książka która przez wielu jest z miejsca odrzucana jako wyraz jej szowinizmu, a przez drugich przyjmowana jako manifest skrajnego nacjonalizmu. Mam jednak wrażenia, że Ci pierwsi jej nie czytali a odrzucają tylko przez osobę jej autora, a drudzy, wprawdzie czytali, ale akurat nagięli ją do własnych poglądów i przekonań. Oceniać trzeba dopiero kiedy się z czymś zapozna stosując kryteria najmocniej obiektywne rezygnując z narosłych przesądów i własnych wyobrażeń.
Książka na pewno genialna. Każde zdanie wymagało dłuższej chwili zastanowienia i teraz żałuję, że nie poświęciłem jej zbyt wiele czasu. Dlatego muszę do niej wrócić bo warto.
Można tylko żałować, że dzisiaj nie otaczają nas tacy geniusze polityki jak choćby Roman Dmowski i kapitalni praktycy władzy jak Józef Piłsudski.

• Polityka
  • Filozofia