Myśli nowoczesnego Polaka

978-83-89684-24-0
Dmowski, Polska, Polak, Myśli
JCFvS

Inne wydania

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

Sklep

• Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Długa Utopia
  • Niewypowiedziane słowa
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Linia serc

6,85 (13 ocen i opinii)
Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

6,93 (14 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,31 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Sylwia | 2010-07-20

Roman Dmowski był niezwykle inteligentnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Dzisiaj,niestety zapomina się o jego zasługach, a bywa i tak, że zarzuca mu się faszyzm. Spora część ludzi postrzega go jako nietolerancyjnego i zacofanego człowieka. To przykre, bo odegrał niezwykle istotną rolę w kształtowaniu się naszego państwa. Roman Dmowski pragnął nowoczesnej i silnej Polski, a nie jakiegoś 'popychadła', wiecznie zakompleksionego i zapatrzonego na inne nacje (o czym szerzej mówi w swoich publikacjach). Czy to naprawdę wyraz jakiegoś zboczenia?Polecam także przeczytanie sobie odtworzonej wersji przemówienia Dmowskiego podczas konferencji w Paryżu, które zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich wówczas tam zgromadzonych także dlatego, że było mówione równolegle w dwóch językach (ang. i franc.), bez żadnych notatek i trwało dobre kilka godzin. Szkoda, że dzisiaj nie mamy tak inteligentnych polityków.

PMat | 2015-11-09
Na półkach: Non - fiction, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2015

Manifest polskiego nacjonalizmu, pisany w czasach kiedy to słowo nie miało tak złowrogiego brzmienia jak obecnie.
Nie jest to praca bujającego z głową w chmurach ideologa, ale człowieka praktycznego, znającego realia. Patriotyzm w ujęciu Dmowskiego nie polega na maszerowaniu, manifestowaniu, budowaniu pomników czy innej "polityce historycznej". To przede wszystkim codzienna, twarda walka na polu gospodarczym, tworzenie polskiej klasy średniej, jak byśmy dzisiaj powiedzieli. Dmowski piętnuje polską bierność, krytykuje estetyczne zmanieryzowanie, wzywa do aktywności. Niektóre fragmenty czyta się wręcz jak podręcznik motywacyjny.
Jeśli chodzi o słabe punkty - razi trochę zamiłowanie autora do zdań wielokrotnie włożonych. Nie brakuje też wodolejstwa, chwilami zbyt wiele jest ogólników i powtórzeń, widać też motywy z dzisiejszego punktu widzenia anachroniczne czy nawet kontrowersyjne - zwłaszcza ostatnie akapity brzmią dość złowieszczo.
W sumie jest to praca bardzo...

Adrian | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Treści aktualne do dziś, nic się nie zmieniło przez 100 lat. Lektura obowiązkowa dla ludzi poważnie myślących. Roman Dmowski jest jednym z największych naszych polityków w historii o czym świadczy chociażby jego ogromny wkład w odzyskanie przez nas niepodległości.

Konkwistadorrr | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Wiele o tej niewielkiej w formie, ale dużej w treści książce słyszałem wcześniej, ale jakoś tak się układało, że nie było okazji tego przeczytać. W końcu stało się. "Myśli nowoczesnego Polaka" to niewiele ponad sto stron i do tego zostało to napisane niewiele ponad sto lat temu. Treści jednak tu zawarte moim zdaniem niewiele się zestarzały, a niektóre sprawy wtedy jak i teraz są jak najbardziej aktualne. "Myśli nowoczesnego Polaka" to książka, która jak sądzę najbardziej zainteresuje tych, którzy się mocno interesują sprawami politycznymi, socjologicznymi czy politologicznymi. Uważam, że powinien ją przeczytać każdy Polak, któremu na sercu leży los tej biednej naszej ojczyzny (tak, rozczulam się, ale tak to właśnie czuję, choć sam Dmowski wiele razu tu podkreślał by tego nie robić), ale nie ma się co oszukiwać, że ta niedługa książka "trafi" do każdego. Pierwszy powód już podałem powyżej, a drugi to ten, że R. Dmowski to legendarny przedstawiciel myśli narodowej co oznacza, że,...

lookaspoland | 2012-04-18
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka powinna byc wprowadzona do kanonu lektur w szkołach podstawowych.

mts | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka Dmowskiego to z pewnością pozycja, która ukształtowała myślenie polityczne wielu Polaków. Twórca endecji był pierwszym nowoczesnym politykiem polskim na przełomie XIX i XX wieku - to jemu zawdzięczamy postrzeganie polityczności w kategoriach interesów, realizmu, walki o wpływy, czego wcześniej w polskiej publicystyce brakowało.

Jak dziś się czyta "Myśli..."? Zaskakująco dobrze. Książka napisana jest w sposób klarowny, nowoczesny, ale nie traktujący omawianych zagadnień w sposób niepoważny, to po prostu dobra publicystyka. Oczywiście, są elementy odnoszące się do bieżącej sytuacji Polski (książka napisana została na początku XX wieku), ale wiele myśli Dmowskiego jest aktualnych do dziś, dlatego "Myśli..." wydają się być ponadczasowe.

Dmowski widzi politykę, jako ciągłą walkę między narodami. Każdy naród rozwija się, kiedy rozszerza swoje wpływy i eksportuje swoją kulturę. Stąd też atakuje bierność Polaków - uważa, że Polacy powinni angażować się w życie społeczne. Wbrew...

Michał | 2012-10-21
Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Jako źródło historyczne dotyczące epoki, która minęła i nie wróci - bezcenna.
Wartościowa dla każdego, obalająca krążące w przestrzeni publicznej mity dotyczące jednego z założycieli wielkiego politycznego i ideologicznego ruchu przedwojennego. Ta najbardziej "radykalna" i "porywcza" książka-manifest Dmowskiego przekona każdego myślącego człowieka ile warte są irracjonalne oskarżenia kierowane pod jego adresem. I nie trzeba być do tego żadnym "narodowcem" (a nim nie jestem).

cinash | 2014-02-01
Przeczytana: 04 października 2013

Oczywiście nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam i niektóre z nich negatywnie zweryfikował czas, ale ciekawie jest przeczytać, jak rozwijała się polska myśl patriotyczna. A wiele zawartych w tej książce tez wciąż jest trafna

Ellis | 2014-01-20

Dla mnie myśl narodowa polskich nacjnalistów (czy teraz, czy dziesiątki lat temu), to jedno i to samo. Wszystkie te chwytające za serce kawałki o honorze, Bogu, ojczyźnie (itp, itd) brzmią naprawdę pięknie, lecz są to tylko słowa. W rezultacie polska myśl narodowa w praktyce sprowadza się do aktów agresji, faszyzowania i decydowania, kto jest Polakiem, a kto nim nie jest. Podniosłe wartości zaś z Bogiem, honorem i ojczyzną na czele, służą jedynie do wycierania sobie krwi z rąk.