Myśli nowoczesnego Polaka

Dmowski, Polska, Polak, Myśli
typ
papier
JCFvS
8,33 (203 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Sylwia | 2010-07-20

Roman Dmowski był niezwykle inteligentnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Dzisiaj,niestety zapomina się o jego zasługach, a bywa i tak, że zarzuca mu się faszyzm. Spora część ludzi postrzega go jako nietolerancyjnego i zacofanego człowieka. To przykre, bo odegrał niezwykle istotną rolę w kształtowaniu się naszego państwa. Roman Dmowski pragnął nowoczesnej i silnej Polski, a nie jakiegoś 'popychadła', wiecznie zakompleksionego i zapatrzonego na inne nacje (o czym szerzej mówi w swoich publikacjach). Czy to naprawdę wyraz jakiegoś zboczenia?Polecam także przeczytanie sobie odtworzonej wersji przemówienia Dmowskiego podczas konferencji w Paryżu, które zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich wówczas tam zgromadzonych także dlatego, że było mówione równolegle w dwóch językach (ang. i franc.), bez żadnych notatek i trwało dobre kilka godzin. Szkoda, że dzisiaj nie mamy tak inteligentnych polityków.

Adrian | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Treści aktualne do dziś, nic się nie zmieniło przez 100 lat. Lektura obowiązkowa dla ludzi poważnie myślących. Roman Dmowski jest jednym z największych naszych polityków w historii o czym świadczy chociażby jego ogromny wkład w odzyskanie przez nas niepodległości.

Ellis | 2014-01-20

Dla mnie myśl narodowa polskich nacjnalistów (czy teraz, czy dziesiątki lat temu), to jedno i to samo. Wszystkie te chwytające za serce kawałki o honorze, Bogu, ojczyźnie (itp, itd) brzmią naprawdę pięknie, lecz są to tylko słowa. W rezultacie polska myśl narodowa w praktyce sprowadza się do aktów agresji, faszyzowania i decydowania, kto jest Polakiem, a kto nim nie jest. Podniosłe wartości zaś z Bogiem, honorem i ojczyzną na czele, służą jedynie do wycierania sobie krwi z rąk.

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Jako źródło historyczne dotyczące epoki, która minęła i nie wróci - bezcenna.
Wartościowa dla każdego, obalająca krążące w przestrzeni publicznej mity dotyczące jednego z założycieli wielkiego politycznego i ideologicznego ruchu przedwojennego. Ta najbardziej "radykalna" i "porywcza" książka-manifest Dmowskiego przekona każdego myślącego człowieka ile warte są irracjonalne oskarżenia kierowane pod jego adresem. I nie trzeba być do tego żadnym "narodowcem" (a nim nie jestem).

Pisar | 2012-10-21

Ta książka powinna być podstawą polskiej myśli politycznej i społecznej. Książka choć pierwszy raz wydana w 1903 roku biję niezwykłą aktualnością w czasach współczesnych. Wielkie dzieło wielkiego polityka, dla którego idea wielkiej i silnej Polski była celem życiowym.

lookaspoland | 2012-04-18
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka powinna byc wprowadzona do kanonu lektur w szkołach podstawowych.

cinash | 2014-02-01
Przeczytana: 04 października 2013

Oczywiście nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam i niektóre z nich negatywnie zweryfikował czas, ale ciekawie jest przeczytać, jak rozwijała się polska myśl patriotyczna. A wiele zawartych w tej książce tez wciąż jest trafna

mts | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka Dmowskiego to z pewnością pozycja, która ukształtowała myślenie polityczne wielu Polaków. Twórca endecji był pierwszym nowoczesnym politykiem polskim na przełomie XIX i XX wieku - to jemu zawdzięczamy postrzeganie polityczności w kategoriach interesów, realizmu, walki o wpływy, czego wcześniej w polskiej publicystyce brakowało.

Jak dziś się czyta "Myśli..."? Zaskakująco dobrze. Książka napisana jest w sposób klarowny, nowoczesny, ale nie traktujący omawianych zagadnień w sposób niepoważny, to po prostu dobra publicystyka. Oczywiście, są elementy odnoszące się do bieżącej sytuacji Polski (książka napisana została na początku XX wieku), ale wiele myśli Dmowskiego jest aktualnych do dziś, dlatego "Myśli..." wydają się być ponadczasowe.

Dmowski widzi politykę, jako ciągłą walkę między narodami. Każdy naród rozwija się, kiedy rozszerza swoje wpływy i eksportuje swoją kulturę. Stąd też atakuje bierność Polaków - uważa, że Polacy powinni angażować się w życie społeczne. Wbrew...

Witold | 2014-01-11
Na półkach: Aaa, Chcę przeczytać

matricaire | 2014-08-11

Wybitna książka wybitnego polskiego polityka. Kwintesencja myśli narodowej początku XX wieku, aktualna także dziś. Doskonałe świadectwo sposobu postrzegania sytuacji Polski u schyłku okresu zaborów, a także kilka lat po odzyskaniu niepodległości. Trafna diagnoza społeczeństwa i postaw Polaków II połowy XIX w., ich poglądów i stopni zaangażowania w chęc odbudowy Ojczyzny.
"Myśli nowoczesnego Polaka" to książka nie dla wszystkich, o czym we wstępie pisał sam autor. Jest do lektura obowiązkowa dla tych, "co głęboko czują swą łącznośc z narodem (...)", a także dla wszystkich zainteresowanych początkiem polskiej myśli politycznej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku