Myśli nowoczesnego Polaka

Wydawnictwo: Nortom
JCFvS

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

źródło opisu: Wydawnictwo Nortom, 2008

Templariusz | 2018-12-29

Ponadczasowy traktat polityczny. Nie mam słów, żeby opisać dalekowzroczność Dmowskiego.

SamotnyWilk44 | 2018-12-28
Przeczytana: sierpień 2016

"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie"

Roman Dmowski jest jednym z architektów polskiej niepodległości. Niestety, jego dorobek intelektualny oraz zasługi są często ignorowane i przemilczane. Może dzieje się tak dlatego, iż jako Polacy lubimy wzniosłe i romantyczne czyny, do których można zaliczyć walkę zbrojną o niepodległość w powstaniach. Problem jednak tkwi w tym, iż praca ku odzyskaniu niepodległości była znacznie częściej zdecydowanie mniej efektowna od chwalebnych czynów na polach walki.

Ten właśnie rodzaj działalności preferował Dmowski. "Myśli Nowoczesnego Polaka" to manifest polskiej myśli narodowej. Myśli narodowej, w której nie ma ślepej egzaltacji i zachwycania się nad dawną Polską i Polakami. Zamiast tego, jest surowa i realistyczna ocena rzeczywistości, w której dokonuje się opisu podstawowych przywar narodowych Polaków.Radykalna krytyka bierności i łatwowierności i pochwała systematycznej pracy społecznej w celu wzmacniania świadomości narodowej....

konto_usuniete | 2018-11-15
Przeczytana: lipiec 2018

Mam problem z tą książką. Z jednej strony jest ponadczasowa i aż dziw bierze, że została napisana aż 100 lat temu. Z drugiej zaś częste zdania złożone, a właściwie zdania złożone ze zdań złożonych poprzeplatanych zdaniami złożonych ze zdań złożonych skutecznie pozwalają zgubić wątek i wszystko sobie pomieszać na tyle, że niektóre strony trzeba czytać po kilka razy, żeby się wyplątać. Nie jest to książka łatwa, to na pewno.

Engelsstaub | 2018-11-01
Przeczytana: 15 października 2018

Słyszałem sporo o aktualności myśli Romana Dmowskiego. Zaciekawiło mnie to, choć nie jestem ani nacjonalistą ani demokratą. Do pewnego stopnia jest to dzieło aktualne, ale nie przesadzałbym. O ile spora część "Myśli..." da się odnieść do stanu współczesnego, to reszta stanowi interesujący opis stanu, w jakim polskie społeczeństwo znajdowało się pod zaborami.

Paweł | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Dzieło wybitnie ponadczasowe. Znakomitą większość myśli Dmowskiego odnieść można do obecnej sytuacji. Zaczynając lekturę zacząłem zaznaczać warte zapamiętania fragmenty. Po kilku stronach zrezygnowałem z pomysłu. Było ich zbyt wiele. Całe dzieło warte jest zapamiętania, a przynajmniej zapoznania się z nim, a przede wszystkim, o co apeluje sam autor we wstępie, przemyślenia poruszanych kwestii. Bardzo polecam.

kacbart10 | 2017-12-27

Szeroka analiza narodu Polskiego i drogowskaz dla przyszłych pokoleń, napisana jezykiem raczej naukowym/sztywnym( sam Dmowski był z wykształcenia biologiem, chyba stąd taka forma). Zwraca uwagę na przemiany mentalności w ludziach, które zaszły na skutek trudnego dla nas XIX wieku jak i wczesniejszych stuleci. Polecam.

Danpe | 2017-10-22

Książka zawiera wiele cennych rad dla naszych przywódców państwowych. Książka jest pozycją bardzo aktualną jak na dzisiejsze czasy. W jej świetle Polska to silne, jednorodne państwo pod wieloma względami gdzie liczy się na arenie międzynarodowej lecz przed wszystkim zapewnia godne życie dla Polaków.

Tybero | 2017-08-07
Przeczytana: 2017 rok

Doskonała książka, mimo że odnosiła się do Polski i Polaków z przed 100 lat, to nadal jest żywa i aktualna, polecam każdemu, dla każdego Polaka lektura obowiązkowa

puchatek13 | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Świetne, mimo że napisane ponad 100 lat temu, czyta się to jak by dotyczyło współczesnych problemów Polski i Europy.

| 2017-04-19

Manifest polskiego nacjonalizmu, pisany w czasach kiedy to słowo nie miało tak złowrogiego brzmienia jak obecnie. Nie jest to praca bujającego z głową w chmurach ideologa, ale człowieka praktycznego, znającego realia. Patriotyzm w ujęciu Dmowskiego nie polega na maszerowaniu, manifestowaniu, budowaniu pomników czy innej polityce historycznej. To przede wszystkim codzienna, twarda walka na polu gospodarczym, tworzenie polskiej „klasy średniej”, jak byśmy dzisiaj powiedzieli. Dmowski piętnuje polską bierność, krytykuje estetyczne zmanieryzowanie, wzywa do aktywności. Niektóre fragmenty czyta się wręcz jak podręcznik motywacyjny. Jeśli chodzi o słabe punkty - razi trochę zamiłowanie autora do zdań wielokrotnie włożonych. Nie brakuje też wodolejstwa, chwilami zbyt wiele jest ogólników i powtórzeń, widać też motywy z dzisiejszego punktu widzenia anachroniczne czy nawet kontrowersyjne - zwłaszcza ostatnie akapity brzmią dość złowieszczo. W sumie jest to praca bardzo niedoceniana i też...