Okładka książki Myśli nowoczesnego Polaka

Dmowski, Polska, Polak, Myśli
typ
papier
JCFvS
8,38 (165 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Sylwia | 2010-07-20

Roman Dmowski był niezwykle inteligentnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Dzisiaj,niestety zapomina się o jego zasługach, a bywa i tak, że zarzuca mu się faszyzm. Spora część ludzi postrzega go jako nietolerancyjnego i zacofanego człowieka. To przykre, bo odegrał niezwykle istotną rolę w kształtowaniu się naszego państwa. Roman Dmowski pragnął nowoczesnej i silnej Polski, a nie jakiegoś 'popychadła', wiecznie zakompleksionego i zapatrzonego na inne nacje (o czym szerzej mówi w swoich publikacjach). Czy to naprawdę wyraz jakiegoś zboczenia?Polecam także przeczytanie sobie odtworzonej wersji przemówienia Dmowskiego podczas konferencji w Paryżu, które zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich wówczas tam zgromadzonych także dlatego, że było mówione równolegle w dwóch językach (ang. i franc.), bez żadnych notatek i trwało dobre kilka godzin. Szkoda, że dzisiaj nie mamy tak inteligentnych polityków.

Adrian | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Treści aktualne do dziś, nic się nie zmieniło przez 100 lat. Lektura obowiązkowa dla ludzi poważnie myślących. Roman Dmowski jest jednym z największych naszych polityków w historii o czym świadczy chociażby jego ogromny wkład w odzyskanie przez nas niepodległości.

Ellis | 2014-01-20

Dla mnie myśl narodowa polskich nacjnalistów (czy teraz, czy dziesiątki lat temu), to jedno i to samo. Wszystkie te chwytające za serce kawałki o honorze, Bogu, ojczyźnie (itp, itd) brzmią naprawdę pięknie, lecz są to tylko słowa. W rezultacie polska myśl narodowa w praktyce sprowadza się do aktów agresji, faszyzowania i decydowania, kto jest Polakiem, a kto nim nie jest. Podniosłe wartości zaś z Bogiem, honorem i ojczyzną na czele, służą jedynie do wycierania sobie krwi z rąk.

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Jako źródło historyczne dotyczące epoki, która minęła i nie wróci - bezcenna.
Wartościowa dla każdego, obalająca krążące w przestrzeni publicznej mity dotyczące jednego z założycieli wielkiego politycznego i ideologicznego ruchu przedwojennego. Ta najbardziej "radykalna" i "porywcza" książka-manifest Dmowskiego przekona każdego myślącego człowieka ile warte są irracjonalne oskarżenia kierowane pod jego adresem. I nie trzeba być do tego żadnym "narodowcem" (a nim nie jestem).

Pisar | 2012-10-21

Ta książka powinna być podstawą polskiej myśli politycznej i społecznej. Książka choć pierwszy raz wydana w 1903 roku biję niezwykłą aktualnością w czasach współczesnych. Wielkie dzieło wielkiego polityka, dla którego idea wielkiej i silnej Polski była celem życiowym.

mts | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka Dmowskiego to z pewnością pozycja, która ukształtowała myślenie polityczne wielu Polaków. Twórca endecji był pierwszym nowoczesnym politykiem polskim na przełomie XIX i XX wieku - to jemu zawdzięczamy postrzeganie polityczności w kategoriach interesów, realizmu, walki o wpływy, czego wcześniej w polskiej publicystyce brakowało.

Jak dziś się czyta "Myśli..."? Zaskakująco dobrze. Książka napisana jest w sposób klarowny, nowoczesny, ale nie traktujący omawianych zagadnień w sposób niepoważny, to po prostu dobra publicystyka. Oczywiście, są elementy odnoszące się do bieżącej sytuacji Polski (książka napisana została na początku XX wieku), ale wiele myśli Dmowskiego jest aktualnych do dziś, dlatego "Myśli..." wydają się być ponadczasowe.

Dmowski widzi politykę, jako ciągłą walkę między narodami. Każdy naród rozwija się, kiedy rozszerza swoje wpływy i eksportuje swoją kulturę. Stąd też atakuje bierność Polaków - uważa, że Polacy powinni angażować się w życie społeczne. Wbrew stereo...

cinash | 2014-02-01
Przeczytana: 04 października 2013

Oczywiście nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam i niektóre z nich negatywnie zweryfikował czas, ale ciekawie jest przeczytać, jak rozwijała się polska myśl patriotyczna. A wiele zawartych w tej książce tez wciąż jest trafna

lookaspoland | 2012-04-18
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka powinna byc wprowadzona do kanonu lektur w szkołach podstawowych.

Witold | 2014-01-11

matricaire | 2014-08-11

Wybitna książka wybitnego polskiego polityka. Kwintesencja myśli narodowej początku XX wieku, aktualna także dziś. Doskonałe świadectwo sposobu postrzegania sytuacji Polski u schyłku okresu zaborów, a także kilka lat po odzyskaniu niepodległości. Trafna diagnoza społeczeństwa i postaw Polaków II połowy XIX w., ich poglądów i stopni zaangażowania w chęc odbudowy Ojczyzny.
"Myśli nowoczesnego Polaka" to książka nie dla wszystkich, o czym we wstępie pisał sam autor. Jest do lektura obowiązkowa dla tych, "co głęboko czują swą łącznośc z narodem (...)", a także dla wszystkich zainteresowanych początkiem polskiej myśli politycznej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku