Myśli nowoczesnego Polaka

978-83-89684-24-0
Dmowski, Polska, Polak, Myśli
JCFvS

Inne wydania

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

• Mów do mnie

Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

7,43 (7 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,04 (28 ocen i opinii)
Rybacy
Chigozie Obioma

7,5 (14 ocen i opinii)
Dziewczyna w walizce
Raphael Montes

6,76 (34 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Aż po grób
Sara Shepard

7,57 (83 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Sylwia Podgórska | 2010-07-20

Roman Dmowski był niezwykle inteligentnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Dzisiaj,niestety zapomina się o jego zasługach, a bywa i tak, że zarzuca mu się faszyzm. Spora część ludzi postrzega go jako nietolerancyjnego i zacofanego człowieka. To przykre, bo odegrał niezwykle istotną rolę w kształtowaniu się naszego państwa. Roman Dmowski pragnął nowoczesnej i silnej Polski, a nie jakiegoś 'popychadła', wiecznie zakompleksionego i zapatrzonego na inne nacje (o czym szerzej mówi w swoich publikacjach). Czy to naprawdę wyraz jakiegoś zboczenia?Polecam także przeczytanie sobie odtworzonej wersji przemówienia Dmowskiego podczas konferencji w Paryżu, które zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich wówczas tam zgromadzonych także dlatego, że było mówione równolegle w dwóch językach (ang. i franc.), bez żadnych notatek i trwało dobre kilka godzin. Szkoda, że dzisiaj nie mamy tak inteligentnych polityków.

Paweł | 2016-04-18
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Książka Romana Dmowskiego uchodzi moim zdaniem za wybitne dzieło z tego powodu, że zawarte ,,myśli" ojca Narodowej Demokracji są obecne i sprawdzają się do dzisiaj. Treść dzieła głosi główne problemy, wskazówki i zagrożenia niezależnego Państwa polskiego. Dmowski wykazał się ciężką pracą pisząc tę książkę. Wyjaśnił problemy gospodarki i ziem. Wskazał na główne zagrożenia płynące z różnych stron świata. Wreszcie: skupił się na tym, co w nas złe i niedobre. Chciał przestrzec ludzi przed obojętnością na rzecz własnej Ojczyzny. Starał się przekazać główne wartości i zagadnienia, które sięgają korzeni Polski piastowskiej. Ten manifest walki o wspólne dobro Ojczyzny rozgrywa się na naszych kartach historii do dzisiaj i trwa cały czas.
Dmowski chciał, by jego ,,Myśli" starały się otwierać oczy tym, którzy błądzą. Zaufał ludziom, nawet tym błądzącym. Stanął na straży wartości a nawet i moralności.
,,Myśli nowoczesnego polaka" czyta się powoli. Każdemu rodziałowi poświęca się więcej...

PMat | 2015-11-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2015

Manifest polskiego nacjonalizmu, pisany w czasach kiedy to słowo nie miało tak złowrogiego brzmienia jak obecnie.
Nie jest to praca bujającego z głową w chmurach ideologa, ale człowieka praktycznego, znającego realia. Patriotyzm w ujęciu Dmowskiego nie polega na maszerowaniu, manifestowaniu, budowaniu pomników czy innej "polityce historycznej". To przede wszystkim codzienna, twarda walka na polu gospodarczym, tworzenie polskiej klasy średniej, jak byśmy dzisiaj powiedzieli. Dmowski piętnuje polską bierność, krytykuje estetyczne zmanieryzowanie, wzywa do aktywności. Niektóre fragmenty czyta się wręcz jak podręcznik motywacyjny.
Jeśli chodzi o słabe punkty - razi trochę zamiłowanie autora do zdań wielokrotnie włożonych. Nie brakuje też wodolejstwa, chwilami zbyt wiele jest ogólników i powtórzeń, widać też motywy z dzisiejszego punktu widzenia anachroniczne czy nawet kontrowersyjne - zwłaszcza ostatnie akapity brzmią dość złowieszczo.
W sumie jest to praca bardzo...

Adrian | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Treści aktualne do dziś, nic się nie zmieniło przez 100 lat. Lektura obowiązkowa dla ludzi poważnie myślących. Roman Dmowski jest jednym z największych naszych polityków w historii o czym świadczy chociażby jego ogromny wkład w odzyskanie przez nas niepodległości.

Konkwistadorrr | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Wiele o tej niewielkiej w formie, ale dużej w treści książce słyszałem wcześniej, ale jakoś tak się układało, że nie było okazji tego przeczytać. W końcu stało się. "Myśli nowoczesnego Polaka" to niewiele ponad sto stron i do tego zostało to napisane niewiele ponad sto lat temu. Treści jednak tu zawarte moim zdaniem niewiele się zestarzały, a niektóre sprawy wtedy jak i teraz są jak najbardziej aktualne. "Myśli nowoczesnego Polaka" to książka, która jak sądzę najbardziej zainteresuje tych, którzy się mocno interesują sprawami politycznymi, socjologicznymi czy politologicznymi. Uważam, że powinien ją przeczytać każdy Polak, któremu na sercu leży los tej biednej naszej ojczyzny (tak, rozczulam się, ale tak to właśnie czuję, choć sam Dmowski wiele razu tu podkreślał by tego nie robić), ale nie ma się co oszukiwać, że ta niedługa książka "trafi" do każdego. Pierwszy powód już podałem powyżej, a drugi to ten, że R. Dmowski to legendarny przedstawiciel myśli narodowej co oznacza, że,...

mts | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka Dmowskiego to z pewnością pozycja, która ukształtowała myślenie polityczne wielu Polaków. Twórca endecji był pierwszym nowoczesnym politykiem polskim na przełomie XIX i XX wieku - to jemu zawdzięczamy postrzeganie polityczności w kategoriach interesów, realizmu, walki o wpływy, czego wcześniej w polskiej publicystyce brakowało.

Jak dziś się czyta "Myśli..."? Zaskakująco dobrze. Książka napisana jest w sposób klarowny, nowoczesny, ale nie traktujący omawianych zagadnień w sposób niepoważny, to po prostu dobra publicystyka. Oczywiście, są elementy odnoszące się do bieżącej sytuacji Polski (książka napisana została na początku XX wieku), ale wiele myśli Dmowskiego jest aktualnych do dziś, dlatego "Myśli..." wydają się być ponadczasowe.

Dmowski widzi politykę, jako ciągłą walkę między narodami. Każdy naród rozwija się, kiedy rozszerza swoje wpływy i eksportuje swoją kulturę. Stąd też atakuje bierność Polaków - uważa, że Polacy powinni angażować się w życie społeczne. Wbrew...

lookaspoland | 2012-04-18
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka powinna byc wprowadzona do kanonu lektur w szkołach podstawowych.

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Jako źródło historyczne dotyczące epoki, która minęła i nie wróci - bezcenna.
Wartościowa dla każdego, obalająca krążące w przestrzeni publicznej mity dotyczące jednego z założycieli wielkiego politycznego i ideologicznego ruchu przedwojennego. Ta najbardziej "radykalna" i "porywcza" książka-manifest Dmowskiego przekona każdego myślącego człowieka ile warte są irracjonalne oskarżenia kierowane pod jego adresem. I nie trzeba być do tego żadnym "narodowcem" (a nim nie jestem).

Michał | 2012-10-21
BookReader | 2016-04-28

Ponadczasowe dzieło. To, o czym pisał Dmowski jest aktualne po dziś dzień. Błędy, o których pisał niestety też. Publicyści endeccy z czasów Romana Dmowskiego dokonywali rozróżnienia na żywioł narodowy i naród. Żywioł narodowy jest czymś mniej niż naród. Do mnie bardzo przemawia wyjaśnienie tego zagadnienia, które często przedstawia Rafał Ziemkiewicz. On tłumaczy to w ten sposób: "Ludzie reprezentujący żywioł narodowy czują wspólnotę w chwilach podniosłych, na przykład kiedy Polscy piłkarze wygrają mecz, polski skoczek narciarski wygra zawody". To jest jednak za mało, by można było mówić o narodzie. My musimy mieć poczucie, że wszystkich nas łączy wspólny interes, że wszystkim nam tak samo jest potrzebna Polska. Krótko mówiąc, Roman Dmowski w "Myślach nowoczesnego Polaka" usiłuje przekonać nas, że nam potrzeba siły. A skąd się bierze siła narodu. Z jego zorganizowania. Wspomniany wcześniej Rafał Ziemkiewicz często powtarza, że powinniśmy, wzorem Amerykanów, poświęcać przynajmniej...