Okładka książki Myśli nowoczesnego Polaka

Dmowski, Polska, Polak, Myśli
typ
papier
JCFvS
8,38 (167 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Myśli nowoczesnego Polaka są arcydziełem polskiej myśli politycznej. To najważniejsze z dzieł politycznych Dmowskiego, oprócz pogłębionej oceny sytuacji politycznej Polski oraz charakteru narodowego Polaków, zawiera podstawową wykładnię zasad, jakimi powinien kierować się ruch narodowy i cały naród w dążeniu do odzyskania i zachowania państwowej suwerenności i tożsamości narodowej. Sens tej wykładni patriotycznego obowiązku Polaków wobec własnej ojczyzny zawarty jest w jego słynnym już stwierdzeniu zamieszczonym we Wstępie: Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Godne podkreślenia jest to, że w swoim głównym zarysie, to dzieło sprzed ponad stu lat pozostaje nadal aktualne i następne pokolenia będą mogły uczyć się pogłębionego myślenia politycznego o sprawach Polski.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Sylwia | 2010-07-20

Roman Dmowski był niezwykle inteligentnym człowiekiem, któremu bardzo zależało na odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Dzisiaj,niestety zapomina się o jego zasługach, a bywa i tak, że zarzuca mu się faszyzm. Spora część ludzi postrzega go jako nietolerancyjnego i zacofanego człowieka. To przykre, bo odegrał niezwykle istotną rolę w kształtowaniu się naszego państwa. Roman Dmowski pragnął nowoczesnej i silnej Polski, a nie jakiegoś 'popychadła', wiecznie zakompleksionego i zapatrzonego na inne nacje (o czym szerzej mówi w swoich publikacjach). Czy to naprawdę wyraz jakiegoś zboczenia?Polecam także przeczytanie sobie odtworzonej wersji przemówienia Dmowskiego podczas konferencji w Paryżu, które zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich wówczas tam zgromadzonych także dlatego, że było mówione równolegle w dwóch językach (ang. i franc.), bez żadnych notatek i trwało dobre kilka godzin. Szkoda, że dzisiaj nie mamy tak inteligentnych polityków.

Adrian | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Treści aktualne do dziś, nic się nie zmieniło przez 100 lat. Lektura obowiązkowa dla ludzi poważnie myślących. Roman Dmowski jest jednym z największych naszych polityków w historii o czym świadczy chociażby jego ogromny wkład w odzyskanie przez nas niepodległości.

Ellis | 2014-01-20

Dla mnie myśl narodowa polskich nacjnalistów (czy teraz, czy dziesiątki lat temu), to jedno i to samo. Wszystkie te chwytające za serce kawałki o honorze, Bogu, ojczyźnie (itp, itd) brzmią naprawdę pięknie, lecz są to tylko słowa. W rezultacie polska myśl narodowa w praktyce sprowadza się do aktów agresji, faszyzowania i decydowania, kto jest Polakiem, a kto nim nie jest. Podniosłe wartości zaś z Bogiem, honorem i ojczyzną na czele, służą jedynie do wycierania sobie krwi z rąk.

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Jako źródło historyczne dotyczące epoki, która minęła i nie wróci - bezcenna.
Wartościowa dla każdego, obalająca krążące w przestrzeni publicznej mity dotyczące jednego z założycieli wielkiego politycznego i ideologicznego ruchu przedwojennego. Ta najbardziej "radykalna" i "porywcza" książka-manifest Dmowskiego przekona każdego myślącego człowieka ile warte są irracjonalne oskarżenia kierowane pod jego adresem. I nie trzeba być do tego żadnym "narodowcem" (a nim nie jestem).

Pisar | 2012-10-21

Ta książka powinna być podstawą polskiej myśli politycznej i społecznej. Książka choć pierwszy raz wydana w 1903 roku biję niezwykłą aktualnością w czasach współczesnych. Wielkie dzieło wielkiego polityka, dla którego idea wielkiej i silnej Polski była celem życiowym.

mts | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka Dmowskiego to z pewnością pozycja, która ukształtowała myślenie polityczne wielu Polaków. Twórca endecji był pierwszym nowoczesnym politykiem polskim na przełomie XIX i XX wieku - to jemu zawdzięczamy postrzeganie polityczności w kategoriach interesów, realizmu, walki o wpływy, czego wcześniej w polskiej publicystyce brakowało.

Jak dziś się czyta "Myśli..."? Zaskakująco dobrze. Książka napisana jest w sposób klarowny, nowoczesny, ale nie traktujący omawianych zagadnień w sposób niepoważny, to po prostu dobra publicystyka. Oczywiście, są elementy odnoszące się do bieżącej sytuacji Polski (książka napisana została na początku XX wieku), ale wiele myśli Dmowskiego jest aktualnych do dziś, dlatego "Myśli..." wydają się być ponadczasowe.

Dmowski widzi politykę, jako ciągłą walkę między narodami. Każdy naród rozwija się, kiedy rozszerza swoje wpływy i eksportuje swoją kulturę. Stąd też atakuje bierność Polaków - uważa, że Polacy powinni angażować się w życie społeczne. Wbrew stereo...

cinash | 2014-02-01
Przeczytana: 04 października 2013

Oczywiście nie ze wszystkimi opiniami się zgadzam i niektóre z nich negatywnie zweryfikował czas, ale ciekawie jest przeczytać, jak rozwijała się polska myśl patriotyczna. A wiele zawartych w tej książce tez wciąż jest trafna

lookaspoland | 2012-04-18
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka powinna byc wprowadzona do kanonu lektur w szkołach podstawowych.

Witold | 2014-01-11

matricaire | 2014-08-11

Wybitna książka wybitnego polskiego polityka. Kwintesencja myśli narodowej początku XX wieku, aktualna także dziś. Doskonałe świadectwo sposobu postrzegania sytuacji Polski u schyłku okresu zaborów, a także kilka lat po odzyskaniu niepodległości. Trafna diagnoza społeczeństwa i postaw Polaków II połowy XIX w., ich poglądów i stopni zaangażowania w chęc odbudowy Ojczyzny.
"Myśli nowoczesnego Polaka" to książka nie dla wszystkich, o czym we wstępie pisał sam autor. Jest do lektura obowiązkowa dla tych, "co głęboko czują swą łącznośc z narodem (...)", a także dla wszystkich zainteresowanych początkiem polskiej myśli politycznej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku