Komedia ludzka. Tom 1. Dom pod Kotem z Rakietką: Bal w Sceaux; Listy dwóch młodych mężatek; Sakiewka

Tłumaczenie: Julian Rogoziński
Cykl: Komedia Ludzka (tom 1)
Wydawnictwo: Czytelnik
Maison du Chat-qui-Pelote; Bal de Sceaux; Mèmoires de deux jeunes marièes; Bourse
Francja, Balzac, powieść, zbiór
klasyka
Koka

Wydanie zawiera następujące utwory:
- "Dom pod kotem z rakietką"
- "Bal w Sceaux"
- "Listy dwóch młodych mężatek"
-" Sakiewka"

źródło opisu: Czytelnik, 1957

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gapcio | 2013-11-01

Boy zapewnia we wstępie, że geniusz Balzaka można w pełni docenić dopiero z perspektywy znajomości całości substancji "Komedii ludzkiej". Wolę wierzyć mu na słowo, bo substancja to rozległa, a mnie już pierwszy tom niemiłosiernie wynudził. Winę ponosi zapewne tematyka, czyli rozterki sercowe panien z dobrych domów. Może i Balzac jest znawcą duszy kobiecej, a przynajmniej jej pewnego typu; cóż, skoro jest to dusza nieinteresująca. W efekcie tak zazwyczaj ciekawe dla mnie tło społeczno-obyczajowe, choćby i najdoskonalej odmalowane, nie jest w stanie utrzymać mojej uwagi, która ulatuje ku praniu i zakupom w Lidlu.

OZM | 2016-07-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Recenzja jest fragmentem Wielkiego Projektu Rozwoju Osobistego (WPOR) polegającego na tym, by przeczytać całą Komedię Ludzką po francusku. Więcej o tych zmaganiach na stronie straszna-nisza.blogspot.com.

Kojarzycie takie osoby, które trudnią się niszczeniem ludziom dzieciństwa? Wiecie, te osoby, które w kółko powtarzają, że „Piękna i Bestia” jest o syndromie sztokholmskim, a wszystkie baśnie o królu, który poślubia piękną dziewczynę z ludu, są złe, gdyż nierealistyczne, albowiem dwa miesiące po ślubie król znudziłby się niewykształconą żoną. No więc taką osobą jest Balzac, tyle że przy okazji jest świetnym pisarzem, a nie kiepskim psychologiem-dyletantem.

W „Domu pod kotem z rakietką” zderzają się dwa światy. Z jednej strony – tytułowy dom należący do najbardziej kupieckiego kupca wszech czasów, przestrzegającego starych, dobrych mieszczańskich tradycji, które już odchodzą w przeszłość. Z drugiej strony – pełen blichtru świat artystów i arystokratów. Augustine, piękna córka...

Yennefer | 2016-11-20
Dżastin | 2016-10-31