Przerwane milczenie

Am Ende des Schweigen
złudzenie, przyjaźń
oluta

Inne wydania

Od lat spędzają wspólnie urlop w idyllicznej angielskiej posiadłości Stanbury: jej właścicielka Patricia wraz z mężem Leonem i dwiema córkami, psycholog Tim z cierpiącą na depresję żoną Evelin, naukowiec Aleksander z córką Ricardą i niedawno poślubioną, dużo młodszą od siebie żoną, Jessicą. Trzech mężczyzn łączy od czasów szkolnych bliska przyjaźń. Nowa z tym towarzystwie Jessica szybko zauważa, że beztroski nastrój jest jedynie złudzeniem i że wszyscy urlopowicze jakoś dziwnie się zachowują, zupełnie jakby mieli coś do ukrycia. Niepokojącej atmosfery nie poprawia pojawienie się tajemniczego Phillipa Bowena, przekonanego o swoim pokrewieństwie z Patricią i zgłaszającego pretensje do Stanbury. Im bardziej Jessica analizuje fakty, tym gorzej czuje się w samotnym domu. Jej złowrogie przeczucia potwierdzają się, gdy pewnego dnia wraca z samotnego spaceru po okolicy i zastaje w domu makabryczny widok.
Charlotte Link to mistrzyni zagadkowej intrygi. Przerwane milczenie to kolejny, mroczny kryminał, od którego nie sposób się oderwać.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy gdy sięgnęłam po tę książkę, to piękne, stare domostwo dumnie zdobiące okładkę. Na odwrocie zaś możemy przeczytać:
"Tajemniczy oraz zaskakujący thriller. Idylliczny i sielankowy klimat angielskiej wsi spleciony z mrocznymi stronami ludzkiej duszy."

Z drugą częścią tego opisu zgadzam się w stu procentach. Do pierwszego zdania mam jednak zastrzeżenia - to nie jest zaskakujący thriller. Zakończenie tej historii nie jest wywróceniem wszystkiego do góry nogami, jakby się uprzeć to można nawet stwierdzić, że autorka podała nam rozwiązanie jak na tacy już wcześniej.

Dla mnie to jednak nie stanowi wady. "Przerwane milczenie" to bardzo wciągająca obyczajowa opowieść, w której gdzieś w tle dochodzi do okrutnego mordu. Najważniejsze w niej nie jest odnalezienie psychopaty, który poderżnął gardła ofiarom, dlatego nie znajdziecie tu opisu całego dochodzenia policji i pracy kryminalistyków.

Będzie za to wywlekanie wszystkich tajemnic, obnażanie fałszu,...

allison | 2015-04-15
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

"Przerwane milczenie" to trzymający w napięciu kryminał, który skupia uwagę czytelnika nie tylko na wykryciu mordercy.
Bardzo ważne są relacje między bohaterami - napięcia, konflikty, zadawnione pretensje. Wszystko to stopniowo narasta, by wreszcie wybuchnąć w zatrważający sposób.

"Przerwane milczenie" to dla mnie przede wszystkim powieść o dwulicowości, piekle i skutkach domowej przemocy, która nie musi kojarzyć się z patologią; jak wiemy, do znęcania się zdolni są także ludzie wykształceni, inteligentni, uchodzący powszechnie za dobrych mężów, uczynnych przyjaciół, doskonałych szefów.
To również opowieść o milczeniu tych, którzy znają prawdę, ale o niej nie mówią. Przez to stają się współwinnymi, gdyż tak naprawdę przywalają na zło.

Książka pani Link jest wstrząsająca pod każdym względem - szokują zbrodnie, poruszają losy i przeżycia bohaterów.
Całość czyta się z emocjami i w napięciu, a treść na długo pozostaje w pamięci, nawet po odłożeniu powieści na...

macierzanka | 2010-12-24
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Charlotte Link, nazywana również Niemiecką Królową Kryminałów, jest pisarką bardzo dobrze rozpoznawaną przez polskich czytelników, w szczególności miłośników kryminałów. Od lat utrzymuje się w czołówce najbardziej poczytnych niemieckich pisarzy. Jej książki tłumaczone są na wiele języków. Niektóre doczekały się również ekranizacji.
„Przerwane milczenie” w 2009 r. zostało nominowane do najbardziej prestiżowej nagrody literackiej „Deutsche Bücherpreis” jaka przyznawana jest w dziedzinie beletrystyki.
Książka zdołała mocno mnie poruszyć pomimo tego, że dosyć szybko zorientowałam się kto stoi za makabrycznymi wydarzeniami, ponieważ rozrywka na bazie kryminału to nie jedyny atut tej książki.
Ale po kolei...
Rzecz dotyczy grupy ludzi, którzy nazywając siebie nawzajem przyjaciółmi spędzają ze sobą mnóstwo czasu na wspólnych wizytach w teatrze, operze, kolacjach, wycieczkach weekendowe, feriach czy wakacjach. Rdzeniem grupy jest trzech mężczyzn: Aleksander, Leon i Tim. Ich przyjaźń w...

jousna | 2016-07-25

W opinii napisanej do "Złudzenia" Charlotte Link napisałam, że na pewno nie jest to ostatnia przeczytana przeze mnie książka tej niemieckiej pisarki. I obietnicy dotrzymałam.
"Przerwane milczenie" mnie zachwyciło. Jest to bardzo dobrze napisany kryminał. Napięcie ani na moment nie opada, do niemal ostatniej strony nie można przewidzieć zakończenia. Ale myślę, że gdybyśmy zrobili taki eksperyment i usunęlibyśmy z powieści wątek kryminalny (który jest niesamowity, wręcz genialny), otrzymalibyśmy też niezłą powieść psychologiczno - obyczajową. Bo mamy tu opisaną grupę wieloletnich przyjaciół, których wspólna relacja okazuje się sztuczna i oparta na dramatycznych przeżyciach młodości. Mamy nieszczęśliwe małżeństwa, pełne nieszczerości i fałszu, mamy przemoc domową, trudności w wychowaniu dzieci, rozwód i jego skutki, kłopoty finansowe. Każdy bohater powieści jest "rozebrany na części", przedstawiony przez inne postacie, przez co staje się "wielowymiarowy". I przyznam się, że...

gwiazdka | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 października 2014

„Przerwane milczenie" bardzo przypomina „Drugie dziecko", ten sam szablon, prawie identyczni bohaterowie, skalkowana sytuacja rodzinno- przyjacielska. Poza tym, mimo, że książkę czyta się lekko, jest ona dość rozwlekła, szczególnie początek, a już najbardziej zakończenie, gdzie prawdę i motywy poznajemy na 50 stron przed końcem, a potem jest już tylko powielanie. Środek za to był dość ciekawy, zresztą całość też nie jest zła, ale brakuje oryginalności i świeżości. Tajemnice, którymi autorka zaintrygowała czytelnika, okazywały się dość nijakie, większość postaci była przedstawiona jak obrazy w krzywym zwierciadle. Myślę, że przez kogoś, kto przeczyta „Przerwane milczenie" jako pierwszą powieść Link będzie ona oceniona wyżej niż przeze mnie, mającą już na swoim koncie kilka innych tytułów. Ocena tylko dobra.

Marta | 2011-01-26

Charlotte Link jest niemiecką pisarką, autorką siedemnastu powieści. Wszystkie okazały się bestsellerami. Do przeczytania pierwszej z nich skłoniła mnie okładka. Niby prosty, wiejski krajobraz a ma w sobie coś tajemniczego.

Poznajemy trójkę przyjaciół- Tima, Leona i Aleksandra. Panowie znają się od czasów szkoły, od lat wraz ze swoimi żonami i dziećmi spędzają razem czas wolny. W ciągu roku w teatrze i operze, w weekendy i urlopy wyjeżdżają do Stanbury, prowincjonalnego miasteczka na odludziu, gdzie jeden z nich posiada domek letniskowy. Mamy zatem kilku bohaterów – Aleksandra ze świeżo poślubioną żoną Jessicą i pasierbicą Ricardą, Leona z żoną Patricią i dwiema córkami oraz Tima z otyłą żoną Evelin. Wszyscy wyglądają na szczęśliwych i oddanych sielance na wsi, z czasem jednak okazuje się że to tylko pozorne wrażenie, bowiem każde z nich ma coś do ukrycia. Z czasem pojawia się jeszcze jeden bohater, Philip. Przedstawia się jako krewny Patricii i zgłasza swoje roszczenia względem...

Joanna | 2012-12-17
Przeczytana: marzec 2011

Od wielu lat grupa Niemców spędza wakacje wielkanocne w wiejskim domu w Stanbury, w Yorkshire – posiadłości należącej do Patrycji, wnuczki zmarłego słynnego dziennikarza telewizyjnego. Zamkniętą grupę tworzą : Patrycja wraz z mężem Leonem i dwiema córkami, psycholog Tim z cierpiącą na depresję żoną Evelin, naukowiec Aleksander z nastoletnią córką Ricardą i niedawno poślubioną drugą żoną, Jessicą. Trzech mężczyzn łączy znajomość od wczesnych lat szkolnych, uważają się za przyjaciół, łączy ich tajemnica tragedii z tego okresu.
Nowa w tym towarzystwie Jessica szybko zauważa, że beztroski nastrój jest tylko złudzeniem, każdy z przyjaciół skrywa swoje myśli, problemy a łączące przyjaciół więzy sprowadzają się jedynie do wspólnego zasiadania do posiłków. Dostrzega sztuczność we wzajemnym komunikowaniu się, rozmowy toczą się jedynie wokół spraw nieistotnych, błahych . W grupie przyjaciół brakuje szczerości, wzajemnej tolerancji na indywidualność, poszanowania prywatności.
Coraz bardziej...

kwiatek29 | 2012-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2012

Świetna powieść trzymająca w napięciu od pierwszych stron do ostatnich.Grupa przyjaciół od lat spędza wspólnie urlop w idyllicznej posiadłości Stanbury;właścicielka Patricia z mężem Leonem i dwiema córkami,Tim z żoną Evelin oraz naukowiec Aleksander ze świeżo poślubioną Jessicą.Jessica szybko zauważa,że przyjazna i beztroska atmosfera jest tylko pozorna,a wszyscy urlopowicze coś ukrywają.Jej złowrogie przeczucia potwierdzają się,gdy wracając ze spaceru odkrywa zwłoki większości współmieszkańców.Wspaniałe studium psychologiczne z wątkiem kryminalnym,nie sposób się od tej powieści oderwać.

Iwona | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Fantastyczna książka. Uwielbiam takie klimaty. Właściwie jest to powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Dość poważnym zresztą, w końcu kilka osób zostaje zamordowanych.

Grupa znajomych, mieniących się przyjaciółmi, od kilku lat spędza w malowniczej posiadłości w Yorkshire wolne chwile. Za fasadą przyjaźni, ludzie z zewnątrz już po kilku sekundach dostrzegają fałsz. Sami zainteresowani zaś stwarzają pozory normalności, udając sami przed sobą zażyłość, bliskość. Uczucia, którymi się darzą dalekie są od przyjaznych, bliższe raczej pogardzie i nienawiści. W tym gronie od roku pojawia się nowa osoba, Jessica, żona jednego z bohaterów, która zaczyna dostrzegać nienormalne relacje łączące tych ludzi, nie godzi się na całkowite podporządkowanie innym, dominującym w tym towarzystwie, buntuje się przeciw zasadom tutaj obowiązującym. Atmosfera staje się coraz bardziej nieprzyjemna, pogarsza ją konflikt z pasierbicą Jessiki.

Pewnego wieczoru wybucha wielka awantura, dochodzi do...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 01 listopada 2011

Bardzo polubilam ta autorke,najpierw przeczytalam "Ostatni slad",na polce czeka "Dom siostr"."Przerwane miczenie" wciaga,trzyma w napieciu,to naprawde bardzo dobra lektura.Zdecydowanie polecam!Tanto,tanto interessante..........