Szkatułka z kości słoniowej

Okładka książki Szkatułka z kości słoniowej José Carlos Somoza
Okładka książki Szkatułka z kości słoniowej
José Carlos Somoza Wydawnictwo: Muza Seria: Salsa kryminał, sensacja, thriller
Salsa
La caja de marfil
Muza
2005-01-01
2005-01-01
8373197397
Bogumiła Wyrzykowska
Somoza szaktułka kość kryminał powieść literatura hiszpańska

Przerosła mnie ta książka niestety.

Przerosła mnie ta książka niestety.

Quiros - płatny zabójca dostaje zlecenie odnalezienia córki bardzo zamożnego człowieka. Nastolatkę po raz ostatni widziano w Andaluzji. To własnie tam udaje się nasz główny bohater, który wraz z pomocą miejscowej nauczycielki dziewczyny rozpoczyna jej poszukiwania.

Osobiście bardzo lubię powieści Somozy, ta pozycja jest jednaknieco słabsza od innych powieści autora, które czytałam. Pełna metafor, napisana charakterystycznym dla autora stylem powieść ma szansę spodobać się czytelnikom, którzy w literaturze szukają czegoś więcej.

Czytałem poprzednie powieści Samozy a ta wydaje mi się chyba najsłabsza pod względem fabularnym i jednocześnie najsilniejsza ze względu na głównego bohatera Quirósa. Takiemu tworowi literackiemu należy się po prostu trochę lepiej zbudowana historia, bo tylko on i jego gburowaty i pełen sprzecznosci charakter pcha wszystko do przodu. To taki trochę "True Detective" w hiszpańskiej oprawie, gdzie relacje miedzy ludźmi są ważniejsze niż tajemnice kryjąca się na końcu.

Nie jest to pozycja sztampowa, skrojona na miarę możliwą do dopasowania dla każdego. Myślę, że dla wielu osób te trochę ponad dwieście stron będzie nie do przebrnięcia. Ta powieść niczym tytułowa szkatułka z kości słoniowej zawiera mnóstwo klejnotów w postaci poetyckich metafor, podtekstów i niedopowiedzeń. Niby błahostka, a jest nad czym podumać.
Niezwykła duet złożony z nauczycielki i podstarzałego płatnego zabójcy podejmuje się zadania odszukania nastolatki, córki tajemniczego Olmosa. Łączy ich sprawa zaginionej Soledad, poza tym wszystko inne tworzy między nimi mur.
Poszukiwania dziewczyny przeplatane są wspomnieniami Quirósa. Wspomnieniami morderstw, które popełnił dla swoich mocodawców. W przeszłości mężczyzny pojawia się klucz do rozwiązania zagadki.
Pozycja warta przeczytania, będę do niej wracał.

Idąc tropem autora, który zaczarował mnie dwiema książkami (Klara i półmrok, Jaskinia Filozofów) byłem ciekaw co mógł stworzyć jeszcze. Niestety ta książka wypada na tle dwóch poprzednich wymienionych tytułów wyjątkowo mizernie. Czyta się to nadal dobrze, jednak nie pojawia się brak tchu oraz magnetyzm...

wciagaja, ''swieza'' historia i rozbudowane, ciekawe postaci bohaterow, jedank zakonczenie pozostawia pewien niedosyt.

• Literatura hiszpańska
  • 2009
  • Salsa
  • Lit. iberoamerykańska
  • Literatura hiszpańska i katalońska

Dodaj cytat z książki Szkatułka z kości słoniowej