Gottland

Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

Inne wydania

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

źródło okładki: czarne.com.pl

Roksanna | 2015-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Rewelacja. Już dawno nie trafiło mi się nic równie pasjonującego i choć porównywalnego z reportażami Mariusza Szczygła.
Czechy są tak blisko, a tak mało mówi się u nas o ich historii. Tak podobnej, a innej. ,,Gottland'' to też świetne przybliżenie absurdu i terroru komunizmu dla osób, które tak ja, znają je tylko z opowiadań.
Choć między wierszami jest też i o Polsce, nie mogłam się pozbyć uczucia jak bardzo brak mi podobnej książki o naszym kraju. Może jakiś Czech podejmie się wyzwania? :)

Lenkaite | 2013-09-09
Przeczytana: sierpień 2013

To moje pierwsze spotkanie ze Szczygłem - i muszę przyznać, że czekam na kolejne :)

Gottland to doskonały ?reportaż? esej? obrazujący komunistyczne Czechy... absurd pomieszany z realiami życia pod okiem czerwonego brata -> makabreska. Czytając książkę napisaną tak lekkim piórem momentami można odnieść wrażenie, że to tylko niezwykle zręczna fikcja - groza czai się jednak w prawdziwych nazwiskach, faktach i złamanych przez reżim życiorysach.

jane | 2014-08-03

Pierwsza refleksja w czasie czytania reportaży/esejów Szczygła: jak różni są od Polaków nasi południowi sąsiedzi. Nasze sąsiedztwo jest tak bliskie i ta sama słowiańska rodzina, a mentalność jakaś taka inna... Lubię Czechów, ale cieszę się, że jestem Polką ;))

Co do samego pisania w wykonaniu M. Szczygła - nastawiałam się na literacką petardę, a skończyło się na takich średnich zimnych ogniach.

prawyakapit | 2014-05-30
Przeczytana: maj 2014

Sięgając po tę książkę miałam w pamięci tydzień spędzony w Pradze, wtedy nie polubiłam Czechów, nie umiałam docenić ich osobowości i kultury. Tym bardziej chapoux bas dla Pana Mariusza Szczygła, ponieważ książka mnie zachwyciła ,a każda historia była wyjątkowa, każda historia pochłonęła ni bez reszty, autor stworzył fascynujący obraz Czech w XX wieku.

Katarzyna | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Fenomenalna pozycja. Mariusz Szczygieł jako wnikliwy reportażysta ukazuje czasy komunizmu u naszych południowych sąsiadów. Przyczatając historie kilku znanych osób, możemy poznać jak społeczeństwo Czechów odnajdywało się w tych ciężkich czasach. Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony.

Ola | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Na początku miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Z każdą następną stroną w zatapiałam się w przejrzysty język pana Szczygła, zaśmiewałam z błyskotliwych komentarzy głęboko ukrytych, prawie niezauważalnych, i przeciągałam dotarcie do końca tak bardzo, jak tylko się dało. Rewelacja.

Grzybek | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Kolejna dobra książka, która przełamuje stereotyp, że Czechy - czy wcześniej Czechosłowacja - to kraj nie tylko piwa, knedlików i Szwejka. Niestety ciągle takich jest w naszym kraju za mało i wiele osób patrzy na Czechów z pewnym politowaniem. A na pewno na to nie zasłużyli.

DżejSiBi | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kolejna bardzo ciekawa przeczytana przeze mnie książka Szczygła o Czechach. Doskonały warsztat reporterski autora sprawia, że czytając należy zachować szczególną uwagę - książka wciąga!

Alex | 2015-02-26

Zanim wyruszycie na podbój Pragi, "Gottland" to lektura obowiązkowa. Nie lubiłam słuchać programu pana Szczygła, ale dzięki książce pokochałam też czeskie kino. Dziękuję :)

lukaska | 2017-02-26
Przeczytana: 11 lutego 2012

Cudowna, fantastyczna książka od której nie można się oderwać! Czysta radość czytania i wielka przyjemność. Jedna z piękniejszych książek jakie czytałam. Szczygieł Mistrz!

Ekranizacje

Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?

Miłoszewski i Twardoch nominowani do Prix du Livre Européen

"Morfina" Szczepana Twardocha oraz "Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego zostały nominowane do Prix du Livre Européen / European Book Prize. To nagroda przyznawana od 2007 roku przez stowarzyszenie Esprit d'Europe. Jej celem jest promowanie literatury ukazującej różnorodność kultury krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.