Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,75 (2248 ocen i 189 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Eur...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Łukasz | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

W zasadzie wszystko na temat tej książki zostało już napisane. Gottland to z pewnością klucz do zrozumienia ostatnich parudziesięciu lat w historii Czechosłowacji i wytrych do poznania rzeczywistości, która z tą przeszłością jest nierozerwalnie związana.

Ilona | 2014-05-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Zrób sobie raj lepsze ;) Ta książka jest "na serio", o historii i trudnym romansie Czechosłowaków z komunizmem.

Czytałam jadąc do Pragi, może dlatego (choć to było już jakiś czas temu) zasłużyła na ten krótki komentarz ;)

Margot82 | 2014-01-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2013

Fantastyczna książka, bardzo ciekawa narracja. Pokazuje tragizm komunizmu w Czechach ale bez wielkich słów, dat i definicji. Tylko albo aż przez pryzmat zwykłego (niezwykłego) człowieka. Książka, która zostaje w głowie na długo

Marcin | 2012-09-21
Przeczytana: 2007 rok

Ja po prostu kocham Czechy- a Pan Mariusz spowodował tą książką- że kocham je jeszcze bardziej.

adzisan | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Tak bliski sąsiad, a tak mało o nim wiedziałam. Bardzo polecam miłośnikom reportaży!

Agata_Adelajda | 2012-07-11
Na półkach: Mam:, Przeczytane

Pamiętam, jak Szczygieł mignął mi w Teleexpressie. Kamera prześlizgnęła się po pokoju pełnym książek, a autor rozpływał się w uwielbieniu dla naszych południowych sąsiadów. No więc w książce nie widzę tej miłości, nie czuję żadnego uwielbienia. Zbiór reportaży pokazuje Czechy komunistyczne, szare, straszne. To - mam wrażenie - ten sam kraj, który został zobrazowany w Życiu na podsłuchu (tylko język inny). Jeżeli myśmy byli najweselszym barakiem w komunie, to Czesi byli jak ten szezlong (w kącie stoi i się boi). W reportażach widać jak wielka różnica jest między nami - niby Słowianie, a jacyś inni...
Fakt, książka jest napisana dobrze, nawet bardzo dobrze, chociaż na początku nie mogłam się przestawić na zdania jak z telegramu. No bo właściwie, co ja wiem o Czechach? Że Milos Forman, że Szwejk, Jablonex i oczywiście Karel Gott. I wszystko? Gottland może nie jest szczególnie wyczerpującą monografią kraju, ale Szczygieł stara się nas zaskoczyć, podrzuca takie nieoczywiste smaczki, jak hi...

Zyrafu | 2012-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2012

Cały czas pamiętam Mariusza Szczygła jako takiego trochę dziennikarskiego "młodego wilczka" prowadzącego pierwszy w Polsce talk-show w Polsacie.
Wychodzi na to, że należałoby tamten obraz pogrzebać, bo Mariusz Szczygieł swoimi książkami zapracował na opinię pierwszego propagatora kultury naszych sąsiadów w Polsce; walnie też przyczynia się do odkłamania obrazu Czechów jako zabawnych Szwejków z jeszcze zabawniejszym językiem.
Gottland jest tego odkłamania świetnym przykładem. Książka prezentująca kilkanaście historii różnych mniej lub bardziej znanych Czechów nie tylko pozwala najzwyczajniej w świecie dowiedzieć się czegoś nowego, ale buduje coś, co można określić jako interkulturowy pomost między nami. Pozwala poczuć empatię dla braci Czechów jak również dokonać pewnego porównania między postawami naszych narodów, szczególnie wobec radzieckiej dominacji.
Co ciekawe, mimo formy reportażu (?), Szczygieł pozwala sobie na zupełnie beletrystyczne zabiegi formalne dodatkowo uatrakcyjniają...

książek: 1963
nikita181 | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Świetna książka, zabawna, ale i straszna, tak jak historie w niej opowiedziane. Los Czechów nie był mi dobrze znany, przeczytałam kilkanaście książek w dawniejszych czasach i nawet lubiłam ich literaturę. Ale historia? Oprócz Praskiej Wiosny , jak sądziłam, nic się tam nie wydarzyło...na pewno poczytam więcej na ten temat, historie tam opowiedziane są po prostu niezwykłe!I chyba coraz bardziej lubię reportaże. Polecam te książkę- jest naprawdę ważna, bardzo ciekawa i pisana tak, jak potrafią Czesi, chociaż autorem jest Polak. Wielki szacunek dla p.Szczygła.

prylka | 2014-08-22
Na półkach: Rok 2014., Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Lubię Mariusza Szczygła. Lubię słuchać jego opowieści o Czechach , bo mówi z pasją , zaraża . Lubię czytać jego książki , bo w nich również czuć tę pasję , miłość do narodu z sąsiedztwa. Świetna lekcja historii i kultury. To jeden z tych autorów , którzy do mnie trafili i przeczytam wszystko co napisali :)

Czytelnick | 2014-02-09

Nasi sąsiedzi Czesi, w powszechnej opinii wydają się mało interesujący, bo niemal tacy sami jak my, tyle że są tchórzami. Książka pokazuje, gdzie się mylimy i dlaczego oceniamy ich, tak jak oceniamy. Zachęca do poznawania Czech, choć nie jest wyzbyta pewnych uproszczeń czy przekłamań.

Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku