Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2514 ocen i 209 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Piotr | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 15 lipca 2014

Zbiór reportaży o historii Czechów i Czechosłowacji w XX wieku ukazany przez biografię niezwykłych ludzi. Książka zaczyna się od imperium obuwniczego Baty, człowieka, który stworzył własne miasto i kontrolował wszystko jak to później opisał Orwell w 1984.
Recenzja audiobooka tutaj:

jerusalem | 2010-12-29
Przeczytana: lipiec 2009

Przypadkowo wpadłem na książkę w księgarni. Otworzyłem na pierwszym rozdziale i zabrałem do domu. Po Jacku Hugo-Baderze, który pięknie pokazuje polakom Rosję, następny świetny dziennikarz, który fantastycznie przybliża nam Czechy. Dla każdego kto chce poznać naszego południowego sąsiada pomijając krążące od lat, w naszym kraju stereotypy o nim.

Oenovich | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Reportaż, z którym warto się zapoznać. Czechy z absolutnie innej perspektywy, choć niezwykle przygnębiającej. Wiele opowieści brzmi tak, jakby wyrwano jest wprost z Krainy Groteski, część zaś - jak z Krainy Koszmaru. Jest w "Gottlandzie" coś magnetycznego, ciężko tę książkę odłożyć, zapomnieć o niej.

Ola | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Na początku miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Z każdą następną stroną w zatapiałam się w przejrzysty język pana Szczygła, zaśmiewałam z błyskotliwych komentarzy głęboko ukrytych, prawie niezauważalnych, i przeciągałam dotarcie do końca tak bardzo, jak tylko się dało. Rewelacja.

haust | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

bjd | 2013-11-09

Bardzo dobrze się czyta. Jak wiadomo Czechy Szczygła są nieco wyidealizowane, mimo wszystko chciałoby się mieszkać w takim kraju. Z przyjemnością przewracam kartki tej książki.

adzisan | 2014-04-09
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Tak bliski sąsiad, a tak mało o nim wiedziałam. Bardzo polecam miłośnikom reportaży!

Katarzyna | 2014-01-21

Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2010. ISBN: 9788375361674

To jedna z tych książek, które się otwiera, czyta i zamyka. A po zamknięciu - wszystkim dookoła się o tej książce opowiada, przywołuje zapisane w niej historie, namawia do przeczytania ...

Gottland to nieistniejące już Muzeum K. Gotta. I takie odrobinę muzealne Czechy opisuje w swoich reportażach Mariusz Szczygieł. W każdym razie takie one nam się wydają z perspektywy miękkiego fotela, w którym siedzimy czytając tę książkę.

XX wiek dla Czechów nie był łatwy, nie był też wesoły. Długo zmagali się z naciskiem, siłą wyższą i racją stanu ... Cały ten czas, różne jego kolory i zapachy umieścił autor na kartkach tej książki. Dużo tu strachu, bólu, wycofania, niepewności, zdrady i cierpienia. Całe komunistyczne piekło i typowa dla tego narodu niejednoznaczność (pozwolę sobie powtórzyć to słowo za Agnieszką Holland).

Gottland pełen jest znanych nazwisk. Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz...

schizma | 2012-03-27
Przeczytana: 08 marca 2012

Pamiętacie pewnego prowadzącego jeden z pierwszych (tak sądzę) talk-shows, który na początku programu lądował w helikopterze na dachu budynku pewnej telewizji? Hm... Biorąc pod uwagę, że ja to ledwo pamiętam (choć program przestali emitować w 2001 r.), część z Was prawdopodobnie w ogóle nie ma na to szans.

To było moje pierwsze skojarzenie z nazwiskiem Mariusza Szczygła kiedy dowiedziałam się, że wydaje książki. Tak sobie myślę, że telewizja zrobiła mi (metaforyczną) krzywdę, bo pomyślałam sobie: "e, co może mieć do powiedzenia facet z jakiegoś głupiego programu?" (nie wiem czy ten program był głupi, bo chyba za bardzo go nie oglądałam). A okazuje się, że ten facet ma do powiedzenia całkiem sporo i to całkiem interesujących rzeczy.

"Gottland" jest zbiorem reportaży o Czechach. Ale nie jest to książka podróżnicza - chyba że mówimy o podróży w czasie. Cofamy się do lat, w których Czechosłowacja (po pierwsze istniała, a po drugie) była pod silnym wpływem Związku Radzieckiego i...

Visell | 2011-06-19
Przeczytana: 26 lutego 2011

Po "Gottland" Mariusza Szczygła sięgnęłam z ogromnym zaciekawieniem. Czesi są moimi sąsiadami. Dosłownie "zza miedzy". Granicę między naszymi krajami widzę z okien swojego domu. Wielokrotnie bywałam i bywam w ich państwie. Zastanawiałam się, czego się więcej o narodzie czeskim mogę dowiedzieć... Cóż takiego może mi ten zbiór reportaży-esejów wnieść do obrazu moich sąsiadów? Na Kraj Czeski patrzyłam zawsze turystyczno-krajoznawczo: Złota Praga, Moravy, Švejk, gorące źródła, Karel Gott i Helena Vondrackova. No i czego się dowiedziałam...
Mariusz Szczygieł pisze skrótowo i lapidarnie. Krótkie zdania, akapity. Kwintesencja historii Czechów, począwszy od historii rodziny Tomasza Baty (legendarnego założyciela firmy obuwniczej) , poprzez tragiczne dzieje aktorki Lidy Baarovej, oskarzonej o kolaborację z Niemcami w czasie II wojny. Nieprawdopodobne wręcz dzieje budowania największego chyba na świecie pomnika Stalina w Pradze oraz tragedia jego twórcy, Otakara Šveca, popełniającego...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto