Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7.75 (2206 ocen i 184 opinie)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Eur...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Agata_Adelajda | 2012-07-11
Na półkach: Mam:, Przeczytane

Pamiętam, jak Szczygieł mignął mi w Teleexpressie. Kamera prześlizgnęła się po pokoju pełnym książek, a autor rozpływał się w uwielbieniu dla naszych południowych sąsiadów. No więc w książce nie widzę tej miłości, nie czuję żadnego uwielbienia. Zbiór reportaży pokazuje Czechy komunistyczne, szare, straszne. To - mam wrażenie - ten sam kraj, który został zobrazowany w Życiu na podsłuchu (tylko język inny). Jeżeli myśmy byli najweselszym barakiem w komunie, to Czesi byli jak ten szezlong (w kącie stoi i się boi). W reportażach widać jak wielka różnica jest między nami - niby Słowianie, a jacyś inni...
Fakt, książka jest napisana dobrze, nawet bardzo dobrze, chociaż na początku nie mogłam się przestawić na zdania jak z telegramu. No bo właściwie, co ja wiem o Czechach? Że Milos Forman, że Szwejk, Jablonex i oczywiście Karel Gott. I wszystko? Gottland może nie jest szczególnie wyczerpującą monografią kraju, ale Szczygieł stara się nas zaskoczyć, podrzuca takie nieoczywiste smaczki, jak hi...

Zyrafu | 2012-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2012

Cały czas pamiętam Mariusza Szczygła jako takiego trochę dziennikarskiego "młodego wilczka" prowadzącego pierwszy w Polsce talk-show w Polsacie.
Wychodzi na to, że należałoby tamten obraz pogrzebać, bo Mariusz Szczygieł swoimi książkami zapracował na opinię pierwszego propagatora kultury naszych sąsiadów w Polsce; walnie też przyczynia się do odkłamania obrazu Czechów jako zabawnych Szwejków z jeszcze zabawniejszym językiem.
Gottland jest tego odkłamania świetnym przykładem. Książka prezentująca kilkanaście historii różnych mniej lub bardziej znanych Czechów nie tylko pozwala najzwyczajniej w świecie dowiedzieć się czegoś nowego, ale buduje coś, co można określić jako interkulturowy pomost między nami. Pozwala poczuć empatię dla braci Czechów jak również dokonać pewnego porównania między postawami naszych narodów, szczególnie wobec radzieckiej dominacji.
Co ciekawe, mimo formy reportażu (?), Szczygieł pozwala sobie na zupełnie beletrystyczne zabiegi formalne dodatkowo uatrakcyjniają...

książek: 1957
nikita181 | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Świetna książka, zabawna, ale i straszna, tak jak historie w niej opowiedziane. Los Czechów nie był mi dobrze znany, przeczytałam kilkanaście książek w dawniejszych czasach i nawet lubiłam ich literaturę. Ale historia? Oprócz Praskiej Wiosny , jak sądziłam, nic się tam nie wydarzyło...na pewno poczytam więcej na ten temat, historie tam opowiedziane są po prostu niezwykłe!I chyba coraz bardziej lubię reportaże. Polecam te książkę- jest naprawdę ważna, bardzo ciekawa i pisana tak, jak potrafią Czesi, chociaż autorem jest Polak. Wielki szacunek dla p.Szczygła.

Getos | 2013-09-28
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Moja pierwsza przygoda ze Szczygłem to "Zróbmy sobie raj". Od razu po tej książce pokochałem jego styl opowiadania, pokochałem mentalność Czechów i wiedziałem że sięgnę po jego wcześniejszą książkę "Gottland", która także dotyka Czechów. Nie zawiodłem się, choć pozycja ta okazała się bardziej przygnębiająca pokazując biogramy ludzi którym przyszło żyć w ciężkich czasach komunizmu. Warto...

prylka | 2014-08-22
Na półkach: Rok 2014., Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Lubię Mariusza Szczygła. Lubię słuchać jego opowieści o Czechach , bo mówi z pasją , zaraża . Lubię czytać jego książki , bo w nich również czuć tę pasję , miłość do narodu z sąsiedztwa. Świetna lekcja historii i kultury. To jeden z tych autorów , którzy do mnie trafili i przeczytam wszystko co napisali :)

Czytelnick | 2014-02-09

Nasi sąsiedzi Czesi, w powszechnej opinii wydają się mało interesujący, bo niemal tacy sami jak my, tyle że są tchórzami. Książka pokazuje, gdzie się mylimy i dlaczego oceniamy ich, tak jak oceniamy. Zachęca do poznawania Czech, choć nie jest wyzbyta pewnych uproszczeń czy przekłamań.

Magdalena | 2013-01-17
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Ciekawe historie o różnych postaciach czeskiej kultury XX wieku, czeskiej polityki, sztuki. Z poczuciem humoru i dystansu jaki może mieć do narodu ktoś nim szczerze zafascynowany. Ciekwie przeczytane, chociaż według mnie "Zrób sobie raj"jest przeczytane przez Autora dużo ciekwiej.

Natalia | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

To jest na swój sposób zabawne: mówi się, że czytanie pomaga rozwijać język i uczy nas wyrażać myśli, tymczasem naprawdę dobre książki pozostawiają mnie w stanie tak dziwnego oszołomienia, że nie potrafię wypowiedzieć o nich nic poza tym, że są naprawdę dobre. Także tego... no.

Łukasz | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

W zasadzie wszystko na temat tej książki zostało już napisane. Gottland to z pewnością klucz do zrozumienia ostatnich parudziesięciu lat w historii Czechosłowacji i wytrych do poznania rzeczywistości, która z tą przeszłością jest nierozerwalnie związana.

Nadia | 2014-05-29
Przeczytana: maj 2014

Rewelacyjny zbiór reportaży! A już zwłaszcza dla tych osób, które niewiele wiedzą o Czechosłowacji, czy Czechach - wiele smaczków, które nigdy wcześniej nie obiły mi się o uszy. W dodatku in plus - czyta się lekko i przyjemnie, bardzo dobrze napisana.

Załóż konto za darmo!

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku