Gottland

Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

Inne wydania

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

źródło okładki: czarne.com.pl

Katarzyna | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Fenomenalna pozycja. Mariusz Szczygieł jako wnikliwy reportażysta ukazuje czasy komunizmu u naszych południowych sąsiadów. Przyczatając historie kilku znanych osób, możemy poznać jak społeczeństwo Czechów odnajdywało się w tych ciężkich czasach. Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony.

Ola | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Na początku miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Z każdą następną stroną w zatapiałam się w przejrzysty język pana Szczygła, zaśmiewałam z błyskotliwych komentarzy głęboko ukrytych, prawie niezauważalnych, i przeciągałam dotarcie do końca tak bardzo, jak tylko się dało. Rewelacja.

Grzybek | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Kolejna dobra książka, która przełamuje stereotyp, że Czechy - czy wcześniej Czechosłowacja - to kraj nie tylko piwa, knedlików i Szwejka. Niestety ciągle takich jest w naszym kraju za mało i wiele osób patrzy na Czechów z pewnym politowaniem. A na pewno na to nie zasłużyli.

Alex | 2015-02-26

Zanim wyruszycie na podbój Pragi, "Gottland" to lektura obowiązkowa. Nie lubiłam słuchać programu pana Szczygła, ale dzięki książce pokochałam też czeskie kino. Dziękuję :)

PiotrJ | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Świetna książka. Czyta się z prawdziwą przyjemnością. Gorąco polecam.

takisobiejac | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

Długo opierałem się przed zajrzeniem do książki Mariusza Szczygła. Młode osoby pewnie tego nie wiedzą, a już na pewno nie pamiętają, ale pan Szczygieł grał rolę wioskowego idioty w drugim polskim talk show (pierwsza była chyba Alicja Resich-Modlińska) "Na każdy temat". Te jego powtarzanie odpowiedzi gości, wymawianie poszczególnych słów tak, jakby robił to dla idiotów... masakra. Do tego prezencja, a w zasadzie jej brak. Mnie bruneta nigdy nikt nie przekona do "świńskiego" blondyna na wizji.
Człowiek jednak dojrzewa, łagodnieje na starość, daje szansę tym, których kiedyś gładko skreślił. Sięgnąłem więc po "Gottland", dodatkowo motywowany opinią kolegi z pracy ("Dobre, przeczytaj!").
Zaczęło się rzeczywiście dobrze, historia firmy Bata napisana poprawnie, choć raziło mnie to, że pan Szczygieł nie napiętnował niewolniczego wyzysku prowadzonego przez założycieli firmy. Miasteczko Zlin należało do nich, i mógł w nim mieszkać jedynie pracownik firmy Bata. Godziny pracy w firmie Bata...

Konkus | 2015-06-07
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Czy praski pomnik Stalina został rzeczywiście zniszczony?
Pierwsze spotkanie z tekstami Mariusza Szczygła, zamieszczonymi w książce na temat Czechosłowacji, mogę zaliczyć do bardzo udanych. „Gottland” to opowieść o życiu Czechów w czasach totalitaryzmów. Jak bowiem wnioskuję z książki, bohaterami raczej nie są Słowacy. Kolejna uwaga dotyczy tego, że większość reportaży osadzonych jest w okresie komunistycznym. W trakcie lektury poznajemy losy osób, którym przyszło żyć w czasach przypominających nieco „Proces” Kafki. Bohaterowie reportaży pochodzą z różnych warstw społecznych. Są to często ludzie znani, w tym ci, którzy odegrali istotną rolę w historii swojego państwa, poznajemy też osoby zwykłe, niczym się nie wyróżniające. To co najbardziej intryguje w opisie dziejów Gottlandu, to możliwość doświadczenia jak system totalitarny wpływa na społeczeństwo oraz w jaki sposób reaguje ono na to działanie. W państwach totalitarnych nie można bowiem pozostać całkowicie obok systemu. Kolejny...

Adamo33 | 2015-08-20
Przeczytana: 15 października 2011

O historii narodu (kraju, państwa) można pisać na różne sposoby. Mariusz Szczygieł wybrał formę reportażu. Bo dla mnie „Gottland” jest czymś, co nazywam reportażem historycznym. Wykorzystując tę formę literacką, autor w niezwykle ciekawy sposób opisuje historię (nową i najnowszą) naszych południowych sąsiadów. Należy zaznaczyć, iż opisuje w sposób dość ciekawy, a mianowicie kreśląc losy kilku mieszkańców Czech i Czechosłowacji. Dodać należy, iż są to osoby, które raczej trudno nazwać przeciętnymi. Ale taki wybór wydaje się w pełni uzasadniony. Opisując ich losy, niejednokrotnie tragiczne, autor podkreśla tragizm dziejów sąsiadów z południa. Bo, jeśli tacy ludzie nieraz otarli się o przysłowiowe piekło, to co przezywali zwykli obywatele Czechosłowacji czy też Czech. Zdecydowanie trzeba przeczytać.

Roksanna | 2015-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Rewelacja. Już dawno nie trafiło mi się nic równie pasjonującego i choć porównywalnego z reportażami Mariusza Szczygła.
Czechy są tak blisko, a tak mało mówi się u nas o ich historii. Tak podobnej, a innej. ,,Gottland'' to też świetne przybliżenie absurdu i terroru komunizmu dla osób, które tak ja, znają je tylko z opowiadań.
Choć między wierszami jest też i o Polsce, nie mogłam się pozbyć uczucia jak bardzo brak mi podobnej książki o naszym kraju. Może jakiś Czech podejmie się wyzwania? :)

EdytaB | 2014-05-15

Uwielbiam Czechy, ta książka sprawiła, że Czesi stali mi się bardziej bliscy. Przez lata "niewoli" doświadczaliśmy tego samego i to nas do siebie zbliżało. Gdy w końcu odzyskaliśmy Wolność nasze drogi zaczęły się rozchodzić, szkoda.

Ekranizacje

Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?

Miłoszewski i Twardoch nominowani do Prix du Livre Européen

"Morfina" Szczepana Twardocha oraz "Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego zostały nominowane do Prix du Livre Européen / European Book Prize. To nagroda przyznawana od 2007 roku przez stowarzyszenie Esprit d'Europe. Jej celem jest promowanie literatury ukazującej różnorodność kultury krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.