Gottland

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,77 (2715 ocen i 225 opinii)
Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Elementarz współczesny
Anna Boboryk

8 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
DżejSiBi | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kolejna bardzo ciekawa przeczytana przeze mnie książka Szczygła o Czechach. Doskonały warsztat reporterski autora sprawia, że czytając należy zachować szczególną uwagę - książka wciąga!

bjd | 2013-11-09

Bardzo dobrze się czyta. Jak wiadomo Czechy Szczygła są nieco wyidealizowane, mimo wszystko chciałoby się mieszkać w takim kraju. Z przyjemnością przewracam kartki tej książki.

Agnieszka | 2015-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2015

Wiedziałam, że to będzie znakomita książką, a i tak zaskoczyło mnie jak bardzo. Szczygieł wielkim pisarzem jest.

nieogarek | 2015-02-13

Książkę czyta się z przyjemnością od pierwszych słów początku po same przypisy!

marjasz | 2014-08-10
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Wciągająca. Przejmująca. Bardzo miłe zaskoczenie.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 30 marca 2013

Zabawa w skojarzenia
Z czym się kojarzy Czechosłowacja? Z Krecikiem, piwem, knedlikami, jarmiłkami, „śmiesznym” językiem. Może jeszcze ze Szwejkiem, Hrabalem i „Szpitalem na peryferiach”. Czasami z Praską Wiosną i Janem Palachem.
To wszystko stereotypy.

Rzeczywistość według Szczygła
Mariusz Szczygieł odrzuca potoczne skojarzenia i opisuje Czechosłowację jako kraj smutku, goryczy, utrąconych ludzi. Kraj, gdzie Franza Kafki się nie czytało, potocznie jednak używano powiedzenia „kafkárna” opisującego specyficzną kafkosko-komunistyczną logikę. Kraj, gdzie przez osiem lat stał największy pomnik Stalina, zaprojektowany przez Otokara Šveca, który popełnił samobójstwo w przeddzień odsłonięcia swego „dzieła”. Zwłoki Šveca znaleziono po kilkudziesięciu dniach; o jego śmierci nikt nie będzie chciał rozmawiać jeszcze w pół wieku później. Kraj, gdzie Tomáš Bata przekształcił rodzinny Zlín w pierwsze miasto funkcjonalistyczne, a na murze filcowni umieścił hasło: NIE CZYTAJCIE ROSYJSKICH...

Konkus | 2015-06-07
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Czy praski pomnik Stalina został rzeczywiście zniszczony?
Pierwsze spotkanie z tekstami Mariusza Szczygła, zamieszczonymi w książce na temat Czechosłowacji, mogę zaliczyć do bardzo udanych. „Gottland” to opowieść o życiu Czechów w czasach totalitaryzmów. Jak bowiem wnioskuję z książki, bohaterami raczej nie są Słowacy. Kolejna uwaga dotyczy tego, że większość reportaży osadzonych jest w okresie komunistycznym. W trakcie lektury poznajemy losy osób, którym przyszło żyć w czasach przypominających nieco „Proces” Kafki. Bohaterowie reportaży pochodzą z różnych warstw społecznych. Są to często ludzie znani, w tym ci, którzy odegrali istotną rolę w historii swojego państwa, poznajemy też osoby zwykłe, niczym się nie wyróżniające. To co najbardziej intryguje w opisie dziejów Gottlandu, to możliwość doświadczenia jak system totalitarny wpływa na społeczeństwo oraz w jaki sposób reaguje ono na to działanie. W państwach totalitarnych nie można bowiem pozostać całkowicie obok systemu. Kolejny...

Karolina | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka to zbiór opowiadań, reportaży i jednostronicowych anegdotek. Przedstawia historię Czechów znanych, znanych ale zapomnianych i zupełne anonimowych. Historie tych jednostek dokładnie ukazują mentalność narodową Czechów i przybliżają ich obyczajowość. Ciekawie jest spojrzeć na sąsiadów, którzy niby są tak podobni do nas, a nawet doświadczeni przez podobne wydarzenia historyczne, ale w rzeczywistości kulturowo całkiem odmienni. Polecam nie tylko zakochanym fanom Czechów czy reportażu. Je nie należę do żadnej z tej grupy (choć przyznam, że coraz bliżej mi do tej drugiej po przeczytaniu "Gottlandu"), a naprawdę dobrze będę wspominać czas spędzony z tą książką.

paulinkalinka | 2013-11-29
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Gottland" mnie nie porwał. Owszem, reportaż jest napisany w sposób przemyślany, dobry, ale mnie czegoś brakowało. Tej lekkości. Nużyło mnie trochę opowiadanie rok po roku historii butów Baty i zaskakiwały kolejne, opowiedziane jakby "bez ładu i składu", czyli chronologii brak. Kilka reportaży bardzo mi się podobało, np. "Jak pan sobie radzi z Niemcami?", "Pani Nieimitacja", "Wesołych Świąt!", "Kafkarna".
Sam pomysł podjęcia tematu Czechosłowacji i jej dziejów opisanych na przykładzie różnorodnych ludzi był jak najbardziej trafiony. Historia nie oszczędzała naszych sąsiadów. I warto ją poznać.

rosolbaum | 2015-04-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

wybitna! na prawdę.
Książkę wygrałem w fejsbukowym konkursie (sam się zdziwiłem, ale tam na prawdę można coś wygrać:) Na to aż dotrze musiałem czekać kilka tygodni (i przypominać się organizatorom). Warto było zaczekać. Książkę właściwie połknąłem.
Całość składa się z różnych reportaży, niespecjalnie ze sobą związanych, ale każdy z nich to małe dzieło sztuki. Sporo w nich zaskakuje, a podziw wzbudza wiedza Szczygła i ciekawostki z historii Czechosłowacji, do których udało mu się dokopać.
Najlepsza książka jaką czytałem od dłuższego czasu! Koniecznie trzeba do niej zajrzeć!

Ekranizacje

Na półkach