Gottland

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

źródło okładki: czarne.com.pl

Szymon | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

"Gottland" bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Szczygieł opowiada niesamowicie, potrafi zainteresować i zaszokować czytelnika. Historie, które opisuje w tej książce, są momentami smutne, wręcz tragiczne, momentami niedorzeczne, a czasem nawet i wulgarne... Jednak zawsze są prawdziwe i dające do myślenia. Polecam.

CrazyDaisy_MR | 2017-12-11
Przeczytana: grudzień 2017

Jeśli reportaże to tylko - Mariusz Szczygieł. Mistrz gatunku bez dwóch zdań! Czechy (Czechosłowacja) trochę z innej strony.

"Uświadomiłam sobie, że szpital dla psychicznie chorych jest w Czechosłowacji jedynym normalnym miejscem, bo wszyscy mogą tam bezkarnie mówić, co naprawdę myślą."

Malkontent | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla tych którzy plują na PRL i niegdysiejsze "mroczne" czasy. Jak dla mnie świetna książka, napisana lekkim piórem. Chętnie sięgnę po więcej książek Mariusza Szczygła.

Agnieszka | 2015-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2015

Wiedziałam, że to będzie znakomita książką, a i tak zaskoczyło mnie jak bardzo. Szczygieł wielkim pisarzem jest.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 30 marca 2013

Zabawa w skojarzenia
Z czym się kojarzy Czechosłowacja? Z Krecikiem, piwem, knedlikami, jarmiłkami, „śmiesznym” językiem. Może jeszcze ze Szwejkiem, Hrabalem i „Szpitalem na peryferiach”. Czasami z Praską Wiosną i Janem Palachem.
To wszystko stereotypy.

Rzeczywistość według Szczygła
Mariusz Szczygieł odrzuca potoczne skojarzenia i opisuje Czechosłowację jako kraj smutku, goryczy, utrąconych ludzi. Kraj, gdzie Franza Kafki się nie czytało, potocznie jednak używano powiedzenia „kafkárna” opisującego specyficzną kafkosko-komunistyczną logikę. Kraj, gdzie przez osiem lat stał największy pomnik Stalina, zaprojektowany przez Otokara Šveca, który popełnił samobójstwo w przeddzień odsłonięcia swego „dzieła”. Zwłoki Šveca znaleziono po kilkudziesięciu dniach; o jego śmierci nikt nie będzie chciał rozmawiać jeszcze w pół wieku później. Kraj, gdzie Tomáš Bata przekształcił rodzinny Zlín w pierwsze miasto funkcjonalistyczne, a na murze filcowni umieścił hasło: NIE CZYTAJCIE ROSYJSKICH...

zaczytAnia | 2012-12-16
Przeczytana: 29 września 2012

Z badań stosunku Polaków do innych narodów nieodmiennie wynika, że największą sympatią darzymy naszych południowych sąsiadów. Dlaczego tak uparcie lubimy Czechów, chociaż oni tak uparcie tej sympatii nie odwzajemniają?

Od kiedy Mariusz Szczygieł zaczął pisać o Czechach, każdy z nas może skonfrontować swoje wyobrażenia na ich temat z jego obserwacjami. A "Gottland" to prawdziwa kopalnia wiedzy o naszych ulubionych sąsiadach.

W reportażach stanowiących jego części składowe autor niby opowiada nam historie konkretnych ludzi, ale dokonał ich wyboru w taki sposób, że przedstawiając nam ich losy, opisuje jednocześnie dzieje narodu czeskiego od roku 1882 do roku 2003.

Opowieści snute przez Mariusza Szczygła są w znakomitej większości tragiczne, ale nie brakuje w nich motywów farsowych i absurdalnego humoru. Nie mogłam się od tej lektury oderwać!

więcej:

Monika | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 lipca 2017

Po szeregu powieści kryminalnych i obyczajowych powróciłam do reportaży pana Mariusza Szczygła, które bardzo lubię. Nastroił mnie dodatkowo pewien pan przewodnik, z którym mieliśmy okazję zwiedzać Pragę. On wspomniał o tej książce i o wielkim zainteresowaniu nią Czechów kiedy się tam ukazała. Reportaże to powrót do poprzednich czasów smutnych, szarych, inwigilowanych. Opowieści o znanych Czechach, którzy mieli ogromny wpływ na ten kraj.Do tego wszystkiego kunszt pana Szczygła powoduje,że czyta się tą książkę z ogromnym zainteresowaniem. Polecam.

Robert | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Tym razem to nie moja bajka - chyba zdecydowanie wolę Krecika, Rumcajsa i Arabellę. Czytanie reportaży o Czechach nijak do mnie trafiają. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach są o ludziach, o których nie miałem pojęcia (ledwo swoich rozpoznaję!) i często bez puenty (jak to reportaże?)...

Ostatnie trzy dłuższe reportaże przeleciałem już pobieżnie - nie miałem siły walczyć z czymś, co nie przynosi mi "rozkoszy czytania".
A może po prostu nie da się czytać o czymś, co mnie kompletnie nie interesuje.. tj. o Czechach

Grzybek | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Kolejna dobra książka, która przełamuje stereotyp, że Czechy - czy wcześniej Czechosłowacja - to kraj nie tylko piwa, knedlików i Szwejka. Niestety ciągle takich jest w naszym kraju za mało i wiele osób patrzy na Czechów z pewnym politowaniem. A na pewno na to nie zasłużyli.

Alex | 2015-02-26

Zanim wyruszycie na podbój Pragi, "Gottland" to lektura obowiązkowa. Nie lubiłam słuchać programu pana Szczygła, ale dzięki książce pokochałam też czeskie kino. Dziękuję :)

Ekranizacje

Czytamy w weekend

W serwisie praca nad Plebiscytem Książka Roku 2017 wre! Ale w weekend chcemy trochę odpocząć od przeglądania statystyk i wykłócania się o poszczególne tytuły. Chcemy w spokoju skupić na literaturze, bez oceniania, bez patrzenia na cudze opinie, bez sprawdzania daty wydania - po prostu literatura dla czystej przyjemności czytania!

Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?