Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7.75 (2157 ocen i 180 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Eur...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Natalia | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

To jest na swój sposób zabawne: mówi się, że czytanie pomaga rozwijać język i uczy nas wyrażać myśli, tymczasem naprawdę dobre książki pozostawiają mnie w stanie tak dziwnego oszołomienia, że nie potrafię wypowiedzieć o nich nic poza tym, że są naprawdę dobre. Także tego... no.

Darek | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Magia reportażu polega na tym, że na przykładzie jednostki opowiadamy historię ogółu. Tym większa moc jest książki Mariusza Szczygła, że jego bohaterami są osoby znane. Znakomity reportaż, no i kunszt rzemiosła autora. Polecam każdemu, kto ceni literaturę faktu.

Felzmann | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Sięgnąłem po nią zachęcony wspaniałymi recenzjami i zdobytymi nagrodami. Boże, jak ja się wymęczyłem tą książką. Szajs, jakich mało. Nie wiem za co te nagrody. Tematyka nudzi, a czyta się jeszcze ciężej. Książka dla ludzi o "wyższej inteligencji"... chyba.

Łukasz | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

W zasadzie wszystko na temat tej książki zostało już napisane. Gottland to z pewnością klucz do zrozumienia ostatnich parudziesięciu lat w historii Czechosłowacji i wytrych do poznania rzeczywistości, która z tą przeszłością jest nierozerwalnie związana.

Nadia | 2014-05-29
Przeczytana: maj 2014

Rewelacyjny zbiór reportaży! A już zwłaszcza dla tych osób, które niewiele wiedzą o Czechosłowacji, czy Czechach - wiele smaczków, które nigdy wcześniej nie obiły mi się o uszy. W dodatku in plus - czyta się lekko i przyjemnie, bardzo dobrze napisana.

piotru | 2013-05-08
Przeczytana: 2010 rok

Nie tylko dla czechofilów! Czytając nie tylko tę książke Szczygła mozna łatwiej zrozumieć historię i zachowania Czechów o których Polacy nadal jakże mało wiedzą i jakże niesprawiedliwie nadal oceniają krzywdzącymi stereotypami.

zemstabanana | 2014-03-01
Przeczytana: luty 2014

Bardzo przypadł mi do gustu lekki styl autora. Reportaże są niezmiernie interesujące - Szczygieł opisuje wszystkie smaczki i ciekawostki nie rozwlekając niepotrzebnie opisów. Polecam!

Paula | 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Moje drugie spotkanie z twórczością Mariusza Szczygła i równie interesujące, jak "Zrób sobie raj". Ciekawe tematy, pasjonujące ludzkie historie o życiu w trudnych czasach komunizmu.

marinseth | 2012-09-12

Pierwszy raz chyba wzięłam się za reportaż i cieszę się, że trafiłam akurat na Gottland. Bardzo ciekawa książka, dobrze się czyta, polecam.

Stefcia | 2011-12-28
Przeczytana: 2010 rok

wiele się dowiedziałam o sąsiadach, których często odwiedzam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto