Gottland

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,77 (2815 ocen i 236 opinii)
Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

źródło okładki: czarne.com.pl

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Collide
  • Nie tacy oni straszni
  • Złączeni
  • Powrót do Daringham Hall
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Tajemnica domu Helclów
  • Sekret Sonji
  • Ekspozycja
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Podziemny labirynt
  • Nie ma nieba
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

6 (3 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

7,75 (4 ocen i opinii)
Ekspozycja
Remigiusz Mróz

8,4 (5 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Nie ma nieba
Jolanta Kosowska

8,57 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
haust | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

edi-bk | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2012
Przeczytana: 25 listopada 2012

Nie wiem dlaczego sądziłam, że to lekka książka , taka do przeczytania, pośmiania się , relaksu. Nic bardziej błędnego, lektura raczej gorzka, nostalgiczna i bardzo zaskakujaca. Ale warta przeczytania

dorota_eulalja | 2014-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2014

Książkę przeczytałam będąc w Pradze. Miejsca, o których była mowa - nie były anonimowe. Miasto jednak się odmieniło, moje patrzenie na nie stało się bogatsze o wydarzenia, które miały w nim miejsce.

DżejSiBi | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kolejna bardzo ciekawa przeczytana przeze mnie książka Szczygła o Czechach. Doskonały warsztat reporterski autora sprawia, że czytając należy zachować szczególną uwagę - książka wciąga!

bjd | 2013-11-09

Bardzo dobrze się czyta. Jak wiadomo Czechy Szczygła są nieco wyidealizowane, mimo wszystko chciałoby się mieszkać w takim kraju. Z przyjemnością przewracam kartki tej książki.

Agnieszka | 2015-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2015

Wiedziałam, że to będzie znakomita książką, a i tak zaskoczyło mnie jak bardzo. Szczygieł wielkim pisarzem jest.

marjasz | 2014-08-10
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Wciągająca. Przejmująca. Bardzo miłe zaskoczenie.

Konkus | 2015-06-07
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2015

Czy praski pomnik Stalina został rzeczywiście zniszczony?
Pierwsze spotkanie z tekstami Mariusza Szczygła, zamieszczonymi w książce na temat Czechosłowacji, mogę zaliczyć do bardzo udanych. „Gottland” to opowieść o życiu Czechów w czasach totalitaryzmów. Jak bowiem wnioskuję z książki, bohaterami raczej nie są Słowacy. Kolejna uwaga dotyczy tego, że większość reportaży osadzonych jest w okresie komunistycznym. W trakcie lektury poznajemy losy osób, którym przyszło żyć w czasach przypominających nieco „Proces” Kafki. Bohaterowie reportaży pochodzą z różnych warstw społecznych. Są to często ludzie znani, w tym ci, którzy odegrali istotną rolę w historii swojego państwa, poznajemy też osoby zwykłe, niczym się nie wyróżniające. To co najbardziej intryguje w opisie dziejów Gottlandu, to możliwość doświadczenia jak system totalitarny wpływa na społeczeństwo oraz w jaki sposób reaguje ono na to działanie. W państwach totalitarnych nie można bowiem pozostać całkowicie obok systemu. Kolejny...

StachuraJunior | 2015-07-17
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Czechy są tematem przewodnim kilku książek Mariusza Szczygła. Najbardziej znany polski czechofil w swoich książkach stara się analizować w sposób bardzo ciekawy historię owego kraju. Pełna humoru książka, przy której niejednokrotnie się uśmiechnąłem jest z pewnością pozycją obowiązkową dla ludzi, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty. Nie jest to banalna, czy nudna książka podróżnicza, nie jest to też schematyczny reportaż. Nazwałbym to genialną strzykawką literatury non-fiction. Język wybitny, fabuła pomimo ciężkich tematów nie nudzi. Czasami miałem wrażenie, że rozmawiam z autorem przy kawie. Humor, dowcip, lakoniczność bez zbędnych barokowych smaczków stylistycznych. Z pełną premedytacją polecam każdemu, kto jest inteligentny i ciekawy świata, jak również ludziom szukającym dobrego "kawałka" reportażu w stylu Hanny Krall, chociaż wydaje mi się, że uczeń przerósł mistrza, a Mariusz Szczygieł jest i będzie jednym z najlepszych reporterów w Polsce, ba nawet w Europie. Wybitność,...

Karolina | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka to zbiór opowiadań, reportaży i jednostronicowych anegdotek. Przedstawia historię Czechów znanych, znanych ale zapomnianych i zupełne anonimowych. Historie tych jednostek dokładnie ukazują mentalność narodową Czechów i przybliżają ich obyczajowość. Ciekawie jest spojrzeć na sąsiadów, którzy niby są tak podobni do nas, a nawet doświadczeni przez podobne wydarzenia historyczne, ale w rzeczywistości kulturowo całkiem odmienni. Polecam nie tylko zakochanym fanom Czechów czy reportażu. Je nie należę do żadnej z tej grupy (choć przyznam, że coraz bliżej mi do tej drugiej po przeczytaniu "Gottlandu"), a naprawdę dobrze będę wspominać czas spędzony z tą książką.

Ekranizacje