Gottland

Wydawnictwo: Czarne
Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

• Tylko ty
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Ślepy trop
  • Małe życie
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Historia pszczół
  • Nasza własna wyspa
  • Pora westchnień, pora burz
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Większy kawałek nieba
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Cześć, co słychać?

7,49 (45 ocen i opinii)
Małe życie
Hanya Yanagihara

8,67 (15 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7,86 (7 ocen i opinii)
Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek

8,83 (6 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,11 (9 ocen i opinii)
Cześć, co słychać?
Magdalena Witkiewicz

7,83 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Alicja | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Wnikliwość autora aż poraża. Ale w pozytywnym sensie.

| 2016-03-12
Przeczytana: 2010 rok

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanych w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.
Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels, rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów, legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella, pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o...

astaldohil | 2012-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2012

Dawno nie obcowałem z tak przygnębiającą lekturą - przyznam, że spodziewałem się książki opartej na zasadzie kontrastów, czyli spojrzenia na czeską przeszłość trochę na poważnie, trochę z przymrużeniem oka. Otrzymałem zapis pełnej absurdów, ponurej i wręcz przerażającej rzeczywistości, historie ludzi, którzy często przegrywali życie, kariery, szczęście swoje i bliskich, nierzadko nie z własnej winy. Opowieść o bezwzględnej machinie, która niszczy za nic mając jednostkę, druzgocąc poczucie własnej wartości, zmuszając do zaprzeczenia samemu sobie.

Jedynym mankamentem wydaje mi się nieco chaotyczny styl autora, który często porzuca opisywany właśnie wątek, sięgając po inny (z tym wątkiem, jak się po czasie okazuje związany), co powoduje czasem lekką dezorientację.

Poza tym niesamowicie poruszająca książka - zdecydowanie polecam!

Adamo33 | 2015-08-20
Przeczytana: 15 października 2011

O historii narodu (kraju, państwa) można pisać na różne sposoby. Mariusz Szczygieł wybrał formę reportażu. Bo dla mnie „Gottland” jest czymś, co nazywam reportażem historycznym. Wykorzystując tę formę literacką, autor w niezwykle ciekawy sposób opisuje historię (nową i najnowszą) naszych południowych sąsiadów. Należy zaznaczyć, iż opisuje w sposób dość ciekawy, a mianowicie kreśląc losy kilku mieszkańców Czech i Czechosłowacji. Dodać należy, iż są to osoby, które raczej trudno nazwać przeciętnymi. Ale taki wybór wydaje się w pełni uzasadniony. Opisując ich losy, niejednokrotnie tragiczne, autor podkreśla tragizm dziejów sąsiadów z południa. Bo, jeśli tacy ludzie nieraz otarli się o przysłowiowe piekło, to co przezywali zwykli obywatele Czechosłowacji czy też Czech. Zdecydowanie trzeba przeczytać.

Anita_Anitamta | 2015-12-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Na książkę trafiłam przypadkiem, w czasie, kiedy Mariusz Szczygieł zniknął z ekranu. Kojarzył mi się jako prowadzący pierwsze szoł w Polsce. Ten, który lądował na dachu jednej ze stacji komercyjnych. Do kupna książki zachęcił mnie temat - Czechy i Czesi. Mam do nich słabość. I podobnie jak Pan Szczygieł uwielbiam ich za sposób życia i dystans do siebie. I to właśnie znalazłam w książce - potwierdzenie moich wielu podróży do tego kraju i odczuć jakie mi towarzyszą.
Szczygieł jako pisarz/reportażysta bardzo mi odpowiada. Czyta się szybko i łatwo, można się zapomnieć.

Roksanna | 2015-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Rewelacja. Już dawno nie trafiło mi się nic równie pasjonującego i choć porównywalnego z reportażami Mariusza Szczygła.
Czechy są tak blisko, a tak mało mówi się u nas o ich historii. Tak podobnej, a innej. ,,Gottland'' to też świetne przybliżenie absurdu i terroru komunizmu dla osób, które tak ja, znają je tylko z opowiadań.
Choć między wierszami jest też i o Polsce, nie mogłam się pozbyć uczucia jak bardzo brak mi podobnej książki o naszym kraju. Może jakiś Czech podejmie się wyzwania? :)

BeataBe | 2011-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2011

Książka ciekawa, przeczytana błyskawicznie, ale bez rewelacji jakie tu widzą niektórzy inni czytelnicy. Mnie aż tak nie zachwyciła. Nagroda Nike? Przesada. Jednak warsztat pisarski pana Szczygła robi wrażenie. Świetny.
Chociaż być może wpływ na mój dość chłodny odbiór tej pozycji ma jej wyjątkowo nieciekawa szata graficzna. I fatalny papier. I beznadziejna jakość zdjęć. Aż się zdziwiłam, gdy wzięłam do ręki tę głośną przecież książkę.

prawyakapit | 2014-05-30
Przeczytana: maj 2014

Sięgając po tę książkę miałam w pamięci tydzień spędzony w Pradze, wtedy nie polubiłam Czechów, nie umiałam docenić ich osobowości i kultury. Tym bardziej chapoux bas dla Pana Mariusza Szczygła, ponieważ książka mnie zachwyciła ,a każda historia była wyjątkowa, każda historia pochłonęła ni bez reszty, autor stworzył fascynujący obraz Czech w XX wieku.

Nanga | 2012-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 listopada 2012

Dobrze, że nie brałam się za Kafkę przed Gottlandem. Myślę, że inaczej spojrzę na Hrabala. Jeszcze raz obejrzę ulubione czeskie filmy. Rzetelny reportaż, niezwykle wnikliwa analiza czeskiego społeczeństwa. Poniekąd pomaga także zrozumieć i nasz, polski światek. Do tego wciąga niczym powieść akcji.

mag | 2010-11-28
Na półkach: Chcę mieć, Przeczytane

Książka najbardziej niedoceniona- nominowana do wielu nagród,ale pominięta przez jury. A to jest świetny portret Czechów. Szczygieł znajduje bohaterów nietuzinkowych, tropi świetne historie. Mi się najbardziej podobał reportaż o założycielach firmy obuwniczej Bata. Polecam szczególnie gorąco.

Ekranizacje

Miłoszewski i Twardoch nominowani do Prix du Livre Européen

"Morfina" Szczepana Twardocha oraz "Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego zostały nominowane do Prix du Livre Européen / European Book Prize. To nagroda przyznawana od 2007 roku przez stowarzyszenie Esprit d'Europe. Jej celem jest promowanie literatury ukazującej różnorodność kultury krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Kolejne zbiory dla Biblioteki Narodowej

Mariusz Szczygieł - reporter i felietonista „Gazety Wyborczej”, laureat wielu prestiżowych nagród literackich przekazał Bibliotece Narodowej część swojego archiwum. Gros przekazanych materiałów dotyczy utworów o tematyce czeskiej.