Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2559 ocen i 215 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Michał | 2011-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Zawsze czułem, że jest w Czechach coś innego, ale dopiero teraz zaczęło nabierać to jakiegoś kształtu.
Książka ta moim zdaniem jest próbą zmierzenia się ze swoją historią, doświadczeniami, błędami i chyba po prostu samym sobą. Komunizm w Czechach (nie oszukujmy się - to, że reportaże Szczygła opisują sytuację ludzi z Czechosłowacji, to są to wyłącznie historie z terenu Czech i Moraw) miał nieco inny przebieg niż ten w Polsce, zresztą każdy demolud miał własną historię, a książka ta świetnie przybliża realia tam panujące.

Narcyz | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książka, która pokazuje, że Czesi wcale nie mieli takiej prostej historii jak się niektórym wydaje. Szczygieł stara się nie wydawać ocen, raczej naświetla problem z kilku punktów widzenia i pozwala czytelnikowi na własne oceny (np w reportażu o Marcie Kubisowej). Autor przedstawia historię czeską bez upiększania jej, ale też bez potępiania pewnych narodowych wyborów. Raczej opisuje dlaczego tak się zachowywali a nie inaczej.
Szczególne wrażenie zrobił na mnie tekst o Bacie, co nie znaczy, że jest tu jakiś zły reportaż.

Calamitas | 2014-09-14

Ciężko jest opiniować zbiór tak wspaniałych tekstów. Tak naprawdę, każdy reportaż zasługuje na oddzielne omówienie i ocenę. Ponieważ nie czas i miejsce na elaboraty, napiszę tylko, że najbardziej sugestywna była dla mnie opowieść o historii Baty. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że, gdyby Aldous Huxley miał okazję ją przeczytać, to nie Forda uczyniłby 'kreatorem' i 'bogiem' Nowego Wspaniałego Świata.

Piotr | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 15 lipca 2014

Zbiór reportaży o historii Czechów i Czechosłowacji w XX wieku ukazany przez biografię niezwykłych ludzi. Książka zaczyna się od imperium obuwniczego Baty, człowieka, który stworzył własne miasto i kontrolował wszystko jak to później opisał Orwell w 1984.
Recenzja audiobooka tutaj:

jerusalem | 2010-12-29
Przeczytana: lipiec 2009

Przypadkowo wpadłem na książkę w księgarni. Otworzyłem na pierwszym rozdziale i zabrałem do domu. Po Jacku Hugo-Baderze, który pięknie pokazuje polakom Rosję, następny świetny dziennikarz, który fantastycznie przybliża nam Czechy. Dla każdego kto chce poznać naszego południowego sąsiada pomijając krążące od lat, w naszym kraju stereotypy o nim.

Oenovich | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Reportaż, z którym warto się zapoznać. Czechy z absolutnie innej perspektywy, choć niezwykle przygnębiającej. Wiele opowieści brzmi tak, jakby wyrwano jest wprost z Krainy Groteski, część zaś - jak z Krainy Koszmaru. Jest w "Gottlandzie" coś magnetycznego, ciężko tę książkę odłożyć, zapomnieć o niej.

Ola | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Na początku miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Z każdą następną stroną w zatapiałam się w przejrzysty język pana Szczygła, zaśmiewałam z błyskotliwych komentarzy głęboko ukrytych, prawie niezauważalnych, i przeciągałam dotarcie do końca tak bardzo, jak tylko się dało. Rewelacja.

haust | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

Alex | 2015-02-26

Zanim wyruszycie na podbój Pragi, "Gottland" to lektura obowiązkowa. Nie lubiłam słuchać programu pana Szczygła, ale dzięki książce pokochałam też czeskie kino. Dziękuję :)

bjd | 2013-11-09

Bardzo dobrze się czyta. Jak wiadomo Czechy Szczygła są nieco wyidealizowane, mimo wszystko chciałoby się mieszkać w takim kraju. Z przyjemnością przewracam kartki tej książki.

Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku