Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2297 ocen i 192 opinie)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Eur...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Opinie czytelników
Getos | 2013-09-28
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Moja pierwsza przygoda ze Szczygłem to "Zróbmy sobie raj". Od razu po tej książce pokochałem jego styl opowiadania, pokochałem mentalność Czechów i wiedziałem że sięgnę po jego wcześniejszą książkę "Gottland", która także dotyka Czechów. Nie zawiodłem się, choć pozycja ta okazała się bardziej przygnębiająca pokazując biogramy ludzi którym przyszło żyć w ciężkich czasach komunizmu. Warto...

magda | 2014-04-19
Przeczytana: kwiecień 2004

Lubię tę książkę przede dlatego, że Szczygieł nie pozwala na to by, Czesi byli dla czytelnika, tylko bohaterami nieśmiesznych dowcipów wynikających z naszej nieznajomości ich języka i kultury. Odrywa tu Barovą, Gota i innych od naszej zakłamanej wizji Czech, od naszych ograniczeń i jednotorowości w myśleniu o innych. Bardzo ta książka nas obnaża.

Oenovich | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Reportaż, z którym warto się zapoznać. Czechy z absolutnie innej perspektywy, choć niezwykle przygnębiającej. Wiele opowieści brzmi tak, jakby wyrwano jest wprost z Krainy Groteski, część zaś - jak z Krainy Koszmaru. Jest w "Gottlandzie" coś magnetycznego, ciężko tę książkę odłożyć, zapomnieć o niej.

Darek | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Magia reportażu polega na tym, że na przykładzie jednostki opowiadamy historię ogółu. Tym większa moc jest książki Mariusza Szczygła, że jego bohaterami są osoby znane. Znakomity reportaż, no i kunszt rzemiosła autora. Polecam każdemu, kto ceni literaturę faktu.

haust | 2014-03-13
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

Łukasz | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

W zasadzie wszystko na temat tej książki zostało już napisane. Gottland to z pewnością klucz do zrozumienia ostatnich parudziesięciu lat w historii Czechosłowacji i wytrych do poznania rzeczywistości, która z tą przeszłością jest nierozerwalnie związana.

Ilona | 2014-05-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Zrób sobie raj lepsze ;) Ta książka jest "na serio", o historii i trudnym romansie Czechosłowaków z komunizmem.

Czytałam jadąc do Pragi, może dlatego (choć to było już jakiś czas temu) zasłużyła na ten krótki komentarz ;)

Margot82 | 2014-01-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2013

Fantastyczna książka, bardzo ciekawa narracja. Pokazuje tragizm komunizmu w Czechach ale bez wielkich słów, dat i definicji. Tylko albo aż przez pryzmat zwykłego (niezwykłego) człowieka. Książka, która zostaje w głowie na długo

piotru | 2013-05-08
Przeczytana: 2010 rok

Nie tylko dla czechofilów! Czytając nie tylko tę książke Szczygła mozna łatwiej zrozumieć historię i zachowania Czechów o których Polacy nadal jakże mało wiedzą i jakże niesprawiedliwie nadal oceniają krzywdzącymi stereotypami.

Marcin | 2012-09-21
Przeczytana: 2007 rok

Ja po prostu kocham Czechy- a Pan Mariusz spowodował tą książką- że kocham je jeszcze bardziej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku