Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2359 ocen i 198 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Eur...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Visell | 2011-06-19
Przeczytana: 26 lutego 2011

Po "Gottland" Mariusza Szczygła sięgnęłam z ogromnym zaciekawieniem. Czesi są moimi sąsiadami. Dosłownie "zza miedzy". Granicę między naszymi krajami widzę z okien swojego domu. Wielokrotnie bywałam i bywam w ich państwie. Zastanawiałam się, czego się więcej o narodzie czeskim mogę dowiedzieć... Cóż takiego może mi ten zbiór reportaży-esejów wnieść do obrazu moich sąsiadów? Na Kraj Czeski patrzyłam zawsze turystyczno-krajoznawczo: Złota Praga, Moravy, Švejk, gorące źródła, Karel Gott i Helena Vondrackova. No i czego się dowiedziałam...
Mariusz Szczygieł pisze skrótowo i lapidarnie. Krótkie zdania, akapity. Kwintesencja historii Czechów, począwszy od historii rodziny Tomasza Baty (legendarnego założyciela firmy obuwniczej) , poprzez tragiczne dzieje aktorki Lidy Baarovej, oskarzonej o kolaborację z Niemcami w czasie II wojny. Nieprawdopodobne wręcz dzieje budowania największego chyba na świecie pomnika Stalina w Pradze oraz tragedia jego twórcy, Otakara Šveca, popełniającego samobójstwo...

Erised | 2014-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 października 2014

Z pewnością "Gottland" jest książką bardzo dobrą, doskonale napisaną, tym charakterystycznym reporterskim językiem, który zatrzymuje czas w miejscu, kreuje w wyobraźni czytelnika konkretne, plastyczne sceny, oddziałuje na wszystkie zmysły, wiedzie przez kolejne historie. Więc tutaj nie mam jej nic do zarzucenia. Powtórzę jednak to, co pisałam przy Vieweghu, myślałam przy Capku i innych czeskich pisarzach - literatura czeska zupełnie, ale to zupełnie do mnie nie przemawia. Więcej - reportaż Szczygła pokazał mi, że Czesi jak naród również są mi zupełnie obcy. W ogóle nie poruszają mnie ich losy, wzruszeniem ramion kwituję zawiłości historyczne, gdy pokazują mi coś ważnego mój wzrok biegnie w zupełnie inną stronę. Może dlatego też cieszę się, że tę książkę przeczytałam - już wiem, że moja niechęć jest czymś ukonstytuowana. Jest sumą obojętności.

konitka | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Jest to druga książka Mariusza Szczygła którą przeczytałam i muszę przyznać że bardzo podoba mi się jego styl oraz prowadzenie opowiadania-reportażu. "Gottland" to zbiór z opowieści a czeskim narodzie a dokładnie na przykładzie historii jednej osoby pokazywana jest historia całego kraju. Po tej lekturze przekonałam się jak mało wiemy o naszym sąsiedzie, o jego historii, o ludziach. Książka skłania do przemyśleń, jest wzruszająca i oburzająca, opisuje mechanizmy terroru, analizuje strach , pokazuje ludzkie postawy wobec skrajnych sytuacji. Autor dziwi się,szuka odpowiedzi,jest bardzo cierpliwy i ma świetne pomysły oraz inteligentną narrację. Jestem pod dużym wrażeniem książki - polecam szczególnie osobom młodym, takim jak ja, które nie znajdą czasów komunizmu z autopsji. Książka pozostawia po sobie silne piętno.

Karolina | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka to zbiór opowiadań, reportaży i jednostronicowych anegdotek. Przedstawia historię Czechów znanych, znanych ale zapomnianych i zupełne anonimowych. Historie tych jednostek dokładnie ukazują mentalność narodową Czechów i przybliżają ich obyczajowość. Ciekawie jest spojrzeć na sąsiadów, którzy niby są tak podobni do nas, a nawet doświadczeni przez podobne wydarzenia historyczne, ale w rzeczywistości kulturowo całkiem odmienni. Polecam nie tylko zakochanym fanom Czechów czy reportażu. Je nie należę do żadnej z tej grupy (choć przyznam, że coraz bliżej mi do tej drugiej po przeczytaniu "Gottlandu"), a naprawdę dobrze będę wspominać czas spędzony z tą książką.

Justyna_78 | 2011-09-09
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Zmieniłam zdanie na temat Czechów
Słyszłam o Gottland, że to książka dzięki której bliżej poznam swoich południowych sąsiadów, no to muszę ja mieć! stwierdziłam. Sięgając po książkę spodziewałam się jednak mniej poważnej lektury, bo Czesi mnie zawsze rozśmieszali a tutaj taki obraz Czech, w sumie nic mnie nie powinno zdziwić przecież i oni przeszli przez piekło tak jak my, a jednak….to taki inny obraz niż miałam do tej pory w głowie. Każda historia opowiedziana przez Mariusza Szczygła jest bardzo wciągajaca. Mi najbardziej przypadła do gustu historia Baty. Ja uważam że koniecznie!

jkesil | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Polacy o Czechach, Europejczycy o Europejczykach. Dobra książka, ale żeby była bardzo dobra - zabrakło wyjścia do ludzi, wejścia w teren, w spotkania, doświadczenia. Szczygieł za bardzo boi się opuścić własną strefę bezpieczeństwa - wszystko to trochę za gładkie, przeczytane w innych książkach/czasopismach, ale nie przeżyte, nie wyrozmawiane. Za dużo plotek, za często "mówi się", za rzadko "widzę, słyszę, boję się". Ale książka dobra - stąd pewnie tak denerwujące braki, braczki.

Getos | 2013-09-28
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Moja pierwsza przygoda ze Szczygłem to "Zróbmy sobie raj". Od razu po tej książce pokochałem jego styl opowiadania, pokochałem mentalność Czechów i wiedziałem że sięgnę po jego wcześniejszą książkę "Gottland", która także dotyka Czechów. Nie zawiodłem się, choć pozycja ta okazała się bardziej przygnębiająca pokazując biogramy ludzi którym przyszło żyć w ciężkich czasach komunizmu. Warto...

magda | 2014-04-19
Przeczytana: kwiecień 2004

Lubię tę książkę przede dlatego, że Szczygieł nie pozwala na to by, Czesi byli dla czytelnika, tylko bohaterami nieśmiesznych dowcipów wynikających z naszej nieznajomości ich języka i kultury. Odrywa tu Barovą, Gota i innych od naszej zakłamanej wizji Czech, od naszych ograniczeń i jednotorowości w myśleniu o innych. Bardzo ta książka nas obnaża.

prylka | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014.
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Lubię Mariusza Szczygła. Lubię słuchać jego opowieści o Czechach , bo mówi z pasją , zaraża . Lubię czytać jego książki , bo w nich również czuć tę pasję , miłość do narodu z sąsiedztwa. Świetna lekcja historii i kultury. To jeden z tych autorów , którzy do mnie trafili i przeczytam wszystko co napisali :)

Ola | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Na początku miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Z każdą następną stroną w zatapiałam się w przejrzysty język pana Szczygła, zaśmiewałam z błyskotliwych komentarzy głęboko ukrytych, prawie niezauważalnych, i przeciągałam dotarcie do końca tak bardzo, jak tylko się dało. Rewelacja.

Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica