Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2606 ocen i 218 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 30 marca 2013

Zabawa w skojarzenia
Z czym się kojarzy Czechosłowacja? Z Krecikiem, piwem, knedlikami, jarmiłkami, „śmiesznym” językiem. Może jeszcze ze Szwejkiem, Hrabalem i „Szpitalem na peryferiach”. Czasami z Praską Wiosną i Janem Palachem.
To wszystko stereotypy.

Rzeczywistość według Szczygła
Mariusz Szczygieł odrzuca potoczne skojarzenia i opisuje Czechosłowację jako kraj smutku, goryczy, utrąconych ludzi. Kraj, gdzie Franza Kafki się nie czytało, potocznie jednak używano powiedzenia „kafkárna” opisującego specyficzną kafkosko-komunistyczną logikę. Kraj, gdzie przez osiem lat stał największy pomnik Stalina, zaprojektowany przez Otokara Šveca, który popełnił samobójstwo w przeddzień odsłonięcia swego „dzieła”. Zwłoki Šveca znaleziono po kilkudziesięciu dniach; o jego śmierci nikt nie będzie chciał rozmawiać jeszcze w pół wieku później. Kraj, gdzie Tomáš Bata przekształcił rodzinny Zlín w pierwsze miasto funkcjonalistyczne, a na murze filcowni umieścił hasło: NIE CZYTAJCIE ROSYJSKICH...

paulinkalinka | 2013-11-29
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Gottland" mnie nie porwał. Owszem, reportaż jest napisany w sposób przemyślany, dobry, ale mnie czegoś brakowało. Tej lekkości. Nużyło mnie trochę opowiadanie rok po roku historii butów Baty i zaskakiwały kolejne, opowiedziane jakby "bez ładu i składu", czyli chronologii brak. Kilka reportaży bardzo mi się podobało, np. "Jak pan sobie radzi z Niemcami?", "Pani Nieimitacja", "Wesołych Świąt!", "Kafkarna".
Sam pomysł podjęcia tematu Czechosłowacji i jej dziejów opisanych na przykładzie różnorodnych ludzi był jak najbardziej trafiony. Historia nie oszczędzała naszych sąsiadów. I warto ją poznać.

Michał | 2011-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Zawsze czułem, że jest w Czechach coś innego, ale dopiero teraz zaczęło nabierać to jakiegoś kształtu.
Książka ta moim zdaniem jest próbą zmierzenia się ze swoją historią, doświadczeniami, błędami i chyba po prostu samym sobą. Komunizm w Czechach (nie oszukujmy się - to, że reportaże Szczygła opisują sytuację ludzi z Czechosłowacji, to są to wyłącznie historie z terenu Czech i Moraw) miał nieco inny przebieg niż ten w Polsce, zresztą każdy demolud miał własną historię, a książka ta świetnie przybliża realia tam panujące.

Narcyz | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książka, która pokazuje, że Czesi wcale nie mieli takiej prostej historii jak się niektórym wydaje. Szczygieł stara się nie wydawać ocen, raczej naświetla problem z kilku punktów widzenia i pozwala czytelnikowi na własne oceny (np w reportażu o Marcie Kubisowej). Autor przedstawia historię czeską bez upiększania jej, ale też bez potępiania pewnych narodowych wyborów. Raczej opisuje dlaczego tak się zachowywali a nie inaczej.
Szczególne wrażenie zrobił na mnie tekst o Bacie, co nie znaczy, że jest tu jakiś zły reportaż.

Calamitas | 2014-09-14

Ciężko jest opiniować zbiór tak wspaniałych tekstów. Tak naprawdę, każdy reportaż zasługuje na oddzielne omówienie i ocenę. Ponieważ nie czas i miejsce na elaboraty, napiszę tylko, że najbardziej sugestywna była dla mnie opowieść o historii Baty. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że, gdyby Aldous Huxley miał okazję ją przeczytać, to nie Forda uczyniłby 'kreatorem' i 'bogiem' Nowego Wspaniałego Świata.

Piotr | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 15 lipca 2014

Zbiór reportaży o historii Czechów i Czechosłowacji w XX wieku ukazany przez biografię niezwykłych ludzi. Książka zaczyna się od imperium obuwniczego Baty, człowieka, który stworzył własne miasto i kontrolował wszystko jak to później opisał Orwell w 1984.
Recenzja audiobooka tutaj:

jerusalem | 2010-12-29
Przeczytana: lipiec 2009

Przypadkowo wpadłem na książkę w księgarni. Otworzyłem na pierwszym rozdziale i zabrałem do domu. Po Jacku Hugo-Baderze, który pięknie pokazuje polakom Rosję, następny świetny dziennikarz, który fantastycznie przybliża nam Czechy. Dla każdego kto chce poznać naszego południowego sąsiada pomijając krążące od lat, w naszym kraju stereotypy o nim.

Oenovich | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Reportaż, z którym warto się zapoznać. Czechy z absolutnie innej perspektywy, choć niezwykle przygnębiającej. Wiele opowieści brzmi tak, jakby wyrwano jest wprost z Krainy Groteski, część zaś - jak z Krainy Koszmaru. Jest w "Gottlandzie" coś magnetycznego, ciężko tę książkę odłożyć, zapomnieć o niej.

Ola | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Na początku miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Z każdą następną stroną w zatapiałam się w przejrzysty język pana Szczygła, zaśmiewałam z błyskotliwych komentarzy głęboko ukrytych, prawie niezauważalnych, i przeciągałam dotarcie do końca tak bardzo, jak tylko się dało. Rewelacja.

haust | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto