Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2663 ocen i 221 opinii)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Agnieszka | 2015-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2015

Wiedziałam, że to będzie znakomita książką, a i tak zaskoczyło mnie jak bardzo. Szczygieł wielkim pisarzem jest.

nieogarek | 2015-02-13

Książkę czyta się z przyjemnością od pierwszych słów początku po same przypisy!

marjasz | 2014-08-10
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Wciągająca. Przejmująca. Bardzo miłe zaskoczenie.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 30 marca 2013

Zabawa w skojarzenia
Z czym się kojarzy Czechosłowacja? Z Krecikiem, piwem, knedlikami, jarmiłkami, „śmiesznym” językiem. Może jeszcze ze Szwejkiem, Hrabalem i „Szpitalem na peryferiach”. Czasami z Praską Wiosną i Janem Palachem.
To wszystko stereotypy.

Rzeczywistość według Szczygła
Mariusz Szczygieł odrzuca potoczne skojarzenia i opisuje Czechosłowację jako kraj smutku, goryczy, utrąconych ludzi. Kraj, gdzie Franza Kafki się nie czytało, potocznie jednak używano powiedzenia „kafkárna” opisującego specyficzną kafkosko-komunistyczną logikę. Kraj, gdzie przez osiem lat stał największy pomnik Stalina, zaprojektowany przez Otokara Šveca, który popełnił samobójstwo w przeddzień odsłonięcia swego „dzieła”. Zwłoki Šveca znaleziono po kilkudziesięciu dniach; o jego śmierci nikt nie będzie chciał rozmawiać jeszcze w pół wieku później. Kraj, gdzie Tomáš Bata przekształcił rodzinny Zlín w pierwsze miasto funkcjonalistyczne, a na murze filcowni umieścił hasło: NIE CZYTAJCIE ROSYJSKICH...

Karolina | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka to zbiór opowiadań, reportaży i jednostronicowych anegdotek. Przedstawia historię Czechów znanych, znanych ale zapomnianych i zupełne anonimowych. Historie tych jednostek dokładnie ukazują mentalność narodową Czechów i przybliżają ich obyczajowość. Ciekawie jest spojrzeć na sąsiadów, którzy niby są tak podobni do nas, a nawet doświadczeni przez podobne wydarzenia historyczne, ale w rzeczywistości kulturowo całkiem odmienni. Polecam nie tylko zakochanym fanom Czechów czy reportażu. Je nie należę do żadnej z tej grupy (choć przyznam, że coraz bliżej mi do tej drugiej po przeczytaniu "Gottlandu"), a naprawdę dobrze będę wspominać czas spędzony z tą książką.

paulinkalinka | 2013-11-29
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Gottland" mnie nie porwał. Owszem, reportaż jest napisany w sposób przemyślany, dobry, ale mnie czegoś brakowało. Tej lekkości. Nużyło mnie trochę opowiadanie rok po roku historii butów Baty i zaskakiwały kolejne, opowiedziane jakby "bez ładu i składu", czyli chronologii brak. Kilka reportaży bardzo mi się podobało, np. "Jak pan sobie radzi z Niemcami?", "Pani Nieimitacja", "Wesołych Świąt!", "Kafkarna".
Sam pomysł podjęcia tematu Czechosłowacji i jej dziejów opisanych na przykładzie różnorodnych ludzi był jak najbardziej trafiony. Historia nie oszczędzała naszych sąsiadów. I warto ją poznać.

rosolbaum | 2015-04-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

wybitna! na prawdę.
Książkę wygrałem w fejsbukowym konkursie (sam się zdziwiłem, ale tam na prawdę można coś wygrać:) Na to aż dotrze musiałem czekać kilka tygodni (i przypominać się organizatorom). Warto było zaczekać. Książkę właściwie połknąłem.
Całość składa się z różnych reportaży, niespecjalnie ze sobą związanych, ale każdy z nich to małe dzieło sztuki. Sporo w nich zaskakuje, a podziw wzbudza wiedza Szczygła i ciekawostki z historii Czechosłowacji, do których udało mu się dokopać.
Najlepsza książka jaką czytałem od dłuższego czasu! Koniecznie trzeba do niej zajrzeć!

Michał | 2011-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Zawsze czułem, że jest w Czechach coś innego, ale dopiero teraz zaczęło nabierać to jakiegoś kształtu.
Książka ta moim zdaniem jest próbą zmierzenia się ze swoją historią, doświadczeniami, błędami i chyba po prostu samym sobą. Komunizm w Czechach (nie oszukujmy się - to, że reportaże Szczygła opisują sytuację ludzi z Czechosłowacji, to są to wyłącznie historie z terenu Czech i Moraw) miał nieco inny przebieg niż ten w Polsce, zresztą każdy demolud miał własną historię, a książka ta świetnie przybliża realia tam panujące.

Narcyz | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Książka, która pokazuje, że Czesi wcale nie mieli takiej prostej historii jak się niektórym wydaje. Szczygieł stara się nie wydawać ocen, raczej naświetla problem z kilku punktów widzenia i pozwala czytelnikowi na własne oceny (np w reportażu o Marcie Kubisowej). Autor przedstawia historię czeską bez upiększania jej, ale też bez potępiania pewnych narodowych wyborów. Raczej opisuje dlaczego tak się zachowywali a nie inaczej.
Szczególne wrażenie zrobił na mnie tekst o Bacie, co nie znaczy, że jest tu jakiś zły reportaż.

Calamitas | 2014-09-14

Ciężko jest opiniować zbiór tak wspaniałych tekstów. Tak naprawdę, każdy reportaż zasługuje na oddzielne omówienie i ocenę. Ponieważ nie czas i miejsce na elaboraty, napiszę tylko, że najbardziej sugestywna była dla mnie opowieść o historii Baty. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że, gdyby Aldous Huxley miał okazję ją przeczytać, to nie Forda uczyniłby 'kreatorem' i 'bogiem' Nowego Wspaniałego Świata.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Robert Ludlum
    88. rocznica
    urodzin
    Prawda zawsze jest w oczach. I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie.
  • Edward Lee
    58. rocznica
    urodzin
    Nie musisz brać ślubu z drzewem, by zerwać jabłko.
  • Eve Ensler
    62. rocznica
  • Anthea Turner
    55. rocznica
  • Pär Lagerkvist
    124. rocznica
    urodzin
    Wszystko na świecie, wszystko, co się dzieje i czym ludzie się zajmują, ma na swój sposób jakiś sens. Ale samo życie nie ma żadnego sensu i nie może go mieć. Bo wtedy nie mogłoby go być.
  • Raymond Carver
    77. rocznica
    urodzin
    Moje życie płynęło sobie, płynęło, a potem stanęło w miejscu. Nie tyle stanęło w miejscu, ile zatrzymało się z hukiem. Myślałam, jeśli dla niego nic nie jestem warta, to nie jestem nic warta dla siebie ani w ogóle dla nikogo. To było najgorsze z tego, co czułam. Myślałam, że pęknie mi serce. Co mówi... pokaż więcej
  • Edward Bulwer-Lytton
    110. rocznica
  • Claire Castillon
    40. rocznica
    urodzin
    Można mnie zabrać wszędzie, przystosowuję się do temperatur i ludzi, zawsze nadaję na tej samej fali, w tym samym rytmie. Prawdziwy kameleon.
  • Robert Brylewski
    54. rocznica
    urodzin
    Odkryłem uzależnienie ludzkości gorsze niż wszystkie narkotyki, uzależnienie od stawiania kropki na końcu zdania. Zaczynamy zdanie od "ja", a na końcu musimy postawić kropkę, żeby podkreślić, że tam zawiera się nasza niewzruszona racja. Jeśli nie zostawisz sobie furtki z napisem "nie wiem", trafiasz... pokaż więcej
  • Beatrice Sparks
    3. rocznica
    śmierci
    Dobrze, że krwawiące ludzkie serce to tylko metafora, bo inaczej nasza planeta ociekałaby czerwienią.
  • Władysław Łoziński
    102. rocznica
    śmierci
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku