Gottland

Wydawnictwo: Czarne
Nike, Czechy, Europa, nagrody, Gott, Gottland
literatura faktu
Snoopy

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

7,07 (44 ocen i opinii)
Krocząc w ciemności
Leonie Swann

0 (0 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Życie i śmierć
Stephenie Meyer

5,72 (39 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
BeataBe | 2011-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2011

Książka ciekawa, przeczytana błyskawicznie, ale bez rewelacji jakie tu widzą niektórzy inni czytelnicy. Mnie aż tak nie zachwyciła. Nagroda Nike? Przesada. Jednak warsztat pisarski pana Szczygła robi wrażenie. Świetny.
Chociaż być może wpływ na mój dość chłodny odbiór tej pozycji ma jej wyjątkowo nieciekawa szata graficzna. I fatalny papier. I beznadziejna jakość zdjęć. Aż się zdziwiłam, gdy wzięłam do ręki tę głośną przecież książkę.

prawyakapit | 2014-05-30
Przeczytana: maj 2014

Sięgając po tę książkę miałam w pamięci tydzień spędzony w Pradze, wtedy nie polubiłam Czechów, nie umiałam docenić ich osobowości i kultury. Tym bardziej chapoux bas dla Pana Mariusza Szczygła, ponieważ książka mnie zachwyciła ,a każda historia była wyjątkowa, każda historia pochłonęła ni bez reszty, autor stworzył fascynujący obraz Czech w XX wieku.

Nanga | 2012-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 listopada 2012

Dobrze, że nie brałam się za Kafkę przed Gottlandem. Myślę, że inaczej spojrzę na Hrabala. Jeszcze raz obejrzę ulubione czeskie filmy. Rzetelny reportaż, niezwykle wnikliwa analiza czeskiego społeczeństwa. Poniekąd pomaga także zrozumieć i nasz, polski światek. Do tego wciąga niczym powieść akcji.

mag | 2010-11-28
Na półkach: Chcę mieć, Przeczytane

Książka najbardziej niedoceniona- nominowana do wielu nagród,ale pominięta przez jury. A to jest świetny portret Czechów. Szczygieł znajduje bohaterów nietuzinkowych, tropi świetne historie. Mi się najbardziej podobał reportaż o założycielach firmy obuwniczej Bata. Polecam szczególnie gorąco.

haust | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

żabot | 2013-05-08
Przeczytana: 2010 rok

Nie tylko dla czechofilów! Czytając nie tylko tę książke Szczygła mozna łatwiej zrozumieć historię i zachowania Czechów o których Polacy nadal jakże mało wiedzą i jakże niesprawiedliwie nadal oceniają krzywdzącymi stereotypami.

edi-bk | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2012
Przeczytana: 25 listopada 2012

Nie wiem dlaczego sądziłam, że to lekka książka , taka do przeczytania, pośmiania się , relaksu. Nic bardziej błędnego, lektura raczej gorzka, nostalgiczna i bardzo zaskakujaca. Ale warta przeczytania

dorota_eulalja | 2014-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2014

Książkę przeczytałam będąc w Pradze. Miejsca, o których była mowa - nie były anonimowe. Miasto jednak się odmieniło, moje patrzenie na nie stało się bogatsze o wydarzenia, które miały w nim miejsce.

DżejSiBi | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kolejna bardzo ciekawa przeczytana przeze mnie książka Szczygła o Czechach. Doskonały warsztat reporterski autora sprawia, że czytając należy zachować szczególną uwagę - książka wciąga!

bjd | 2013-11-09

Bardzo dobrze się czyta. Jak wiadomo Czechy Szczygła są nieco wyidealizowane, mimo wszystko chciałoby się mieszkać w takim kraju. Z przyjemnością przewracam kartki tej książki.

Ekranizacje

Miłoszewski i Twardoch nominowani do Prix du Livre Européen

"Morfina" Szczepana Twardocha oraz "Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego zostały nominowane do Prix du Livre Européen / European Book Prize. To nagroda przyznawana od 2007 roku przez stowarzyszenie Esprit d'Europe. Jej celem jest promowanie literatury ukazującej różnorodność kultury krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Kolejne zbiory dla Biblioteki Narodowej

Mariusz Szczygieł - reporter i felietonista „Gazety Wyborczej”, laureat wielu prestiżowych nagród literackich przekazał Bibliotece Narodowej część swojego archiwum. Gros przekazanych materiałów dotyczy utworów o tematyce czeskiej.