Okładka książki Gottland

literatura faktu
typ
papier
Snoopy
7,76 (2299 ocen i 193 opinie)

Opis książki

WYDANIE II POPRAWIONE! Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji). W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Eur...

WYDANIE II POPRAWIONE!

W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

źródło opisu: Czarne, 2010

Opinie czytelników
Getos | 2013-09-28
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Moja pierwsza przygoda ze Szczygłem to "Zróbmy sobie raj". Od razu po tej książce pokochałem jego styl opowiadania, pokochałem mentalność Czechów i wiedziałem że sięgnę po jego wcześniejszą książkę "Gottland", która także dotyka Czechów. Nie zawiodłem się, choć pozycja ta okazała się bardziej przygnębiająca pokazując biogramy ludzi którym przyszło żyć w ciężkich czasach komunizmu. Warto...

magda | 2014-04-19
Przeczytana: kwiecień 2004

Lubię tę książkę przede dlatego, że Szczygieł nie pozwala na to by, Czesi byli dla czytelnika, tylko bohaterami nieśmiesznych dowcipów wynikających z naszej nieznajomości ich języka i kultury. Odrywa tu Barovą, Gota i innych od naszej zakłamanej wizji Czech, od naszych ograniczeń i jednotorowości w myśleniu o innych. Bardzo ta książka nas obnaża.

prylka | 2014-08-22
Na półkach: Rok 2014., Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Lubię Mariusza Szczygła. Lubię słuchać jego opowieści o Czechach , bo mówi z pasją , zaraża . Lubię czytać jego książki , bo w nich również czuć tę pasję , miłość do narodu z sąsiedztwa. Świetna lekcja historii i kultury. To jeden z tych autorów , którzy do mnie trafili i przeczytam wszystko co napisali :)

Oenovich | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Reportaż, z którym warto się zapoznać. Czechy z absolutnie innej perspektywy, choć niezwykle przygnębiającej. Wiele opowieści brzmi tak, jakby wyrwano jest wprost z Krainy Groteski, część zaś - jak z Krainy Koszmaru. Jest w "Gottlandzie" coś magnetycznego, ciężko tę książkę odłożyć, zapomnieć o niej.

Darek | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Magia reportażu polega na tym, że na przykładzie jednostki opowiadamy historię ogółu. Tym większa moc jest książki Mariusza Szczygła, że jego bohaterami są osoby znane. Znakomity reportaż, no i kunszt rzemiosła autora. Polecam każdemu, kto ceni literaturę faktu.

haust | 2014-03-13
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2014

Nie sądziłem, że przez opowieści o zwykłych (i niezwykłych) ludziach można opowiedzieć gorzką historię narodu. Oklaski dla autora za zmysł literacki i umiejętność tak wnikliwego odnajdywania informacji. Polecam, żeby przekonać się jak mało wiemy o Czechach.

Łukasz | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

W zasadzie wszystko na temat tej książki zostało już napisane. Gottland to z pewnością klucz do zrozumienia ostatnich parudziesięciu lat w historii Czechosłowacji i wytrych do poznania rzeczywistości, która z tą przeszłością jest nierozerwalnie związana.

Ilona | 2014-05-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Zrób sobie raj lepsze ;) Ta książka jest "na serio", o historii i trudnym romansie Czechosłowaków z komunizmem.

Czytałam jadąc do Pragi, może dlatego (choć to było już jakiś czas temu) zasłużyła na ten krótki komentarz ;)

Margot82 | 2014-01-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2013

Fantastyczna książka, bardzo ciekawa narracja. Pokazuje tragizm komunizmu w Czechach ale bez wielkich słów, dat i definicji. Tylko albo aż przez pryzmat zwykłego (niezwykłego) człowieka. Książka, która zostaje w głowie na długo

piotru | 2013-05-08
Przeczytana: 2010 rok

Nie tylko dla czechofilów! Czytając nie tylko tę książke Szczygła mozna łatwiej zrozumieć historię i zachowania Czechów o których Polacy nadal jakże mało wiedzą i jakże niesprawiedliwie nadal oceniają krzywdzącymi stereotypami.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto