Dzikie stwory

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Where the wild things are
978-83-7506-394-3
dla młodzieży, powieść

„Dzikie stwory”, nawiązujące do książeczki ilustrowanej „Where the wild things are” Maurice'a Sendaka, a także scenariusza napisanego przez Dave'a Eggersa i Spike'a Jonze'a („Gdzie mieszkają dzikie stwory”), to opowieść o perypetiach chłopca imieniem Max, który nie ma kontroli nad otaczającym go światem. Ojciec się wyprowadził, matka ma młodszego od siebie przyjaciela, a nastoletnia siostra przestaje zwracać na niego uwagę. Jednocześnie on sam odkrywa w sobie dzikość - nosi strój wilka, ma niepohamowane wybuchy gniewu, raz nawet zdarza mu się ugryźć matkę.

Po rodzinnej kłótni ucieka z domu do lasu. Na brzegu morza znajduje łódkę, wsiada do niej i nagle okazuje się, że płynie w nieznane. Ląduje na wyspie dzikich stworów, zostając niebawem ich królem. Wszystko się komplikuje, gdy Max orientuje się, że dzikie stwory mają wobec niego nie mniejsze oczekiwania, niż on wobec nich.

„Dzikie stwory” to zabawna, mroczna i barwna opowieść dla wszystkich czytelników niezależnie od wieku.

Doomisia | 2016-03-05
Przeczytana: 28 lutego 2016

Idąc szlakiem mojej tegorocznej misji oczyszczania półek z zalegających tytułów, sięgnęłam po "Dzikie stwory". Gdyby nie to- kto wie, kiedy nastąpiłby ten wielki moment. Tak czy siak- przeczytałam, zbulwersowałam się i nie polecam. Dlaczego? Zapraszam do dalszej części tekstu. Za negatywne emocje czy ewentualną ironię bardzo przepraszam.

Ta książka jest o Maxie. Ośmioletnim chłopcu, który najwyraźniej cierpi na jakieś zaburzenia psychiczne. Porażony niesprawiedliwością jaka panuje na tym świecie, bierze łódkę i w przebraniu wilka dociera na wyspę pełną Dzikich Stworów. I to by było tyle fabuły, którą jako tako zrozumiałam. A może nawet nie do końca zrozumiałam- bo nawet to co tutaj napisałam wydaje mi się być pozbawione sensu i logiki. W każdym razie- Max dociera na wyspę i wmawia dzikim istotom kit, że przybył z daleka i jest ich królem. Oni naiwnie mu wierzą i potulnie się go słuchają ( no prawie). Chciałabym napisać coś więcej, ale pomimo najszczerszych chęci- nie potrafię...

Freakoholic | 2014-04-30

Wspaniała opowieść wzbogacona o niezwykłych bohaterów i ich fantastyczną wyobraźnię. Jeszcze kiedyś sięgnę po te książkę.

przeklam_literacki | 2014-06-30
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Po raz pierwszy zetknęłam się z "Dzikimi stworami" parę lat temu – książkę polecił mi chłopak o imieniu Max. Była jego ulubioną książką z dzieciństwa. Przed przeczytaniem książki obejrzałam film, który zrobił na mnie fajne wrażenie – jednocześnie baśniowy, czarodziejski i okrutny, straszny. Trochę w klimacie "Labiruntu Fauna". Książkę zaś kupiłam mojemu jedenastoletniemu bratu na urodziny. Nie doczytał do końca, podobnie jak jeden z recenzujących, więc rzeczywiście może jest dla niektórych zbyt rozwlekła. Problem polega chyba na tym, że nie jest ani dla dzieci ani dla dorosłych... Jest po prostu dla osób, które lubią specyficzny styl z pogranicza fikcji i prawdy, pełen dwuznaczności, ale nie silący się na super efekty a la Harry Potter. Wydaje mi się, że jest to dobra lektura dla dojrzewającej młodzieży, bo dużo można się z niej nauczyć o trudnych do opanowania emocjach, takich ja złość, samotność i chęć ucieczki. Uwagi dla osób zainteresowanych stroną literacką: ciekawe jest to,...

Asia-Polihymnia | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Ciekawa jestem bardzo oryginału, książki od której się zaczęło, czyli "Gdzie mieszkają dzikie stwory?" M. Sendaka. Mam wrażenie, że próba D. Eggersa, mająca w zamyśle autora połączyć wizję Sendaka z wizją filmowego Maxa (dodając jeszcze własne wyobrażenia), nie jest zbyt udana. Czyta się ciężko (fatalne tłumaczenie, korekta? czy błędy autorskie?) i nie bardzo wiadomo o co w książce chodzi.

Potisz | 2016-03-04

Ciekawie poprowadzona narracja w formie baśni, bez nachalnego morału, pozostawiająca Czytelnikowi pole do przemyśleń.
Wkradła się tu szczypta filozofii, która nadała tej książce jakości.

evi | 2012-11-25
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Czy też tak miewacie, że czasami główny bohater przyprawia Was o białą gorączkę i, choćby nie wiadomo, co zrobił, i tak Waszej sympatii sobie nie zaskarbi? W moim przypadku nie zdarza się to nazbyt często, ale już od zerówki istnieje moja własna czarna lista głównych bohaterów. I Max na tej liście wylądował z hukiem.

Książka opowiada o losach chłopczyka Maxa, który po kolejnej kłótni w domu, w przebraniu wilka ucieka do lasu, nie patrząc za sobą i o niczym oraz o nikim nie myśląc. W wyniku swojej ucieczki odkrywa nieznaną wyspę, zamieszkiwaną przez tytułowe dzikie stwory, które mają w sobie coś przerażającego, a jednocześnie wydają się być... dziećmi. Dzikie stwory są ogromne i silne, ale tak naprawdę mają w sobie dziecięcą naiwność i wrażliwość. I tylko one sprawiły, że byłam w stanie dobrnąć do końca, bowiem postać Maxa dla mnie jest zupełnie nie do polubienia.

Nie podejmuje się jakichkolwiek prób interpretacji tego utworu, gdyż zwyczajnie wracać do niego myślami nie mam...

Bardzo fajna książka, lekko i szybko się ją czyta jednak trochę mnie rozczarowała. Pomijając literówki i pomyłki drukarskie, największym rozczarowaniem jest zakończenie, zbyt szybkie, ot tak po prostu. Książka różni się od filmu (Gdzie mieszkają dzikie stwory) co jest jej plusem, możemy lepiej poznać głównego bohatera i problemy z jakimi się próbuje uporać. Polecam te książkę każdemu, kto lubi przez chwile poczuć się jak dziecko, ewentualnie znajduje się w uczuciowym odosobnieniu. Opowieść ta ma walory terapeutyczne, pokazuje jak wielką odpowiedzialnością jest opieka nad kimś, jak jesteśmy różni i co zrobić by te różnice nas nie dzieliły. Pokazuje również jakie konsekwencje niesie brak panowania nad emocjami. Trzeba wziąć pod uwagę, że książkę jest typową fikcją i niektóre zdarzenia będą kompletnie nielogiczne a nawet niemożliwe do przeżycia. Jednak mimo tych kilku minusów na pewno do niej jeszcze wrócę :)

3welinka | 2012-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Nie było zachwycająco i ciekawie, raczej dość dziwnie, ale chyba o to chodziło. Film widziałam przed przeczytaniem książki i dzikie stwory stworzone przez jego twórców były fantastyczne. Gdyby nie wspaniałe obrazy zapamiętane z filmu pewnie czytałoby się o wiele gorzej.

Panna15 | 2016-01-24
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2015

Książka bardzo mi się nie podobała. Nie dała bym nawet jedej gwiazdki

Orjanne | 2010-10-05
Przeczytana: lipiec 2010

Wyjątkowe, bardzo zabawne. Polubiłam dzikich bohaterów i ich sposób postrzegania świata. Dodatkowo można tę powieść interpretować na różne sposoby.