Nocny pociąg do Rigel

Okładka książki Nocny pociąg do Rigel Timothy Zahn
Okładka książki Nocny pociąg do Rigel
Timothy Zahn Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Quadrail (tom 1) Seria: Behemot fantasy, science fiction
Quadrail (tom 1)
2007-05-30
Iwona Michałowska-Gabrych
Nocny pociąg Rigel

Rewelacja!🤩
Misternie utkana intryga, która urywa "cztery litery" przy samym kręgosłupie!
Narracja - miodzio, dialogi - wyśmienite, akcja - wartka, fabuła - doskonała.
Ja jestem zachwycony ponad miarę.
10/10!😃

Rewelacja!🤩
Misternie utkana intryga, która urywa "cztery litery" przy samym kręgosłupie!
Narracja - miodzio, dialogi - wyśmienite, akcja - wartka, fabuła - doskonała.
Ja jestem zachwycony ponad miarę.
10/10!😃

T. Zahn miał pomysł stworzenia opowieści przygodowo-kryminalnej w stylu space opera, której akcja toczy się w pociągu (międzygwiezdnym). Inspiracji dostarczył klasyczny thriller A. Hitchcocka „Starsza pani znika”, kilkakrotnie zresztą w tekście utworu wspominany. Czy cel został osiągnięty? Częściowo. Autora ratuje dobra znajomość rzemiosła. Główny bohater daje się lubić, fabuła postępuje w ekspresowym tempie, żywe dialogi. Czego brakuje, to wewnętrznej logiki wydarzeń. Zbyt często T. Zahn zmuszony jest wspomagać się wyciąganiem z cylindra kolejnych królików, czyli wprowadzaniem na scenę wydarzeń coraz to nowych ras, wynalazków, ukrytych dotychczas postaci. Za dużo tego wszystkiego, by złożyło się w spójną, przekonującą całość. W rezultacie fabuła trochę rozłazi się w szwach, a zastosowane przez Autora rozwiązania stają się mało przekonujące. „Nocny pociąg” to w sumie lekka, rozrywkowa lektura, nie ociera się jednak o poziom pierwowzoru, czyli filmu A. Hitchcocka. Cóż, nie każdy może być mistrzem.

Zahn napisał ciekawą książkę z pogranicza literatury science fiction i kryminału, bo z jednej strony książka zatytułowana ”Nocny pociąg do Rigel” , której autorem jest Timothy Zahn, traktuje o tym, że można koleją podróżować w kosmosie i są to to podróże intergalaktyczne. Przypuszczać można, że mimo iż ta kolej jest niewyobrażalnie szybka, to i tak ta podróż trwa przynajmniej kilkadziesiąt godzin, a może kilkaset. A to już samo w sobie jest dobrym nawiązaniem do klasyka kryminalnego „Morderstwo w Orient Ekspresie” jaki napisała Agatha Christie. Polska fantastyka zna przynajmniej jeden taki przypadek kilkudniowej podróży kolejowej, jest to mianowicie książka pt. „Lód” Dukaja. Podróż przez Syberyjską zimę, skutą w dodatku przez lute anioły zimy w jakiś sposób pokazuje podobieństwo do tego co stworzyła angielska pisarka. Bo tam w podróży na linii Stambuł –Calais pociąg jechał przez Bałkany i tam nawet utknął na skutek działania natury, co pozwoliło detektywowi Herculesowi Poirot rozwiązać sprawę zabójstwa w pociągu. W tej książce Zahna jest troszkę podobnie, bo kosmos sam w sobie jest ekstremalny, co na pewno sprawia, że ta podróż jest trudna, acz podobnie jak w twórczości Christie i Dukaja odbywana jest w komfortowych warunkach.

W czasie podróży dzieją się dziwne rzeczy, ktoś poluje, ktoś jest myśliwym, w dodatku ktoś działa na szkodę kolei intergalaktycznej. Pewnie gdyby chodziło o to, że gdyby tam byli sami ziemianie sprawa byłaby prosta, ale tu mamy wiele obcych istot inteligentnych i wszyscy podróżują tym samym pociągiem. Nietrudno sobie to wyobrazić, że jest między tymi ludźmi/nieludźmi szereg wszelakich animozji, dobrze to odzwierciedla np. „Uniwersum Mass Effect”. Oczywiście można się też rozpisać o wszelakich sposobach podróży kosmicznych w literaturze science fiction, przypuszczam jednak, że jest to absolutnie zbędne. Każdy z tych konceptów jest ciekawy oryginalny, to co zaproponował Zahn jest również niebanalne. Najbardziej kojarzy mi się z koncepcją Dana Simmonsa w cyklu „Hyperion” tam po prostu wsiadało się na statek płynący rzeką i płynęło się przez szereg działających portali i w ten sposób dawało się „opłynąć” kilka galaktyk. Wyobrażeniu jak mogło wyglądać docieranie na kosmiczne stację kolejową które znajdowały się w pobliżu planet nadał Arthur C. Clark, klasyk gatunku science fiction w cyklu „Odyseja kosmiczna”, tam po prostu na wysokość 10 km plus docierało się windami i na pewno docierały one do stacji kosmicznych, więc czemu one nie mogłyby być kosmicznymi stacjami kolejowymi jak chce tego Zahn?

Wyposażeni w szereg tego typu wyobrażeń natury science fiction możemy brać się za lekturę książki, która niby jest prosta w odbiorze, no ale trzeba mieć parę książek z gatunku przeczytanych, żeby mieć wyobraźnię jak to w ogóle miałoby działać i czy to w ogóle ma jakikolwiek sens. To już oczywiście czytelnik oceni sam. Może nie jest to jakieś wybitne dzieło z gatunku science fiction ,ale jednak ja nie mam wątpliwości, że przeczytanie tej książki czasem straconym nie będzie, zwłaszcza jeśli ktoś nie gardzi literaturą, której akcja ma miejsce w kosmosie, i czytuje czasem jakieś kryminały. Połączenie chociaż jest z innej bajki jest jednak ciekawe i jak się okazuje da się całkiem zgrabnie działać na jednym i drugim obszarze literatury i może wyjść z tego coś fajnego. Książkę warto przeczytać, jest po prostu dobra.

Przyjemna powieść. Pierwsza połowa nie jest co prawda porywająca i miałem wrażenie, że poszczególne motywy nie sklejają się ze sobą. Na szczęście druga połowa daje masę fajnej akcji, a końcówka świetnie domyka wszystkie wątki. Główny bohater to postać, którą szybko da się polubić. Książka jest dobrze napisana i czyta się ją bardzo szybko. Niestety kolejne tomy nie zostały wydane w Polsce. Od siebie polecam, 7/10.

Przeczytanie tej książki było dla mnie wspaniałą rozrywką. Wartka akcja ani na chwilę nie dawała wytchnienia, cały czas coś sie działo, nowe zwroty akcji i świetny główny bohater oraz dobrze napisane pozostałe postacie. Jednak zabrakło mi trochę opisów.

Typowy Zahn,szybka akcja ,dobre dialogi i oryginalny pomysł na wszechświat.

Typowy Zahn,szybka akcja ,dobre dialogi i oryginalny pomysł na wszechświat.

Trochę infantylizmu ale świat ciekawy (zawsze lubiłem Zahnowskie wypełnianie świata różnymi rasami - przykładał się w opisie). Współczesny Coben ale sf dziejący się w klimacie "Morderstwo w Orient Expressie"

Książka bardzo w stylu Cooka. Nie mogłem uciec od tego, aby głównego bohatera ciągle porównywać z Detektywem Garrettem. Cięty humor, umiejętność wplątania się w tarapaty, a także kreatywność i błyskotliwość. Jestem pozytywnie zaskoczony książką Zahna i oczekuję na więcej. A nie, zaraz. Przecież nie ma kolejnych tomów. Wydawnictwo nie połasiło się, aby je przetłumaczyć. Polska.

Bardzo przyjemna lekka lektura przygodowa w konwencji sci-fi. Motyw z pociągiem udany, nie szkodzi, że koła terkoczą w przestrzeni pozaziemskiej. Grunt to klimat.

Przedziwna książka, z jednej strony zdumiewająco niemądra, z drugiej jednak napisana prawdopodobnie specjalnie w ten właśnie sposób - w celu wpasowania się w konkretną konwencję. Bo - trzeba to podkreślić - powieść powstała w 2005 roku.

W teorii "Nocny pociąg do Rigel" to lekka, sensacyjna space opera z Ziemianinem, który ma pomóc enigmatycznej rasie Pająków rozwiązać problem z inną rasą, która być może poważy się na uszkodzenie Tuby, czyli systemu galaktycznej kolei. Bohaterowi towarzyszy w śledztwie piękna kobieta, zaś akcja obfituje w intrygi, bójki, świszczące macki obcych i - oczywiście - sążniste opisy podróży pociągami.

I właśnie z tymi pociągami jest problem. Są one bowiem denerwująco... swojskie. Srebrzyste, metalowe, turkoczące swoimi kołami (tak, mają koła) po wstęgach szyn (tak właśnie!),biegnących sobie Tubą przez tysiące, może setki tysięcy lat świetlnych. Ja naprawdę rozumiem koncept Tuby. Nie mam też nic przeciwko krążącym nią wehikułom, które potrafią pokonać rok świetlny w minutę. Ale szyny? I pociąg na klasycznych, metalowych kołach? W panującej w Tubie próżni? I co z ciążeniem, które powinno trzymać pociąg przy torowisku, a o którym nie ma ani słowa?

Autor dodatkowo pogrąża się wspominając o szczelinach dylatacyjnych, na których turkoczą koła (skoro jest próżnia, to nie ma wahnięć temperatury, usprawiedliwiających konieczność zachowania szczelin),o możliwości rzucania... gruzu na tory, a także o tym, że najbardziej luksusowe wagony są dlatego luksusowe, że... ulepszono w nich resorowanie. Bo przez poprzednie 700 lat żadna z dwunastu znanych ras nie wpadła na to, że można zrobić lepsze resory (nawet nie wspomnę o poduszce magnetycznej). Więcej! Gdy się przechodzi przez międzywagonowe łączniki, strasznie człowiekiem buja i trzęsie. W Tubie, która milionami kilometrów leci bez najmniejszych zakrętów. W tym momencie należałoby jeszcze wspomnieć, że przewożone pociągiem ładunki znajdują się w... drewnianych skrzyniach, których stosy są zabezpieczane sznurowymi siatkami, a także - iż lokomotywy poruszają się na jakieś paliwo, które to paliwo może się w trakcie drogi wyczerpać...

Wiele wskazuje jednak na to, że Zahn wcale nie stracił kilku klepek, a po prostu uparł się, że napisze space operę w starym, beztroskim stylu, opierając jej zręby na Hitchcockowskim klasyku "Starsza pani znika". To właśnie dlatego konieczne było umieszczenie akcji w pociągu, i to nie jakimś zwykłym, a - skoro ma to być space opera - galaktycznym. Zresztą - dla pewności - kilka razy podrzucił w fabule tytuł tegoż filmu, notabene znanego w całej galaktyce. Bo czemu nie.

Z innych mankamentów - gdzieniegdzie można Zahna przyłapać na niekonsekwencji (np. możliwość przejmowania zdalnie nad kimś kontroli działa wyłącznie wtedy, gdy jest to autorowi na rękę),redakcję zaś na niechlujności (bywa, że zamiast skrzyni (ang. crate) jest... krata).

Ogólnie więc powieść czyta się nawet sympatycznie, ale ocenę mocno ciągnie w dół cały ten szurnięty koncept turkoczącego sobie między gwiazdami pociągu...

• Science Fiction
  • 2016