Nocny pociąg do Rigel

Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Night Train to Rigel
Nocny, pociąg, Rigel

Brawurowe połączenie space opery i kryminału. Agent rządowy Frank Compton prowadzi śledztwo w świecie przyszłości, gdzie liczne cywilizacje łączy międzygwiezdna sieć kolejowa. Pociągi mkną wielokrotnie szybciej niż światło, a zarazem ich konstrukcja pozostaje tajemnicą. Jednak ktoś chce zaatakować całą sieć i obsługiwane przez nią światy. Tylko Compton może odnaleźć nieuchwytnego wroga, którego tożsamość stanowi absolutną zagadkę. Nowa powieść Timothy'ego Zahna nie rozczaruje wielbicieli rozrywkowej science fiction. Stworzył bogaty świat pełen różnorodnych ras, pomysłowych pojazdów i śmiercionośnych broni, a intryga, którą uknuł, godna jest samego mistrza Raymonda Chandlera.

Energia | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Początek był taki chaotyczny i tym dalej się czytało, to tym bardziej wyglądało na to, że śledztwo za bardzo zbliżał się do końca dzięki zbyt dużej ilości sytuacji, które ułatwiały w przeprowadzaniu go. Poczułam w pewnym momencie niechęć do czytania, bo zbyt łatwo wszystko szło, ale cierpliwość została wynagrodzona, bo to tylko były pozory. Wszystko, co zostało napisane, miał swój cel. Tam gdzie pomyślałam, że był błąd w przetłumaczeniu czy dziwnie zostało coś powiedziane, że nie pasowało do całości, to wszystko było specjalnie napisane. Fabuła okazała się bardzo ciekawa ze sporą dawką pomysłowości, wyobraźni, że naprawdę w pewnym momencie nie miałam ochoty przestać czytać. Jedyne minusy były takie, że początek był taki jaki był, parę akcji były niestety słabe, wręcz banalne ale twardo trzymały się fabuły i miały swoją logikę, i ciężko było zrozumieć o co chodziło z nazwami różnych aparatur/maszyn bardzo nowoczesnych, jedynie wiedziałam, że „ditrek” to „film”, a z resztą, to...

Sławomir | 2016-06-08
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Może nieco na wyrost aż "bardo dobra" ale wcale nie tak dużo. Rzec można klasyka SF. Rzecz dzieje się w przyszłości, mamy nowoczesne technologie, mamy ludzi i obcych tworzących społeczność galaktyczną, mamy ważki problem, mamy bohatera odpowiedniego do owego problemu, mamy jego przygody a wszystko to opisane łatwo i przyjemnie. I zakończenie jak zaczynam zauważać u tego autora nie takie znów przewidywalne, co jednak nie znaczy, że wyjęte z kapelusza, sens i związek zachowany jak najbardziej. Jest to pozycja całkowicie lekka i rozrywkowa ale moim zdaniem w dobrym stylu.
Miłośnikom SF bez intelektualnego drugiego dna, trzeciego dna, n dna szczerze mogę polecić.

Sheri | 2010-12-31

Ciekawe science-fiction, które nie powinno znudzić nawet tych, którzy nie przepadają za tego typu literaturą. Wartka fabuła, nie naszpikowana naukowymi wywodami i opisami sprawia, że całość czyta się bardzo szybko.

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 18 czerwca 2012

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Intryga na szynach

Hubert Przybylski

Timothy Zahn jest w moim ekstraordynarnie subiektywnym odczuciu najlepszym na świecie fantastycznym naśladowcą Alistaira MacLeana. Nie raz i nie dwa to udowadniał (choćby powieścią „Polowanie na ‘Icarusa’”). A teraz wpadł mi w ręce kolejny argument utwierdzający mnie w tym przekonaniu – „Nocny pociąg do Rigel”.

Akcja powieści dzieje się we wszechświecie, w którym najszybszym i najtańszym sposobem podróżowania jest obsługiwany przez tajemniczą rasę Pająków międzygwiezdny system kolei czteroszynowej (z ang. „quadrail”). Nasz bohater, Frank Compton, jest byłym agentem ziemskiego wywiadu, który po niesprawiedliwym wyrzuceniu ze służby podejmuje się wykonania niebezpiecznej misji dla pewnego bilionera. I już od samego początku zostaje uwikłany w kolejną, jeszcze niebezpieczniejszą intrygę. Frank postanawia upiec obydwie pieczenie na jednym ogniu, ale z czasem się okazuje, że o wiele bardziej...

Vulpes87 | 2013-02-01

Całkiem jadalna lektura. Szkoda że ów tajemniczy wróg, zbyt łatwo znalazł się w miejscu i czasie gdzie akurat spoczywa wzrok wyobraźni czytelnika.

ukyo | 2010-09-20
Przeczytana: sierpień 2009

Niedopracowana. Oryginalne pomysły w mieszance mało udanych postaci i zakrętasów fabularnych. Szkoda - potencjał był duży.

RYAN | 2011-05-05
Przeczytana: 01 maja 2011

Bardzo przyzwoita kryminalna space-opera. Przeczytało się to bardzo łatwo i przyjemnie.

Yamashiro | 2016-09-15
Przeczytana: 21 września 2016