Autobiografia. Trzecia młodość

Cykl: Autobiografia [Joanna Chmielewska] (tom 4)
Wydawnictwo: Kobra Media
Agnieszka

Czuję się zobligowana zawiadomić wszystkich Czytelników, że będzie ono i poprawione, i uzupełnione całkiem rzetelnie, w dodatku niejako dwutorowo, z przyczyn następujących: Po pierwsze, kolejność zdjęć w wydaniu pierwszym jest zupełnie idiotyczna, a to dlatego, że poruszona moim dziełem rodzina dopiero po jego ukazaniu się dostarczyła mi niektóre podobizny i stąd, na przykład, wizerunek prababci na końcu, a nie na początku. Gdzie sens, gdzie logika? Przełożę to chronologicznie. Po drugie, w minionych latach nastąpiła dezaktualizacja tomu piątego, zwanego "Aneksem", część tekstu w nim nie ma najmniejszego sensu i musi ulec zagładzie (nie bezpowrotnej), a resztę powinnam dołożyć ponieważ po trzecie, już zadano mi około tysiąca pytań na temat, jak to było z tym gachem i czy rzeczywiście zbierałam materiały do "Hazardu". Znów zatem odpowiem hurtem i może nawet na wyrost, dzięki czemu "Aneks" przekształci się w zwyczajny tom V. Po czwarte, ponownie zamierzam upiec przy tym ogniu swoją prywatną pieczeń, skorzystać z okazji i skrytykować film, obecnie latający po telewizyjnych ekranach, od czego cierpną mi zęby. Za głupkowate zamieszanie, jakie z tego wszystkiego wyniknie, najusilniej przepraszam.

Monika | 2016-05-25

Ten tom Autobiografii Joanny Chmielewskiej nie pochłania mnie aż tak jak trzy poprzednie. Czyta się dobrze, z ciekawością, chwilami wybuchając śmiechem. Nadal jest to nasza ulubiona Joanna i jej życiowe perypetie. Rzeczywiście widać, że inspiracje do książek czerpała z życia. "Przyprawiała"potem, mieszała, ale punkt wyjścia był na ogół jak najbardziej realny.

Troszkę za dużo było w tym tomie błahych, nic nie wnoszących szczegółów. Trochę dziwnych jak dla mnie uwag na temat na temat aktualnego partnera życiowego. No i chwilami niepotrzebnej publicystyki.
Podsumowując- tom ciekawy, wart polecenia, ale nie tak znakomity jak poprzednie.

PABLOPAN | 2012-08-25

Świetne dopełnienie twórczości. Autobiografię czyta się tak samo jak najlepsze kryminały autorki. Polecam!

ira | 2015-02-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2015

Chmielewska fruwa po całym świecie, a my, z wywalonym jęzorem, za nią. Wszystkiego się spodziewałam po tym tomie, ale żeby psy...?
Naprawdę - dla samego opisu, genialnego oczywiście, różnorakich psich (i końskich, a co, niech też mają...) zachowań - naprawdę warto.

Czwarty tom „Autobiografii” podobał mi się mniej niż poprzednie, ale wciąż jest to Chmielewska warta czytania. Sporo jest o podróżach. Dla mnie najciekawsze są tu jednak historie związane z powstawaniem powieści, czego w tej części nie brakuje.

Degamisz | 2014-04-12
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Chmielewskiej

Anako | 2014-07-31

Chmielewską się czuje albo nie. Ja autorkę znam pewnie ze dwadzieścia lat, a pierwszego spotkania już nawet nie pamiętam, więc jej literackie alter ego to moja przyjaciółka od zawsze. I jak tu przyznawać gwiazdki? Autobigrafia jest dla mnie równie przyjemna jak tzw. stara Chmielewska. Poczucie humoru, pogoda ducha i niezłomna energia tej postaci mają cudowną moc podnoszenia mnie na nogi w najgorszych smutach i katastrofach życiowych równie dobrze jak najlepszy kumpel. I choć widzę wady jej pisania, choć niekiedy jej poglądy są dalekie od moich, to wracam do tej pozycji od lat. Mnie tam czyta się świetnie.

Chmielewska ma dar opowiadania o zwykłym, codziennym życiu w sposób niezwykle barwny i humorystyczny, sprawiając, że czyta się to jak najbardziej wciągającą powieść.

Dla fanów autorki pozycja obowiązkowa, ale i osoby nieznające jej twórczości powinny znaleźć przyjemność w tej lekturze.
Uwaga na płynące niejednokrotnie ze śmiechu łzy!

Agnieszka | 2010-03-27
Przeczytana: 25 marca 2010

Jest to moim zdaniem jedna z lepszych i ciekawszych części autobiografii. Prawie w całości poświęcona jest podróżom Chmielewskiej, po Europie ale nie tylko. Zawiera całe mnóstwo wrażeń i spostrzeżeń z wojaży, na które w tamtych czasach mało kto mógł sobie pozwolić.

kaśka | 2011-10-12

Nie sposób przechwalić. Nie ustępuje poprzednim częściom.

Marlena | 2010-11-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2010

Szanowna Pani Chmielewska w kolejnym tomie odkrywa przed nami tajemnice swojego życia. Opowiada również, poprzez historie z własnego życia o idiotycznym poprzednim ustroju, czasami wręcz ośmiesza go, ale również opisuje jak sama sobie z nim radziła. Historia życia, które z pozoru mogłoby wydawać się prostym. Niektórzy bohaterowie, jak chociażby Marek którego sama zamordowałabym po kilku jego akcjach, rozśmieszali mnie, a czasami przerażało mnie nie zauważanie tak oczywistych idiotyzmów. Ale, człowiek młody, więc naiwny.

Książka z humorem, werwą i energią. Dalsza część życia wspaniałej pisarki i interesującej kobiety. :) Warto. : )