Bieg ku górze: Historia powołania (1939-1941)

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Run to the Mountain: The Story of a Vocation
83-7150-963-4
Snoopy

Bieg ku górze to pierwszy z siedmiu tomów pamiętników Thomasa Mertona, trapisty, jednego z najważniejszych pisarzy duchowych XX wieku, autora m.in. Siedmiopiętrowej góry. Nikt nie jest samotną wyspą. Znaku Jonasza. Te pełne pasji zapiski, obejmujące lata 1939-1941, pozwalają dokładnie i bezstronnie przyjrzeć się bogatym przemianom zachodzącym w dorosłym życiu Mertona. „Być może jego...

„Być może jego najlepsze pisarstwo uwidacznia się w tych pamiętnikach. Wyrażał on w nich to, co tkwiło głęboko w jego sercu i czego nie mogła dojrzeć cenzura. (...) Wraz z ich publikacją otrzymujemy pełen obraz Thomasa Mertona, jakiego tylko moglibyśmy sobie życzyć" - pisze brat Patrick Hart, główny wydawca pamiętników.

„Powinienem wydrzeć wszystkie kartki z tego zeszytu i wszystkie inne kartki ze wszystkiego, co napisałem, i zacząć tutaj. Tutaj jest centrum Ameryki. Zastanawiałem się, co trzyma ten kraj w całości, co powstrzymywało wszechświat przed rozpadnięciem się na kawałki. To ten klasztor... Tutaj jest jedyne prawdziwe miasto w Ameryce... To jest oś, wokół której ślepo obraca się cały kraj... Gethsemani trzyma ten kraj w całości tak jak podstawowy substrat wiary, który należy do naszego istnienia i nie można go od niego oddzielić. Utrzymuje przy życiu człowieka, który nie ma wiary, który nie wierzy w Istotę, a jednak sam istnieje, mimo że w swym szaleństwie przeczy temu, iż Istota dzięki swemu miłosierdziu sprawiła, by on istniał. Jakie mam p r a w o, by być tutaj?" (7 kwietnia 1941. Matki Bożej z Gethsemani)

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!