Królewna Wanda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Królewna Wanda
83-218-0444-6
espeja

Piękna polska legenda o Wandzie, córce króla Kraka, która rzuciła się w nurt Wisły aby uniknąć poślubienia niemieckiego księcia.
Ilustrował: Jan Zieliński.

książek: 1981

Pierwsza lekcja historii w moim życiu. Wielokrotnie czytałam, posiadam do dziś. Ostatnio przypomniała mi się, gdy czytałam Wiecha "Śmiech śmiechem' i opowieść pana Piecyka o Wandzie, która nie chciała "folksdojcza' i opowiadaniu Pilipiuka, gdy Wędrowycz przeniósł się na dwór Piasta.
Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.

Isadora | 2010-10-28

Napisana pięknym językiem rymowana wersja legendy o Wandzie,co nie chciała Niemca.
Czytałam ją w dzieciństwie po wielekroć,właśnie ze względu na łatwo wpadające w ucho,zgrabne rymy i w ten sposób przyswoiłam sobie jej treść,bez najmniejszego wysiłku,a z wielką przyjemnością.
Jedna z naszych najpiękniejszych polskich legend.

Uwielbiałam tą opowieść i te ilustracje.

Pewnie dzisiaj żadne dziecko nie byłoby w stanie zrozumieć, dlaczego Wanda nie chciała tego Niemca. Teraz Wandy chętnie by się za Niemców wydały...
:-)

Piękna, lecz smutna historia. Książkę otrzymałam w prezencie na Mikołajki w "zerówce" i pamiętam, jak duże zrobiła na mnie wrażenie - zarówno opowieść, jak i ilustracje. Wielokrotnie czytana, a mimo to przetrwała i mam ją do dziś...

aandzia45 | 2016-11-10
Matys | 2016-08-09