Pamiętnik księżniczki

Cykl: Pamiętnik księżniczki (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
1 433
1 497
1 348
The Princess Diaries
młodzieżowe, pamiętnik

Piętnastoletnia Mia z Nowego Jorku dowiaduje się, że jej ojciec jest księciem. Władcą małego europejskiego państewka. To znaczy, że ona jest księżniczką. I następczynią tronu. A teraz gorsza wiadomość: musi zacząć zachowywać się jak księżniczka. Ale jak tu być księżniczka w Nowym Jorku.

źródło opisu: Amber, 2001

"Chciałabym wiedzieć jedno - jeśli mam tatę księcia, dlaczego muszę uczyć się algebry?"

"Pamiętnik księżniczki" to opowieść o tym, że zwykła nastolatka z Nowego Jorku dowiaduje się, że jest prawdziwą księżniczką. Mimo iż jest to historia naiwna i dość głupiutka, przeczytałam ją będąc mniej więcej w wieku głównej bohaterki i wykształcił się we mnie pewien sentyment do tej serii. Myślę, że obecność tej książki na liście BBC jest wynikiem zbiorowej histerii nastolatek i podrośniętych nastolatek, które w cielęcym wieku ją przeczytały :) Prawdę mówiąc nie jest to dzieło, które może wnieść coś wartościowego do czyjegoś życia. Ale przynajmniej bywa zabawne, czego nie mogłam powiedzieć o książkach pani Wilson :)

Moim zdaniem to książka dla nastolatek, dorosły czytelnik może ciężko odchorować biadolenie piętnastolatki, którą zmuszono do zakładania cienkich rajstop i zniszczono plany na przyszłość obejmujące ratowanie wielorybów.

Alka | 2012-06-30
Przeczytana: 2006 rok

Cała seria idealna jest dla nastolatek poniżej 15 roku życia. Ja również jakoś w tym wieku ją czytałam. Zabawne historie, postacie pozwalają się odprężyć. Cała seria może i jest banalna, ale ciekawa.

VonCarla | 2014-11-08

Przeczytałam całą serię, jako nastolatka. Są gorsze i lepsze części, ale w mojej pamięci pozostało miłe wspomnienie lekkich, przyjemnych i wesołych historii. Polecam!!

Pamiętnik Księżniczki to książka napisana przez Meg Cabot znaną autorkę powieści dla nastolatek. Mia główna bohaterka powieści ma lat 14 gdy dowiaduje się, że jest jedyną następczynią tronu w małym europejskim kraju Gewonia. Wszystko to dzieje się w dość zabawnych okolicznościach. Ojciec zaprosił Mie do restauracji i tłumaczył jej, że nie może mieć już potomstwa, a ona przez to, że jest jego jedynym dzieckiem, automatycznie dziedziczy po nim tron. Po tej informacji Mia była w takim szoku, że zakrztusiła się obiadem, który właśnie jadła, następnie wybiegła z restauracji i trafiła do zoo ze zwierzętami. Rodzice Mii od jej narodzin nie są razem. Ojciec mieszka w Genowi, a jej matka razem nią w Nowym Jorku. Mii nie podoba się, że za kilka lat odziedziczy tron swojego ojca i będzie rządzić całym krajem. Co wydało mi się dziwne, bo gdybym to ja miała zostać królową jakiegoś kraju, byłabym bardzo szczęśliwa.

Naprawdę warto przeczytać Pamiętnik księżniczki. Gdy ja czytałam tę powieść, to...

Anunu | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 lutego 2012

Przyjemnie odmóżdża. Lekka, sympatycznie napisana, no i teraz mogę mieć głupie tendencje do pisania WIELKIMI LITERAMI tego, co jest specjalnie istotne. Przejdzie mi.
Lubię Mię. Kurczę, całkowicie ją rozumiem. To mój klon, tylko ja nie jestem księżniczką Genowii i nie mam grubego kota.

Ervisha | 2010-10-25

Okropnie nudne, naiwne, banalne, przewidywalne...

MartaKu | 2018-05-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Bajeczka.
Napisana prostym językiem. W sam raz na mój poziom angielskiego, choć może ciut za prosty :)

zakreconaxxd | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone

Za stara jestem na to. Ale moja siostra chciała żebym jej czytało to do poduszki. Kiedy spytałam się przyznałabym punktów powiedziała, że 7. Proszę bardzo 7.

lacerta | 2011-10-20

Uwielbiam Pamiętnik księżniczki, chociaż im jestem starsza tym z mniejszym zapałem czytam tę książkę. Styl w jakim napisana jest książka może czasami denerwować, ale ja uśmiecham się za każdym razem kiedy ją czytam. Uwielbiam dramatyzowanie Mii i te jej wyszukane idee. Książka w przyjemny i zarazem śmieszny sposób pokazuje, że nie wszystkie nastolatki obchodzi jedynie kolor lakieru na paznokciach, ale że chcą walczyć o inne ważne sprawy, jak Lily, chociaż czasami je ponosi. Ale to w końcu nastolatki.

Irmina | 2014-06-24

Oglądałam ostatnio film (który z książką ma chyba tylko wspólne imiona bohaterów) i postanowiłam sobie przypomnieć całą serię, którą tak dobrze wspominam! Z Mią można się utożsamić w bardzo szybkim tempie. Podoba mi się to, że jest aktywistką, że zdobyte "stanowisko" jej nie zmieniło. Najlepszym elementem książki są według mnie jej rozmowy na czacie z Michaelem! Świetna książka!