Gwiazdy mają czerwone pazury

Wydawnictwo: W.A.B.
Krystyna Janda, biografia, aktorka
Anna

Opowieść Krystyny Jandy o jej życiu i twórczości artystycznej, spisana przez Bożenę Janicką, oraz wybór felietonów publikowanych w "Szpilkach" i "Urodzie".

źródło opisu: opis okładkowy

Czytałam tę książkę chyba tylko raz, zaraz po jej ukazaniu się.
Dziś (w oczekiwaniu na trzeci tom "Dziennika" Krystyny Jandy) postanowiłam ją sobie przypomnieć.
Ponieważ książka liczy sobie już około 20 lat traktuję ją jako wstęp do późniejszych wspaniałych "Dzienników". Choć ciekawie byłoby dowiedzieć się, jak z perspektywy czasu sama autorka podchodzi do tych zapisków i swoich opinii tam zanotowanych.

A Krystynę Jandę uwielbiam niezmiennie, więc zajrzeć do jej świata to dla mnie prawdziwa gratka.

No i patrzcie. Gwiazda, a taka zwyczajna. To lubię!

Queequeg | 2014-04-15
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Trochę jakbym czytał blog Jandy, trochę jakby zbiór starannie wyselekcjonowanych anegdot na jej temat. Niewiele tu odkrywczego, ale nie mogę nic na to poradzić, że mam do Jandy słabość:)

Woody | 2018-01-18
Przeczytana: 23 listopada 2010

Jandę czyta się przyjemnie i z ogromną ciekawością. Podobnie jest z tą książką-wywiadem. Mądrze zadawane pytania, inteligentne odpowiedzi, barwne opowieści i anegdoty - wszystko takie, jaka jest sama Janda. Nietuzinkowa, jedyna i niepowtarzalna.

fantastyczna książka dla miłośników kina, teatru i p. Krystyny Jandy!

nellanna | 2015-09-08

Trzeba uwielbiać tę aktorkę- jak ja- żeby przebrnąć przez tę gadaninę. Dlatego polecam wyłącznie wielbicielom.

basiarw | 2015-06-29
Przeczytana: czerwiec 2015

Ta ksiazka to w calosci cudowna Krystyna Janda, jej zycie, poczucie humoru, naiwnosc, dystans do siebie i swiata. Bardzo mi sie podobal sposob pokazania jej pracy aktorskiej, jej relacji z rezyserami, wybor scenariuszy, przygotowanie do roli. Warto przeczytac.

aikaternie | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Jak już kiedyś wspominałam, z rezerwą podchodzę do książek napisanych przez osoby znane (z czegoś innego niż pisanie książek). Nie inaczej było tym razem. Poza tym, wstyd się przyznać, kojarzyłam panią Krystynę Jandę z kilkoma może rolami i tym, że wielką aktorką jest. Ale nie wiedziałam wiele więcej.
Lekturę "Gwiazd" ukończyłam jednak prawie jako fanka autorki. Nie znam się na aktorstwie, ale wiem, że pani Janda musi mieć magnetyczną osobowość.
Książka to właściwie zbiór felietonów i wywiadów; mowa przede wszystkim o Jandzie i jej życiu, ale też o rodzimej kulturze na przestrzeni kilku dekad. Czyta się z przyjemnością, czasami śmieszy do łez. Warto się książce tak dać zaskoczyć, dlatego przyznaję hojnie i emocjonalnie siedem gwiazdek.

Anka J | 2014-07-11
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książka wybitna, czasami zabawna ale bardzo szczera. Czytając nie można nie lubić Krystyny Jandy. Polecam nie tylko miłośnikom kina i twórczości tej wybitnej aktorki.

batatka | 2012-09-28

Jak to Janda. Specyficzna na scenie, w filmie i w życiu. Trzeba ją lubić, żeby docenić to, jak postrzega świat.

Bogusława | 2015-07-18

Zupełnie zapomniałam... A przecież byłam nastolatką, kochałam się w Krystynie Jandzie, czytałam jej rozważania, jak świętość. Z czasem nadal uważam, że są dobre, ale niekoniecznie tchną taką samą mądrością :-)