Aleja Potępienia

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawnictwo: Alkazar
Damnation Alley
83-85784-10-1

Aleja Potępienia – pięć tysięcy kilometrów radioaktywnej pustyni, smagane huraganowymi wiatrami i ognistymi burzami królestwo mutantów i potworów.

Czart Tanner to ostatni z motocyklowych Aniołów, jeden z niewielu, którzy przeżyli Wielki Atak. Jedyny śmiałek w Kalifornii mający szansę przedostać się Aleją Potępienia do Bostonu. Ogarnięte zarazą miasto potrzebuje leku, by przetrwać…

| 2011-09-27
Przeczytana: 27 września 1993

"Mad Max wysiada"; i wszystkie te madmaksowo~podobne lub kopio~wtórne próby naśladownictwa; czy to powieści, opowiadania, czy to obrazy filmowe (filmy, clipy metalowe). Nawet w słynnym "Ja, człowiek-legenda" jak dobrze się zastanowić; znajdziemy podobny styl, klimat, nawet, nawet pomysły (sic!).

* * *

Książka z ogólnym przesłaniem, potrafi wzruszyć i to mocno wzruszyć pomimo, że stanowi świetną w sumie także nawalankę SF. Wiem, że istnieje nazwa: film drogi. Nigdy nie słyszałem, by ktoś mówił książka drogi, a ta pozycja zasługuje na miano genialna książka drogi. Wypełnia umysł, całe ciało, całe Twoje ja drogi Czytelniku, jeśli jesteś fun 'em dobrej fantastyki.

Należy się...

Nitager | 2016-05-06

Książka świetna, jednakże nie udało jej się obronić przed upływem czasu. Dziś postnuklearna pustynia i zmutowane na skutek promieniowania, gigantyczne zwierzęta nikogo nie ekscytują - filmy klasy "B" wydoiły ten temat do ostatniej kropelki. Czytelnik sporo na tym traci.
Mimo to, wiele jeszcze w tej powieści potrafi go jeszcze zainteresować. Sama postać Czarta Tannera jest na swój sposób ujmująca, choć to przecież również ogranych schemat sprytnego twardziela, nie pozbawionego serca.
Powieść drogi, w której sceneria bezustannie się zmienia, szybka akcja, w której pada wiele strzałów, twardzi ludzie, dosiadający swych wiernych maszyn... Wszystko to przypomina rasowy western. Tyle tylko, że odbywający się w nieco innej rzeczywistości - ale czy aż tak bardzo innej?

mosadi | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, Literatura
Przeczytana: 08 maja 2015

Słabe toto. Science fiction takie amerykańskie- motory, wóz opancerzony, strzały, wybuchy, kobieta- dająca dupy niedługo po ocaleniu z masakry. Postaci płaskie, fajerwerki nie przysłoniły braku jakiejkolwiek ciekawszej myśli czy zerowego napięcia.
Nadal poszukuję ciekawego, ambitnego science fiction na poziomie Lema, za Zelaznego i Asimova na razie dziękuję- nie ta liga

Lucas | 2015-03-04

Przeczytałem w zasadzie jednym tchem, bo krótkie to to, a czyta się dobrze.

Problem jedynie z oceną się pojawił, bo sam nie wiem co o tym sądzić i do czego porównać. Po namyśle, przychodzi mi do głowy tylko jedno: ta książka jest jak stare filmy na VHS z lat 80 (Moto Diabły itp., kto oglądał ten wie o czym mówię): warka i prosta jak cepa akcja, prosty jak zydel od łopaty bohater, któremu wszystko ale absolutnie wszystko się udaje.Ma wielką armatę lub kozacki sprzęt którym rozpiżdża wszystko na swej drodze, przy okazji potykając się o jakąś atrakcyjną niewiastę :)

Taka właśnie jest ta książka :)
Czy to dobrze czy źle to kwestia gustu, ja na filmach akcji na VHS się wychowałem, więc darzę sentymentem taki action-shit-kicz, jednakże książce sporo brakuje.
Często wymienia się ją jako kanon literatury post-apo i tutaj się nie zgodzę. Brakuje jej zdecydowanie głębi, opisu świata - dlaczego stało się tak a nie inaczej. Poza tym, brakuje jej nieco spójności: wiatry, które rzucają głazami...

Pyromaniac | 2012-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Po przeczytaniu czuję ogromny niedosyt. Szkoda, że nie zostało wyjaśnione to, dlaczego Ziemia wygląda tak koszmarnie. Czytając miałam taką nadzieję, że może w końcu się doczekam. Ale trudno. Bardzo przyjemna książka, przeczytałam ją w mgnieniu oka.

| 2012-03-28

Przeczytana: 27 września, 1993

* * *

Należy się dziwić, że nadal w czasach pojawiania...

[prywatne tagi: fantastyka, mocny klimat, wybory, akcja, sensacja, książka drogi, wyzwanie, przygoda dla młodzieży i dorosłych, wizje alternatywne, fantastyka z domieszką dramaturgii]

* * *

Należy się dziwić, że nadal w czasach pojawiania się setek nowych produkcji...

kate_kara | 2014-03-17

Jeśli ktoś nie czytał nigdy Zelaznego polecam zacząć od tej pozycji. To krótkie opowiadanie, niemniej idealnie oddaje styl pisania autora, który nie każdemu musi odpowiadać. Pomysł ciekawy jak i cała wizja fabuły.

Beefdolf | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Zdecydowanie zaliczam książeczkę do moich ulubionych, nie sposób się z nią nudzić, szkoda tylko że jest taka krótka..

Michal Taror | 2011-12-20
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Niezla ksiazka, choc troche zbyt naciagana i nie do konca wyjasniono dlaczego ziemia wyglada tak jak wyglada...