Przemówić do Zacheusza

Oslovit Zachea
83-7318-531-3
religia
Snoopy

Tomáš Halík, znany czeski teolog, filozof i psychoterapeuta, ma w swoim kraju także opinię znakomitego mówcy. Jego publiczne wystąpienia, homilie oraz cotygodniowe konferencje dla środowiska akademickiego od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem słuchaczy, wśród których, zdaniem Halíka, przeważają współcześni Zacheusze. Niniejsza książka zawiera pierwszą część wydanego w Czechach zbioru kazań i przemówień okolicznościowych, wygłoszonych z różnych okazji (np. adwentowego spotkania w czeskim parlamencie, chrztu, wesela, pogrzebu, pielgrzymki), a także obszerny esej na temat sztuki kaznodziejskiej. Swoją "rozumiejącą bliskość" autor proponuje w pierwszym rzędzie tym, którzy, podobnie jak Zacheusz, mają opory przed włączeniem się w szeregi tłumów rozradowanych na widok Jezusa i - z różnych przyczyn - zachowują dystans wobec wiary. Wyczuwają jednak, że obok nich dzieje się coś bardzo ważnego, co ich fascynuje i przyciąga, chociaż im samym brak odwagi, by uczynić decydujący krok.

poznanianka | 2012-02-06
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Ksiądz Tomáš Halík - filozof i psychoterapeuta postanowił głosić kazania skierowane do współczesnych Zacheuszy (Zacheusz to ten, który wszedł na drzewo, żeby zobaczyć przechodzącego Jezusa, ale nie podszedł i nie zwrócił się do niego bezpośrednio - dlaczego? a bo ja wiem, wstydził się, bał się?). Ponadto pisał przemówienia okolicznościowe, wygłoszone z różnych okazji (np. adwentowego spotkania w czeskim parlamencie, chrztu, wesela, pogrzebu, pielgrzymki).
Na końcu znajduje się esej na temat sztuki kaznodziejskiej, bardzo ciekawy.

Kazania i przemówienia nie są sztampowe. To na pewno, ale też nie są niepokojąco zaskakujące. Bo chyba takie być nie miały. Przede wszystkim chodziło o to, aby nikogo na siłę nie nawracać i nikogo nie potępiać, lecz dać szansę poznania chrześcijaństwa, katolicyzmu z lepszej strony (w odróżnieniu do powszechnej opinii jaka panuje w Czechach na temat Kościoła).

Zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu ostatnia część książki, traktująca o pisaniu...

Marzeniae | 2015-05-14
pięknoWzałamaniu | 2013-04-12