rozwiń zwiń

Historia piękna

Okładka książki Historia piękna
Umberto Eco Wydawnictwo: Rebis Seria: Historia sztuki sztuka
437 str. 7 godz. 17 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Historia sztuki
Tytuł oryginału:
Storia della bellezza
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
437
Czas czytania
7 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373016910
Tłumacz:
Agnieszka Kuciak
Tagi:
piękno historia sztuki filozofia malarstwo
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
500 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4055
404

Na półkach: ,

Klasyczna koncepcja piękna wyrasta z greckich ideałów doskonałości, którymi rządzi harmonia, symetria, proporcje, a odbija się na nich blask będący emanacją czystego bytu. Platońska jaskinia i późniejsze nowo testamentalne widzenie, to taki rodzaj poznania, w którym teraz widzimy coś nie jasno, nie pełnie, ale kiedyś staniemy twarzą w twarz i ujrzymy w całym bogactwie Teraz patrzymy na cienie, a te z natury swej są mniej wyraziste, zamglone, przesłonięte, bo nasze zmysły nie byłyby w stanie wytrzymać tego, czego są odwzorowaniem. Dla Apostołów takim światłem, na które nie jesteśmy w stanie patrzeć, bo nas poraża i oślepia jest sam Bóg. Eco jest wybitnym filozofem i znawcą sztuki. Połączenie wiedzy mądrościowej z refleksją nad dziełami sztuki, w jego wydaniu to prawdziwa intelektualna i wizualna uczta. Przemieszczamy się po tej książce, jak po muzeum, gdzie na każdej ścianie wisi niezwykle ciekawy i godny uwagi obraz, a spotkanie z nim to nie tylko widzenie go zmysłem wzroku, ale cała otoczką składająca się z szeregi ciekawostek i dykteryjek oraz niedyskrecji, zarówno o samym autorze dzieła, jak i historii obrazu. Ponieważ kanon piękna nieustannie się zmieniał, to i nasze zwiedzenia trwa. Zaczynamy od starożytności, a kończymy na współczesności. I o ile jesteśmy obyci z tradycyjnym postrzeganiem piękna jakie serwowane nam jest od dnia naszych narodzin. kiedy prezentowane są nam dobra naszej cywilizacji i już z samego faktu historycznego do nich odniesienia i szacunku do przeszłości, chylimy przed nimi czoło, o tyle, o ile zbliżamy się do czasów nam bliskich to niejako na naszych oczach możemy obserwować, co staje się dziełem sztuki i pięknem, które zachwyca. Nawet tak wspólny mianownik piękna, jak ciało kobiety nie ma swego jednego wzorca piękna, lecz zmieniało się w raz z poglądem na świat, obyczajowością i rozwojem techniki. Za piękno uważamy rzeczy, które jeszcze naszych przodków raziły lub nawet brzydziły. Piękno przestało mięć tylko funkcje estetyczną, przybrało również funkcje pragmatyczną, piękne jest to, co nam dobrze służy, Również piękno moralne uległo przemianie. Dziś nie stoją na piedestale czyste dziewice jako uosobienie duchowego piękna, dziś są nim potępiani kiedyś w czambuł homoseksualiści trzymający się za dłonie i z dziećmi na rękach. Kiedyś bulwarowe komiksy, dziś są dziełami sztuki, a każdy archiwalny numer przechowywany jest jak relikwia, A postacie z tych stron są bohaterami masowej wyobraźni. Dziś w samotności umiera Tycjan, a Spiderman jest w formie plakatu czy figurki obecny w wielu domach. Dostrzegamy piękno w świecie zwierząt, w przedmiotach, w projektowanych ubraniach, domach, mówimy o pięknie w modzie. Zmieniają się gusta, zmienia się postrzeganie świata, a jednak nie da się istnieć bez przeszłości, bo to fundament naszej kultury, a ta pozostawiła nam, na szczęście podstawy, na których możemy się śmiało oprzeć w poszukiwaniu prawdziwych ideałów. To niezwykle piękny i ciekawy spacer.

Klasyczna koncepcja piękna wyrasta z greckich ideałów doskonałości, którymi rządzi harmonia, symetria, proporcje, a odbija się na nich blask będący emanacją czystego bytu. Platońska jaskinia i późniejsze nowo testamentalne widzenie, to taki rodzaj poznania, w którym teraz widzimy coś nie jasno, nie pełnie, ale kiedyś staniemy twarzą w twarz i ujrzymy w całym bogactwie Teraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 039
  • Przeczytane
    943
  • Posiadam
    317
  • Teraz czytam
    61
  • Chcę w prezencie
    54
  • Sztuka
    45
  • Ulubione
    28
  • Historia
    15
  • Historia sztuki
    12
  • sztuka
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia piękna


Podobne książki

Przeczytaj także