Nomów Księga Odlotu

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Trylogia Nomów (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Wings
8371206283
czupirek

Trzeci i ostatni tom sagi o wiekopomnych wyczynach nomów, mylonego z krasnoludkami ludu przybyłego dawno temu na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego. Jak się okazuje, ów statek ciągle czeka na orbicie, by zabrać ich do domu, gdziekolwiek by on był. Jak się z tym statkiem skontaktować, wie tylko jeden Masklin. Trzeba się mianowicie udać na Florydę - gdziekolwiek by to było - i dostać się na...

Trzeba się mianowicie udać na Florydę - gdziekolwiek by to było - i dostać się na satelitę telekomunikacyjnego - cokolwiek to jest - który ma właśnie zostać wystrzelony. Niemożliwe? Zapewne, tyle że Masklin o tym nie wie...

[opis z okładki]

violino | 2011-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2011

Przeczytanie wszystkich trzech ksiąg nomów zajęło mi ponad dwa lata.
Sama tego do końca nie rozumiem, bo nie ma to absolutnie żadnego związku z jakością książek - po prostu tak wyszło.
I odwrotnie proporcjonalnie do czasu czytania uważam, że jest to jedna z najlepszych powieści Pratchetta.
Bynajmniej, nie jest dla dzieci - dziecko nie złapie tych analogii, sugestii, odniesień, ironii, słownych gier, kalamburów. Lekkie - owszem, ale nikt znający Pratchetta nie będzie wymagał od niego podręczników akademickich. To jest ta cudowna magia słowa i języka. Dla mnie: mistrzostwo świata.
Nie wiem, niestety, jak się spisuje polskie tłumaczenie, dlatego pełną odpowiedzialność za moją opinię i ocenę biorę tylko w przypadku oryginału. Pratchett źle przetłumaczony będzie jak tornado w odpływie umywalki. Lepiej w ogóle zakręcić kran.

Nitager | 2016-06-10

Trzecia część trylogii nie odbiega poziomem od poprzednich. Tym razem jednak to nie Nomy są najbardziej zdziwionymi i skonfudowanymi istotami na Ziemi. W jednej z ostatnich scen ten zaszczyt przypada ludziom.
Akcja dzieje się w zasadzie równolegle do "Nomów Księgi Kopania", opisuje po prostu losy Masklina, który, jak pamiętamy, udał się w daleką podróż, na poszukiwanie statku.
Humoru jest tu sporo, aczkolwiek - i to dotyczy całej trylogii - wciąż wiele sytuacji jest tu nie wykorzystanych. Mogłoby byc śmieszniej. Ale może to i lepiej, że autor nie przesadził... Lepiej nie dosolić, niż przesolić.

tdreptus | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Osobiście uważam, że jest to najlepsza część z trylogii. Książka jest przezabawna! Pomimo tego, w stosunku do pozostałych dwóch tomów, w niej właśnie najsilniej poruszone zostały wątki filozoficzno-egzystencjonalne. Dla mnie bomba, czytało mi się ten tom genialnie. I choć jest to bardzo lekka rozrywka to jednak daje do myślenia.

Jarek K | 2016-09-13

.... istny hicior, szczególnie jak krasnoludki zapierdzielają swoim małym spodkiem w poszukiwaniu małych żabek a ludzie za nimi biegają ......kuźwa, szkoda, że nie ma ujemnych ocen.....ale i tak zamierzam przeczytać inne książki Pratchetta :)

Adam Kopeć | 2012-07-14

Podróż

Jak pro­sta byłaby dla Cie­bie podróż na Flo­rydę? Wystar­czy­łoby tylko, żebyś kupił bilet. Inne kwe­stia ile ten bilet kosz­tuje ;P

Teraz wyobraź sobie, że masz kilka cali wzro­stu i dopiero nie­dawno dowie­dzia­łeś się, że świat jest znacz­nie, znacz­nie, znacz­nie więk­szy niż to sobie kie­dy­kol­wiek wyobra­zi­łeś. Tra­fił­byś na Florydę?

Wła­śnie podróż kilku małych lud­ków opi­suje Terry Prat­chett w książce Nomów księga odlotu.

Na pie­chotę za daleko. Samo­cho­dem też. Co zostaje? Oczy­wi­ście samo­lot. Raz lecia­łem samo­lo­tem, a wła­ści­wie dwa bo tam i z powro­tem. Ale to był znacz­nie mniej­szy samo­lot niż ten, któ­rym podró­żo­wały Nomy.

Ok tylko jak one się na ten samo­lot dostały? Prze­cież nie kupiły sobie bile­tów. Miały odro­binę pomocy, ale żeby poznać szcze­góły, musisz prze­czy­tać opo­wieść o Nomach.

W każ­dym razie lot Con­cor­dem na nie­bo­tycz­nej wyso­ko­ści trwa­jący ponad 6 godzin może być wyzwa­niem dla małych lud­ków. Szcze­gól­nie, że dla...

loremipsum | 2012-08-08

Saga Nomów traktowana jest przeze mnie z nabożną czcią. Cudowna, zabawna, przenikająco mądra alegoria ludzkiego świata, pozostawia człowieka z zadumą na twarzy, zaraz po tym jak podniesie się z ziemi.

cloudjubei | 2011-07-16
Przeczytana: 04 grudnia 2009

Lekkie i przyjemne, raczej dla dzieci.

maap | 2016-11-23
Lille | 2016-10-11