Dwie Wieże

The Lord of the Rings: The Two Towers
8373191720
fantastyka, fantasy, tolkien
figuerola

Śmierć Boromira, pojmanie Merry'ego i Pippina przez okrutnych orków, rozpaczliwe wysiłki Aragorna, Legolasa i Gimlego usiłujących odszukać i uwolnić hobbitów, pościg za orkami, spotkanie z entami, zdumiewający powrót Gandalfa z otchłani Morii, udział w wielkiej bitwie Jeźdźców Rohanu z potęgą Isengardu i ostateczne starcie z władcą Orthanku - oto dalsze losy rozbitej już Drużyny Pierścienia. Żaden z jej członków nie wie jednak, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul - przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia...

źródło opisu: opis własny

Opinie czytelników (2081)
Katarzyna | 2017-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2017

2017-01-29
Były momenty, że czytałam cała w zachwycie, ale były też momenty nużące. Generalnie nie polecam czytania w stanie zmęczenia w pozycji ułatwiającej zasypianie.
Z bohaterów najbardziej podobał mi się Drzewiec. Urzekł mnie swoim charakterem, sposobem myślenia, mądrością, siłą i pewną nostalgią związaną z jego rasą (entowe żony). Jego proste wypowiedzi, gdy mówił o hobbitach jak o roślinach("Dam wam napój, od którego długo, długo będziecie zielenili się i rośli"), albo prosto podsumowywał proste rzeczy("A więc mieszkacie w norach? Bardzo słusznie, bardzo mądrze") wywoływały uśmiech na mojej twarzy. No i jego oczy - wspaniałe! Opis jest po prostu piękny! Dzięki niemu można poczuć, że ma się do czynienia z istotą, która była świadkiem wielu zdarzeń, która wiele widziała i która zupełnie inaczej odbiera rzeczywistość i obecne wydarzenia. Usposobienie entów ma też odbicie w ich języku, który bardzo przypadł mi do gustu. Najbardziej chyba fakt, że imiona w tym języku opowiadają...

książek: 1993
Justyna | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy słucha się audiobooka na dworze i przychodzi scena kłótni Sama z Gollumem, w czasie której ten ostatni w końcu się buntuje i krzyczy "Nie!", a zaraz potem przez słuchawki przebija się głos Dody "Nie daj się, warto być zawsze tylko sobą!", bo piosenkarka rozpoczęła akurat próbę przed koncertem sylwestrowym, to wrażenie jest bezcenne.
Pojawił się Faramir, moja ulubiona postać, więc fragmenty z jego udziałem były mi bliskie, mimo że sprowadzały się do samych rozmów.
Marian Czarkowski jest świetnym lektorem. Szczególnie w pamięć zapadła mi scena, w której Saruman przemawia do wszystkich zgromadzonych i omamia ich swoją mową, a po zakończonym zaklęciu rozlega się śmiech Gandalfa, który budzi ludzi z uroku. Ja sama wtedy aż podskoczyłam i poczułam się, jakby mnie ktoś wyswobodził z wcześniejszej ułudy.

Wiktoria | 2012-07-28

Druga część genialnej trylogii Tolkiena, moja ulubiona :). Po rozpadzie drużyny, akcja nabiera tempa.Czarne chmury
gromadzą się nad Śródziemniem, czasu jest coraz mniej,nadzieja w sercach gaśnie. Z zapartym tchem śledzimy zmagania
Froda z rosnącą potęgą Pierścienia, losy trzech przyjaciół, ruszających w pościg za bandą orków i powolny upadek
świata ludzi.

Dramatyczna bitwa w Helmowym Jarze wzbudza bardzo patetyczne uczucia. Z zapartym tchem śledziłam przebieg wydarzeń,
bojąc się o życie ulubionych bohaterów jakby były postaciami rzeczywistymi.

Bardzo wzruszające i pełne grozy zarazem są losy Froda i Sama, którzy zgodzili się przecistawić mrokom Mordoru.
Nić braterstwa tworząca się między hobbitami, gotowość do poświęcenia, odwaga i upór wzbudzają szacunek.

Nie zapominając oczywiśćie o entach i fantastycznej postaci Drzewca, którego spotykają Merry i Pippin..

Niezwykła, niezwykła i jeszcze raz niezwykła..

Polecam każdemu, oczywiście po przeczytaniu Drużyny i przed...

witcherrie | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Trochę zamarudziłam w czytaniu, a przecież z Pierścieniem nie można zwlekać ani minuty, tylko wrzucać w ogień Góry Przeznaczenia!
Gdybym miała wybierać między Księgą III a IV to...wolę III. Tam jest Aragorn...''Ja jestem Aragorn, syn Arathorna, a zwą mnie też Elessarem, Kamieniem Elfów, Dunadanem, spadkobiercą Isildura, który był synem Elendila.'' Biada nam wszystkim, biada!
Oczywiście, książka dostarczyła nam dużo więcej informacji niż (nędzny chciałoby się rzec, ale w sumie taki tragiczny nie jest) film. Poczytacie sobie o Szelobie i co to w ogóle za stwór(o tej pajęczycy, bo w filmie chyba nie pojawia się jej imię),o Sarumanie, Gadzim Języku, Gandalfie i innych.
Gorąco polecam

Daria | 2013-08-12
Jola | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Nikt przed Tolkienem, ani po nim, nie stworzył tak niezwykłego, opisanego w najdrobniejszych szczegółach, a jednocześnie tak pełnego i kompletnego świata.

Przepiękny język, cudowne opisy przyrody, imponujące bitwy, niesamowite i mrożące krew w żyłach przygody, niespodziewane zwroty akcji, sceny wyciskające łzy z oczu, walka dobra ze złem, magia, miłość, przyjaźń, odwaga, szlachetność, zdrada i sporo uniwersalnej życiowej mądrości... Czego tam nie ma?! Tolkien jest mistrzem słowa i przekazywania emocji, a Władca Pierścieni to ukoronowanie jego życia i twórczości.

Za bogactwo świata literackiego i wyszukane, poetyckie słownictwo przyznaję 8 gwiazdek, niestety, trylogia nie do końca odpowiada mojemu gustowi.

Vilsa | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Druga część dzieła Tolkiena. Dla prawdziwych miłośników gatunku, to oczywiście pozycja obowiązkowa. Historia jest kwieciście opisana, przemyślana i na naprawdę wysokim poziomie, jednak... rażą dziś nieco dość "sztywne", a czasami nawet infantylne dialogi. Czytanie "Dwóch wież" jest wyzwaniem, bo nie jest proste, łatwe i przyjemne, przeciwnie; dłuży się, ale warto, choćby po to, żeby znać. Szkoda, że nie mogłabym polecić każdemu, bo obawiam się, że taki natłok opisów, czy też, wspomniane przeze mnie wyżej,nieco kulejące dialogi mogłyby wielu czytelników odstraszyć. I nie boję się stwierdzić, że w tym przypadku ekranizacja ma się lepiej niż jej książkowy odpowiednik.

Asheraa | 2012-06-21
Przeczytana: 19 czerwca 2012

"Zły to gość, który złe wieści przynosi."

Jak dotąd, mimo wielu przeszkód i niedogodności Drużyna Pierścienia trzymała się razem. Teraz jednak zostają oni poddani próbie i podzieleni na dwie części. Aragorn, Legolas i Gimli wyruszają w pościg za orkami, by odzyskać z rąk wroga dwóch niziołków. Zaś Frodo i
jego przyjaciel Sam postanawiają samotnie wyruszyć w stronę Mordoru. Czy uda im się spełnić określone cele?

Wróg nie śpi, zdobywa nowych sojuszników... W odróżnieniu od ludzi. Kto zatem zwycięży?

Na początku muszę oznajmić, że cieszę się niezmiernie iż miałam możliwość przeczytania tej części tolkienowskiej trylogii w przekładzie Marii Skibniewskiej! Kobieta odwaliła kawał dobrej roboty, przecz co przyjemność z zapoznawania się z książką była o wiele lepsza, niż podczas czytania "Drużyny Pierścienia" w innym wydaniu.

Przejdźmy jednak do samej fabuły. Gdyby nie fakt, że oglądałam już film (ponad sto razy) była bym zachwycona zwrotami akcji, powrotami i śmiercią bohaterów,...

Amandine | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Przed przeczytaniem naczytałam się komentarzy odnośnie tego, że to chyba najsmutniejsza ze wszystkich części.
Jeżeli patrzeć na nią przez pryzmat zakończenia, to rzeczywiście wokół nas w trakcie czytania unosi się mgła beznadziei (chociaż nie do końca ;)). Jednak sama w sobie książka jest według mnie bardzo optymistyczna. Ciągłe zwroty akcji nie pozwalały mi się nudzić. I chociaż ciągle idą i idą wcale nie jest nudno...

Nadal bajkowo i zachwycająco.
Majestatyczne elfy, niepozorni hobbici, oraz wiele innych ras i niebezpieczeństw w pięknie wykreowanym świecie w którym chciałoby się zostać na dłużej.

10/10

Herbaciarka | 2013-04-03
Przeczytana: marzec 2013

Gdy skończyłam czytać pierwszy tom "Władcy Pierścieni" niezwłocznie sięgnęłam po drugi tom - "Dwie wieże", aby jak najszybciej dowiedzieć się jakie przygody spotkały rozbitą Drużynę.

Przyznam się, że trochę się rozczarowałam, ale nie treścią czy fabułą tylko sposobem przedstawienia przygód - tom drugi jest podzielony na dwie części - o ile szybko dowiedziałam się co stało się z Aragonem, Legolasem, Gimlim oraz Merrym i Pippinem - aby dowiedzieć się w jaki sposób Frodo z Samem podążali do Mordoru musiałam najpierw przeczytać część dotyczącą Aragona i spółki ;)

Niezbyt podchodzi mi takie przedstawienie przygód, bo wolę jak akcja dzieje się równocześnie - tu najpierw przeczytałam o pościgu za orkami, spotkaniu z Entami i bitwie pod Isengradem, a potem musiałam cofnąć się w czasie aby dowiedzieć się o przygodach Froda.

Pomimo tych niedogodności tom drugi jest wciągający, szybko się go czyta i bardzo mi się podobał :) Akcja dzieje się dużo szybciej niż w tomie pierwszym, a z...

zobacz kolejne z 2071