Miłość nas rozumie: Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem

83-7006-634-8
religia, Kościół
religia
Snoopy

Zbiór szkiców księdza profesora Józefa Tischnera, pisanych z okazji różnych świąt i okresów roku liturgicznego, to pomoc dla tych wszystkich, którzy chcą głębiej i bardziej świadomie przeżywać „czas święty”. Teksty te zawierają istotę myślenia religijnego Tischnera: wskazują, że fundamentem doświadczenia religijnego jest rozumiejąca miłość, którą obdarza nas Bóg, i rodząca się z tej miłości nadzieja, która stanowi największą siłę człowieka. Żaden z polskich współczesnych myślicieli religijnych nie pisze o fenomenie wiary w sposób tak głęboki, a równocześnie tak przystępny.

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Wojciech Bonowicz, autor bardzo solidnej biografii Księdza Profesora, znalazł zgrabną formę, aby przedstawić gamę atrakcyjnych artykułów Tischnera, niepublikowanych, bądż publikowanych wcześniej w różnych tygodnikach, na przestrzeni ponad 30 lat, wzbogaconych rozmową z Januszem Poniewierskim na temat Mistrza Eckharta.
Dla starych wielbicieli książek Tischnera nic nie ma w tej książce odkrywczego, natomiast dla nowych - stwarza możliwość poznania nie tylko jego poglądów, często nieprzychylnie ocenianych przez konserwatywny Episkopat, ale i sposobu myślenia i analizy tego filozofa. Tischner, dość łopatologicznie, tłumaczy podstawowe doktryny i dogmaty chrześcijańskie, z reguły podawane i przyjmowane bezmyślnie, "na wiarę", wskutek braku przyzwoitej interpretacji. Obok "Tischner czyta katechizm", ta pozycja jest najcenniejsza, aby wejść na augustyńską drogę "przez rozum ...

maradiego | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Autor, tytuł, i wszystko jasne. Miałem napisać: dla zainteresowanych; nieprawda. Kupię dla siebie. A tą oddam, ale czas przedłużę. Takiej książki nie sposób, ot tak, zwrócić do biblioteki.

Koraline | 2012-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Rozważania, z którymi można zetknąć się w tej książce dotyczą religii i religijności. Tak łatwo zgubić się, zatracić w obecnym świecie i zapomnieć o istnieniu strefy, której nie można dotknąć. Czytając książkę księdza Tischnera dowiadujemy się w jaki sposób można żyć po chrześcijańsku. Autor pokazuje, że nadzieja jest ważna w życiu każdego człowieka.

Wydaje się, że ten zbiór tekstów filozoficzno - teologicznych jest przeznaczony tylko dla wybranych osób. Nic bardziej mylnego. Jest to lektura napisana pięknych językiem, a zarazem łatwa w odbiorze. Każdy, kto sięgnie na półkę po tę pozycję znajdzie coś dla siebie, co trafi prosto w jego serce, a dodatkowo pozostanie na długo w pamięci.
Jestem pewna, że ta książka to jedna z tych, do których lubię wracać co jakiś czas.

Claudie_Laurenne | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, Wiara

Nie ma wątpliwości, że ksiądz Tischner był wybitnym filozofem a swoim rozważaniem i mądrością zachęcał ludzi, do bliższego poznania Boga.
„Miłość nas rozumie” to jedna z książek Tischnera, w której możemy poznać filozofię księdza profesora. Filozofia, właściwie filozofia księdza wcale nie należy do łatwych. Ale Tischner podejmuje się niby prostych tematów, ale jednak wciąż trudnych, na które we współczesnym świcie nie można odnaleźć odpowiedzi. Świat, w którym największą rolę odgrywa pieniądz, zapomina o najważniejszych wartościach, które są źródłem szczęścia.
Książka składa się z kazań księdza Tischnera i wywiadem o mistrzu Eckharcie. Te rozmowy, rozważania, filozofowanie oraz przypomnienie fragmentów Biblii zbliża każdego do poznania prawdziwego Stwórcy. I nie jest to tylko książka dla wierzących, pewnych swojej wiary. Myślę, że Tischner postanowił podzielić się swoimi rozważaniami z ludźmi, którzy szukają Pana Boga, w świecie, w którym wydawałoby się, że jest już nieobecny....

Kajka | 2012-11-30

Tak proste podejście i sposób wytłumaczenia wielu zawiłych pojęć. Człowiek, czytając tą rozmowę, zdaje sobie sprawę jak szablonowo podchodzi do wielu spraw. Tischner otwiera oczy :D

Karolina | 2014-09-29
Przeczytana: 01 września 2014

Dużo ciekawych spostrzeżeń na tematy piękne

jeremiash | 2017-02-24
Radikal | 2017-02-12