Karuzela

2021-03-24

Wyróżniona opinia i

Karuzela

przeczytanych książek 3148 napisanych opinii 2295

“Karuzela” to historia o przebaczaniu, próbie naprawiania błędów, ale też o przyjaźni, otwartości na potrzeby innych ludzi. O byciu czujnym i szybkim reagowaniu na krzywdę innych osób. Bardzo podobało mi się, że w powieści pojawili się bohaterowie z powieści “Droga do domu“. Co prawda ich rola jest marginalna, ale zabieg ten tworzy poczucie, że czytałam historię o literackich znajomych.

Ale żeby nie było zbyt sielsko, autorka wplotła też temat przemocy domowej, zespołu stresu pourazowego oraz relacji małżeńskich, które odbiegają od ideału.

Cudowną historię o miłości,o uczuciach i o przemocy domowej,stracie bliskiej osoby to opowieść.
Bardzo dobrze i to pięknie przedstawiona powieść pisarki,jej pióro urzekło mnie,zachwyciło subtelnie,lekko pisze.
Bohaterów pokochałam fantastycznie,ciepli.
Dużo tu się działo,skrywana tajemnica karuzeli poszukiwała ją Weronika główna bohaterka.
Polubiłam również wspólokatorkę Weroniki Panią Marię i Alberta lekarza niesamowici,cudowni to bohaterowie.
Po raz kolejny autorka nie zawodzi mnie,po prostu skrada mi serducho❤
Przyjemnie się czytało,przepadłam całkowicie przy czytaniu tej książki.
Z czystą przyjemnością przeczytałam tą cudowną,mądrą powieść❤❤❤

Bohaterów pokochałam fantastycznie,ciepli.
Polubiłam również wspólokatorkę...

To było moje pierwsze spotkanie z książką Agnieszki Litorowicz-Siegert.
Główna bohaterka Weronika ma wyrzuty sumienia względem ojca, którego przed laty błędnie osądziła i po rozwodzie rodziców nie utrzymywała z nim kontaktów. Teraz okazuje się, że jej tata wykładający na Oksfordzie, chce powrócić w rodzinne strony. Weronika chce nie tylko wyremontować dom na przybycie ojca, lecz chce także odszukać karuzelę, o której ojciec często opowiadał. Nawiązuje kontakt z miejscowym lekarzem – Albertem, którego także interesuje lokalna historia i wcześniej słyszał o karuzeli. Czy łącząc wspólnie siły uda im się odnaleźć ukrytą gdzieś karuzelę.

Książka może nie porywa, lecz czyta się ją z zainteresowaniem. Autorka ma dość lekkie pióro. Bardziej od Weroniki zapadła mi w pamięć jej współlokatorka z domu na wrzosowisku - Maria, która była profesorem i chciała w ciszy i spokoju napisać książkę. Maria miała w sobie taki spokój i doświadczenie życiowe, że bardzo mi zaimponowała swoją postawą i postrzeganiem świata.
Jak dla mnie książka jest trochę spłaszczona i nie wywołuje większych emocji. Oceniam ją na 6,5 pkt.

To było moje pierwsze spotkanie z książką Agnieszki Litorowicz-Siegert.

Skupiając się na plusach, autorka przepięknie przedstawiła miejsce akcji, bardzo podobały mi się opisy przyrody, te piękne wrzosowiska, zachody i wschody słońca. Zwróciłam też uwagę na ciekawostki historyczne Szczecinka, były bardzo interesujące. Niestety teraz muszę się wytłumaczyć z mojej oceny książki więc teraz kolej na minusy : było mało akcji, mało rzeczy dzięki którym chciałabym szybko przeczytać kolejny rozdział, gdy pojawiały się wątki które zaczynałyśmy mnie interesować (np. Sytuacja Krystyny lub historia trzech małżeństw Marii) nagle się kończyły i nie było do nich większego powrotu, brakowało mi rozwinięcia niektórych spraw. Dlatego też moja ocena to 5/10 mimo kilku rzeczy które mi sie nie spodobały, doceniam te zachwycające opisy i pracę autorki.

Lubię książki Agnieszki Litorowicz - Siegert, bo ich bohaterami są ludzie, których chciałaby znać i mieć za przyjaciół. Nie inaczej jest w przypadku "Karuzeli". Jej bohaterką jest prawniczka Weronika- stanowcza i zdystansowana. Kobieta przyjeżdża do Szczecinka aby przygotować rodzinny dom na powrót ojca z zagranicy i zamontować w ogrodzie starą karuzelę, która w dzieciństwie jej ojca była źródłem radości i zabawy. Problem jest jeden- nie wiadomo gdzie karuzela jest. W poszukiwaniach pomagają jej Albert - lekarz po przejściach, Roman - ornitolog, Mikołaj - kolega ojca z młodości, Tycjan - gej ogrodnik i Maria - pisarka. Weronika poznaje całą plejadę wspaniałych osób, które wpłyną na zawsze na jej życie. Książka jest miłą rozrywką 🌹

Powieść idealna na lato. To pierwsze co przychodzi mi do głowy myśląc o tej książce. Pani Agnieszka jest kolejną polską autorką, która skradła moje serce w gatunku powieści obyczajowy. Lekkość pióra w połączeniu z pięknym Pomorzem w tle dają historię idealną na hamak. Taką ciepłą, z bohaterami, którym życie lubi rzucić kłodę pod nogi. Dzięki temu całość staje się jeszcze bardziej prawdziwa, realna. Każdy znajdzie w tych postaciach odrobinę siebie. Dodatkowo wątek poszukiwania tytułowej karuzeli dodają szczyptę tajemniczości. „Karuzela” jest przepełniona radością i ludzką życzliwością, zrozumieniem niezależnie od tego kim jesteśmy i jakie wartości wyznajemy.

Bardzo przyjemna, lekka, w miarę ciekawa. Miłe i ciekawe osobowości bohaterów. Niestety od zakończenia oczekiwałam czegoś więcej, a tutaj chyba zabrakło na nie pomysłu. Mimo wszystko miło spędziłam czas z bohaterkami w tak uroczym miejscu.

Miła i przyjemna lektura.
Do pewnego domku na wrzosowisku przyjeżdżają dwie panie, każda z nich wynajęła dom dla siebie. Przypadek i ludzki błąd sprawia, że dom został wynajęty km obu. Każda z nich, jedna pisarka, druga prawniczka, dom chce mieć tylko dla siebie. W związku z brakiem porozumienia, która ma tam zostać, a która ma zrezygnować, decydują, że wynajmą dom razem. Z czasem stają się dla siebie bratnimi duszami i przyjaciółkami. Książka pokazuje nam jak ważna jest społeczność i wzajemna pomoc, szacunek, zrozumienie.

Miła i przyjemna lektura.

Cudowna historia o...milosci, przyjaźni...o pewnego rodzaju przemianie. O tym, by dać sobie szansę na coś nowego, na coś dobrego - na miłość. Polecam.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki