Myślenie w żywiole piękna

Wydawnictwo: Znak
8 (17 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
83-240-0436-X
Snoopy

Tischner jakiego znamy i nie znamy równocześnie – zbiór interesujących szkiców poświęconych problematyce piękna, sztuki i twórczości, niepublikowanych dotąd w książkach. W tekstach pisanych przy różnych okazjach (m.in. do programów teatralnych) ks. Tischner ukazuje się jako wrażliwy widz i czytelnik, potrafiący na marginesie omawianych utworów szkicować zręby własnej filozofii dramatu. W drugiej części książki znalazł się przystępny Zarys filozofii człowieka dla duszpasterzy i artystów – powstały w oparciu o wykłady prowadzone przez Autora na Papieskiej Akademii Teologicznej i na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Renax | 2015-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2015

O ks. Tischnerze wiedziałam oczywiście, że był i pisał, tak jak i reszta Polaków, ale Jego teksty czytałam po raz pierwszy w życiu. Trafiłam na zbiór esejów na tematy estetyczne, wydane przez niezawodny Znak.
Ktoś napisał, że bez znajomości filozofów nie da się tego czytać. Ja wam powiem, że filozofów ominęłam..... i chyba, daje mi się, że najważniejsze myśli autora sobie przyswoiłam. Ale poza tym, mamy wspaniałe rozważania na tematy, które mnie interesowały od dawna, czyli rolę cierpienia i Księgę Hioba, na rolę fatum, czyli mit o Edypie, o filmie 'Legenda gór', o książce Calderona 'Życie snem', o 'Boskiej Komedii', o dramacie Brandstetera, o utworze Karola Wojtyły i wielu innych.
Ks. Tischner pisze jasnym językiem, zrozumiałym i w prosty sposób wyjaśnia bardzo trudne kwestie. Poza tym, widać w esejach głębokie rozmyślania autora nad literaturą, nad sztuką, nad człowiekiem. Autor podaje swoje propozycje rozwiązań problemu Hioba czy Edypa.
Widać zachwyt nad wolną wolą człowieka,...

Ela91 | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Ciekawe ujęcie tematu. Daje wiele do myślenia.
Przygotowuje do rozmyślania nad egzystencją.
Znajdziemy tam wielu filozofów, m.in: Heideggera, Levinasa, Hegla.
Pisany przez osobę religijną z trzeźwym okiem na własne poglądy.

Mela | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Perełki, Filozofia
Przeczytana: 15 marca 2015

Przedstawia wiele wartościowych myśli filozofów w sposób syntetyczny. Plus oczywiście daje wyraz własnym filozoficznym poglądom.

„ Podejmując zagadnienie ofiary i wchodząc w metaforę wykupu niewolników, wkroczyliśmy niepostrzeżenie w sam środek filozofii Emmanuela Levinasa. Rdzeniem tej filozofii są rozważania nad zagadnieniem „natury” człowieka, niosącego odpowiedzialność za drugiego. Człowiek nie jest monadą bez okien. Nie jest mitycznym Gygesem, który widział wszystko, a sam pozostawał niewidzialny. Nie jest „Cogito ergo sum”, skazanym na samotny spór ze złośliwym geniuszem. Nie jest czystym podmiotem świadomości transcendentalnej Kanta, porządkującej świat wedle subiektywnych kategorii a priori.
Nie jest Ja transcendentalnym Husserla, które z trudnością przebija się przez systemy wyglądów, by odróżnić żywego człowieka od jego imitacji. Nie jest również Heideggerowskim Dasein, któremu w jego byciu idzie wyłącznie o własne bycie. Człowiek jest bytem odpowiedzialnym za...

Agnieszka | 2013-06-08
Przeczytana: 30 maja 2013

Uwielbiam Tischnera, nawet jeśli nie znam wszystkich przytaczanych filozofów, zmusza mnie do sięgania po nich.

butrus | 2017-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2017