rozwiń zwiń

Historia filozofii po góralsku

Okładka książki Historia filozofii po góralsku
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
124 str. 2 godz. 4 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
124
Czas czytania
2 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324010226
Tagi:
filozofia religia góralszczyzna
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
261 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
386
83

Na półkach:

Tak sobie umyśliłem, że wiele lat temu chciałbym mieć książkę księdza Tischnera jako wprowadzenie przed lekturą "Historii filozofii" Tatarkiewicza. Wymarzony wstęp bez zwierania go jako nierozerwalną część wspomnianego tryptyku. Wspaniała rzecz do poczytania w szałasie podczas włóczęgi po górach i dająca satysfakcję ze swojskiej nuty wiernego słuchacza gawęd czy wykładów ludzi uważanych za przykład umiłowania mądrości.
Wspomniany autor uważanej za wręcz podręcznikową "Historii filozofii" czy Roman Ingarden z zapisami dziejów "swoich" pojęć jak każdy z rodzimych i zagranicznych myślicieli zawsze znajduje odniesienie do zarania dziedziny. Specjalnym prawem jakby rządzi się rzecz traktująca tematykę w sposób uporządkowany, chronologiczny, alfabetyczny co przypomina "Historia filozofii po góralsku" będąca dowcipnym streszczeniem rozwoju myśli starożytnych podług najważniejszych, kolejno przedstawianych filozofów greckich. Poniekąd, ta niepozorna książeczka przybliża pojęcie doksografii i takich zbiorów jak "Żywoty" Diogenesa Laertiosa. Takiego wrażenia przydaje anegdotyczna po części filozofia "po góralsku" jak i encyklopedyczna chronologia.
Od Talesa do Platona, którzy dla księdza Tischnera są najzwyklejszymi góralami jak Sokrates będący tak naprawdę Jędrusiem czy Platon znany na górskich ścieżkach jako Władek. To przybranie personaliów dezorientujące niewtajemniczonych ma siłę nieziemskiego dowcipu. Poza tym każdemu znającemu pobieżnie historię greckich poszukiwaczy prawdy, piękna czy szczęścia w lot stają znajome skądinąd obrazy.
Historia Tischnera wymaga komentarza czy rozmowy. Myślę, że nie należy zachwytu lub zadziwienia pomieszanego z humorem poddawać konwersacji silącej się na "góralszczyznę", napuszone filozofowanie albo przesadną "cmokaninę". Jest to przykład utworu literackiego, który można sobie stawiać za przykład wypełnienia nieistniejącej luki w literaturze polskiej. Luki jakiej nie zna dorobek innych narodów będących protoplastami słowotwórstwa, a mającymi za fundament czy filar swej świątyni dzieła Homera czy Biblię. Autor nawiązuje do uroczej acz niechętnie stosowanej konwencji spisania opowieści, gawędy, wspomnienia na wzór starożytnych ze stosownym wygładzeniem kompozycji. Rodzime ukłony w tym kierunku to stosunkowo młoda "Bogurodzica" i domniemanie co do pieśni oraz podań pierwszych plemion jakie można uznawać za zalążek państwowości, a co za tym idzie narodowej myśli, mądrości, wiedzy. Zdaje się, że nasze dzieje literackie dalekie są nawet pieśniarzom ludów z Bałkanów, czyli współczesnej byłej Jugosławii. Pamięć zaklęta w słowach i poddawana z pokolenia na pokolenie dalszemu procesowi wykształcania się na dzieło literackie jest wizytówką każdego kraju.
Górale to piękny przykład ludowej, rodzimej mądrości, a za sprawą księdza Tischnera utrwala się przekorny przykład wymykający się takim zaszufladkowaniom jak "folklor". Tatry i ich mieszkańcy występują we wspomnianych "szatach" filozofów z odautorskim zastrzeżeniem wplecionym zgrabnie w opowieść, iż górale, to nie Grecy. Nasz Sokrates nie ma prawa na swej ziemi skończyć jak jego sławetny poprzednik. Jędrusia od zgubnego wyroku ratuje obrona "babska" co przedstawione jest w niezwykle malowniczy sposób, który należy przeczytać. Tak jak warto zapoznać się z wizją państwa jaką roztacza Władek, a jakże bliźniaczo podobną do pierwowzoru.
W "Historii filozofii po góralsku" jak nie trudno się domyśleć napotyka się charakterystyczne słowa i zwroty przynależące do gwary podhalańskiej z których żeby wspomnieć "pustać". Odniesienie do jońskich filozofów przyrody i apeironu przybiera postać rozprawy na drodze jak większość przedstawionych historii. Góry są domem jaki ukazano nie nachalnie, bez "turystycznej" mądrości, a okraszono przypowieściami z zacięciem tak dalece dowcipnym, iż nie można Czytelnika dłużej zwodzić i zachęcać, atoli trzeba historię księdza Tischnera poznać.

Tak sobie umyśliłem, że wiele lat temu chciałbym mieć książkę księdza Tischnera jako wprowadzenie przed lekturą "Historii filozofii" Tatarkiewicza. Wymarzony wstęp bez zwierania go jako nierozerwalną część wspomnianego tryptyku. Wspaniała rzecz do poczytania w szałasie podczas włóczęgi po górach i dająca satysfakcję ze swojskiej nuty wiernego słuchacza gawęd czy wykładów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    485
  • Chcę przeczytać
    399
  • Posiadam
    143
  • Ulubione
    22
  • Filozofia
    19
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    7
  • Do kupienia
    6
  • Literatura polska
    5

Cytaty

Więcej
Józef Tischner Historia filozofii po góralsku Zobacz więcej
Józef Tischner Historia filozofii po góralsku Zobacz więcej
Józef Tischner Historia filozofii po góralsku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także