Słowo o Ślebodzie: Kazania spod Turbacza

83-240-0289-8
religia, Kościół
religia
Snoopy

Latem 1981 roku ks. Józef Tischner pierwszy raz wyszedł pod Turbacz z grupą górali, żeby odprawić Mszę przy kaplicy zwanej papieską lub partyzancką. Z czasem coroczne Msze Ludzi Gór zaczęły gromadzić tysiące uczestników. Głoszone w ich trakcie homilie kapelan Związku Podhalan poświęcał na ogół „ślebodzie” - wolności, a jego refleksji towarzyszyła zawsze góralska pieśń. Książka i dołączone do...

Książka i dołączone do niej płyty CD zawierają zachowane kazania ks. Tischnera. Historię turbaczowych Mszy opisuje posłowie Wojciecha Bonowicza.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Kazania spod Turbacza, 1981-1997

Przyznaję temu zbiorkowi 10 gwiazdek, bo innej oceny nie mogę wystawić mojemu WIELKIEMU NAUCZYCIELOWI, którego notabene nigdy nie miałem okazji osobiście poznać. Muszę jednak zaznaczyć, że choć KSIĘDZA PROFESORA nigdy nie za wiele, to mamy w tym przypadku wyłącznie z powtórzeniami z innych jego książek, jaki i z „Tygodnika Powszechnego”. O kazaniach ani słowa, bo są tak MĄDRE, że kto ich nie przeczyta niech żałuje. Czasem Ksiądz używa mniej gwary, a to wtedy, gdy dużo ceprów się najdzie. Tytułową ŚLEBODĘ definiuje ten kapelan Związku Podhalan już w pierwszym kazaniu:/str.12/

„W języku literackim to jest „swoboda” - ale {śleboda} to nie jest to samo co swoboda. Śleboda, moi drodzy, to jest coś takiego, co czuje gospodarz w swoim gospodarstwie. To jest coś różnego od swawoli. Swawola niszczy, swawola depcze. Nie ...

Śnieżka | 2011-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Fantastyczne kazania ks.Tischnera!
Bardzo mi się podobają, są konkretne,radosne a uroku im z pewnością dodaje to że są mówione/pisane po góralsku i przeplatane fragmentami pieśni góralskich. Każdy znajdzie w nich szczególne wskazówki dla siebie.
Gorąco polecam!

Kania1312 | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Książka "Słowo o ślebodzie" to zbiór kazań, wygłoszonych pod Turbaczem w latach 1981-1997. Kazania są o wolności, miłości, honorze i prawdzie. Dla mnie przede wszystkim o miłości - o miłości do ojczyzny, którą nosimy głęboko w sercu. O tej miłości do ojczyzny, która przychodzi w postaci obrazów z dzieciństwa lub gdy przypominamy sobie jakieś piękne krajobrazy bądź też sytuacje związane z babcią lub dziadkiem. Każdy z nas w sercu nosi takie obrazy, ale nie każdy o tym pamięta. W kazaniach ks. Tischner naucza, jak kierując się miłością i daną nam wolnością mądrze to, co mamy, wykorzystać.
Kazania są częściowo po góralsku, więc, żeby nie utracić sensu, czasami trzeba wrócić i przeczytać jeszcze raz, albo po prostu przeczytać wolniej.
Naprawdę warto zajrzeć do tej książki i polecam wszystkim!

Trithemius | 2016-07-09
Tośka | 2015-08-18