A może jutra nie będzie

Okładka książki A może jutra nie będzie Małgorzata Kochanowicz
Okładka książki A może jutra nie będzie
Małgorzata Kochanowicz Wydawnictwo: Lira Cykl: Witold Korczyński (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Witold Korczyński (tom 4)
Lira
2021-01-20
2021-01-20
literatura polska

Moim zdaniem to najlepsza powieść w cyklu o Witoldzie Korczyńskim.
Wojna, z całym jej brudem, złem i niemocą, a jednocześnie z nadzieją, że będzie lepiej, jeśli będzie jutro.
Mam ogromną nadzieję, że Autorka opowie nam jeszcze o kolejach życia Witolda i Emilii.

Moim zdaniem to najlepsza powieść w cyklu o Witoldzie Korczyńskim.

Wreszcie polska powieść o wojnie (tym razem pierwszej światowej) napisana bez patosu i w niebanalny sposób.

Autorce udało się połączyć wydarzenia historyczne z wątkami obyczajowymi i miłosnymi, co wypadło naturalnie i interesująco.

Momentami gubiłam się w fabule, bo nie wiedziałam, że to kolejna część cyklu, ale ostatecznie nie popsuło mi to lektury.

Prosty, poprawny język, bez udziwnień i silenia się na oryginalność.

Odsłuchałam z przyjemnością, zwłaszcza że interpretacja w wykonaniu Ilony Chojnowskiej jest świetna.

Polecam.

Prosty, poprawny...

Trochę z tych zabili go i uciekł,ale dobrze się czyta,na pewno zbyt długo tej książki pamiętac nie będę

"Wojna niszczy wszystko, co piękne...Czy miłość może uratować zagubione dusze?"

Powieść obyczajowa z historycznym tłem.
Początek wojny, 1914 rok. Zabory, bratobójcze walki, dla Polaków trudny czas. Jeden naród, różne mundury.

Wśród zawieruchy walk po latach spotykają się ponownie, przypadkowo. Mogą dać sobie kolejną szansę, by móc żyć. Starsi, po przejściach, a jednak tacy sami.
Tajemnice skrzętnie skrywane wychodzą na jaw. Konflikty narastają, Polacy, Rosjanie, Niemcy- splątane losy ludzkie.

Zajmująca myśl przewodnia, bezpośredni przekaz, interesująca tematyka. Umiejętnie osadzone wydarzenia w realiach epoki. Bohaterowie wyraziści, konkretni.

Zostałam usidlona sposobem napisania powieści. Może Autorka pokusi się o dalszy ciąg.
Jeśli nie, to sama go sobie dopowiem. Na kolorowo...

empikgo e-book/audiobook

"Wojna niszczy wszystko, co piękne...Czy miłość może uratować zagubione dusze?"

Powieść obyczajowa z historycznym tłem.

Wyważona opowieść dotycząca walk Prus, Rosjan i Polaków. Historia Witolda którego los zaprowadzi do dworu pewnej znajomej z lat młodzieńczych.
Szybko się czyta, przyjemnie spędzony czas.
Polecam

Szybko się czyta, przyjemnie spędzony czas.
Polecam

Wojenna powieść obyczajowo-historyczna z wątkiem romansowym. Poruszające, pozbawione zbędnego patosu spojrzenie na działania wojenne obliczone bardziej na trwanie, niż na zwycięstwo, bez względu na straty w ludziach…
Główny bohater – Wiktor Sydow jest Polakiem walczącym w armii niemieckiej. Jego postać wyraziście ukazuje, jak trudna była sytuacja naszych rodaków w armiach zaborczych. Z jednej strony świadomość bratobójczej walki, a z drugiej dyskryminacja…
Innym wątkiem, poruszonym w powieści, jest codzienność Polaków na ziemiach pod zaborami. Historie Anny, Emilii, doktora Nawrockiego obrazowo pokazują jak ciężko było przetrwać – brak żywności, opału, leków, gwałty, bezkarność żołnierzy, nieustanne poczucie zagrożenia - to tylko nieliczne z problemów.
Uświadamiamy sobie, że wielka historia to po prostu los wielu pojedynczych jednostek, a powieść ukazując perypetie kilku zwykłych osób, pozwala wyobrazić sobie powszedniość ludności cywilnej i żołnierzy podczas I wojny światowej. Jest to wielka wartość tej powieści.

Szkoda, że brakuje jakiegokolwiek oznaczenia, że jest to 4 część cyklu z Witoldem Korczyńskim. Nie przeszkadzało to w czytaniu, jednak wszystkie serie wolę czytać chronologicznie.

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę myślałam, że będzie mi się ona dłużyła i byłam przekonana, że nie spodoba mi się. I jakże te pierwszych kilka stron było mylących! Im dalej, tym bardziej się wciągałam, tym ciężej było przestać mi czytać.

"A może jutra nie będzie" to powieść, której akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej. Trwa bitwa o Łódź. Po nieudanym ataku niemieccy oficerowie - Hauptmann Witold Sydow i Leutnant Wilhelm Lange - szukają miejsca, w którym mogliby się schronić. Witold jest ciężko ranny. Oficerowie trafiają do dworku Emilii Ragniewicz. W domu kobiety schronienie znajdują również uciekinierzy z Kalisza doktor Nawrocki i jej kuzyn Maksymilian. Ranny Sydow pod opieką doktora Nawrockiego zaczyna powoli wracać do zdrowia.
Okazuje się, że dworek skrywa w sobie wiele tajemnic, które powoli zaczyna odkrywać Witold.
Po pewnym czasie do dworku trafiają Rosjanie z pułkownikiem Baskakowem na czele. Sydow podejmuje niebezpieczną grę w pułkownikiem. Stawką w tej grze jest życie mieszkańców dworku. Jak zakończy się ta historia? Jesteście ciekawi?

"A może jutra nie będzie" to ciekawa powieść z historycznym tłem. Opowiada o losach Polaków, Niemców i Rosjan w czasie wielkiej, wojennej zawieruchy. To tylko ułamek historii, fragment, który pokazuje jak okrutna potrafi być rzeczywistość wojenna. Polacy, Niemcy i Rosjanie, których los postawił na swojej drodze i skrzyżował ich drogi. Powieść pokazuje, że wojna ma ogromby wpływ na człowieka, jego decyzje i wybory.
W książce znajdziemy również interesujący wątek miłosny. Ale czy w czasie wojny jest czas na miłość? Czy milosc przetrwaczas wojennej zawieruchy?
Książka jest pełna tajemnic, nierozwiązanych zagadek, intryg, a zakończenie sugeruje ciag dalszy? Być może. Chętnie bym przeczytała o dalszych losach bohaterów.

"A może jutra nie będzie" to ciekawa powieść, która może spodobać się wielu osobom. Z pewnością znajdziecie w niej wiele cytatów zmuszających do refleksji. Zresztą już sam tytuł zmusza do tego, aby zastanowić się nad naszym życiem, bo "a może jutra nie będzie?"

To moje drugie "spotkanie" z Witoldem Korczyńskim. Dla mnie książka jest ciekawa, jest w niej trochę romansu, trochę akcji, trochę tajemnicy. Losy bohaterów wplecione w wydarzenia I wojny światowej. Opowieść krótka, bez zbędnych opisów. Czyta się ją bardzo dobrze, fabuła wciąga. Dziękuję za te kilka wspólnych wieczorów.

Średnia i nudna. :(

Średnia i nudna. :(

Poplątane losy Polaków, Niemców i Rosjan podczas I wojny światowej, są tematem książki ,,A może jutra nie będzie” Małgorzaty Kochanowicz.
Książka ukazuje wpływ wojny na człowieka, na jego decyzje i wybory którymi się kieruje.

• Historyczne
  • Powieść historyczna
  • 52 książki 2021

Dodaj cytat z książki A może jutra nie będzie