Żywoty zwierząt

Wydawnictwo: Świat Książki
The Lives of Animals
Snoopy

Sprawa ludzkiego okrucieństwa wobec zwierząt do tego stopnia pochłania starzejącą się pisarkę Elizabeth Costello, że nie jest już w stanie spokojnie patrzeć ludziom w oczy. Syn Elizabeth, profesor fizyki, podziwia dokonania literackie matki, lecz z wielkim niepokojem czeka na jej wykład w college'u, w którym sam wykłada. [...] Posługując się fikcją literacką, John Coetzee prowokuje...

Posługując się fikcją literacką, John Coetzee prowokuje poruszającą dyskusję o prawach zwierząt, posiłkując się filozofią, literaturą, ludzkimi przekonaniami. Jego tekst wzbogacony został wstępem filozof Amy Gutmann oraz esejami literaturoznawcy Marjorie Garber, filozofa Petera Singera, religioznawcy Wendy Doniger, antropologa i biologa Barbary Smuts.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2004

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

carac | 2012-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2012

"Żywoty zwierząt" odebrałem jako rozwinięcie rozważań (zasygnalizowanych w "Elizabeth Costello") na temat roli zwierząt w życiu człowieka. Nasuwa się w trakcie lektury pytanie, czy my ludzie, ze swym bogactwem życia wewnętrznego, możemy traktować zwierzęta, te istoty czujące i odczuwające - w kategoriach pożywienia? Zresztą, problem jest znacznie głębszy, bo dotyka prawa do uśmiercania. Skoro zwierzęta nie mają duszy (lub jeśli nawet mają, to jest ona duszą śmiertelną), to człowiek z duszą nieśmiertelną, stojący wyżej w hierarchii ma prawo zabijać (?) Jeśli tak, to czy jeśli robi to w sposób humanitarny, może czyn ten usprawiedliwić jako moralnie nienaganny? Coetzee zostawia czytelnika bez jednoznacznej odpowiedzi - naświetla jednak problem z wielu stron. Nie chodzi o to, by przestać "brać do ust ścierwo zwierzęcia, przeżuwać bez odrazy poćwiartowane ciało i przełykać soki cieknące ze śmiertelnych ran" - bo nie tylko o wegetarianizm chodzi, bardziej raczej o prawo do zabijania....

Ewa | 2014-09-15

Kilka lat temu wybraliśmy się ze znajomymi na spontaniczny wypad nad morze. W drodze na pierwsze plażowanie postanowiłam wstąpić do pierwszej napotkanej księgarni w celu nabycia jakiejkolwiek lektury do poczytania. Weszłam do mikro księgarenki, lokaliku mniejszego niż dziesięć metrów kwadratowych i z lekkim przerażeniem rozejrzałam się po asortymencie, w którym dominowały tandetne romanse, poradniki kulinarne i książki o pielęgnacji roślin ogrodowych. Z obawą, że przez cały pobyt będzie mi dane przyswajać przepisy na nadzienie do pierogów, albo opiekę nad roślinami, których w życiu nie widziałam,ani zapewne nie zobaczę, gdyż mieszkam w dużym mieście, w mieszkaniu w bloku, w którym nie ma nawet balkonu, mając dwie minuty na zakupy poprosiłam drżącym głosem o najlepszą książkę jaka jest wg Pani Sprzedawczyni na stanie. Pani Sprzedawczyni wyciągnęła dosłownie spod lady Żywoty zwierząt sprawiając mi tym samym nie tylko ogromną ulgę, ale także wzbogacając moją domową biblioteczkę o...

marianna | 2014-07-17

Coetzee robi tu coś niezwykłego: zamiast naukowego wykładu daje nam opowieść. Zamiast skomplikowanego wywodu z tysiącem trudnych słów i przypisami - starą, samotną kobietę.
W "Żywotach zwierząt" ważne jest nie tylko to, co mówi Costello, ale i to, kiedy i skąd te słowa wypowiada.
Coetzee inscenizuje tu wiele konfliktów i pokazuje coś, co mało kto potrafi pokazać: moment, w którym filozofia styka się z życiem i to, w jaki sposób jedno z drugim nie zawsze się uzgadnia. Elizabeth ma swoją rację moralną, jej argumenty mogą nas przekonać, ma przede wszystkim wrażliwość - ale to wszystko łatwo obalić filozoficzną argumentacją.
To jest książka o etyce: o tym, dlaczego dobra nie da się ani filozoficznie dowieść, nie da się stworzyć uniwersalnego prawa, które by je chroniło.
Kiedy próbuję tu zebrać wątki tej książki, wypada to wszystko dość blado. Nie umiem tego zrekonstruować (kłopot ze streszczeniem jest zawsze dobrą rekomendacją książki). Przeczytajcie, jak to pokazuje Coetzee.

Amarcord | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

"Grecy czuli, że zarzynanie zwierząt jest złe, myśleli jednak, że mogą zadośćuczynić ofiarom, pozbawiając je życia w sposób rytualny. (...) Może wymyśliliśmy sobie bogów po to, żeby mieć na kogo zrzucić winę."

---

Tak, łatwiej jest zabijać zwierzęta, łatwiej też jest je zjadać, kiedy wierzy się w Boga i przyjmuje bez dyskusji mitologię o człowieku, który ma duszę i stanowi najdoskonalsze dzieło boskiego stworzenia, i o zwierzętach, które nie mają duszy i przypominają raczej bezwolne automaty.
Kiedy się te nie poparte niczym zabobony odrzuci, łatwiej jest odnaleźć drogę do zwierzęcego serca, łatwiej jest zaprzyjaźnić się z naszymi "braćmi mniejszymi".
Trudniej też przełyka się wówczas mięso a ości zaczynają częściej stawać w poprzek gardła.

Bodzio | 2014-05-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Dość trudna książka, zastanawiam się czy ktoś kto jest zawziętym zwolennikiem przedmiotowego traktowania zwierząt byłby w stanie ją przeczytać. Mądra, nie dająca jednoznacznej odpowiedzi a raczej skłaniająca do przemyśleń. Dodatkowo bardzo interesujący esej Barbary Smuts - dał mi do myślenia, polecam zwłaszcza osobom mających pod opieką zwierzaka.

sniadanienaplutonie | 2016-02-19

Oceniam tą książkę bardzo wysoko nie tylko przez autora, którego bardzo lubię ale przede wszystkim przez wrażenia, jakie na mnie wywarła. Opisane w niej sceny nie chciały mi wyjść z głowy przez lata, wciąż powracając i skłaniając do myślenia.

just_kot | 2011-08-22

Książka trudna dająca do myślenia i poruszająca.

ioanna | 2016-09-11
WeronikaStępkowska | 2016-07-30