Ciemny kraj

Tłumaczenie: Magdalena Konikowska
Wydawnictwo: Znak
Dusklands
Snoopy

Debiut literacki południowoafrykańskiego noblisty. Lata siedemdziesiąte. Eugene Dawn, spokojny analityk wiodący nudne z pozoru życie, pisze na zlecenie rządu raport o wojnie w Wietnamie. Badając dokumenty i przeglądając makabryczne fotografie, dotyka ciemnych stron człowieczeństwa. Stopniowo budzą się w nim skrywane obsesje i lęki... Połowa XVIII stulecia. Burski kolonizator na czele grupy...

Debiut literacki południowoafrykańskiego noblisty.

Połowa XVIII stulecia. Burski kolonizator na czele grupy hotentockich niewolników wyrusza z wyprawą badawczą w głąb pustynnego interioru Afryki Południowej. Z każdym pokonanym kilometrem oddala się coraz bardziej od uporządkowanego protestanckiego świata i zanurza w obcą krainę plemion oraz dzikiego, milczącego krajobrazu, któremu stawić czoło można tylko, rezygnując z własnej tożsamości.
W dwóch krótkich powieściach Coetzee ukazuje ludzi, którzy przekraczając nieprzekraczalne granice, zmieniają się i zatracają. Porażeni pejzażami, w których nie sposób odnaleźć żadnych drogowskazów, wkraczają w krainę szaleństwa, a potem próbują z niej powrócić.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

czytający | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Gdyby postawić tezę, że ludzie biali nie są zbyt dobrymi eksporterami cnót na nowo odkrywanych lądach, to pewnie znajdzie się wiele przykładów na jej poparcie. Europejczycy od wieków próbowali narzucić innym narodom swoje zasady i wartości, jednocześnie bezlitośnie eksploatowali wszystko co odkryli. Według słów J.M. Coetzee, historia to parcie człowieka w przyszłość i jak widać niekoniecznie ta przyszłość musi być szczęśliwa. Kiedy rabunkowa eksploatacja sięgała zenitu, czasami pierwotni mieszkańcy potrafili stawić opór.

"Ciemny kraj" składa się z dwóch części. W pierwszej autor opisuje los rządowego analityka, który zajmuje się raportami na temat wojny w Wietnamie. Nieszczęsny człowiek wariuje od okropności o których musi pisać, sam pada ofiarą swoich spostrzeżeń co się źle kończy dla jego rodziny. Druga część jest zdecydowanie dłuższa. Noblista poświęca ją wyprawie podróżniczej burskiego kolonizatora w głąb afrykańskiego lądu. To właśnie ta wyprawa skłania do refleksji nad...

Snoopy | 2010-02-18

Okrutna książka. Okrutna na pewno ze względu na opisane wydarzenia - i to opisane dosadnym i wyrazistym językiem. Okrutna także dlatego, że debiutowi autora "Hańby" brakuje trochę umiaru i powściągliwości, które to cechy znaleźć można w jego późniejszych dokonaniach. Jakby pisarz chciał dotknąć czytelników rzeczywiście mocno, abyśmy go dostrzegli i zapamiętali. W prozie tej już można znaleźć zalążki tematów i prawd ważnych dla Noblisty (np. zło, wina, kolonizacja, szaleństwo, kwestie rasowe, okrucieństwo względem zwierząt). W dwóch obszernych opowiadaniach - bo tym w zasadzie jest ta książka - autor mówi o spotkaniu człowieka z historią, które doprowadza do tego, że człowiek odkrywa w sobie ciemną krainę, jeszcze niezbadaną, głęboko ukrytą i nawet nieuświadomioną.

Bohaterami opowiadań są: specjalista wojskowy zajmujący się m.in. propagandą i mitami (sic!) podczas wojny w Wietnamie oraz XVIII-wieczny pionier i odkrywca podróżujący po Afryce Południowej. Obaj osobiście doświadczają...

Patrycja Trzcionkowska | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, J.M.Coetzee
Przeczytana: 13 marca 2014

„Ciemny kraj” opowiada historię ludzi, którzy zatracają swoje człowieczeństwo. Poprzez pisanie raportu na temat wojny w Wietnamie Eugene Dawn traci poczucie rzeczywistości. Bezwzględność wojny oddziałuje na jego psychikę, co prowadzi do tragedii. Farmer Coetzee wyrusza wraz ze swoimi niewolnikami na polowanie słoni. Doświadczając kradzieży i upokorzenia ze strony wioski Hotentotów sam ucieka się do przemocy. Człowiek ukazuję się nam jako surowy, bestialski, dziki. Obraz ludzi i kraju przedstawiony jest w sposób brutalny i nieludzki.

Carline | 2013-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 marca 2013

"Ciemny kraj" to bardzo krótka książka, w której autor opisał dwóch ludzi zmagających się z samym sobą, ze swoją ciemną stroną. Są to ciężkie w odbiorze powieści, często okrutne, ale prawdziwe. Jednym z bohaterów jest Eugene Dawn, który pisze raport o wojnie w Wietnamie. Wiąże się to z częstym przeglądaniem makabrycznych zdjęć oraz czytaniem wielu dokumentów. Odbija się to na jego zdrowiu psychiczny - zaczyna być lękliwy, dotyka ciemnej strony samego siebie, która wcześniej była głęboko schowana. Drugim bohaterem jest kolonizator, który zapuszcza się w głąb pustyni w Afryce. Im dalej, tym spotyka więcej obcych plemion, tym bardziej dzika jest kraina, która go otacza i w końcu doprowadza do spotkania się z czarną stroną siebie. Jak widzicie trudno jest mi coś o niej napisać. Jak już wyżej napisałam jest to ciężka w odbiorze lektura, bo często brutalna w swojej rzeczywistości. Zdecydowanie warta przeczytania.

| 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, J. M. Coetzee
Sahara9 | 2012-01-23
Przeczytana: styczeń 2012

Książka ciężkostrawna.
Portret człowieka - portret rzeczywistosci.
Cieżka,przytłaczająca, zagęszczona rzeczywistość, która prowokuje; rzeczywistość, która pomaga obnażyć mroczną stronę istoty ludzkiej.
Autor nie zapomina o okrucieństwie wobec zwierząt, wobec innych ludzi, wreszcie - o okrucieństwie człowieka wobec samego siebie.

bnch | 2015-02-16
Przeczytana: 12 lutego 2015

Debiut Coetzee'ego. Część pierwsza - o naukowcu, któremu szkodzi praca nad raportem o wojnie w Wietnamie - interesująco pokazuje pogrążanie się w szaleństwie. W pierwszej chwili brałem jego wynurzenia (narracja jest pierwszoosobowa) na poważnie, potem budzą one pewne wątpliwości, a raport uświadamia, co się dzieje. Założenia dobre, treść nieco nużąca.

Część druga - o (fikcyjnym) odkrywcy rzeki Oranje i eksploratorze interioru afrykańskiego - zdaje się ciekawsza. Obok opisu podróży jest też dobrze zarysowana warstwa społeczna.

Wątki wbrew pozorom łączą się, bo jest to rzecz o bezpośrednich i pośrednich skutkach kolonializmu (Afryka Południowa, ale i Wietnam). Są dwa tytułowe ciemne kraje (co widać w oryginale - "Dusklands"; szkoda, ze tłumacz tego nie oddał w polskim tytule) i trudno jednoznacznie stwierdzić, czy chodzi o konkretne terytoria, czy o to co się dzieje w bohaterach.

Noemi | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2015

Smutna, gorzka, ciemna - nie dlatego, że dzieje się w ciemnym kraju, a z tego względu, że to ludzka dusza staje się takim krajem, mrocznym, pozbawionym słońca, jałowym i nieprzyjaznym, zdradliwym.
Najbardziej żal mi zwierząt - i już sama nie wiem, czy mam tu na myśli rzeczywiście zwierzęta, czy już ludzi.

Magdalena | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Ciężka, bardzo ciężka.

Anna | 2016-02-22

Nie jest ta książka łatwa w odbiorze i nie porusza łatwych tematów. Czyta się dobrze, bardziej podobała mi się pierwsza część.