Do latarni morskiej

Okładka książki Do latarni morskiej
Virginia Woolf Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Czytelnika literatura piękna
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Czytelnika
Tytuł oryginału:
To the Lighthouse
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2000-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-12-01
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8307022053
Tłumacz:
Krzysztof Klinger
Tagi:
powieść modernizm Anglia
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
449 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
553
157

Na półkach: ,

Charakterystyczne dla Virginii wewnętrzne sprzeczności (wszak znana jest ona jako zaburzona w sposób afektywny dwubiegunowy) widoczne są nawet w przemyśleniach poszczególnych bohaterów, powołanych przez Virginię do życia na kartach jej utworów. Tak oto w jednej z najbardziej sztandarowych powieści autorki, Do latarni morskiej, która w całości stanowi właściwie wybieg dla refleksji bohaterów pod fabularnym pretekstem ich wycieczki do miejsca zawartego w tytule, dochodzi do niejednej bitwy na mentalnych poligonach poszczególnych rozmyślających. Przytoczę zaledwie jedną z nich, bowiem ona przykuła moją uwagę najskuteczniej, krystalizując przed moimi oczami nie tyle pojedynczy wątek, co cały motyw literacki. Stało się to wtedy, gdy pan Ramsay kroczył z wolna u boku swej żony, a jego umysł pomknął ścieżkami dziejów ludzkości…

"Gdyby Szekspir w ogóle nie istniał, czy świat bardzo by się różnił? – zadał sobie pytanie. Czy postęp cywilizacji zależy od wielkich ludzi? Czy los szarego człowieka jest teraz lepszy, niż był w czasach faraonów? Ale czy los szarego człowieka może służyć za kryterium, przy pomocy którego mamy oceniać cywilizację? Chyba nie. Możliwe, że największe dobro wymaga istnienia klasy niewolników. Windziarz kolei podziemnej jest wieczną koniecznością."

Te obrazoburcze refleksje (przynajmniej jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy wartości humanistyczne), podkreślające rolę hierarchii społecznej w rozwoju cywilizacji (jest to wprawdzie idea z brodą równą zarostowi samej cywilizacji), zostają zbojkotowane przez samego ich kreatora tuż po tym, jak się pojawiły:

"Ta myśl wywołała w nim niesmak. Podrzucił głowę. Chcąc się od tej myśli oderwać, postanowił, że zajmie się wyszukaniem jakiegoś sposobu, by ukrócić panowanie sztuki. Postara się pokazać, że świat istnieje dla szarego człowieka, a sztuka jest tylko dekoracją życia na szczytach i wcale go nie wyraża. A Szekspir światu też nie jest niezbędny."

***
Książka napisana techniką strumienia świadomości.

Cały tekst: https://statekglupcow.wordpress.com/2017/05/03/cywilizacja-afektywna-dwubiegunowa-wg-woolf-i-borowskiego/

Charakterystyczne dla Virginii wewnętrzne sprzeczności (wszak znana jest ona jako zaburzona w sposób afektywny dwubiegunowy) widoczne są nawet w przemyśleniach poszczególnych bohaterów, powołanych przez Virginię do życia na kartach jej utworów. Tak oto w jednej z najbardziej sztandarowych powieści autorki, Do latarni morskiej, która w całości stanowi właściwie wybieg dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 273
  • Przeczytane
    1 609
  • Posiadam
    276
  • Ulubione
    80
  • Teraz czytam
    57
  • 2022
    22
  • 2019
    20
  • Audiobook
    20
  • Chcę w prezencie
    18
  • 2021
    16

Cytaty

Więcej
Virginia Woolf Do latarni morskiej Zobacz więcej
Virginia Woolf Do latarni morskiej Zobacz więcej
Virginia Woolf Do latarni morskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także