Chwile istnienia. Eseje autobiograficzne

Moments of being
83-7163-481-1
eseje, autobiografia,
Snoopy

Virginia Woolf nie przygotowała do druku żadnego z tekstów w niniejszym zbiorze. Pisane były jako list-wspomnienie dla siostrzeńca, Juliana Bella, jako szkic mający kiedyś posłużyć do napisania autobiografii i jako rodzaj nieformalnego odczytu dla koła przyjaciół zbierających się od czasu do czasu pod nazwą Klub Wspomnień. Jej siostrzeniec i pierwszy biograf Quentin Bell podkreśla, że w tym, co pisała dla Klubu Wspomnień i w listach jest najbliższa swemu sposobowi mówienia i opowiadania. Służąca z Monk's House wspominała, że pani Woolf godzinami mówiła do siebie, leżąc w wannie, powtarzała zdania, wsłuchiwała się w nie. Robiła to także chodząc po wzgórzach w Sussex, swoim ukochanym miejscu na ziemi. Szła, pisząc w myślach, mówiąc do siebie i gestykulując. Rondo starego kapelusza przysłaniało jej twarz, rozpięty sweter powiewał. Taką zapamiętały ją okoliczne dzieci - wśród nich Dirk Bogarde, który to potem opisał. Szła, wsłuchując się w wypowiadane głośno zdania i odmierzając krokami rytm swojej prozy.

artdeco92 | 2010-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Styl Woolf, nudzenie Woolf, dygresje Woolf, wielokrotność Woolf. Po prostu Woolf bez fabuły. Kilka ciekawych myśli, trudno się skupić i trochę nudno. Ale czasem trzeba przeczytać takie ksiązki, żeby się wzbogacić. Bycie kulturalnym i obytym to trud ;)

sartoriu | 2016-12-04
Rosemary | 2016-08-15