Anatomia grzechów

Okładka książki Anatomia grzechów Kasia Magiera
Okładka książki Anatomia grzechów
Kasia Magiera Wydawnictwo: Melanż Cykl: Cykl lubomierski (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Cykl lubomierski (tom 3)
Melanż
2020-10-07
2020-10-07
literatura polska

Rewelacyjna seria. Polecam

Rewelacyjna seria. Polecam

Moja ocena to efekt tego, że 1 z podstawowych wątków, który opisywany jest nie tylko w tej części, nie został jakkolwiek rozwiązany. Czasami jest tak, że zakończenie nie jest jasne, ale tutaj wątek został urwany. Jestem zdziwiona, że tak się to zakończyło. Uważam, że ciągnięcie wątku w kilku częściach i takie niedokończenie jest dziwne.

Ginie mały chłopiec, policjantki z góry założyły sprawcę nie ma tu jakiegoś specjalnie dobrego śledztwa najsłabsza część serii. Brakuje takiej głębi czegoś nad czym można się zastanowić. Główna bohaterka w dwóch pierwszych częściach zachowywała się racjonalnie ale w trzeciej jakoś jej odbiło jakby ją podmienili.

Trzecia i (niestety) ostatnia część cyklu lubomierskiego o kobiecym komisariacie. Tym razem policjantki oraz przebojowa pani prokurator zajmują się sprawą morderstwa kilkuletniego chłopca, którego zwłoki znajduje przypadkowy biegacz, Artur Banaś, który, jak to zwykle w małych mieścinach bywa, okazuje się przyjacielem męża Agnieszki Birkut, jednej z głównych bohaterek. Historia wciąga od pierwszej strony, a dodatkowo śledzimy równoległą historię z przeszłości Izabeli Dereń, policjantki z Jeleniej Góry. Nie można również zapomnieć o rozwijającej się burzy pomiędzy podkomisarz Birkut a jej byłą najlepszą przyjaciółką Sabiną Jankowską.
Muszę przyznać, że mimo iż potraktowałabym tę trylogię jako czytadło, to jest to czytadło wciągające, budujące napięcie. Byłam ciekawa każdego kolejnego rozdziału, a zakończenie było niespodziewane i zaskakujące. Brakowało mi co prawda jakiegoś epilogu, ale myślę, że każdy czytelnik odpowiednio dopowie sobie finał historii (niby niedopowiedziane, ale jednak). Sama autorka w podziękowaniach pisze, że to już koniec przygody policjantek i sama chce zająć się nowymi historiami. Chętnie się z nimi zapoznam, żeby sprawdzić jak rozwinie się literacko pani Kasia.
Bardzo podobało mi się umiejscowienie cyklu na Dolnym Śląsku w małej miejscowości, Lubomierzu. Moim zdaniem świetnie przedstawione lokalizacje sprawiają, że po pierwsze łatwo wyobrazić sobie te miejsca, ale również pozostaje w czytelniku chęć, aby te miejsca zwiedzić. Myślę, że kolejny weekendowy wypad zaplanuję właśnie w okolice Jeleniej Góry i Lubomierza.
Polecam również audiobooki, słuchałam fragmenty pierwszej i drugiej części podczas spacerów. To wspaniałe, że można zabierać ze sobą lekturę również w trakcie różnych aktywności.

Wciągający cykl.

Wciągający cykl.

Bardzo dobra seria,gotowy scenariusz na serial,zresztą tom 3 to odpowiednik serialu Polsatu.polecam.

Gdybym znała zakończenie serii to w ogóle nie brałabym się za te pozycje, mimo iż dwa pierwsze tomy były ciekawe.
Ostatni tom jest słaby, mocno naciągany, kilka wątków wprowadzonych jednocześnie... Dziwi mnie, że autorka wiedząc o tym, że nie zamierza dalej ciągnąć serii pootwierała różne wątki i finalnie zostawiła czytelników z pytaniem "ale o co chodzi?!".

Raczej nie polecam.

Raczej nie...

Zakończenie szalenie mnie rozczarowało.

Zakończenie szalenie mnie rozczarowało.

Zaczęłam czytać cykl Lubomirski z przyjemnością, wydawał się tchnąć pozytywną energią i było sporo humorystycznych elementów. Kolejne części są jednak coraz bardziej ponure, najbardziej tom trzeci, gdzie ginie 5-letnie dziecko, więc nie jest to lekka książka.
Lubomirskiej klimaty faktycznie już znikają, nie polubiłam żadnej z postaci, są chyba zbyt przegięte, schematyczne i jakoś sztuczne - pani prokurator, która ciągle rzuca mięsem, wytatuowana pani patolog, dziwnie uwikłana w wydarzenia z przeszłości Agnieszka, chyba nie ma postaci, która by była wystarczająco ludzką, żeby przyciągać. Akcja też bardzo wydumana i w pewnym momencie łapię się na myśli, po co ja to czytam?

Bardzo fajna trylogia :) Czyta się świetnie, a zakończenie porusza

Bardzo fajna trylogia :) Czyta się świetnie, a zakończenie porusza

• Przeczytane 2021
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Anatomia grzechów