Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw

Tłumaczenie: Marek Konarzewski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Guns, Germs, and Steel. The Fates of Human Societes.
Pistacia

Jak to się stało, że pewne ludy uzyskały przewagę nad innymi? Dlaczego strzelby, zarazki i maszyny pomogły właśnie Europejczykom w podboju świata, a inne cywilizacje zginęły bezpotomnie? Zagadki te próbuje rozwiązać Jared Diamond – biolog, z zamiłowania lingwista i podróżnik zafascynowany odmiennością kultur. Autor łączy dokonania biologów, archeologów, historyków, językoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Czyni to w sposób przystępny i barwny, opowiadając o egzotycznych światach, wciąga nas niezauważenie do magicznego kręgu nauki.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Pomysłowy | 2015-12-28

Po tej książce dużo więcej rozumie się mechanizmy historii świata. Nie jakiegoś jej fragmentu czy stulecia, lecz ogólnie - dlaczego zmiany poszły w zaistniałym kierunku. Zyskuje się przy tym cenną świadomość, że takie decydujące czynniki istnieją. Autor w 1998 roku otrzymał za tę książkę Nagrodę Pulitzera i zażartował, że jej alternatywny tytuł mógłby brzmieć: "Krótka historia wszystkiego. Ostatnie 13 tys. lat". Nieprzeczytanie jej dla miłośnika historii byłoby niewybaczalnym błędem.

dorota | 2012-05-21

Książka świetna: przeciekawa i napisana wspaniałym, potoczystym, gawędziarskim stylem. Mimo że należy do literatury popularno naukowej,czytało mi się ją jak najlepszą powieść- nie mogłam się wprost oderwać. Autor uświadomił mi, jak wiele najróżnorodniejszych czynników: od usytuowania i ukształtowania kontynentów poprzez ich florę i faunę czy nawet przebyte przez daną społeczność choroby potrafią kształtować i zmieniać oblicze świata. Lektura obowiązkowa dla każdego ciekawego świata czytelnika.

Majlosz | 2014-05-14
Przeczytana: 01 marca 2014

Lektura szalenie ciekawa dla osób, które lubują się w literaturze naukowej i popularnonaukowej. Autor dość szczegółowo analizuje w jaki sposób i dlaczego niektóre cywilizacje rozwijały się szybciej niż inne - wskazuje aspekty związane z geografią, biologią, analizuje możliwości i katastrofy, które odcisnęły piętno na rozwoju ludzkości.
Osoby, które od zawsze zadawały sobie pytanie dlaczego układ sił cywilizacyjnych prezentuje się obecnie tak, a nie inaczej, mogą znaleźć w lekturze Jareda Diamonda wiele odpowiedzi.
Jedyny zarzut jaki można postawić autorowi, to delikatne wrażenie, że w pewnych momentach tezy nie są poparte dowodami naukowymi, a jedynie osądami autora, który choć argumentami włada logicznymi i przekonującymi, mogą ostatecznie okazać się błędne.

macdej | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Często dosyć bezrefleksyjnie podchodzimy do otaczającej nas rzeczywistości. Tymczasem wystarczy sobie zadać kilka banalnych wydawałoby się pytań, by uświadomić sobie, jak niewiele wiemy i jak niewiele rozumiemy. Jared Diamond zadaje ich mnóstwo i stara się przekonująco odpowiedzieć.

Dlaczego to mieszkańcy Europy odnieśli największy sukces w historii ludzkości? Dlaczego to nasi przodkowie, a nie Afrykanie lub rdzenni Australijczycy osiągnęli miażdżącą przewagę techniczną (tytułowe stal, zabójcze dla innych zarazki i maszyny) nad pozostałymi rasami i skolonizowali wszystkie kontynenty? Jak garstkom Hiszpanów udało się w szesnastym wieku podbić wielomilionowe imperia Inków i Azteków? Autor rozbija na czynniki pierwsze wszystkie aspekty, które doprowadziły Europejczyków na szczyt osiągnięć ludzkich, mocno odżegnując się od prostych odpowiedzi zahaczających o rasizm.

Bardzo porządna i przekonująca wizja rozwoju ludzkości, analiza kluczowych czynników biologicznych i geograficznych,...

jeździecZgłową | 2018-11-18

Jeśli jesteś ciekawy dlaczego trzeci świat jest trzeci to książka dla ciebie.
Jeśli interesujesz się biologią od trochę innej strony niż botanika i sozologia
to ksiażka dla ciebie.
Jeśli szukasz czegoś do czytania w podróży to książka dla ciebie.
Należę do grona osób zakochanych wręcz w antropologii. Przeczytałem multum książek opisujących biologię człowieka. Mogę całym sercem polecić tą pozycje każdemu. Powodów jest kilka. Merytorycznie jest pierwszorzędnie i to do tego stopnia, że jest polecana studentom. Literacko jest świetnie. Nie dość, że da się czytać to książka nie wpada w pułapkę zbytniej familiarności ( co niestety zdarza się wielu książką tego typu). Graficznie mhm... no są ryciny obrazujące zagadnienia co pomoga.
Mimo, że książka jest już pełnoletnia to nie zestarzała się za bardzo.
Jednym słowem KSIĄŻKA WARTA JEST TEGO BY KTOŚ TAKI JAK TY JĄ PRZECZYTAŁ!!!

Bartek B | 2014-09-17
Przeczytana: 16 września 2014

Jest to chyba najlepsza popularno-naukowa książka, jaką czytałem. Idealna dla każdego, kto pragnie poszerzać wiedzę ogólną. Autor momentami wpada w nieco zbyt "naukowy" schemat przedstawiania swoich myśli (stawia hipotezy, udowadnia je, szuka kontrprzykładów itp.) przez co książka traci przejrzystość. Niemniej jednak autor trzyma się postawionego na początku pytania i na końcu konsekwentnie formułuje odpowiedź.

tomsn | 2011-01-21

Jedna z najważniejszych książek nt rozwoju cywilizacji ludzkich. Polecam szczególnie zwolennikom rasizmu i europocentryzmu!

Voitcus | 2018-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2018

Pozycja odpowiada na wielkie pytanie historii "jak to się stało, że Europa opanowała cały świat?". Pozycja z jednej strony popularnonaukowa - a z drugiej podparta źródłami i po niewielkich ulepszeniach można by z tego pewnie zrobić doktorat.
Dla zwykłego czytelnika książka jest bardzo interesująca, a autor zwraca uwagę na szczegóły, o których normalnie się nie myśli. Potem może staje się właśnie zbyt naukowa - i trochę nudna.
Niestety, moim zdaniem, autor nie stawia kropki nad "i": najpierw powtarza kilkakrotnie, że to środowisko i otoczenie wpływają na rozwój człowieka (i o tym jest cała książka), a nie jego cechy antropologiczne - a w skrócie, że rasizm jest be i że ta książka to udowodni.
Tak jednak nie jest; skoro jest to pozycja (prawie) naukowa, to albo należało to udowodnić, albo tego nie poruszać. Może po prostu zapomniał? Niestety, autor daje w ten sposób rasistom argument, że owszem, fakt, że w Ameryce nie było krów, jest ważny, ale to przecież nie wyklucza, że Indianie...

przemo_ignacy | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Przeczytalem wersje angielska (dzieki czemu bardzo wzbogacilem rowniez slownictwo) i smialo moge polecic - doskonala pozycja popularno-naukowa! Ksiazka sprowokowala mnie do myslenia oraz poszukiwania dodatkowych informacji na temat wielu poruszonych watkow. Doskonala i przystepna pozycja dla osob zainteresowanych historia czlowieka (w alternatywnym wydaniu), antropologia, jezykoznawstwem i nie tylko.

wojciechwojciech | 2014-09-19

Lektura obowiązkowa dla każdego kto kiedykolwiek zadawał sobie pytania "Co? Gdzie? Jak? Dlaczego to tak wygląda?". Historia cywilizacji w pigułce i wnikliwa analiza rozwoju społeczeństw na kontynentach a wszystko to napisane przystępnym językiem.