Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw

Tłumaczenie: Marek Konarzewski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Guns, Germs, and Steel. The Fates of Human Societes.
Pistacia

Jak to się stało, że pewne ludy uzyskały przewagę nad innymi? Dlaczego strzelby, zarazki i maszyny pomogły właśnie Europejczykom w podboju świata, a inne cywilizacje zginęły bezpotomnie? Zagadki te próbuje rozwiązać Jared Diamond – biolog, z zamiłowania lingwista i podróżnik zafascynowany odmiennością kultur. Autor łączy dokonania biologów, archeologów, historyków, językoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Czyni to w sposób przystępny i barwny, opowiadając o egzotycznych światach, wciąga nas niezauważenie do magicznego kręgu nauki.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Pomysłowy | 2015-12-28

Po tej książce dużo więcej rozumie się mechanizmy historii świata. Nie jakiegoś jej fragmentu czy stulecia, lecz ogólnie - dlaczego zmiany poszły w zaistniałym kierunku. Zyskuje się przy tym cenną świadomość, że takie decydujące czynniki istnieją. Autor w 1998 roku otrzymał za tę książkę Nagrodę Pulitzera i zażartował, że jej alternatywny tytuł mógłby brzmieć: "Krótka historia wszystkiego. Ostatnie 13 tys. lat". Nieprzeczytanie jej dla miłośnika historii byłoby niewybaczalnym błędem.

dorota | 2012-05-21

Książka świetna: przeciekawa i napisana wspaniałym, potoczystym, gawędziarskim stylem. Mimo że należy do literatury popularno naukowej,czytało mi się ją jak najlepszą powieść- nie mogłam się wprost oderwać. Autor uświadomił mi, jak wiele najróżnorodniejszych czynników: od usytuowania i ukształtowania kontynentów poprzez ich florę i faunę czy nawet przebyte przez daną społeczność choroby potrafią kształtować i zmieniać oblicze świata. Lektura obowiązkowa dla każdego ciekawego świata czytelnika.

Majlosz | 2014-05-14
Przeczytana: 01 marca 2014

Lektura szalenie ciekawa dla osób, które lubują się w literaturze naukowej i popularnonaukowej. Autor dość szczegółowo analizuje w jaki sposób i dlaczego niektóre cywilizacje rozwijały się szybciej niż inne - wskazuje aspekty związane z geografią, biologią, analizuje możliwości i katastrofy, które odcisnęły piętno na rozwoju ludzkości.
Osoby, które od zawsze zadawały sobie pytanie dlaczego układ sił cywilizacyjnych prezentuje się obecnie tak, a nie inaczej, mogą znaleźć w lekturze Jareda Diamonda wiele odpowiedzi.
Jedyny zarzut jaki można postawić autorowi, to delikatne wrażenie, że w pewnych momentach tezy nie są poparte dowodami naukowymi, a jedynie osądami autora, który choć argumentami włada logicznymi i przekonującymi, mogą ostatecznie okazać się błędne.

tomsn | 2011-01-21

Jedna z najważniejszych książek nt rozwoju cywilizacji ludzkich. Polecam szczególnie zwolennikom rasizmu i europocentryzmu!

macdej | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Często dosyć bezrefleksyjnie podchodzimy do otaczającej nas rzeczywistości. Tymczasem wystarczy sobie zadać kilka banalnych wydawałoby się pytań, by uświadomić sobie, jak niewiele wiemy i jak niewiele rozumiemy. Jared Diamond zadaje ich mnóstwo i stara się przekonująco odpowiedzieć.

Dlaczego to mieszkańcy Europy odnieśli największy sukces w historii ludzkości? Dlaczego to nasi przodkowie, a nie Afrykanie lub rdzenni Australijczycy osiągnęli miażdżącą przewagę techniczną (tytułowe stal, zabójcze dla innych zarazki i maszyny) nad pozostałymi rasami i skolonizowali wszystkie kontynenty? Jak garstkom Hiszpanów udało się w szesnastym wieku podbić wielomilionowe imperia Inków i Azteków? Autor rozbija na czynniki pierwsze wszystkie aspekty, które doprowadziły Europejczyków na szczyt osiągnięć ludzkich, mocno odżegnując się od prostych odpowiedzi zahaczających o rasizm.

Bardzo porządna i przekonująca wizja rozwoju ludzkości, analiza kluczowych czynników biologicznych i geograficznych,...

Bandziorno | 2014-09-17
Przeczytana: 16 września 2014

Jest to chyba najlepsza popularno-naukowa książka, jaką czytałem. Idealna dla każdego, kto pragnie poszerzać wiedzę ogólną. Autor momentami wpada w nieco zbyt "naukowy" schemat przedstawiania swoich myśli (stawia hipotezy, udowadnia je, szuka kontrprzykładów itp.) przez co książka traci przejrzystość. Niemniej jednak autor trzyma się postawionego na początku pytania i na końcu konsekwentnie formułuje odpowiedź.

wojciechwojciech | 2014-09-19

Lektura obowiązkowa dla każdego kto kiedykolwiek zadawał sobie pytania "Co? Gdzie? Jak? Dlaczego to tak wygląda?". Historia cywilizacji w pigułce i wnikliwa analiza rozwoju społeczeństw na kontynentach a wszystko to napisane przystępnym językiem.

krynston | 2014-09-09

Książka interdyscyplinarna i łącząca w sobie wiele zagadnień z różnych dziedzin nauki. Szukasz odpowiedzi na pytanie "Dlaczego to europejczycy pierwsi dopłynęli do Ameryki, a nie Indianie do Europy" to odpowiedź znajdziesz właśnie w tej książce.

Dałbym więcej gwaizdek, gdyby autor nie był tak rozwlekły. Po "Trzecim szympansie" spodziewałbym się równie dużej zwięzłości myśli i tekstu. Tu autor trochę popłynął ;-)

dorota_eulalja | 2013-12-26
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Książka na pewno dość intersująca. Uświadamia pewne sprawy. Nie należy jej jednak ślepo ufać. Natomiast jest niewątpliwie inspiracją do dalszych poszukiwań i zgłębiania tematu.