Miasto na Górze

Wydawnictwo: Agencja Solaris

Na odległej planecie, zniszczonej w wyniku wojny atomowej, żyją pod powierzchnią ziemi, w głębokich sztolniach i schronach, niedobitki obcej cywilizacji. Dyktatorską władzę sprawuje Rada, a wszelkie oznaki niezadowolenia czy buntu są dławione w zarodku przez tajną policję. Jednak prości ludzie wierzą, że gdzieś na Górze jest piękne miasto.

Andi | 2019-06-24

Dla mnie rewelacja, uważam że to jedna z najlepszych książek tego autora. Pełna tajemniczości i świetnie budująca napięcie. Ci co lubią książki postapokaliptyczne też powinni po nią sięgnąć.

słoneczko | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Lubię Bułyczowa za cykl „Wielki Guslar” i rewelacyjną „Przełęcz. Osada”.
Wyszperana w zakurzonej domowej biblioteczce.
Trochę kojarzy się z cyklem „Metro” oraz filmem „Seksmisja”.
Szkoda, że popularnością nie dorównuje innym klasykom SF.
Plusy:
- rewelacyjna wizja podziemnego posapokaliptycznego świata;
- książka pełna aluzji, metafor i wieloznaczności, nawiązań do komunizmu;
- totalitarne społeczeństwa nigdy się nie sprawdzają;
- specyficzny klimat sprawia że czyta się z przyjemnością;
- zawsze będzie podział na lepszych i gorszych, na „czystych i brudnych”;
- dobrze wykreowana postać rurarza Kroniego;
- trzeba mieć marzenia i próbować je zrealizować;
- pokazanie, że należy walczyć o nowe lepsze życie, wolność;
- ludzka ciekawość i dążenie do celu, nawet jeśli grozi to zagładą;
Minusy:
- miejscami bardzo przewidywalna akcja;
- szkoda, że bez Happy Endu.
Ogółem książka bardzo dobra.
Polecam.

Janusz | 2018-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Rurarz Kroni słyszał przypowieść o legendarnej bibliotece. Mieszka w podziemnym mieście, zajmuje się reperacją uszkodzonych rur. Zna tylko podziemia. Należy do najniższych, najbardziej pogardzanych warstw społecznych, które wykonują najbrudniejszą robotę w najuciążliwszych warunkach. Biblioteka go wciąż nęci i kiedyś, podczas naprawy daleko wysuniętego od podziemnego miasta odcinka rur, postanawia poszukać zapomnianego zbioru ksiąg.
Utopii, antyutopii, książek apokaliptycznych jest sporo. Bułyczow łączy te gatunki w jedno. Napisana w 1983 roku książka nie powala może odkrywczością, niemniej nie można jej odmówić sprawności literackiej. Zadziwia natomiast indolencja cenzury, która zezwoliła na publikację tej książki. Wydawałoby się z dzisiejszej perspektywy, że zawołanie na boga Reda albo podział na elitarną klasę, która w podziemiach rządzi klasą robotniczą uznać należy za aluzje nazbyt czytelne, a jednak cenzura zezwoliła, przepuściła i książka się ukazała.
W...

Propheet | 2018-02-24
Przeczytana: 1992 rok

Rurarz.

roshpunka | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Podziemny świat automatycznie przywodzi na myśl "Metro". Jednakże historia jest zupełnie inna. Na pierwszy plan wysuwa się polityka i podziały społeczne. Zwróciłam uwagę na ciekawe prowadzenie akcji i stopniowe wprowadzanie w świat, który okazuje się nieco zaskakujący. Historia jest wciągająca, mimo że miejscami do bólu przewidywalna. Bardzo miła lektura.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-07-16

Uwielbiam historie pisane przez Bułyczowa. W szacie SF przemycał celne spostrzeżenia w temacie codziennego życia. W tamtym czasie był jednym z niewielu zagranicznych pisarzy dostępnych po polsku i oficjalnie. Mam do niego sentyment.

Dawid | 2017-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Dostałem tą książkę od znajomego i tak naprawdę nie wiedziałem czego się spodziewać.
Kir bułyczow oprowadza nas w swojej książce po mrocznych podziemiach, odkrywając coraz to nowe tajemnice.
Powieść mi sie dosyć dobrze czytało choć w głowie miałem cały czas 451 stopni fahrenheita i metro glukhowskiego.
Polecam zajrzeć z ciekawości.

Tallges01 | 2016-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Ciekawa i warta przeczytania książka. Ponad to czyta się "szybko i łatwo". To nie wada, ale zaleta książki, bo dzięki temu jest treściwa. Autor ma na swoim koncie wiele książek dla dzieci i scenariuszy filmowych, to także widać w tym utworze, który odbieram jak scenariusz filmu lub epizodu serii telewizyjnej. Skojarzenie tym mniej zaskakujące, że w luźny sposób zaadaptowano "Miasto na górze" do scenariusza filmu "Przez ciernie do gwiazd" z 1981 roku. Fabuła jest nieskomplikowana, zły szef policji, skorumpowana i bierna władza, sprawiedliwy i godny rewolucjonista, oraz szlachetni badacze gotowi nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Sprowadzam książkę do banału, ale nie warto doszukiwać się i dorabiać treści, to zwykła opowieść o konflikcie dobra ze złem, szlachetności z niekompetencją, biedy z bogactwem. Wszyscy mieszkańcy podziemnego miasta byli ofiarami błędów przeszłości, "brudni" i "czyści" cierpieli podobnie, rządził nimi strach. Archeologowie to szlachetni nieznajomi, ręka...

czarnykwarc | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 03 marca 2016

Przypomina mi film Metropolis (ten z 1927). Naprawdę świetna. Przeczytałam jednym tchem, w jeden wieczór.

Insus | 2015-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Książka posiada tą swoistą "wschodnią magię", z którą uwielbiam obcować. Świetnie.