Miasto na Górze

Wydawnictwo: Agencja Solaris

Na odległej planecie, zniszczonej w wyniku wojny atomowej, żyją pod powierzchnią ziemi, w głębokich sztolniach i schronach, niedobitki obcej cywilizacji. Dyktatorską władzę sprawuje Rada, a wszelkie oznaki niezadowolenia czy buntu są dławione w zarodku przez tajną policję. Jednak prości ludzie wierzą, że gdzieś na Górze jest piękne miasto.

Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 15 lutego 2015

Niezwykła książka. Mam wrażenie, że tak naprawdę post apokaliptyczna wizja świata, o której pisze większość czytelników, zachwyt i porównania do późniejszego Metra są tu najmniej ważne.
Życie pod ziemią stało się jedynie pretekstem do pokazania społeczeństwa duszącego się w totalitarnym państwie, gdzie nie ma żadnej wolności, bieda, głód i brud zastępują wszystkie ewentualne rozważania nad kwestiami światopoglądowymi, a wszelkie odchyły od "jedynej, słusznej linii" są natychmiast i bezwzględnie karane i likwidowane. No i jeszcze, żeby rozwiać wszelkie już wątpliwości Bóg Red...

awiola | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

„(...)nie wolno udostępniać wiedzy wszystkim. Wiedza wzbudza niepokój, niepokój z kolei rodzi wrogość i poczucie niezaspokojenia (...) Wiele się dowiedziałeś, ale twoja głowa nie była na to przygotowana. Wyobraziłeś sobie, że jesteś wszechwiedzący”

Będąc u mojego chrzestnego (zapaleńca fantastyki), zauważyłam na półce ten znanie brzmiący tytuł. Pamiętam, że dawno temu już wpadła mi w rękę ta powieść. Postanowiłam więc odświeżyć nieco pamięć o niej.

Kirył Bułyczow (Igor Wsiewołodowicz Możejko) to rosyjski historyk i pisarz fantastyki naukowej, szerzej znany raczej starszemu pokoleniu czytelników. Myślę, że warto napisać parę zdań na temat pisarza i jego twórczości, gdyż jest klasykiem w swojej dziedzinie. Pseudonim autora pochodzi od imienia żony – Kira oraz od nazwiska panieńskiego matki – Bułyczow. Jest on najsławniejszym rosyjskim autorem fantastyki.

Powieść „Miasto na górze” paradoksalnie została po raz pierwszy opublikowana nie w Rosji, lecz właśnie w Polsce w 1983 r., ze...

Majkel | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Czytając opis z tyłu okładki można by przypuszczać, że opowiadanie będzie takie jakich wiele, poprawne, być może mało ciekawe, ze względu na "oklepany" pomysł. Jest inaczej. Mimo, iż jest to raczej krótka forma, Kir Bułyczow kreśli ciekawy obraz świata takiego samego jak wszędzie gdzie mogłaby się pojawić ludzka istota; świata, w którym zawsze znajdzie się ktoś wykorzystujący wpływy i wynikłą sytuację do własnych celów. Ludzie stłoczeni głęboko pod ziemią w godnych pożałowania warunkach nawet nie biorą pod uwagę, że gdzieś tam nad nimi istnieje lepszy do życia świat i jest ktoś kto uzna to za dobra metodę aby nad nimi panować. Wszystko zmienia się w momencie gdy ktoś odważny decyduje się na ryzykowną drogę ku marzeniom. Polecam. Ciekawe studium ludzkiej natury.

sensejMichał | 2015-07-27

Podziemny świat, cywilizacja męcząca się pod powierzchnią ziemi w przekonaniu, że nie ma już świata zewnętrzenego, gdyż został zniszczony wojną. Krążą tylko legendy o świecie przeszłości.
Totalitarna struktura podziemnego świata, są lepsi, Dyrektorowie, Gererałowie, są gorsi, rurarze. Jednak jedni i drudzy męczeni są chorobami, które powstają wskutek złych podziemnych warunków. Słabe płuca, ziemista cera, to typowa charakterystyka ludzi. Pewien Rurarz, pracujący w klaustrofobicznych warunkach, pragnie poznać prawdę o tym, co się stało na powierzchni ziemi, czy jest wyjście z brunatnego, brudnego, ciemnego świata. Obcując ze szczurami, zjawami, obslizgłymi ścianami, dochodzi do wyjścia. Od tej pory musi żyć w ukryciu przed władzą, bo któż by mógł mieć bezkarnie inne zdanie niż reżim ?
Realny, zaplanowany i dokładny opis powstania wśród robotników. Zorganizowana, burzliwa, dynamicznie opisana akcja społeczeństwa daje upragnione rezultaty, pojawia się szansa na nowe, lepsze...

byłem_fprefectem | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Była to bodaj pierwsza książka Kira Bułyczowa jaką przeczytałem. Będąc podówczas jeszcze bardzo młodym człowiekiem. I nie mogę zaprzeczyć, że powieść dała mi do myślenia. Stała się jedną z moich ulubionych i niejednokrotnie przeczytanych. Teraz po kilku latach przyjemnie było do niej wrócić i ponownie przeżyć przygodę pewnego rurarza.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/08/rura-na-rurze.html

Zee | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Nie wolno udostępniać wiedzy wszystkim. Wiedza wzbudza niepokój, niepokój z kolei rodzi wrogość i poczucie niezaspokojenia. Tak twierdzą ludzie uczeni. Wiele się dowiedziałeś, ale twoja głowa nie była na to przygotowana. Wyobraziłeś sobie, że jesteś wszechwiedzący.

Kroni - rurarz, brudny, biedny i sprawiający wrażenie człowieka bardzo wiekowego, pewnego dnia zapuszcza się z dala od swoich rejonów pracy w głębię. Spomiędzy rur wyławia strzępy wiedzy na temat tego, co było...

| 2012-05-17

Ta książka to lustrzane odbicie klaustrofobii, nierówności społecznej, współczesnej nędzy, bezsilności wobec władz oraz innej zjawiskowej książki - Metra 2033. Miasto na Górze to klasyczna rosyjska bajka, bardzo realistyczna i bez Happy Endu!

Danek | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Bardzo przyjemna, lekko napisana i całkiem interesująca książka radzieckiego autora. Wątki postapokaliptyczne występują na każdym kroku, m.in. wojna atomowa, bunkier czy choćby eksploracja zapomnianych miejsc. Czyta się przyjemnie i dośc szybko - być może pomaga w tym nie za mała czcionka, ale myślę, że jest to na plus. Ogólnie polecam.

Sebastian Świątek | 2012-10-20

zdecydowanie wolę takiego Bułyczowa aniżeli Guślar. Bardziej poważny, smutny przez to może ale nic to. takiego bardziej lubię.

Marcos | 2013-04-30
Przeczytana: 01 maja 2013

zacna pozycja, jestem już za pierwszą połowa i wciąga coraz bardziej...
Po przeczytaniu - bardzo dobra lektura. Polecam wszystkim lubiącym postapo, choć to zupełnie inne podejście niż w serii Metro.