Dzieła emigracyjne. Drogą do Urzędowa

Wydawnictwo: Polonia
7 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
corrum

To jest jedna z ośmiu tytułów książek Melchiora Wańkowicza stworzonych i opublikowanych poza krajem w latach 1939-1945. Polski czytelnik poznał tylko okrojone wercje "Monte Cassino". Ta książka jest pierwszą wydaną w kraju bez cenzury komunistycznej....

Micrologus | 2014-08-26

Dzieło które nie należy chyba ani do najwybitniejszych ani najbardziej znanych utworów Wańkowicza ale pokazuje - jak wszystko, co wyszło spod pióra mistrza - Polskę, jakiej już nie ma i jaka nie wróci. Wańkowicz maluje tu obraz II Rzeczypospolitej jako wielkiego kulturowego tygla, w którym splatają się w trudnym okresie wojny losy Polaków, Żydów, osób pochodzenia niemieckiego; bywalców salonów i ludzi prostych, duchownych i świeckich. Wszystkich zaś łączy idea jednej - wolnej Polski. Książka prosta, przejrzysta, w której nazwiska bohaterów odzwierciedlają cechy ich charakteru.

ksq | 2015-09-13
Krystyna | 2015-04-13