Świat zaginiony

Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Lost World
83-7180-619-1
Świat, zaginiony
Guinevere7

Sir Arthur Conan Doyle słusznie uważany jest za ojca współczesnej powieści kryminalnej. Kto wie, czy "świat zaginiony", którego bohaterom przychodzi stanąć oko w oko z krwiożerczymi dinozaurami, nie dostarczył inspiracji Michaelowi Crichtonowi do napisania "Parku Jurajskiego".

Paweł | 2019-03-14
Przeczytana: 14 marca 2019

Kto by się spodziewał, że literacki ojciec Sherlocka Holmes’a, poza rewolucyjnymi jak na swoje czasy kryminałami, pisał także literaturę fantastyczno-przygodową. Czytając notę biograficznę Artura Conan Doyle’a dowiedziałem się, że autor w życiu wcale nie był takim drobiazgowym, zimnokrwistym racjonalistą jak jego literackie alter ego - doktor John Watson. Przez dużą część życia parał się spirytyzmem, gorąco wierząc w nadprzyrodzone, nieprzeniknione siły. Wizja, jaką stworzył w „Zaginionym Świecie” jest dość często wykorzystywana w literaturze. Mianowicie założył, że we współczesnym nam świecie istnieją jeszcze nieznane i dziewicze regiony, które kryją dawne, wydawałoby się zaginione światy. Na nieokreślonym geograficznie, zagubionym w górach Ameryki Południowej płaskowyżu żyją dawne formy życia jak dinozaury, ludzie pierwotni i najwcześniejsze formy hominidów. Tę prastarą pamiątkę paleozoiczną eksploruje grupa barwnych dżentelmenów uzbrojonych w sztucery myśliwskie i angielską...

Marcin | 2017-12-02

Klasyczna powieść fantastyczno-przygodowa w rodzaju tych, z których szczególnie znany jest Juliusz Verne lub, nieco mniej, Erazm Majewski (ten ostatni za sprawą zapomnianej acz znakomitej powieści "Profesor Przedpotopowicz"). Arthur Conan Doyle słusznie uchodzi za prekursora powieści detektywistycznej, jednak napisał też powieść fantastyczną i, o ile mi wiadomo, przynajmniej jedną powieść historyczną. Wraz ze wspomnianym już Juliuszem Verne'm, Robertem Louisem Stevensonem czy Aleksandrem Dumas ojcem należał on do grona pisarzy niesłusznie lekceważonych jak twórców literatury popularnej, czegoś co z założenia służyć miało tylko rozrywce. Niegdyś nazywano to zjawisko prozą awanturniczo-przygodową, później mówiło się o literaturze pulpowej, z czasem utarło się pojęcie thrillera o takiej czy innej, w każdym razie niezwykłej i emocjonującej tematyce. Bez "Świata zaginionego" nie byłoby najpewniej Michaela Crichtona wraz z jego "Parkiem Jurajskim", książką słynną także za sprawą...

PapierowyTygrys | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Dopadł nie ostatnio smaczek na prawdziwe ramotki, które kiedyś oczywiście już czytałem, ale tak dawno, że się nie liczy :)

Wróciłem więc do przygód Sherlocka Holmesa, „Wojny światów” Wellsa, „Wyspy Doktora Moreau”, tegoż autora, a nawet dziełek Stefana Grabińskiego. O niekoniecznie udanych doświadczeniach (stwierdzam to z żalem) z nostalgicznych spotkań z tymi pozycjami może kiedyś napiszę, a tymczasem relacja z ponownej lektury „Świata zaginionego”.

Na początek zastrzeżenie: ta powieść jest literackim zabytkiem! Tak ją należy traktować i czytać. Napisano ją stylem zdecydowanie anachronicznym (z dzisiejszego punktu widzenia). Nie ma rozmachu i plastyczności Parku Jurajskiego Crichtona. Postaci są zdecydowanie płaskie, a ich motywy naiwne. Ale jednocześnie…

No, ma „Świat zaginiony” swój urok, oj ma. Urok ramotki, lecz wyraźny.
Po pierwsze poczucie humoru i dystans. Inaczej niż w opowiadaniach o genialnym detektywie, Sir Arthur umiał przymrużyć oko. Najkrócej rzecz ujmując,...

evi | 2011-08-31
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Szukałam kryminału Doyla'a, a przypadkiem trafiłam na Świat zaginiony. Od początku byłam przekonana, że książka, którą czytam, zawiera morderstwo i detektywa, który ma znaleźć zabójcę. Jakież było moje zdziwienie, gdy przewracając kartkę za kartką, nie natrafiłam na ślad morderstwa! Ale zaskoczona byłam bardzo pozytywnie.
Książka niewątpliwie jest wciągająca, podczas czytania czytelnik zadaje sobie pytanie: czy taki świat może gdzieś na kuli ziemskiej wciąż istnieć? Czy rzeczywiście gady, dinozaurami zwane, wyginęły co do sztuki? A może jacyś ich potomkowie, niepodobni do żadnych żyjących i sklasyfikowanych istot, zamieszkują niedostępne stopie ludzkiej tereny?
Powieść czyta się szybko i z zapartym tchem. Interesuje od pierwszej do ostatniej strony. Conan Doyle stworzył piękny obraz świata nie z tej ziemi. Zakończenie okazuje się słodko-gorzkie - główny bohater dokonuje rzeczy śmiałych, ważnych, sławnych, podczas gdy jego ukochana, dla której na tę wyprawę odważył się pójść,...

Umiłowana książka z dzieciństwa, toteż niezapomniana.

dobrerecenzje | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Wyprawa do dżungli południowoamerykańskiej to nie lada wyczyn i duża odwaga.
Porzucić znajome drogi życia, zapuścić się w tajemnicze mroki, w krainę nadzwyczajnych przygód.
I właśnie teraz autor książki Arthur Conan Doyle w swej powieści przygodowej pt. ”Zaginiony świat” chce Was w taką podróż zabrać.
Czterech wspaniałych podróżników: profesor biologii Jerzy Chellenger oraz jego towarzysze po fachu: profesor Summerlee, lord John Roxston i młody dziennikarz Edward Malone wybierają się w niezwykłą podróż parowcem, który ich przewiózł przez Atlantyk.
Lord Roxston następnie wynajął łódź parową ”Esmeraldę”, która miała ich przewieźć w górę rzeki Amazonki.
I zdarzyło się coś strasznego!
Podróżnicy być może zostali skazani na spędzenie całego życia w tych niedostępnych puszczach.
Teraźniejszość wydaje się im groźna, przyszłość czarna jak noc, a propos nocy, właśnie się zbliża, gdzie podróżnicy rozbili swój obóz u długiego pasma gór.
Mężczyźni pozbawieni byli wszelkiej nadziei na pomoc...

Myślę, że to jedna z lepszych książek przygodowych z jakimi miałam do czynienia. Niesamowicie barwne opisy, które sprawiają, że czytelnik przenosi się w świat powieści. Pomijam już bardzo istotny fakt konsekwentności, którego niekiedy czasem brakuje w historiach - lecz jakże można by było oczekiwać braku konsekwencji po Arturze Conanie Doyle'u?

Niemniej jednak lektura była zdecydowanie przyjemnie spędzonym czasem, a choć na czytaniu spędziłam zawrotne trzy dni - ciężko na sercu było rozstawać się z Ziemią Maple'a White'a oraz bohaterami (zwłaszcza oryginalnym doktorem Challengerem).

Co prawda, najpierw miałam przyjemność zapoznać się z serialem, który osobiście bardzo lubię - niemniej jednak, z historią opowiedzianą tutaj również się zaprzyjaźniłam. Można powiedzieć, że traktuje ją jako swojego rodzaju "starszą siostrę" serialu (choć wedle prawdy, tak prawie jest). Jestem bardzo zadowolona z lektury.

Michał Kulik | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Nigdy wcześniej nie czytałem żadnej książki Doyle'a, gdyż nie miałem przekonania do czytania kryminałów, a nie wiedziałem, że pisał także coś poza nimi. Na "Świat zaginiony" trafiłem przypadkiem, przy okazji czytania o płaskowyżu, którego odkrycie wpłynęło na powstanie tej książki i który to jest miejscem akcji tej powieści.

Książka ta wciąga od samego początku, choć przez wiele stron akcja dzieje się w Londynie, w środowisku akademickim. Już wted widać doskonale, że styl jest świetny, przykuwający uwagę i pomimo licznych inwersji i słownictwa naukowego (i to angielskiego - czytałem oryginał) czyta się bardzo dobrze.

A potem było tylko lepiej, jest to typowa książka przygodowa z niskim poziomem elementów fantastycznych - coś jak książki Verne'a, więc narracja jest bardzo dobra, ciągle coś niespodziewanego się dzieje a postacie są bardzo wyraziste a konflikty między nimi z reguły humorystyczne. Ogólnie rzecz biorąc jest w książce sporo humoru, tak jak to na powieści przygodowe...

Matthew Zet | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Już od dawna zabierałem się do tej powieści Arthura Conan Doyla. Jakże dziwne było moje odczucie, gdy po przeczytaniu zaledwie kilku stron wywnioskowałem, iż jest to typowa lektura młodzieżowa.
Prosty język, szybko rozgrywająca się akcja, mnogość dziwnych i nieprawdopodobnych przygód pozwoliły zaklasyfikować książkę do typowych "przygodówek".

Autor zrealizował oryginalny pomysł, idealnie opisał ukryty przed ludzkością świat oraz niezwykłe stworzenia wciąż go zamieszkujące. Jako osoba ze szczerą słabością do wszystkiego związanego z dinozaurami chłonąłem szybko każdą stronę, ciekaw jak potoczą się losy naukowej ekspedycji.

Choć książka zapewne bardziej przypadnie do gustu młodszym czytelnikom, mnie pozwoliła oderwać się od cięższego stylu pisarskiego oraz natłoku egzaminów w sesji ;-)

Na potwierdzenie przytoczyć można umieszczoną przez Doyla na pierwszej stronie sentencję:

"Mój plan wykonam - każdy mi to przyzna -
Jeżeli chwilę radości wesołej
Dam chłopcu, co jest na poły...

Żółw-w-filiżance | 2013-09-19
Przeczytana: 14 września 2013

Z jednej strony czytało mi się tę książkę dość szybko, a styl autora nie nużył; z drugiej jednak, naprawdę mocno czuć, że ta opowieść adresowana jest do młodszego odbiorcy.

Narrator "Świata zaginionego" to klasyczny przykład postaci stworzonej po to, by czytelnik poprzez utożsamianie się z nią miał wrażenie uczestnictwa w przygodzie reszty bohaterów. W praktyce oznacza to brak wyraźnie zarysowanego charakteru, wygłaszanie kwestii odpowiadających przemyśleniom czytających oraz miejscami infantylne, nieodpowiedzialne zachowanie. To ostatnie przenosi się zresztą często na inne postacie, przez co ciężko tu o jakiekolwiek złudzenie realizmu. Na szczęście pozostali podróżnicy (tzn. poza narratorem) nadrabiają chwilowe zaćmienia umysłu zróżnicowaniem osobowości. Ci odkrywcy to niezła galeria oryginałów i to właśnie mnie przy tej książce trzymało, gdy docierałam do mniej interesujących fragmentów. To i dinozaury!

No właśnie, kolejny problem, a nawet dwa, mam właśnie z dinozaurami....