Świat zaginiony

Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Lost World
83-7180-619-1
Świat, zaginiony
Guinevere7

Inne wydania

Sir Arthur Conan Doyle słusznie uważany jest za ojca współczesnej powieści kryminalnej. Kto wie, czy "świat zaginiony", którego bohaterom przychodzi stanąć oko w oko z krwiożerczymi dinozaurami, nie dostarczył inspiracji Michaelowi Crichtonowi do napisania "Parku Jurajskiego".

PapierowyTygrys | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Dopadł nie ostatnio smaczek na prawdziwe ramotki, które kiedyś oczywiście już czytałem, ale tak dawno, że się nie liczy :)

Wróciłem więc do przygód Sherlocka Holmesa, „Wojny światów” Wellsa, „Wyspy Doktora Moreau”, tegoż autora, a nawet dziełek Stefana Grabińskiego. O niekoniecznie udanych doświadczeniach (stwierdzam to z żalem) z nostalgicznych spotkań z tymi pozycjami może kiedyś napiszę, a tymczasem relacja z ponownej lektury „Świata zaginionego”.

Na początek zastrzeżenie: ta powieść jest literackim zabytkiem! Tak ją należy traktować i czytać. Napisano ją stylem zdecydowanie anachronicznym (z dzisiejszego punktu widzenia). Nie ma rozmachu i plastyczności Parku Jurajskiego Crichtona. Postaci są zdecydowanie płaskie, a ich motywy naiwne. Ale jednocześnie…

No, ma „Świat zaginiony” swój urok, oj ma. Urok ramotki, lecz wyraźny.
Po pierwsze poczucie humoru i dystans. Inaczej niż w opowiadaniach o genialnym detektywie, Sir Arthur umiał przymrużyć oko. Najkrócej rzecz ujmując,...

MaiTakeru | 2013-09-19
Przeczytana: 14 września 2013

Z jednej strony czytało mi się tę książkę dość szybko, a styl autora nie nużył; z drugiej jednak, naprawdę mocno czuć, że ta opowieść adresowana jest do młodszego odbiorcy.

Narrator "Świata zaginionego" to klasyczny przykład postaci stworzonej po to, by czytelnik poprzez utożsamianie się z nią miał wrażenie uczestnictwa w przygodzie reszty bohaterów. W praktyce oznacza to brak wyraźnie zarysowanego charakteru, wygłaszanie kwestii odpowiadających przemyśleniom czytających oraz miejscami infantylne, nieodpowiedzialne zachowanie. To ostatnie przenosi się zresztą często na inne postacie, przez co ciężko tu o jakiekolwiek złudzenie realizmu. Na szczęście pozostali podróżnicy (tzn. poza narratorem) nadrabiają chwilowe zaćmienia umysłu zróżnicowaniem osobowości. Ci odkrywcy to niezła galeria oryginałów i to właśnie mnie przy tej książce trzymało, gdy docierałam do mniej interesujących fragmentów. To i dinozaury!

No właśnie, kolejny problem, a nawet dwa, mam właśnie z dinozaurami....

evi | 2011-08-31
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Szukałam kryminału Doyla'a, a przypadkiem trafiłam na Świat zaginiony. Od początku byłam przekonana, że książka, którą czytam, zawiera morderstwo i detektywa, który ma znaleźć zabójcę. Jakież było moje zdziwienie, gdy przewracając kartkę za kartką, nie natrafiłam na ślad morderstwa! Ale zaskoczona byłam bardzo pozytywnie.
Książka niewątpliwie jest wciągająca, podczas czytania czytelnik zadaje sobie pytanie: czy taki świat może gdzieś na kuli ziemskiej wciąż istnieć? Czy rzeczywiście gady, dinozaurami zwane, wyginęły co do sztuki? A może jacyś ich potomkowie, niepodobni do żadnych żyjących i sklasyfikowanych istot, zamieszkują niedostępne stopie ludzkiej tereny?
Powieść czyta się szybko i z zapartym tchem. Interesuje od pierwszej do ostatniej strony. Conan Doyle stworzył piękny obraz świata nie z tej ziemi. Zakończenie okazuje się słodko-gorzkie - główny bohater dokonuje rzeczy śmiałych, ważnych, sławnych, podczas gdy jego ukochana, dla której na tę wyprawę odważył się pójść,...

Michał Kulik | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Nigdy wcześniej nie czytałem żadnej książki Doyle'a, gdyż nie miałem przekonania do czytania kryminałów, a nie wiedziałem, że pisał także coś poza nimi. Na "Świat zaginiony" trafiłem przypadkiem, przy okazji czytania o płaskowyżu, którego odkrycie wpłynęło na powstanie tej książki i który to jest miejscem akcji tej powieści.

Książka ta wciąga od samego początku, choć przez wiele stron akcja dzieje się w Londynie, w środowisku akademickim. Już wted widać doskonale, że styl jest świetny, przykuwający uwagę i pomimo licznych inwersji i słownictwa naukowego (i to angielskiego - czytałem oryginał) czyta się bardzo dobrze.

A potem było tylko lepiej, jest to typowa książka przygodowa z niskim poziomem elementów fantastycznych - coś jak książki Verne'a, więc narracja jest bardzo dobra, ciągle coś niespodziewanego się dzieje a postacie są bardzo wyraziste a konflikty między nimi z reguły humorystyczne. Ogólnie rzecz biorąc jest w książce sporo humoru, tak jak to na powieści przygodowe...

Matthew Zet | 2014-01-31
Na półkach: Przygodowe, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Już od dawna zabierałem się do tej powieści Arthura Conan Doyla. Jakże dziwne było moje odczucie, gdy po przeczytaniu zaledwie kilku stron wywnioskowałem, iż jest to typowa lektura młodzieżowa.
Prosty język, szybko rozgrywająca się akcja, mnogość dziwnych i nieprawdopodobnych przygód pozwoliły zaklasyfikować książkę do typowych "przygodówek".

Autor zrealizował oryginalny pomysł, idealnie opisał ukryty przed ludzkością świat oraz niezwykłe stworzenia wciąż go zamieszkujące. Jako osoba ze szczerą słabością do wszystkiego związanego z dinozaurami chłonąłem szybko każdą stronę, ciekaw jak potoczą się losy naukowej ekspedycji.

Choć książka zapewne bardziej przypadnie do gustu młodszym czytelnikom, mnie pozwoliła oderwać się od cięższego stylu pisarskiego oraz natłoku egzaminów w sesji ;-)

Na potwierdzenie przytoczyć można umieszczoną przez Doyla na pierwszej stronie sentencję:

"Mój plan wykonam - każdy mi to przyzna -
Jeżeli chwilę radości wesołej
Dam chłopcu, co jest na poły...

Olek | 2011-07-01
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Nigdy bym się nie spodziewał, że Artur Conan Doyle, będący autorem cyklu o słynnym detektywie Sherlocku Holmesie potrafi również pisać tak fantastyczne przygodowe opowieści. Już jako dziecko, fascynowałem się prehistorycznym życiem, dinozaurami, ich życiem.

Książka bardzo mnie zafascynowała, pomimo upływu tylu lat - czyta się ją świetnie. Ma bardzo dobry klimat, jest żywa, a co najważniejsze - wydaje się prawdziwa. Jakbym żył w tamtych czasach, grubo bym się zastanawiał czy przedstawione sytuacje w książce nie wydarzył się naprawdę.

Muszę dorwać kolejne powieści Doyle'a nawiązujące do tego cyklu.

Lady_B | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Przyjemna powieść przygodowa w stylu książek J. Verna, dementuję plotki jakoby miała to być powieść typowo dla młodzieży - jest ona w swojej formie i stylu typowa dla epoki, pisana dla dorosłego czytelnika początków XX W. Dlatego należy pamiętać, żeby nie mierzyć tego typu literatury współczesną miarą, tylko odkryć i docenić jej uroki

Lunaya | 2012-01-15
Przeczytana: 1994 rok

Nie jestem fanką literatury fantasy, dlatego trochę nieświadomie i przypadkowo sięgnęłam po tę książkę jeszcze w dzieciństwie i pozytywnie mnie zaskoczyła. Interesująca przygodowa książka dla młodzieży- przypuszczam że gdybym ją przeczytała teraz mogłabym być nieco surowsza, niemniej jednak miło ją wspominam.

reyvena | 2014-07-23

Niesamowicie realistyczna przygodowa książka science-fiction. Można uwierzyć,że Zaginiony Świat naprawdę istnieje.Czyta się z zapartym tchem i nie jest przewidywalna. ;)

Andrzej Akowacz | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jurasic Park w wydaniu książkowym i tym właściwym - pierwszym. To pierwowzór. Lubię taki styl pisarstwa. To taki dawny sposób pisania fantastyki. Relacja, tutaj dziennikarza wysłanego na potwierdzenie i zdanie relacji z wyprawy ekscentrycznego naukowca. Naukowcy w tych czasach nie mogli być normalni. Musieli być szaleni i ekscentryczni. Oczywiście podróżujący po Amazonii muszą trzymać fason. Nienagannie ubrani, wręcz melonik i laseczka nieodzowna. To taka fantastyka z myszką. Ale fajnie się czyta. Przygodówka z dziwami jakich świat nie widział. Na płaskowyżu oddzielonym od reszty świata przeżyły nie dość, że dinozaury, to jeszcze małpoludy. W książce przemycono wątek wytępienia małpoludów przez bardziej rozumnych Indian. Autom miał chyba tez jakiś uraz do kobiet. Cała jego wyprawa była spowodowana chęcią zaimponowania wybrance serca, która to zniecierpliwiona poszła za mąż zanim wielbiciel wrócił.