Świat zaginiony

Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Lost World
83-7180-619-1
Świat, zaginiony
Guinevere7

Inne wydania

Sir Arthur Conan Doyle słusznie uważany jest za ojca współczesnej powieści kryminalnej. Kto wie, czy "świat zaginiony", którego bohaterom przychodzi stanąć oko w oko z krwiożerczymi dinozaurami, nie dostarczył inspiracji Michaelowi Crichtonowi do napisania "Parku Jurajskiego".

PapierowyTygrys | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Dopadł nie ostatnio smaczek na prawdziwe ramotki, które kiedyś oczywiście już czytałem, ale tak dawno, że się nie liczy :)

Wróciłem więc do przygód Sherlocka Holmesa, „Wojny światów” Wellsa, „Wyspy Doktora Moreau”, tegoż autora, a nawet dziełek Stefana Grabińskiego. O niekoniecznie udanych doświadczeniach (stwierdzam to z żalem) z nostalgicznych spotkań z tymi pozycjami może kiedyś napiszę, a tymczasem relacja z ponownej lektury „Świata zaginionego”.

Na początek zastrzeżenie: ta powieść jest literackim zabytkiem! Tak ją należy traktować i czytać. Napisano ją stylem zdecydowanie anachronicznym (z dzisiejszego punktu widzenia). Nie ma rozmachu i plastyczności Parku Jurajskiego Crichtona. Postaci są zdecydowanie płaskie, a ich motywy naiwne. Ale jednocześnie…

No, ma „Świat zaginiony” swój urok, oj ma. Urok ramotki, lecz wyraźny.
Po pierwsze poczucie humoru i dystans. Inaczej niż w opowiadaniach o genialnym detektywie, Sir Arthur umiał przymrużyć oko. Najkrócej rzecz ujmując,...

evi | 2011-08-31
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Szukałam kryminału Doyla'a, a przypadkiem trafiłam na Świat zaginiony. Od początku byłam przekonana, że książka, którą czytam, zawiera morderstwo i detektywa, który ma znaleźć zabójcę. Jakież było moje zdziwienie, gdy przewracając kartkę za kartką, nie natrafiłam na ślad morderstwa! Ale zaskoczona byłam bardzo pozytywnie.
Książka niewątpliwie jest wciągająca, podczas czytania czytelnik zadaje sobie pytanie: czy taki świat może gdzieś na kuli ziemskiej wciąż istnieć? Czy rzeczywiście gady, dinozaurami zwane, wyginęły co do sztuki? A może jacyś ich potomkowie, niepodobni do żadnych żyjących i sklasyfikowanych istot, zamieszkują niedostępne stopie ludzkiej tereny?
Powieść czyta się szybko i z zapartym tchem. Interesuje od pierwszej do ostatniej strony. Conan Doyle stworzył piękny obraz świata nie z tej ziemi. Zakończenie okazuje się słodko-gorzkie - główny bohater dokonuje rzeczy śmiałych, ważnych, sławnych, podczas gdy jego ukochana, dla której na tę wyprawę odważył się pójść,...

| 2013-09-19
Przeczytana: 14 września 2013

Z jednej strony czytało mi się tę książkę dość szybko, a styl autora nie nużył; z drugiej jednak, naprawdę mocno czuć, że ta opowieść adresowana jest do młodszego odbiorcy.

Narrator "Świata zaginionego" to klasyczny przykład postaci stworzonej po to, by czytelnik poprzez utożsamianie się z nią miał wrażenie uczestnictwa w przygodzie reszty bohaterów. W praktyce oznacza to brak wyraźnie zarysowanego charakteru, wygłaszanie kwestii odpowiadających przemyśleniom czytających oraz miejscami infantylne, nieodpowiedzialne zachowanie. To ostatnie przenosi się zresztą często na inne postacie, przez co ciężko tu o jakiekolwiek złudzenie realizmu. Na szczęście pozostali podróżnicy (tzn. poza narratorem) nadrabiają chwilowe zaćmienia umysłu zróżnicowaniem osobowości. Ci odkrywcy to niezła galeria oryginałów i to właśnie mnie przy tej książce trzymało, gdy docierałam do mniej interesujących fragmentów. To i dinozaury!

No właśnie, kolejny problem, a nawet dwa, mam właśnie z dinozaurami....

Michał Kulik | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Nigdy wcześniej nie czytałem żadnej książki Doyle'a, gdyż nie miałem przekonania do czytania kryminałów, a nie wiedziałem, że pisał także coś poza nimi. Na "Świat zaginiony" trafiłem przypadkiem, przy okazji czytania o płaskowyżu, którego odkrycie wpłynęło na powstanie tej książki i który to jest miejscem akcji tej powieści.

Książka ta wciąga od samego początku, choć przez wiele stron akcja dzieje się w Londynie, w środowisku akademickim. Już wted widać doskonale, że styl jest świetny, przykuwający uwagę i pomimo licznych inwersji i słownictwa naukowego (i to angielskiego - czytałem oryginał) czyta się bardzo dobrze.

A potem było tylko lepiej, jest to typowa książka przygodowa z niskim poziomem elementów fantastycznych - coś jak książki Verne'a, więc narracja jest bardzo dobra, ciągle coś niespodziewanego się dzieje a postacie są bardzo wyraziste a konflikty między nimi z reguły humorystyczne. Ogólnie rzecz biorąc jest w książce sporo humoru, tak jak to na powieści przygodowe...

Matthew Zet | 2014-01-31
Na półkach: Przygodowe, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Już od dawna zabierałem się do tej powieści Arthura Conan Doyla. Jakże dziwne było moje odczucie, gdy po przeczytaniu zaledwie kilku stron wywnioskowałem, iż jest to typowa lektura młodzieżowa.
Prosty język, szybko rozgrywająca się akcja, mnogość dziwnych i nieprawdopodobnych przygód pozwoliły zaklasyfikować książkę do typowych "przygodówek".

Autor zrealizował oryginalny pomysł, idealnie opisał ukryty przed ludzkością świat oraz niezwykłe stworzenia wciąż go zamieszkujące. Jako osoba ze szczerą słabością do wszystkiego związanego z dinozaurami chłonąłem szybko każdą stronę, ciekaw jak potoczą się losy naukowej ekspedycji.

Choć książka zapewne bardziej przypadnie do gustu młodszym czytelnikom, mnie pozwoliła oderwać się od cięższego stylu pisarskiego oraz natłoku egzaminów w sesji ;-)

Na potwierdzenie przytoczyć można umieszczoną przez Doyla na pierwszej stronie sentencję:

"Mój plan wykonam - każdy mi to przyzna -
Jeżeli chwilę radości wesołej
Dam chłopcu, co jest na poły...

Olek | 2011-07-01
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Nigdy bym się nie spodziewał, że Artur Conan Doyle, będący autorem cyklu o słynnym detektywie Sherlocku Holmesie potrafi również pisać tak fantastyczne przygodowe opowieści. Już jako dziecko, fascynowałem się prehistorycznym życiem, dinozaurami, ich życiem.

Książka bardzo mnie zafascynowała, pomimo upływu tylu lat - czyta się ją świetnie. Ma bardzo dobry klimat, jest żywa, a co najważniejsze - wydaje się prawdziwa. Jakbym żył w tamtych czasach, grubo bym się zastanawiał czy przedstawione sytuacje w książce nie wydarzył się naprawdę.

Muszę dorwać kolejne powieści Doyle'a nawiązujące do tego cyklu.

reyvena | 2014-07-23

Niesamowicie realistyczna przygodowa książka science-fiction. Można uwierzyć,że Zaginiony Świat naprawdę istnieje.Czyta się z zapartym tchem i nie jest przewidywalna. ;)

Werbena | 2016-10-02

Umiłowana książka z dzieciństwa, toteż niezapomniana.

klaudiabla2 | 2013-02-17
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Zupełnie nie wiedziałam, że ten autor - mistrz kryminału i twórca słynnego Scherlocka Holmes’a ma na swoim koncie takie książki. ,,Świat zaginiony” to typowa przygotówka, odrobinę przypomina mi powieści Juliusza Verne.
Każdy z nas wie, że Ziemię dawno, dawno temu zamieszkiwały dinozaury. Wyginęły do tej pory niewiadomo dlaczego. Jedni uważają, że spadła jakaś ogromna kometa, inni mają jeszcze wiele sprzecznych hipotez. Co by było, gdyby nagle okazało się, że istnieje miejsce gdzie dinozaury przetrwały? Osłonięte od tej przyczyny, która spowodowała ich upadek, ale jednocześnie nie mogące się wydostać do naszego świata. Dwóch profesorów, lord i młody dziennikarz pragną znaleźć tą krainę. Czy im się uda?
Od czasu do czasu lubię przeczytać jakąś zwyczajną przygotówkę. Postawiłam na bardzo znanego autora, ale głównie z innego gatunku i dinozaury. Tymi zwierzętami interesowałam się od dawna, a więc czytanie sprawiło mi przyjemność. Dzięki wielu wypadkom i przygodom jakie przeżywają...

Alicja | 2013-02-12

Żadne pióro podróży nie jest w stanie zabrać nas na taką wycieczkę, jaką funduje czytelnikom sir Artur. Może i dobrze, bo kto wie, czy wrócilibyśmy cało... Dinozaury, małpoludy i las ostro zakończonych bambusów- wszystko to na przemian zachwyca, przeraża, lub przyprawia o dreszcz emocji, ale bezpieczne jest tylko wtedy, gdy leży się w swoim własnym ciepłym łóżku. Jak dla mnie- rewelacja :)