Pies w czasach zarazy

Okładka książki Pies w czasach zarazy Dorota Combrzyńska-Nogala
Okładka książki Pies w czasach zarazy
Dorota Combrzyńska-Nogala Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2020-07-07
2020-07-07
Koronawirus pandemia zwierzęta

Okładka książki Tru. Love story Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru. Love story Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Porwanie Prozerpiny Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Porwanie Proze... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Pałac pod Ptasimi Głowami Agata Łuksza, Agnieszka Płoszaj
Pałac pod Ptas... Agata Łuksza, Agnie...
Okładka książki Zapchlony Kundel Marc Boutavant, Colas Gutman
Zapchlony Kundel Marc Boutavant, Col...
Okładka książki Bunia kontra fakir Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Bunia kontra f... Anna Oparkowska, Ag...

Narratorem jest 13-letni Wiktor, to właśnie on zaprasza nas do kamienicy tętniącej życiem i pozwala poznać bliżej siebie oraz sąsiadów. Z Wiktorem i jego nową przyjaciółką Ninką przeżywamy ciekawe przygody podczas lockdownu. Spacerujemy z wypożyczonym od pana Kopcia psem- Asem, tęskno wypatrujemy powrotu do szkoły, wysłuchujemy domowych awantur, wspieramy i pomagamy do tej pory obcym nam sąsiadom. Przez okna kamienicy podziwiamy cyrkowe przedstawienia, dbamy o bezdomnego Cypka-Skrzypka, gonimy nawet uciekającego węża! Złościmy się na manipulującą Zmorę, współczujemy Pani Cybulskiej ataków ze strony tej pierwszej. Wspieramy lokalnych przedsiębiorców, uczymy się języka migowego i wyobraźcie sobie, ratujemy kobietę będącą ofiarą przemocy domowej!

Naprawdę wiele się dzieje, a to przecież nie wszystko!
Autorka w tej książce skupiła się na pozytywnych aspektach pandemii koronawirusa, o ile można to tak ująć. Dzięki temu opowieść czyta się przyjemnie oraz lekko, bez uczucia przygnębienia. Co nie znaczy, że brak w niej ważnych i trudnych tematów, wręcz przeciwnie!
Książka pozwala spojrzeć na te wydarzenia z zupełnie innej perspektywy, otwiera serca na innych ludzi, a także pozwala docenić to, co mamy. Przepełniona jest po brzegi emocjami, oryginalnymi postaciami i współczesnymi problemami.

Uważam, że warto zostawić książkę na domowej półce. Będzie swego rodzaju pamiątką po pandemii, powrotem do przeszłości i okazją, by za kilka lat sięgnąć pamięcią z dziećmi lub wnukami do wydarzeń z 2020 roku.

O pierwszej fali koronawirusa i większości absurdów tamtego czasu oczyma trzynastoletniego Wiktora. Gdybym tego nie przeżyła, w większość wydarzeń bym nie uwierzyła, np. w atak staruszki na pielęgniarkę czy wynajmowanie psów na spacery. Nawet jedna pani połamała sobie nogę jak ja, co dodatkowo mnie zdumiało. Jest śmieszno, jest strasznie, jest w dechę. To powinien przeczytać nie każdy nastolatek, ale i jego rodzic, ooo.

Na początku roku prawdopodobnie nikt się nie spodziewał, że w marcu pandemia koronawirusa zamknie nas w domach i na długi czas zmieni naszą rzeczywistość. Wszystko to, co do tej pory było dla nas naturalne i oczywiste stało się luksusem. Zamknięto lasy, parki, a wyjście z domu musiało być odpowiednio uzasadnione. Ile osób marzyło wtedy o własnej działce, domu z ogrodem lub psie, z którym choć na chwilę można było wyjść na spacer? Dorota Combrzyńska-Nogala postanowiła przedstawić tę koronawirusową rzeczywistość na kartach swojej książki.

Wiktor ma trzynaście lat i wiadomość o zamknięciu szkół z powodu pandemii początkowo przyjął z radością. Gdy jednak zabroniono nieuzasadnionych wyjść z domu, a szkoła rozpoczęła zdalne nauczanie, nastolatek zrozumiał, że czekają go trudne tygodnie (o ile nie miesiące!). Co tu robić, kiedy nie można się spotkać ze znajomymi, nie ma szans na spacer, a o współmieszkańcach kamienicy w zasadzie nic nie wie?

Na szczęście szybko okazało się, że nawet w trakcie pandemii potrzeba staje się matką wynalazków. As, pies pana Kopcia z parteru, stał się lekarstwem na nudę, samotność i zamknięcie w czterech ścianach. Dla wielu mieszkańców kamienicy, a szczególnie dla Wiktora i jego nowej koleżanki Ninki, spacery z Asem były jedną z nielicznych okazji na opuszczenie czterech ścian. Co więcej, dotychczas obcy sobie sąsiedzi zaczęli w końcu ze sobą rozmawiać! Co przyniosą te nieoczekiwane przez nikogo zmiany, wynikające z pandemii? Jakie przygody spotkają Wiktora i Ninkę? Sięgnijcie po książkę i sprawdźcie sami!

„Pies w czasach zarazy” to książka, która wniesie sporo humoru i optymizmu w niełatwą, zdominowaną przez koronawirus rzeczywistość. Pan Kopeć wynajmując psa za obiad z dowozem doprowadzi się do nadwagi (w przeciwieństwie do Asa, któremu pandemia zdecydowanie wyszła na zdrowie). Wiktor przełamie swoją nieśmiałość i w końcu odważy się „zagadać” do Ninki. Nie zabraknie również zabawnych sytuacji. Dość nietypowy sposób na odmierzanie regulaminowych odstępów pomiędzy spacerowiczami czy maseczkowy biznes pana Kopica z pewnością rozśmieszą każdego.

Dorota Combrzyńska-Nogala przedstawi młodym czytelnikom całe spektrum zmian, jakie w społeczeństwie wywołała pandemia. Przeczytamy o sąsiedzkiej solidarności, pomocy w robieniu zakupów czy sposobach na balkonowe animacje czasu wolnego. Nie zabraknie także przykładów tych zachowań, które budziły ogólny sprzeciw czy oburzenie. Poznamy zarówno sfrustrowanego ojca, którego tzw. „home office” w towarzystwie dwóch synów doprowadził do wybuchów furii, jak i sąsiadkę, która manipulując faktami podburzała sąsiedzką społeczność przeciwko mieszkającej w kamienicy lekarce. Jedno jest pewne, każdy z nas doświadczył lub przynajmniej słyszał o tym, co w książce relacjonuje nam Wiktor.

„Pies w czasach zarazy” to książka napisana prostym językiem. Fabuła przedstawiana jest z punktu widzenia nastolatka, co ułatwia stworzenie więzi z czytelnikiem. Zabawna narracja i ciekawe zwroty akcji gwarantują, że czas spędzony z książką będzie świetną rozrywka. Autorka zadbała również o odpowiedni morał i wartościowy przekaz.
Jestem pewna, że książka „Pies w czasach zarazy” będzie ciekawą lekturą dla dzieci od 9. roku życia. Będzie to także świetny sposób, by za kilka lat pokazać jak wyglądało życie w czasie pandemii tym czytelnikom, którzy nie doświadczyli lub nie pamiętają tej nietypowej rzeczywistości. Z pewnością warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce!

Czytelnicze Podwórko

Żyjemy ostatnio w niespokojnych i dziwnych czasach, prawda? Nagle się okazuje, że dzieje się na świecie COŚ i z dnia na dzień sprawy ważne stają się nic nieznaczące. Bez zapowiedzi, bez ostrzeżenia świat większości ludzi został wywrócony do góry nogami: wirus, kwarantanny, ogarnianie codziennego życia – pomieszanie z poplątaniem. Mój pragmatyczny rozum podpowiadał, że trzeba się z tym pogodzić i przejść do rzeczywistości, ale serce…serce miało nadzieję, że miesiąc, dwa, trzy i wszystko będzie jak dawniej. Wiem nie od dziś, że lepiej mi jednak słuchać rozumu, bo gdybym miała nadzieję, na szybki powrót do normalności, a ktoś pół roku temu powiedziałby mi, że minie lato i sytuacja z pandemią bynajmniej nie zostanie rozwiązana – załamałabym się jak nic. Już sama świadomość, że jest inaczej i tę inność trzeba ogarnąć staje się wystarczająco frustrująca.
Wszystkie dziedziny życia skupiły się na przystosowaniu do nowej rzeczywistości; także literatura stanęła na wysokości zadania.
Bardzo szybko zaczęły powstawać książki dotyczące Covid – 19: uświadamiające bardziej lub mniej, lepsze lub gorsze, mądre lub zupełnie infantylne dla odbiorcy we właściwie każdym wieku.
„Pies w czasach zarazy” to pierwsza tego typu lektura, którą miałyśmy okazję przeczytać i o ile na początku niechętnie po nią sięgnęłyśmy ( przesyt koronawirusa już nas ogarnął),o tyle czytałyśmy z zainteresowaniem.
Bohaterem jest trzynastolatek, Wiktor, który wraz ze swoją koleżanką (i może trochę sympatią) Ninką zostaje uziemiony w bloku na czas narodowej kwarantanny. Dzieci i dorośli odnajdują się (albo i nie) w covidowej rzeczywistości, a jedynym pretekstem do opuszczenia mieszkania przez dzieciaki jest wyprowadzanie na spacer psa sąsiada. Oczywiście sąsiad nie w ciemię bity i każe sobie płacić za ten luksus pysznymi obiadkami. Ale czego się nie robi dla kilku chwil spaceru.
Odnalazłyśmy w książce mnóstwo bliskich nam faktów: nieznani dotychczas sąsiedzi stali się bliscy, obiad wcale nie musiał składać się z dwóch dań, pierwsze wyjście na spacer z zachowaniem odpowiedniego odstępu i lekcje online, które raz się odrabiało, a raz nie. No i zakupy, które jakoś można było zrobić raz w tygodniu. Tyle takich sytuacji przeżyliśmy całą rodziną, ale nie przyszło nam do głowy, że to wszystko można udokumentować.
Autorka miała świetny przyszłościowy pomysł! Macie książkę – kompendium koronawirusowe z najważniejszymi wytycznymi i konkretami pierwszych miesięcy pandemii wplecionymi w prostą, nieskomplikowaną fabułę. I chociaż może teraz wydać się niepotrzebne, to za jakiś czas okaże się, że wy zapomnieliście, a książka…pamięta. Może w ten sposób młody czytelnik zrozumie, jak bardzo zmieniło się życie dokoła. Polecam dzieciakom 7+, nawet do czytania na lekcji. Gwarantuję, że tematów do dyskusji będzie całe mnóstwo.
Książka jest nieduża, z twardymi okładkami i niewielką ilością czarno – białych ilustracji. Większa czcionka umożliwia czytanie nawet tym mniej zaawansowanym.

• Dziecionkowe
  • LEGIMI
  • Literatura młodzieżowa
  • Dominika 2021
  • Posiadam książkę
  • Książki związane z Łodzią
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Pies w czasach zarazy