Latarnik

emigracja, patriotyzm, latarnik
klasyka
Honda

Inne wydania

Latarnik Henryka Sienkiewicza powstał w 1880 roku. Jest to nowela o wymowie patriotycznej, uważana za polskie arcydzieło tego gatunku. W komentarzach dotyczących tego utwory pojawiało się stwierdzenie, że w Latarniku udało się Sienkiewiczowi oddać polskiego ducha narodowego. W skondensowanej formie autor zawarł w nim historię polskiego emigranta, który pod wpływem lektury Pana Tadeusza przeżywa swoisty powrót do ojczyzny, którą opuścił czterdzieści lat temu.

Opinie czytelników (20708)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle wzruszająca historia o polaku - Skawińskim.
Główny bohater jest polakiem i musiał opuścić ojczysty kraj, ponieważ wziął udział w powstaniu. Uczestniczył także w wojnach. Po latach tułaczki postanowił się osiedlić. W życiu zajmował się wieloma rzeczami, które kończyły się niepowodzeniem. Niespodziewanie znalazł posadę latarnika. Skawiński wiedzie spokojne życie do czasu, gdy otrzymuje paczkę, w której znajdują się książki m.in. "Pan Tadeusz".
Bohater zatraca się w lekturze i przenosi się do Polski, niestety zapomina o włączeniu latarni. Jego zaniedbanie ma tragiczny skutek, gdyż rozbija się statek i traci pracę. I tak o to znów musi szukać swego miejsca na ziemi, tym razem odwagi dodaje schowana lektura.

"Latarnik" jest najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł Sienkiewicza. Napisał ją podczas pobytu w Stanach. Właśnie z tego powodu jest to utwór patriotyczny, pokazujący, że nawet na emigracji, w miejscu oddalonym o wiele tysięcy kilometrów od ojczyzny nadal jesteśmy Polakami.
Skawiński, człowiek, który imał się niemal wszystkich zawodów, posiadacz wielu odznaczeń, dostaje nieoczekiwanie ,posadę latarnika w Panamie. Pracuje tam wiele tygodni, przykładając się do pracy, aż do czasu, kiedy po czterdziestu latach rozłąki z krajem na jego wysepkę nadchodzi przesyłka, w której znajduje „Pana Tadeusza”. Zatopiony w lekturze przypomina sobie, skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Tej nocy nie zapala latarni i rozbija się łódź, a on traci pracę. Prawdziwy latarnik nazywał się Siellawa, a o jego istnieniu Sienkiewicz dowiedział się w czasie pobytu w Ameryce.
Mimo tego, że cała akcja książki toczy się wokół jednego wątku, jest niezwykle wciągająca. "Latarnik" jest klasycznym...

Canis | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Krótka, a zarazem całkiem przyjemna nowelka Henryka Sienkiewicza. Nie powala, jednak jest w niej coś wzruszającego, patriotycznego. Z pewnością dająca do myślenia.

Pamiętam, że kiedy w szkole czytałam tę nowelę, z wielkim zdziwieniem myślałam o głównym bohaterze i o tym, że to właśnie lektura "Pana Tadeusza" - była dla niego swoistym oczyszczeniem.

Nie rozumiałam wtedy, co znaczyło dla starego emigranta - to zanurzenie się w "polskości", jaka bije z każdej karty "Pana Tadeusza". Nie rozumiałam także - jak można było "zarwać" noc przy właśnie tej powieści:) Dziś to oczywiście rozumiem.

Choć nadal uważam, że nie włączenie latarni - nieważne z jakich powodów - było bardzo niebezpieczne! Statek rozbił o skały i choć to okrutne - to takiej tragedii, w żaden sposób, nie można usprawiedliwić tęsknotą za ojczyzną!

ZARAZA | 2012-04-16
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo przejmująca historia. Pełna emocji.
Poruszyła mnie postać Skawińskiego- jego los, tęsknota, patriotyzm.
Lektura, o której się nie zapomina :)

Aleksandra | 2016-01-28
Przeczytana: 1967 rok

Lektura obowiązkowa w szkole i książka, którą zapamiętuje się na całe życie. Poruszająca o wydźwięku patriotycznym.

Carline | 2011-03-14
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 marca 2011

Najlepsza książka Sienkiewicza i jego jedyna, którą skończyłam czytać. "Latarnik" ma coś, co sprawiło, że wchłaniałam słowa jedno po drugim, nie mogąc się oderwać. Czułam emocje i wraz z bohaterem przeżywałam, to co on. Polecam!

fiNka | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Dziś odbieram te krótka nowelkę zupełnie inaczej niż w latach szkolnych. Sama od wielu lat mieszkam poza granicami kraju i dlatego potrafię zrozumieć starego Skawinskiego, bo mnie samej pod koniec ścisnęło sie serce i zaszklily oczy.
A ponieważ właśnie w tej chwili nasi wygrywają z Giblartarem 8:0 to już w ogóle moje serce rośnie.

Kiwi_Agnik | 2012-10-30
Przeczytana: 2002 rok

Klasyka.

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 10 maja 2013

Jedna z tych lektur, które bardzo dobrze się czyta, znajomość, której absolutnie się przydaje i jeszcze napisana przez Sienkiewicza, do którego pałam czystą symapatią.
Polecam!

zobacz kolejne z 20698