Latarnik

2010-01-01
2010-01-01
30 min.
emigracja patriotyzm latarnik

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Książka jest bardzo krótka przez co nie da się za bardzo poznać bohaterów. Nie zawiera porywającej akcji.

Fascynująca jest chwila, kiedy człowiek traci nad sobą kontrolę. Poukładanie, obowiązkowość, panowanie mają sens tylko wtedy, gdy stają się tłem dla utraty kontroli. Kiedy pragnienie, tęsknota, z nas, ze środka, przejmuje władzę. Tak jest chociażby w tańcu, gdy w obrocie, w szaleństwie, zapominasz o tu i teraz. Tak jest gdy pędzisz samochodem. Zlany w jedno obraz za szybą i uczucie, że nic się nie liczy. Tak może być także, kiedy czytasz książkę. Kiedy nocne godziny giną pod ciężarem zapisanych słów. Kiedy kilka wydrukowanych czarnych znaków powoduje, że Twój dotychczasowy świat obraca się w pył. I to nie jest straszne, o nie. To jest cudowne. To znaczy, że życie jest czymś więcej, niż stertą zapisanych zasad, planów, obowiązków. Znak zapytania to piękny graficzny znak.

W sumie dobra, ale nie powala. Piękny jest jednak fakt odwzorowania uczuć patriotycznych u głównego bohatera, który wydaje się być niezwykle rzeczywisty dla ludzi tamtych czasów.

Najlepsza książka jaka powstała można się utożsamiać z bohaterem i uczy że jak zachowamy się nie odpowiedzialnie w pracy to zginą przez nas ludzie.

Książka, z której cytaty można użyć w wypracowaniu na dowolny temat. A przynajmniej ja tak robiłem.
Przeczytałem "Latarnika" ponownie po latach, nadal ma w sobie coś. Krótkie, ale poruszające, jeśli sobie przypomnieć okoliczności, serce.

Czy jest to najgorsza lektura? Nie. W skali lektur 6/10 (w normalnej ok. 3) Nadal nie widze powodu, dla którego to powstało. Fabuła jest nijaka i nie wciągająca oraz nie ma względnego sensu egzystencji. Do tego język jest zbyt bogaty w detale i trudno się skupić na wątku. W rozwinięciu akcji,(punkcie kulminacyjnym),nie wiadomo o co chodzi, związek przyczynowo-skutkowy nie istnieje. Choć oprocz tego, fabuła się trzyma sensu. Przynajmniej Henio nic nie brał tym razem. Ale zdaję mi się, że główny bohater naćpał się "Panem Tadziem"

Lubiłam tę lekturę.

Lubiłam tę lekturę.

Rozumiem przekaz książki, ale ja bym wymysliła lepszą historię aby to przekazać

Rozumiem przekaz książki, ale ja bym wymysliła lepszą historię aby to przekazać

"Latarnik" – sławna nowela Sienkiewicza – do dziś jest utworem, który porusza. Przemawia swoim nostalgicznym urokiem i sugestywnym nastrojem.

Gorzki los wygnańca Skawińskiego ma dopełnić się gdzieś na końcu świata, w Panamie. Udręczony życiem pełnym przygód i niespełnień Polak, były wojskowy, emigrant polityczny, znajduje zatrudnienie jako latarnik. Latarnia morska ma być jego przystanią, wytchnieniem, ostatnim akordem, który wybrzmi pośród szumu fal. Tak się jednak nie dzieje.

Początkowo Skawiński realizuje swój cel. Sumiennie wykonuje obowiązki, ciesząc się spokojem izolacji. Czasem tylko udaje się do pobliskiego portu, wychodzi na brzeg, do ludzi. Pewnego dnia otrzymuje paczkę, a w niej książkę – "Pana Tadeusza". Zafascynowany pogrąża się w lekturze, w polskim śnie o wolności, w arkadyjskim wspomnieniu ojczyzny. W konsekwencji – zapomina zapalić latarnię, co powoduje rozbicie się jednej z łodzi. Zwolniony z pracy wraca na tułaczy szlak, ale już z drogocennym skarbem. Szukał jedynie spokoju, a odnalazł coś więcej – jakiś odblask, jakąś realność domu, który utracił – ojczyznę ożywioną w słowie. I znów musiał zapłacić cenę za to, co ukochał – cenę jeszcze jednego wygnania. Ironia (tułaczego) losu?

Mnie w tej opowieści poruszył nie tyle wątek (czy szerzej – wymiar, kontekst, sens) patriotyczny, ile egzystencjalny. Skawiński jest człowiekiem samotnym i przegranym. Morze i światło są mu pocieszycielami w klęsce, koją ból jego ran. Ale nie uchronią go przed fatum.

Nastrój i po części tematyka utworu przypominają mi "Starego człowieka i morze" Hemingwaya. W każdym zdaniu wyczuwa się zapach morskiego powietrza, słony posmak wody, miękkość piasku, znużone promienie słońca nad głowami… i bezradną gorycz ludzkiego istnienia. Istnienia wbrew wszystkiemu, mimo wszystko.

Wybrane cytaty

1) "Latarnik jest niemal więźniem. Z wyjątkiem niedziel nie może on wcale opuszczać swej skalistej wysepki".
2) "Jestem bardzo znużony i skołatany. Dużo, widzicie, przeszedłem. Miejsce to jest jedno z takich, jakie najgoręcej pragnąłem otrzymać. Jestem stary, potrzebuję spokoju!"
3) "Teraz wydało mu się, jak owym żeglarzom wśród nocy, że coś zawołało na niego po imieniu głosem bardzo kochanym, a zapomnianym prawie".
4) "Wezbrana fala przerwała tamę woli. Stary ryknął i rzucił się na ziemię; jego mleczne włosy zmieszały się z piaskiem nadmorskim. Oto czterdzieści lat dobiegało, jak nie widział kraju, i Bóg wie ile, jak nie słyszał mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przyszła sama do niego — przepłynęła ocean i znalazła go, samotnika, na drugiej półkuli, taka kochana, taka droga, taka śliczna!"
5) "We łkaniu, jakie nim wstrząsało, nie było bólu, ale tylko nagle rozbudzona niezmierna miłość, przy której wszystko jest niczym… On po prostu tym wielkim płaczem przepraszał tę ukochaną, oddaloną za to, że się już tak zestarzał, tak zżył z samotną skałą i tak zapamiętał, iż się w nim i tęsknota poczynała zacierać. A teraz wracał cudem — więc się w nim serce rwało".

Skawiński od czterdziestu lat tuła się po świecie i tęskni za ojczyzną, którą opuścił, najprawdopodobniej z powodów politycznych. Gdy po wielu latach wędrówki po różnych krajach postanawia przyjąć posadę latarnika i odpocząć, pech sprawia, że traci pracę i zmuszony jest ponownie wyruszyć w wędrówkę.
Bardzo wzruszająca opowieść o tęsknocie i miłości do ojczyzny. Przyznaję, że nie pamiętałam tej lektury z czasów szkolnych.

Bardzo wzruszająca opowieść o tęsknocie i miłości do ojczyzny. Przyznaję,...

• Lektury
  • Lektury szkolne