Latarnik

emigracja, patriotyzm, latarnik
klasyka
Honda

Inne wydania

Latarnik Henryka Sienkiewicza powstał w 1880 roku. Jest to nowela o wymowie patriotycznej, uważana za polskie arcydzieło tego gatunku. W komentarzach dotyczących tego utwory pojawiało się stwierdzenie, że w Latarniku udało się Sienkiewiczowi oddać polskiego ducha narodowego. W skondensowanej formie autor zawarł w nim historię polskiego emigranta, który pod wpływem lektury Pana Tadeusza przeżywa swoisty powrót do ojczyzny, którą opuścił czterdzieści lat temu.

'Latarnik’ należy do nowel o niejednoznacznym przekazie. Uważany za arcydzieło nowelistyki polskiej dla mnie jest tylko dobrym dziełem znanego pisarza. Na pozór nieskomplikowana pozycja zawierająca prostą puentę a mimo to nie ujęła mnie jakoś szczególnie.

Nie jest to opowiadanie, które czyta się gładko i szybko. Dzieje się tak, ponieważ mamy tu niewiele dialogów (wyłączając początkową ekspozycję z konsulem) a za to całe mnóstwo opisów. Z drugiej jednak strony nie można zbyt wiele oczekiwać jeśli bohater nie miał nikogo za towarzysza. Wady i zalety. Myślę poniekąd, że można było wszystkie te opisy krajobrazu znacząco streścić. Tym bardziej, że największe znaczenie ma to co wydarza się na samym końcu i stanowi swego rodzaju apogeum tego utworu.

Nowela porusza problemy egzystencjalne i patriotyczne. Pokazuje czym jest głębokie stadium późnej starości, jak wieloletnia tułaczka może wpłynąć na życie aż w końcu poświęcenie i samotność. Na pewno znacznie cięższa w odbiorze aniżeli...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle wzruszająca historia o polaku - Skawińskim.
Główny bohater jest polakiem i musiał opuścić ojczysty kraj, ponieważ wziął udział w powstaniu. Uczestniczył także w wojnach. Po latach tułaczki postanowił się osiedlić. W życiu zajmował się wieloma rzeczami, które kończyły się niepowodzeniem. Niespodziewanie znalazł posadę latarnika. Skawiński wiedzie spokojne życie do czasu, gdy otrzymuje paczkę, w której znajdują się książki m.in. "Pan Tadeusz".
Bohater zatraca się w lekturze i przenosi się do Polski, niestety zapomina o włączeniu latarni. Jego zaniedbanie ma tragiczny skutek, gdyż rozbija się statek i traci pracę. I tak o to znów musi szukać swego miejsca na ziemi, tym razem odwagi dodaje schowana lektura.

"Latarnik" jest najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł Sienkiewicza. Napisał ją podczas pobytu w Stanach. Właśnie z tego powodu jest to utwór patriotyczny, pokazujący, że nawet na emigracji, w miejscu oddalonym o wiele tysięcy kilometrów od ojczyzny nadal jesteśmy Polakami.
Skawiński, człowiek, który imał się niemal wszystkich zawodów, posiadacz wielu odznaczeń, dostaje nieoczekiwanie ,posadę latarnika w Panamie. Pracuje tam wiele tygodni, przykładając się do pracy, aż do czasu, kiedy po czterdziestu latach rozłąki z krajem na jego wysepkę nadchodzi przesyłka, w której znajduje „Pana Tadeusza”. Zatopiony w lekturze przypomina sobie, skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Tej nocy nie zapala latarni i rozbija się łódź, a on traci pracę. Prawdziwy latarnik nazywał się Siellawa, a o jego istnieniu Sienkiewicz dowiedział się w czasie pobytu w Ameryce.
Mimo tego, że cała akcja książki toczy się wokół jednego wątku, jest niezwykle wciągająca. "Latarnik" jest klasycznym...

Canis | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Krótka, a zarazem całkiem przyjemna nowelka Henryka Sienkiewicza. Nie powala, jednak jest w niej coś wzruszającego, patriotycznego. Z pewnością dająca do myślenia.

ZARAZA | 2012-04-16
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo przejmująca historia. Pełna emocji.
Poruszyła mnie postać Skawińskiego- jego los, tęsknota, patriotyzm.
Lektura, o której się nie zapomina :)

Pamiętam, że kiedy w szkole czytałam tę nowelę, z wielkim zdziwieniem myślałam o głównym bohaterze i o tym, że to właśnie lektura "Pana Tadeusza" - była dla niego swoistym oczyszczeniem.

Nie rozumiałam wtedy, co znaczyło dla starego emigranta - to zanurzenie się w "polskości", jaka bije z każdej karty "Pana Tadeusza". Nie rozumiałam także - jak można było "zarwać" noc przy właśnie tej powieści:) Dziś to oczywiście rozumiem.

Choć nadal uważam, że nie włączenie latarni - nieważne z jakich powodów - było bardzo niebezpieczne! Statek rozbił o skały i choć to okrutne - to takiej tragedii, w żaden sposób, nie można usprawiedliwić tęsknotą za ojczyzną!

Aleksandra | 2016-01-28
Przeczytana: 1967 rok

Lektura obowiązkowa w szkole i książka, którą zapamiętuje się na całe życie. Poruszająca o wydźwięku patriotycznym.

fiNka | 2015-09-07
Przeczytana: 07 września 2015

Dziś odbieram te krótka nowelkę zupełnie inaczej niż w latach szkolnych. Sama od wielu lat mieszkam poza granicami kraju i dlatego potrafię zrozumieć starego Skawinskiego, bo mnie samej pod koniec ścisnęło sie serce i zaszklily oczy.
A ponieważ właśnie w tej chwili nasi wygrywają z Giblartarem 8:0 to już w ogóle moje serce rośnie.

Carline | 2011-03-14
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 marca 2011

Najlepsza książka Sienkiewicza i jego jedyna, którą skończyłam czytać. "Latarnik" ma coś, co sprawiło, że wchłaniałam słowa jedno po drugim, nie mogąc się oderwać. Czułam emocje i wraz z bohaterem przeżywałam, to co on. Polecam!

Kiwi_Agnik | 2012-10-30
Przeczytana: 2002 rok