Old Surehand

8372203156
May, Old Surehand, Apacze, Indianie
szati

Inne wydania

Szlachetny wódz Apaczów, Winnetou i jego biały przyjaciel, Old Shatterhand postanawia przeszkodzić podstępnym Komanczom, chcącym napaść na oazę zamieszkiwaną przez ich przyjaciela, Bloody'ego Foxa. Przy okazji poznają innego słynnego myśliwego, Old Surehanda, który skrywa jakąś bolesną tajemnicę. Pomagając swojemu nowemu przyjacielowi, wędrują po bezkresnych preriach, groźnych pustyniach i niedostępnych górach, odbywają nocne podchody, walczą z bandytami i polują na niedźwiedzie grizzly w Górach Skalistych.

chrispu | 2014-11-16
Na półkach: Różne, Przeczytane, Posiadam

Fajna, młodzieżowa literatura klasy B (jeśli przyrównać ją do filmowej)- czyli podczas czytania nie możesz się od niej oderwać ale po skończeniu trudno jest ci sobie przypomnieć większość wątków i postaci. I właśnie ta wielowątkowość i duża ilość postaci powodują, że momentami można się pogubić w lekturze i zrezygnować z czytania.
To było moje pierwsze spotkanie literackie ze światem Dzikiego Zachodu wykreowanym przez Karola Maya - wcześniej widziałem tylko filmy nakręcone na podstawie książek. I nie powiem - spotkanie okazało się całkiem udane. Prosty język narracji, świetne opisy otoczenia pozwalające "wtopić się" podczas lektury w świat opisany w książce, konkretni i w większości mało skomplikowani charakterologicznie bohaterowie - albo pozytywni albo negatywni - co więcej trzeba dla młodego czytelnika.
Dodatkową zaletą wydania które posiadam są świetne rysunki oraz zamieszczone ciekawostki ze "Świata Dzikiego Zachodu".
Jedyny minus - dotyczący całej twórczości Maya -...

| 2014-12-04

Drogie Panie. Tak zacznę, aby od razu wyjaśnić sytuację. To nie tak, że segregację płciową tu serwuję. Ale Drogie Panie, Wy tej książki nie możecie pokochać. Nawet lepiej nie dotykać. Proszę.
To książka "o Indianach". Mój 5 letni syn, jak słyszy, że Mama będzie dziś mu czytać "o Indianach" (bo tata w pracy oczywiście), dostaje torsji. "O Indianach"? Mama, no co ty? "O Indianach" ma czytać tata! Ty o "Kocie w butach", co najwyżej!
Drogie Panie. Uszanujcie ten męski wybryk (nawet 5-latek już to "ma"). Nie czytajcie takich książek Waszym mężczyznom:)
A my, faceci, wróćmy (bez względu na wiek) raz jeszcze do naszego, niemieckiego prekursora Indian. Ja uwielbiam wracać na polowanie...

Northman | 2014-05-05
Przeczytana: 05 lutego 2006

Przygodę z książkami Karola Maya zacząłem jako dziecko, ale "Old Surehanda" przeczytałem dosyć późno. Nic to jednak nie szkodzi, bo mimo upływu lat May potrafił mnie na nowo oczarować Dzikim Zachodem i jego bohaterami. Chociaż muszę jednak powiedzieć, że nie czytało mi się tej historii zupełnie tak samo jak innych w dzieciństwie. Jako dorosły człowiek muszę stawić czoła prawdzie i przyznać, że Karol May nie jest geniuszem pióra, a Jego warsztat pisarski czasem pozostawia co nieco do życzenia.

Jednakże nie o Karolu Mayu tu mowa, ale o Jego książce. "Old Surehand" to dobra, wciągająca lektura. Oceniłem ją "tylko" jako dobrą chyba głównie dlatego, że to już nie była to sama frajda co "Winnetou" kilkanaście lat temu. Może jest to trochę krzywdzące porównywać "Old Surehanda" do "Winnetou", bo wiadomo z góry jak wypadnie to porównanie, ale nic na to nie poradzę. Porównanie do sentymentów z dzieciństwa jest w przypadku innych niż "Winnetou" książek Karola Maya...

Northman | 2014-05-05
Przeczytana: 03 marca 2006

Drugi tom "Old Surehanda" jest, tak jak pierwszy, dobry i wciągający. Główna historia rodem z Dzikiego Zachodu łączy się w tym tomie z kilkoma innymi, pobocznymi, tworząc przyjemną i sympatyczną całość. Głowna oś intrygi jest dosyć - jak na Maya - zawiła oraz zagadkowa, i za to należy się "Old Surehandowi" niewątpliwy plus, bo byłem w trakcie lektury kilka razy porządnie zaskoczony. Oczywiście pozytywnie. Szkoda tylko tego samego, o czym pisałem przy okazji mojej opinii dotyczącej pierwszego tomu: to już nie to samo, co lektura z czasów dzieciństwa.
Jednakże sentymentalny uśmiech i tak się u mnie pojawił, więc jak najbardziej polecam.

Nitager | 2016-03-18

Karl May nie widział, jak wygląda życie na Dzikim Zachodzie, nie był znawcą kultury indiańskiej, nie sądzę, by kiedykolwiek widział Indianina na własne oczy. Stąd trudno doszukiwać się w jego utworach czegoś więcej, ponad pasjonująco opowiedzianą bajkę. Ale miał coś innego - niewątpliwy talent pisarski i bujną wyobraźnię. To wszystko sprawia, że "Old Surehand" staje się wciągającą lekturą, choć raczej dla młodszego czytelnika. Jeśli lubisz klimat Dzikiego Zachodu, opowieści z dalekiej prerii, opowiedziane przy ognisku, tlącym się pośród rozstawionych wokół tipi, sięgnij po nią koniecznie, a na pewno nie będziesz zawiedziony. Jest to po prostu DOBRZE napisana powieść, którą czyta się bez żadnego wysiłku, lekko, przyjemnie, z uśmiechem na twarzy. A że rozwija przed czytelnikiem wspaniały, nieznany świat - to chyba dobrze, prawda?

Bardzo mi się ta książka podoba. Moja mama zawsze mówiła, że jest strasznie skomplikowana. Może i tak, ale zawsze fascynowały mnie książki Maya.

LILA88 | 2015-06-30

Polecam z całego serca wszystkim którzy tak jak ja kochają Dziki Zachód i klimat prerii, pustyni, oraz cudownej oazy Bloody Foxa;)
Poza tym od pierwszych linijek powieści zakochałam się w Old Shatterhandzie!
Jaka szkoda że nie żyje w tamtych czasach...
10/10

Gerard Waldowski | 2015-03-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2014

140717 audio G9
Czemu ja nie czytałem książek Karola Maya będąc nastolatkiem?
Wielka przyjemność posłuchać o prawych i honorowych ludziach, dla których sprawiedliwość i wartości chrześcijańskie to najwyższe cnoty. W ogóle się nie nudzi J

Frederik | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Zgłupialem na starość. Maya zacząłam czytać. A moja żona w czoło palcem się puka. :)

Anusia | 2010-04-03

Według mnie to ciekawa i wciągająca książka