Winnetou

8372202087
May, Winnetou, Dziki Zachód, Apacze
przygodowa
szati

Akcja rozgrywa się w dzikich i malowniczych sceneriach Dzikiego Zachodu. Historia przygód tytułowego szlachetnego wodza Apaczów, jego dzielnego białego przyjaciela, Old Shatterhanda oraz wielu ich niezwykłych towarzyszy.Ta pasjonująca, trzymająca w napięciu i obfitująca w zapierające dech w piersiach wydarzenia opowieść, na której wychowało się wiele pokoleń czytelników.

źródło opisu: opis okładkowy

Nozomi | 2014-09-12

Trafiłam na tę książkę, gdy miałam 10 lat i odwiedzałam z mamą jej koleżankę. Zaczęłam czytać i już za nic nie chciałam wyjść bez niej! Potem musiałam ją oddać, ale kupiłam swoją ^_^ Kochałam Old Shatterhanda!

fulmir | 2015-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2015

Niniejsza książka była pisana przez Karola Maya z myślą o młodszym czytelniku. Wiele osób chyba się jednak zgodzi, że zawarte w niej prawdy są uniwersalne i aktualne do dziś. O czym mówię? O przyjaźni, szacunku, waleczności, wierności... Trochę mi wstyd, że poznałem dzielnego Winnetou i jego towarzysza Old Schatterhanda dopiero teraz, ale można powiedzieć, że na czytanie nie jest nigdy za późno. Wykolejanie pociągu, porwania, poszukiwanie złota- to tylko niektóre wątki, jakie każdy szanujący się westman powinien znać nie tylko z książki:) A dlaczego Indianie zniknęli? Możliwe, że byli zbyt bezkompromisowi, szlachetni i niechętnie szli na ustępstwa względem bladych twarzy, które miały nad nimi przewagę.
Książkę czyta się z dużą dawką przyjemności, czuć też, że autor bardzo fascynował się Indianami i Dzikim Zachodem. Chociaż przed napisaniem książki w Ameryce nie był, to ratował się dobrym przygotowaniem teoretycznym. W książce czuć klimat twardego życia i wyzwań, jakie ono przed...

Ann | 2010-08-20

Wyłam okrutnie po przeczytaniu Winnetou. Ci co czytali wiedzą dlaczego, tym co nie czytali proponuję się samemu przekonać. POLECAM!

Magdalena | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

To był mój pierwszy raz z "Winnetou". Nie widziałam wcześniej filmów o tym wodzu Apaczów, nie czytałam książek. Może dlatego szybko wciągnęłam się w historię o Winnetou.

Książka jest prowadzona w narracji pierwszoosobowej. Poznajemy greenhorna, czyli człowieka niedoświadczonego, zielonego. Ten greenhorn wyrusza do pracy na Dziki Zachód, gdzie pomaga przy budowie kolei. W swoich początkowych losach okazuje się, że greenhorn nie jest taki zielony i szybko się uczy. Może, a nawet powinien zostać westmanem. W taki oto sposób poznajemy głównego bohatera, z którego perspektywy pisana jest ta książka. Jest nim oczywiście Old Shatterhand.

Jednak historia ta opowiada o Winnetou, wodzu Indian. Jego również mamy okazję szybko poznać... mianowicie przy pierwszej pracy naszego greenhorna.

Ich losy wciąż się łączą i rozdzielają. Choć Old Shatterhand wręcz ubóstwia Winnetou, to jednak nie towarzyszy mu w każdej wyprawie. On też ma zobowiązania, swoje plany. Jednak jego plany często łączą się...

Dominika | 2011-08-16
Przeczytana: 2000 rok

Zdecydowanie jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Jeszcze zanim nauczyłam się czytać słuchałam z zapartym tchem narracji moich rodziców. Potem przeczytałam ją już samodzielnie. Teraz pozostał sentyment i wspomnienia

Linda | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: maj 2014

1."Przyszłość jest jak książka, której jeszcze nie czytaliśmy" Ten cytat utkwił mi w głowie i zachęcił do dalszego czytania:)
2."A do tego czasu pocieszajcie się stara maksymą, że głupi osiąga nieraz te same wyniki, co mądry a nawet większe, jeśli się nie mylę" Z tym się muszę zgodzić przykład z życia wzięty odpowiednik na każdą sytuację obojętnie w jakim czasie:)
3."Wielki duch nie zważa na rozmaitość skór ludzkich, gdyż ludzie mogą się posmarować farbami, by go osnuć, Wielki duch zaś patrzy w serce"
To symbolika religijna każda religia ma coś ze sobą wspólnego, już Indianie o tym wiedzieli że trzeba tolerować wszystkich obojętnie jakiej rasy:)
To się nazywa wartościowa książka z dużą dawką akcji i ciekawych sytuacji. Nigdy nie uwielbiałam filmów western ale ta książka wszystko tłumaczy jak trzeba :) Polecam ponieważ warto czasami czytać książki które dla innych już dawno wyszły z mody:)

Darek | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Winnetou to dla mnie niewątpliwie element kanonu lekturowego. Niemniej jednak muszę stwierdzić, że ocenić ją mogę dwojako, raz to dałbym jej trzy gwiazdki, innym razem siedem, albo i osiem. Przez ponad miesiąc męczyłem się z tym rozległym tomiszczem, co niejako mogę uznać za swój rekord w długości czytania jednej książki, tym bardziej, że żadnej innej po drodze nie było. Historia sama w sobie jest piękna, szczególnie uderzyło mnie zrewidowanie filozofii relatywizmu i maksymalizmu moralnego w warunkach Dzikiego Zachodu. Opisy Maya są niewątpliwie malownicze, działają na wyobraźnię, ale momentami (nie rak zresztą rzadkimi) bywają męczące. W przeciwieństwie do akcji, przy której trudno się oderwać od książki, a jeśli już to z naprawdę wielkim bólem.
Całościowo jednak książka jest jak najbardziej warta przeczytania. Trudno mi stwierdzić, czy pokrywa się z tym, jak faktycznie żyło się wówczas na Dzikim Zachodzie, niemniej czy słuszny, czy nie ten pogląd, w pełni warty jest poznania.

| 2013-04-10
Przeczytana: wrzesień 2000

Dałabym dziesiąteczkę, za wspomnienia, ale staram się być obiektywna ;)

"Winnetou", Indianie, Old Shatterhand i przygody na Dzikim Zachodzie to prawdziwa perełka literatury młodzieżowej. Choć wiele osób mówiło mi, że nie warto, bo to nie dla dziewczyn, ja jeszcze bardziej chciałam przeczytać, gdyż nie znoszę, jak ktoś mówi mi, że mam czytać literaturę kobiecą. Ja chcę akcji! Przygody! Byłam jako dziecko niczym Arya Stark z "Pieśni Lodu i Ognia", lubiłam sobie poganiać z "drewnianym mieczem".

Długo nie mogłam się wyzwolić spod czaru dzielnego Indianina i jego brata krwi. "Winnetou" wpłynął też w pewien sposób na moją wyobraźnię literacką, gdyż przez pewien czas tworzyłam pełno historyjek o "bladych twarzach" i czerwonych mężach ;)

Mogę z radością i uśmiechem polecić "Winnetou" każdemu, bez względu na wiek. Co z tego, że Old Shatterhand jest bohaterem nierzeczywistym, a Winnetou jest zbyt doskonały, by w niego uwierzyć? Liczy się, że książkę się pochłania i cały czas chce się...

Misha | 2011-12-23

Nie jestem w stanie ocenić przygód Old Shatterhanda niżej, niż na 10. Powieść, to zdecydowanie jedna z najwspanialszych przygód mojego dzieciństwa. Przeczytana wielokrotnie, przeżyła ze mną wiele, a inspiracji do zabawy dała miliony. Do dziś jestem w stanie opowiedzieć bez problemu większą część przygód. Nie sugerować się moją oceną. Jest ona do bólu podyktowana sentymentem i wspomnieniami. Sądzę, że jednak nikt się nie rozczaruje. Każdy powinien chociaż raz (jak ja!) znaleźć ją bachorem będąc pod magiczną choinką : )

izabela8591 | 2011-03-08

Ukochana książka mojego dzieciństwa. Polecam każdemu kto jeszcze nie przeczytał.