Winnetou

May, Winnetou, Dziki Zachód, Apacze
przygodowa
szati

Inne wydania

Akcja rozgrywa się w dzikich i malowniczych sceneriach Dzikiego Zachodu. Historia przygód tytułowego szlachetnego wodza Apaczów, jego dzielnego białego przyjaciela, Old Shatterhanda oraz wielu ich niezwykłych towarzyszy.Ta pasjonująca, trzymająca w napięciu i obfitująca w zapierające dech w piersiach wydarzenia opowieść, na której wychowało się wiele pokoleń czytelników.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
sola255 | 2015-06-07
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane

Już kiedyś zapisałam I i II tom Winnetou. Dziś wprowadzam III z wyjątkowego powodu.
Wczoraj , 6.06 w wieku 86 lat , zmarł odtwórca roli legendarnego Apacza - Pierre Louis de Brice .

Mój wielki idol z dawnych lat . Podejrzewam ,że nie byłam jedyną smarkulą , "wzdychającą "do przystojnego aktora.
Jak sięgnę pamięcią , jego gra pozostawiała dużo do życzenia. Natomiast rekompensowała to w pełni uroda Francuza.
Na zawsze , pozostanie w pamięci , jako Winnetou czerwonoskóry dżentelmen !
Teraz , mam wrażenie , jakby odszedł do Krainy Wiecznych Łowów po raz drugi .
Howgh !!!

sola255 | 2015-02-27
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znalazłam tą książkę na profilu jednego z czytelników. Moje dzieciństwo :-)
Ciepłe wspomnienia. Wiem ,ze nie jestem obiektywna w ocenie teraz ,kiedy już tyle wiem o smutnej historii tego ludu. Karol May pisał pewnie z takim uczuciem , jak ja czytałam , niewiele przejmując się realiami...
Książki nie zapomniałam nigdy . W III tomie zanosiłam się od płaczu , kiedy wódz Apaczów umierał przy swoim barcie Ka-ut-skamasti (Old Shatterhand).Przekopałam atlas w poszukiwaniu gór Gros Ventre i rzeki Metsur ..
Dziś miałabym dużo zastrzeżeń , ale nie chcę .Niech pozostanie dla mnie wspaniałą historią o braterstwie dwóch ludzi z różnych kultur.
Jestem przekonana ,że na to kim się stałam po części miała wpływ ta piękna bajka.

Przeczytana: 22 marca 1996

Jedna z najwspanialszych przygód z książką mojego dzieciństwa. Zrozumie mnie każdy, kto uwielbiając zabawy w Indian i kowbojów sięgnął kiedyś po "Winnetou". Karol May nie był może pisarskim geniuszem, a swoją wiedzę o Dzikim Zachodzie czerpał głównie z książek i relacji innych (jeśli się nie mylę, to nigdy nawet nie był w Ameryce w miejscach, o których pisał), ale "Winnetou" napisał wspaniale. Stworzył bohaterów mojego dzieciństwa, za co zawsze będę mu wdzięczny.

Przeczytana: 24 kwietnia 1996

Jako dziecko płakałem rzewnymi łzami na końcu tej książki. Zżyłem się z bohaterami i koniec tej historii był dla mnie nie do przeżycia. Do dzisiaj zresztą "Winnetou" wywołuje we mnie emocje. Oczywiście już nie te same i pozbawione łez, ale sentyment pozostał. I myślę, że zawsze będzie mi towarzyszył.
"Winnetou", oprócz fascynującej opowieści pełnej przygód, jest także historią o uczciwości, szlachetności, odwadze i o sile przyjaźni. Jest także smutną refleksją (a właściwie jedną z wielu smutnych, literackich refleksji) dotyczącą kolonizacji Dzikiego Zachodu, osadnictwa i ceny za postęp, jaką zapłacili za niego rdzenni mieszkańcy Ameryki. Czytając ma się wrażenie, że biały człowiek zniszczył nie tylko życie i tradycje prawowitych właścicieli ziem na zachód od Missisipi, ale wytępił przez to całą szlachetność i dobro tego świata. "Winnetou" jest zdecydowanie książką konieczną do przeczytania. Dla każdego i w każdym wieku.

Przeczytana: 04 kwietnia 1996

Drugi tom "Winnetou" urzeka nie mniej niż pierwszy. Aż chciałoby się pędzić przez prerię na mustangu z rozwianą grzywą i zsuwającym się w pędzie na kark kapeluszem, w pościgu za złymi ludźmi i nieprzyjaciółmi Szlachetnego Apacza i Old Shatterhanda. Na zawsze zachowam sentyment do tej opowieści, bo pomimo wieku chyba nigdy się nie wyrasta z przyjemności, jaką daje każda dobra historia rodem z Dzikiego Zachodu.

Ann | 2010-08-20

Wyłam okrutnie po przeczytaniu Winnetou. Ci co czytali wiedzą dlaczego, tym co nie czytali proponuję się samemu przekonać. POLECAM!

Dominika | 2011-08-16
Przeczytana: 2000 rok

Zdecydowanie jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Jeszcze zanim nauczyłam się czytać słuchałam z zapartym tchem narracji moich rodziców. Potem przeczytałam ją już samodzielnie. Teraz pozostał sentyment i wspomnienia

fulmir | 2015-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2015

Niniejsza książka była pisana przez Karola Maya z myślą o młodszym czytelniku. Wiele osób chyba się jednak zgodzi, że zawarte w niej prawdy są uniwersalne i aktualne do dziś. O czym mówię? O przyjaźni, szacunku, waleczności, wierności... Trochę mi wstyd, że poznałem dzielnego Winnetou i jego towarzysza Old Schatterhanda dopiero teraz, ale można powiedzieć, że na czytanie nie jest nigdy za późno. Wykolejanie pociągu, porwania, poszukiwanie złota- to tylko niektóre wątki, jakie każdy szanujący się westman powinien znać nie tylko z książki:) A dlaczego Indianie zniknęli? Możliwe, że byli zbyt bezkompromisowi, szlachetni i niechętnie szli na ustępstwa względem bladych twarzy, które miały nad nimi przewagę.
Książkę czyta się z dużą dawką przyjemności, czuć też, że autor bardzo fascynował się Indianami i Dzikim Zachodem. Chociaż przed napisaniem książki w Ameryce nie był, to ratował się dobrym przygotowaniem teoretycznym. W książce czuć klimat twardego życia i wyzwań, jakie ono przed...

Linda | 2014-05-08
Przeczytana: maj 2014

1."Przyszłość jest jak książka, której jeszcze nie czytaliśmy" Ten cytat utkwił mi w głowie i zachęcił do dalszego czytania:)
2."A do tego czasu pocieszajcie się stara maksymą, że głupi osiąga nieraz te same wyniki, co mądry a nawet większe, jeśli się nie mylę" Z tym się muszę zgodzić przykład z życia wzięty odpowiednik na każdą sytuację obojętnie w jakim czasie:)
3."Wielki duch nie zważa na rozmaitość skór ludzkich, gdyż ludzie mogą się posmarować farbami, by go osnuć, Wielki duch zaś patrzy w serce"
To symbolika religijna każda religia ma coś ze sobą wspólnego, już Indianie o tym wiedzieli że trzeba tolerować wszystkich obojętnie jakiej rasy:)
To się nazywa wartościowa książka z dużą dawką akcji i ciekawych sytuacji. Nigdy nie uwielbiałam filmów western ale ta książka wszystko tłumaczy jak trzeba :) Polecam ponieważ warto czasami czytać książki które dla innych już dawno wyszły z mody:)

O Winnetou i Karolu Mayu słyszałam bardzo dużo. Kto o nich nie słyszał?

Zaczęłam czytać część pierwszą, ponieważ ktoś zapytał się mnie, czy sięgałam po "Winnetou". Niestety wtedy nie znałam żadnej książki Maya, i uraziło to moją dumę, gdyż jestem w otoczeniu znana jako miłośniczka Indian, a tu okazuje się, że nie mam jednej z najbardziej znanych książek tego gatunku. Jeszcze tego samego dnia zamówiłam "Winnetou" Karola Maya.

Na początek chciałam pochwalić wydanie, które wpadło mi w ręce. Nasza Księgarnia, 1956 r. Moja książka jest w dość dobrym stanie, dlatego czytało mi się ją jeszcze lepiej. Ale dlaczego chwalę to wydanie? Po pierwsze dlatego, że ma piękną okładkę i idealny format, jednak przede wszystkim chodzi mi o ilustracje. Kilka pociągnięć pędzlem, zarysy kształtów, które niebywale rozbudzają wyobraźnię.

Przejdę do autora. Karol May napisał wiele powieści o Indianach, jak i o Bliskim Wschodzie. Teraz na temat jego twórczości mogę powiedzieć trochę więcej, niż zanim...

Książkowi kowboje dorośli

Kto nie zaczytywał się w historiach o Indianach i kowbojach w dzieciństwie, niech pierwszy zarzuci na mnie lasso. Kto nie zna książek Karola Maya o Winnetou, niech zbuduje tipi, zaszyje się w nim i nadrobi braki. Dorosłym fascynacja Dzikim Zachodem nie przystoi?