Okładka książki Winnetou

przygodowa
typ
papier
szati
7,39 (1327 ocen i 86 opinii)

Opis książki

Akcja rozgrywa się w dzikich i malowniczych sceneriach Dzikiego Zachodu. Historia przygód tytułowego szlachetnego wodza Apaczów, jego dzielnego białego przyjaciela, Old Shatterhanda oraz wielu ich niezwykłych towarzyszy.Ta pasjonująca, trzymająca w napięciu i obfitująca w zapierające dech w piersiach wydarzenia opowieść, na której wychowało się wiele pokoleń czytelników.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Przeczytana: 22 marca 1996

Jedna z najwspanialszych przygód z książką mojego dzieciństwa. Zrozumie mnie każdy, kto uwielbiając zabawy w Indian i kowbojów sięgnął kiedyś po "Winnetou". Karol May nie był może pisarskim geniuszem, a swoją wiedzę o Dzikim Zachodzie czerpał głównie z książek i relacji innych (jeśli się nie mylę, to nigdy nawet nie był w Ameryce w miejscach, o których pisał), ale "Winnetou" napisał wspaniale. Stworzył bohaterów mojego dzieciństwa, za co zawsze będę mu wdzięczny.

Przeczytana: 24 kwietnia 1996

Jako dziecko płakałem rzewnymi łzami na końcu tej książki. Zżyłem się z bohaterami i koniec tej historii był dla mnie nie do przeżycia. Do dzisiaj zresztą "Winnetou" wywołuje we mnie emocje. Oczywiście już nie te same i pozbawione łez, ale sentyment pozostał. I myślę, że zawsze będzie mi towarzyszył.
"Winnetou", oprócz fascynującej opowieści pełnej przygód, jest także historią o uczciwości, szlachetności, odwadze i o sile przyjaźni. Jest także smutną refleksją (a właściwie jedną z wielu smutnych, literackich refleksji) dotyczącą kolonizacji Dzikiego Zachodu, osadnictwa i ceny za postęp, jaką zapłacili za niego rdzenni mieszkańcy Ameryki. Czytając ma się wrażenie, że biały człowiek zniszczył nie tylko życie i tradycje prawowitych właścicieli ziem na zachód od Missisipi, ale wytępił przez to całą szlachetność i dobro tego świata. "Winnetou" jest zdecydowanie książką konieczną do przeczytania. Dla każdego i w każdym wieku.

Przeczytana: 04 kwietnia 1996

Drugi tom "Winnetou" urzeka nie mniej niż pierwszy. Aż chciałoby się pędzić przez prerię na mustangu z rozwianą grzywą i zsuwającym się w pędzie na kark kapeluszem, w pościgu za złymi ludźmi i nieprzyjaciółmi Szlachetnego Apacza i Old Shatterhanda. Na zawsze zachowam sentyment do tej opowieści, bo pomimo wieku chyba nigdy się nie wyrasta z przyjemności, jaką daje każda dobra historia rodem z Dzikiego Zachodu.

Ann | 2010-08-20

Wyłam okrutnie po przeczytaniu Winnetou. Ci co czytali wiedzą dlaczego, tym co nie czytali proponuję się samemu przekonać. POLECAM!

Dominika | 2011-08-16
Przeczytana: 2000 rok

Zdecydowanie jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Jeszcze zanim nauczyłam się czytać słuchałam z zapartym tchem narracji moich rodziców. Potem przeczytałam ją już samodzielnie. Teraz pozostał sentyment i wspomnienia

Linda | 2014-05-08
Przeczytana: maj 2014

1."Przyszłość jest jak książka, której jeszcze nie czytaliśmy" Ten cytat utkwił mi w głowie i zachęcił do dalszego czytania:)
2."A do tego czasu pocieszajcie się stara maksymą, że głupi osiąga nieraz te same wyniki, co mądry a nawet większe, jeśli się nie mylę" Z tym się muszę zgodzić przykład z życia wzięty odpowiednik na każdą sytuację obojętnie w jakim czasie:)
3."Wielki duch nie zważa na rozmaitość skór ludzkich, gdyż ludzie mogą się posmarować farbami, by go osnuć, Wielki duch zaś patrzy w serce"
To symbolika religijna każda religia ma coś ze sobą wspólnego, już Indianie o tym wiedzieli że trzeba tolerować wszystkich obojętnie jakiej rasy:)
To się nazywa wartościowa książka z dużą dawką akcji i ciekawych sytuacji. Nigdy nie uwielbiałam filmów western ale ta książka wszystko tłumaczy jak trzeba :) Polecam ponieważ warto czasami czytać książki które dla innych już dawno wyszły z mody:)

Mary14 | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Z początku ta powieść wydawała mi się nieco nużąca i chciałam ją porzucić. Jednakże byłby to wielki błąd...
To fascynująca, pełna przygód i trzymająca w napięciu książka. Młody człowiek, jakim jest Karol, za namową przyjaciela wyjeżdża na Dziki Zachód do pracy surwejora. Tam zaprzyjaźnia się z westmanami: Samem Hawkensem, Dickiem Stonem i Willem Parkerem. Jego ulubiony towarzysz Sam ciągle wypomina mu, że jest tylko greenhornem. Jednak swą odwagą i rozważnym myśleniem Karolowi udaje się odpiąć tą łatkę. Zabija on bowiem 2 bawoły ratując tym samym Sama, walczy z szarym niedźwiedziem i zabija go, potrafi doskonale się skradać i odczytywać ślady, walczy z okrutnym Ratllerem na pięści i powala go, czym zyskuje przydomek Old Shatterhand. Później jeszcze wiele razy pokazuje swe umiejętności i niejednokrotnie wydostaje przyjaciół z tarapatów. Swym sprytem udaje mu się wyswobodzić z niewoli Apaczów i zaskarbić sobie ich przyjaźń poprzez uczynność, uczciwość i życzliwość. Jego największym brate...

| 2013-04-10
Przeczytana: wrzesień 2000

Dałabym dziesiąteczkę, za wspomnienia, ale staram się być obiektywna ;)

"Winnetou", Indianie, Old Shatterhand i przygody na Dzikim Zachodzie to prawdziwa perełka literatury młodzieżowej. Choć wiele osób mówiło mi, że nie warto, bo to nie dla dziewczyn, ja jeszcze bardziej chciałam przeczytać, gdyż nie znoszę, jak ktoś mówi mi, że mam czytać literaturę kobiecą. Ja chcę akcji! Przygody! Byłam jako dziecko niczym Arya Stark z "Pieśni Lodu i Ognia", lubiłam sobie poganiać z "drewnianym mieczem".

Długo nie mogłam się wyzwolić spod czaru dzielnego Indianina i jego brata krwi. "Winnetou" wpłynął też w pewien sposób na moją wyobraźnię literacką, gdyż przez pewien czas tworzyłam pełno historyjek o "bladych twarzach" i czerwonych mężach ;)

Mogę z radością i uśmiechem polecić "Winnetou" każdemu, bez względu na wiek. Co z tego, że Old Shatterhand jest bohaterem nierzeczywistym, a Winnetou jest zbyt doskonały, by w niego uwierzyć? Liczy się, że książkę się pochłania i cały czas chce się więcej.
...

Darek | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Winnetou to dla mnie niewątpliwie element kanonu lekturowego. Niemniej jednak muszę stwierdzić, że ocenić ją mogę dwojako, raz to dałbym jej trzy gwiazdki, innym razem siedem, albo i osiem. Przez ponad miesiąc męczyłem się z tym rozległym tomiszczem, co niejako mogę uznać za swój rekord w długości czytania jednej książki, tym bardziej, że żadnej innej po drodze nie było. Historia sama w sobie jest piękna, szczególnie uderzyło mnie zrewidowanie filozofii relatywizmu i maksymalizmu moralnego w warunkach Dzikiego Zachodu. Opisy Maya są niewątpliwie malownicze, działają na wyobraźnię, ale momentami (nie rak zresztą rzadkimi) bywają męczące. W przeciwieństwie do akcji, przy której trudno się oderwać od książki, a jeśli już to z naprawdę wielkim bólem.
Całościowo jednak książka jest jak najbardziej warta przeczytania. Trudno mi stwierdzić, czy pokrywa się z tym, jak faktycznie żyło się wówczas na Dzikim Zachodzie, niemniej czy słuszny, czy nie ten pogląd, w pełni warty jest poznania.

Misha | 2011-12-23

Nie jestem w stanie ocenić przygód Old Shatterhanda niżej, niż na 10. Powieść, to zdecydowanie jedna z najwspanialszych przygód mojego dzieciństwa. Przeczytana wielokrotnie, przeżyła ze mną wiele, a inspiracji do zabawy dała miliony. Do dziś jestem w stanie opowiedzieć bez problemu większą część przygód. Nie sugerować się moją oceną. Jest ona do bólu podyktowana sentymentem i wspomnieniami. Sądzę, że jednak nikt się nie rozczaruje. Każdy powinien chociaż raz (jak ja!) znaleźć ją bachorem będąc pod magiczną choinką : )

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto