Mnisi Wschodu i Zachodu. Historia monastycyzmu chrześcijańskiego

Wydawnictwo: Carta Blanca
atlas, religia, historia
religia
Pistacia

Atlas jest próbą całościowego przedstawienia fenomenu życia zakonnego w chrześcijaństwie. Autorzy śledzą kolejne fazy rozwojowe monastycyzmu od starożytnych początków po czasy współczesne. Zwracają uwagę na punkty zwrotne, postaci wielkich reformatorów, opisują formacje i nurty. Obok ujęcia historycznego ukazują monastycyzm w przekroju geograficznym, zwracając uwagę na podobieństwa i różnice w życiu zakonnym w poszczególnych rejonach świata i kulturach chrześcijańskich. Osobne rozdziały zostały poświęcone specyfice monastycyzmu egipskiego, syryjskiego, gruźińskiego, bułgarskiego, rumuńskiego, rosyjskiego, irlandzkiego itd. Atlas zawiera liczne ilustracje, mapy, indeks osób oraz indeks nazw geograficznych.

[opis wydawcy]

Bożenka_qwi | 2011-10-29