Przygody Euzebiusza

48 min.
literatura polska

Urocza

Urocza

Jeśli kochacie "Sceny z życia smoków" i absurdalne poczucie humoru autorki, Beaty Krupskiej, to koniecznie przeczytajcie również przygody Euzebuisza. My jesteśmy wiernymi fanami paczki niezwykłych smoków, ale mały stworek spod łopianowych liści również się nam podoba.

Euzebiusz jest małym stworzeniem, pierwszym z gatunku tzw. euzebiuszy, który przychodzi na świat w lesie pod liściem łopianu. Wędrując leśnymi ścieżkami poznaje zwierzęta, od których zbiera wiadomości o otaczającym go świecie. Próbuję też odkryć, kim jest on sam, czym wyróżnia się jako pierwszy Euzebiusz.
Książka o niewątpliwych walorach edukacyjnych, kierowana do najmłodszych. Polecam.

Książka o niewątpliwych walorach edukacyjnych, kierowana do...

Jedna z pierwszych książek, które sama przeczytałam, chyba w I klasie, do której później wielokrotnie wracałam. Pełna absurdalnego humoru opowieść o przygodach zwierzątka – Euzebiusza, który przyszedł na świat pod liściem łopianu jako pierwszy Euzebiusz na świecie. Podczas swoich wędrówek poznaje nowych przyjaciół i ich problemy, jednocześnie dowiadując się wiele o sobie.

Zajrzyj do środka:

Książka mi się podobała. Była fajna.

Książka mi się podobała. Była fajna.

Pierwsza książka z dzieciństwa, którą lata, lata temu czytałem z wypiekami na twarzy. Pierwsza i niezapomniana.

Moja ulubiona książka z dziećiństwa :)

Moja ulubiona książka z dziećiństwa :)

Euzebiusz jest bohaterem dość nietypowym, ponieważ jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju i gatunku. Drugiego Euzebiusza nie ma na całym świecie, ale bohater ma nadzieję, że jeszcze pojawią się bohaterowie podobni do niego. Ponad to na świecie pojawił się przed swoimi urodzinami i przyniosła go sroka, która nie pozwoliła mu wychodzić spod liści łopianu przed urodzinami. Niezwykłe małe stworzonko przypominające troszkę inne zwierzęta wyruszyło w świat. Poznał zarozumiałego Koguta i troskliwe kury gotowe zaopiekować się biednym sierotą, który wcale nie czuł się biedny z racji nieposiadania rodziców. Dzięki przechwałkom ryb i kaczek próbuje swoich umiejętności pływackich, dzięki czemu odkrywa piękny podwodny świat. Wędrując po lesie poznaje przemądrzałego lisa mówiącego dużymi literami. Niedługa rozmowa sprawia, że i Euzebiusz przejmuje cechy rudego znajomego, co podsumowuje: "Zarozumialstwo jest jak katar. Udziela się". Poznaje wrażliwego niedźwiedzia kochającego taniec, ale przez swoje roztargnienie i stres spowodowany napomnieniami niedźwiedzicy zaniedbującego rodzinę. Mały bohater pomaga wielkiemu futrzakowi rozwiązać te poważne problemy. Euzebiusz nie boi się też wejść do podziemnych labiryntów zrobionych przez krety. Po wielu przygodach buduje swój własny dom, by na koniec - za namową zająca - urządzić przyjęcie urodzinowe w ogrodzie.
"Przygody Euzebiusza" to opowieści pobudzające dziecięcą wyobraźnię, poruszająca ważne problemy oraz zabierające dzieci w niezwykły, baśniowy świat zwierząt prezentujących ludzkie cechy. Te interesujące historie mogą stać się pretekstem do rozmów o dziecięcych zachowaniach. Ta świetnie napisana książka wciąga od pierwszych stron. Nietypowe budowanie świata sprawia, że staje się ona doskonałą alternatywą do popularnych baśni o księżniczkach i rycerzach. "Przygody Euzebiusza" pobudzają dziecięcą ciekawość.
Książkę wzbogacono pięknymi ilustracjami Zbigniewa Larwy. Całość oprawiono w grubą, matową okładkę. Solidne, śliskie strony zszyto, a tekst na stronach rozmieszczono tak, aby zachęcał małych czytelników do samodzielnego czytania.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. U nas opowieści o Euzebiuszu stały się ulubiona lekturą do poduszki.

ak wskazuje tytuł, w książeczce autorka opisała przygody pierwszego na świecie Euzebiusza. A trzeba przyznać, że troszkę ich przeżył, jak na tak małą i, śmiało można powiedzieć, młodą istotkę, jaką był. W trakcie swoim wędrówek po okolicy, Euzebiusz uczy się życia od innych, napotykanych na swojej drodze istot. Wie, że jest jedynym Euzebiuszem na świecie, młodym, bo dopiero co narodzonym, nie przeszkadza mu to jednak w nawiązywaniu nowych znajomości. Swoją przygodę rozpoczął od znajomości z Kogutem. Później miał okazję poznać między innymi Lisa mówiącego dużymi literami, od którego nauczył się zarozumiałości, Kreta, dzięki czemu nauczył się być trochę-kretem, czy gąsienicy, z którą prowadził rozmowy na tematy tak ważne, jak ptaki spadające z nieba.

Kolejna książka Pani Beaty, która pełna jest humoru, ale i uczy. Euzebiusz, który jest przecież tak inny od wszystkich, co jest oczywiste, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jest jedyny, nie jest samotny. Wychodzi na spotkanie świata, gdzie poznaje wielu przyjaciół, i mimo swojej pozornej samotności, samotny wcale nie jest! Podoba mi się ciekawość głównego bohatera, jego upór oraz ta inność, dzięki której jest wyjątkowy.

Ulubiona książka dzieciństwa, do dziś czasami do niej wracam :P
I każdy napotkany jeż (bo w posiadanej przeze mnie wersji Euzebiusz podobny jest do jeża) dostaje z automatu jego właśnie imię :p

Ulubiona książka dzieciństwa, do dziś czasami do niej wracam :P

• Dla dzieci