Zbieracz Burz, Tom 1

Cykl: Zastępy Anielskie (tom 3.1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Robert

Boże miej litość! Miej nas w swojej opiece! Moc Burzyciela Światów, ocknęła się, zatliła, lecz nie wypełniła potęgą Pana. Nie znalazła ujścia od czasu starcia z Siewcą Wiatru. Aż do teraz... Boże w Trójcy Jedyny! Czemuż znowu budzisz swego Anioła Zagłady? Porywasz za naczynie gniewu. Kielich, który gdy pęknie, wyleje niszczycielską zawartość na każdą krainę Kosmosu. Każdą Istotę. Każde dziecię...

Boże miej litość! Miej nas w swojej opiece!
Boże w Trójcy Jedyny! Czemuż znowu budzisz swego Anioła Zagłady?
Porywasz za naczynie gniewu. Kielich, który gdy pęknie, wyleje niszczycielską zawartość na każdą krainę Kosmosu. Każdą Istotę. Każde dziecię Twoje.
I stanie się koniec... I nicość...

Boże czemuś nas opuścił? Eli, Eli lama sabachtani?

Urmurmina | 2016-10-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Daimon Frey, Anioł Zagłady, dostaje rozkaz od Jasności, która każe mu zniszczyć Ziemię. Najwyżsi aniołowie nie dowierzają tak absurdalnemu poleceniu - uważają, że Abaddon został opętany przez Cień i przez to oszalał. Daimon jednak wierzy w swoją misję, więc postawia uciec i dokonać żywota Ziemi i ludzi. Jednak nie będzie to łatwe...

Dobra książka, podobnie jak "Siewca wiatru". Tutaj jest mniej militarnych potyczek, a więcej ciekawej akcji związanej z małą ilością głównych bohaterów - pozwala to fajne skupić się na czytaniu i nie pogubić we wszystkim. Podobały mi się potyczki Daimona i ścigających go Gabriela, Razjela, a także Michała. Bardzo lubię też sposób, w jaki Maja Lidia Kossakowska pisze, a także jej pomysł na postaci. Na pewno przeczytam następne książki tej autorki!

Miranda | 2010-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: luty 2010

Nikt chyba nie spodziewał się, że będzie różowo. Jest czarno, ponuro, fantastycznie. Dostaliśmy 340 stron intryg, politycznych gier, zdrad i stopniowego dobijania resztek nadziei na szczęśliwe zakończenie. Tak dobrze znane nam postaci są stawiane przed coraz trudniejszymi decyzjami, mogąc wybierać między potwornym złem, a niewybaczalnym złem. Styl pisania Autorki pogłębia jeszcze to wrażenie. Jeżeli dana scena miała być przerażająca, to jej wyjątkowo plastyczny i sugestywny opis potrafi zjeżyć włosy na karku. Bez trudu daje się wczuć w emocje bohaterów, ich gniew, bezsilność, zaczątki obłędu. Wreszcie sama historia, która bez uprzedzenia porywa czytelnika w szalony wir wydarzeń, zapewniając króciutkie momenty na złapanie oddechu tylko po to, by zaraz wzmocnić uścisk.

Sześć lat czekania zrobiło swoje – wszystkie te oczekiwania, wysokie wymagania… Maja Lidia Kossakowska sprostała im w pięknym stylu.

= to tylko fragment mojej recenzji, całość tutaj:...

Aga | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Przed przystąpieniem do lektury pierwszego tomu "Zbieracza burz" tak dla przypomnienia przekartkowałam "Siewcę Wiatru" i ponownie rozpłynęłam się w zachwycie. Wielowątkowa fabuła, wspaniale stworzony i przedstawiony bogaty świat, mnóstwo wyrazistych bohaterów, którzy owszem posiadają swoje wady, ale mają też pewne zasady, których się trzymają.

Z zapałem zaczęłam więc czytać "Zbieracza burz" mając co do niego duże oczekiwania. Już od pierwszych stron widać, że nie będzie tak kolorowo, a im dalej tym gorzej.
Po pierwsze: bohaterowie. Niby Ci sami, a zupełnie inni:
Daimon, kiedyś inteligentny, mroczny i opanowany, teraz to kuloodporny zabijaka, pełen wewnętrznych rozterek.
Gabriel- z odpowiedzialnego, dumnego regenta, stał się zwykłym mięczakiem.
Hija- w "Siewcy..." uosobienie rozumu, dobroci i tolerancji, tutaj stała się rozpieszczonym i rozhisteryzowanym dzieckiem.
Michał przeszedł samego siebie- stał się zazdrosnym szaleńcem, opętanym przez żądzę mordu.
Lucyfer- wiecznie...

dilbi | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Jest dobra, ale w mojej opinii nie tak dobra jak poprzednia z serii.
Trochę za dużo polityki już, za dużo intryg, mało przyjemnie się czasami robi. Niby przyjaciele, a tak naprawdę nie do końca wiadomo czego właściwie chcą (no ok, wiadomo - chronić własny zadek).
Bohateriowie: ci na plus (i to bardzo mocno), to stróż dzikich kotów, Hariel. I Glizda :)
No i mocno zjechali: Gabriel, który zamienił się w mięczaka, Lampka - w marudera, Michał - ten to poleciał w szaleństwo zupełne i Hija, która zamieniła się w tupiące nóżką marudne dziecko.
Ale poza tym może być. Mam cichą nadzieje, że w następnej części będzie chociaż trochę lepiej i ciekawiej.

Siewca Wiatru to moja ulubiona książka jako, że jestem fanką wszelkich pozycji związanych z aniołami. Siewca miał wiele zalet, ale kto czytał, sam wie. Miałam więc bardzo duże oczekiwania do kontynuacji serii, które niestety okazały się płonne. Miałam wrażenie że poza zupełnie niezrozumiale dla mnie wrzuconym wątkiem Asmodeusza, cała historia była prostym, jednorodnym pościgiem za głównym bohaterem. Wydawało mi się, że wszystko toczy się jakoś dziwnie, anioły reagują jakby ich poglądy i przyjaźnie odwróciły się o 180 stopni. Przeczytałam raz, nigdy nie wrócę i nie polecam. Lepiej sięgnąć po raz drugi po Siewcę Wiatru.

Yvonne | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 maja 2017

Z tego co widzę po innych opiniach na LC „Anielskie Zastępy” albo odpychają czytelników albo bez granic oczarowują. W moim przypadku uniwersum stworzone przez autorkę niezaprzeczalnie mnie wciągnęło i zachwyciło, tak więc mogę tylko zachwalać III część z wypiekami na twarzy. Fabuła całkowicie mnie zafascynowała, tym razem wychodzą brudy naszych anielskich towarzyszy. Ach ile tu Pychy i jaka mania wyższości, nie ma co szukać skromności w tych Świetlistych postaciach. Przyjaciel staje przeciw przyjacielowi, zdrada czeka na każdym kroku, bo czym jest lojalność kiedy do straty są przywileje i stanowiska? Jak pisała Pani Maja w poprzedniej części „Lojalność to towar, który szybko się psuje.” Osobiście bardzo polecam.

Comaberenices | 2010-07-23

„Siewca wiatru” nie zachwycił mnie, ale dało się go jeszcze czytać bez zgrzytania zębami, natomiast „Zbieracz burz” to książka po prostu słaba. Ani postaci, ani fabuła, ani język, jakim posługuje się autorka nie zrobiły na mnie najmniejszego wrażenia.
Kossakowska z uporem maniaka niemal na każdej stronie powtarzała, że Daimon Frey to nie taki sobie zwykły anioł, ale Tańczący na Zgliszczach, Burzyciel Światów, Abaddon. Tak na wszelki wypadek, żeby czytelnik nie zapomniał z kim ma do czynienia. Jest więc Daimon „cholernie wkurzonym” Świetlistym, którego sytuacja wygląda beznadziejnie z każdej strony, ale on się nie poddaje, walczy i wygrywa wszystko jak leci, bo to przecież Tańczący na Zgliszczach, bla, bla, Abaddon. Oszałamiająco oryginalne.
Mamy także postać kobiecą, nie dość, że niebieskowłosą to również złotooką o bursztynowych tęczówkach - Hiję. To bodajże jedna z najbardziej denerwujących postaci tej książki – wybitnie naiwna, tak piękna, że aż dech zapiera w piersiach,...

Serafin | 2010-03-27
Przeczytana: marzec 2010

Czasem bywa tak że kiedy się spróbowało czegoś cudownego to chciało by się więcej… Tak miałem z fantastycznym Siewca wiatru… Ta książka i sześć lat temu i dziś jest wyśmienita… Doprawiona i wyrafinowana w każdym względzie. Niestety Zbieracz burz jest źle przyprawiony żeby nie powiedzieć że kiepsko przyrządzony… Zniknął gdzieś kunsztowny język Kossakowskiej, to COŚ co zapierało dech w piersiach. Na początku myślałem cholera na pewno mnie się wydaje, tak Siewca tez taki był ale nie. Skończyłem Zbieracza i od reki zacząłem czytać Siewce żeby sprawdzić czy to co myślałem o tej książce to tylko moje imaginacje. Nic takiego nie zaszło, długi okres czasu nie wypaczył wspomnień o Siewcy, on jest doskonały w każdym akapicie.
Zbieracz jak dla mnie to tylko przerysowana kontynuacja. Stosunkowo ciekawa ale to już nie TO. Przepadł gdzieś kunsztowny język w jego miejsce pojawiły się jakieś dziwne “coś”. Wszystko jest jakieś takie nie Kossakowskie tak jakby książka nie była kontynuacją Siewcy....

aliss80 | 2017-08-25
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Książki Kossakowskiej zawsze mnie zachwycały i Zbieracz Burz zrobił to samo. Jakże przyjemnie było powrócić do anielskiego świata wykreowanego przez autorkę. Pojawia się tutaj wszystko, czego czytelnik może oczekiwać od dobrej książki. Warto sięgnąć po tę pozycję.

cordiale | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 20 maja 2014

[ http://zapomnianypokoj.blogspot.com ]
Nie będę ukrywać, że po lekturze „Siewcy Wiatru” i „Żaren Niebios”
musiałem przezwyciężyć wewnętrzy opór aby sięgnąć po „Zbieracza Burz”. Jestem jednak osobą lubiącą kończyć to co się zaczęło. Mogę śmiało powiedzieć, że nie żałuje tego kroku ponieważ „Zbieracz” jest powieścią dobrą.
Książka ukazała się dziewięć lat po „Siewcy”. Według mnie ten czas działał na korzyść Kossakowskiej ponieważ stała się po prostu lepszą pisarką.
Daimon Frey po pokonaniu Antykreatora spędza czas w Strefie Poza Czasem. Bierze udział w nielegalnych walkach. Podczas jednego ze swoich pojedynków doznaje Objawienia. Sama Jasność przemawia do Anioła Zagłady i nakazuje mu zniszczyć Ziemię. Archaniołowie po usłyszeniu tych wieści są przekonani, że Abbaddon został opętany przez Cień. Jakby tego było mało Michał na własną rękę, bez powodzenia próbuje pojmać Frey’a. Daimon opuszczony przez przyjaciół oraz ścigany przez anielskie oddziały specjalne musi szukać schronienia...