Przerwana lekcja muzyki

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Girl, Interrupted
Nat

Akcja rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych. Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Jest wrażliwą dziewczyną, która ma problemy związane z okresem dojrzewania: niestabilna emocjonalnie, nie wie, co chce robić w życiu, w związku z tym jako jedyna z całej szkoły nie idzie na studia; często uprawia seks z przypadkowymi mężczyznami, również z nauczycielem, czy wreszcie jest zdolna do połknięcia fiolki aspiryny i popicia butelką wódki. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline. W szpitalu Susanna zaprzyjaźnia się z socjopatką Lisą. Razem uciekają.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

ChicaDeAyer | 2014-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Spodziewałam się dużej dawki ładunku emocjonalnego i prostego, mocnego przekazu - wszak któż może lepiej przedstawić obraz egzystencji w zakładzie zamkniętym niż osoba, która spędziła tam niemal 2 lata swojego życia? Jednak po skończonej lekturze towarzyszył mi pewien niedosyt.

Może to moja wina, bo nie czytałam historii Susanny w należytym skupieniu, albo podświadomie za bardzo szukałam analogii do 'Lotu nad kukułczym gniazdem'. Możliwe, że to stąd wynika moje rozczarowanie - jednak spodziewałam się czegoś więcej niż suchej, beznamiętnej relacji na temat pojedynczych wydarzeń z rzeczywistości szpitalnej. Mało dowiedziałam się o samej narratorce, dlatego nie potrafiłam się z nią utożsamić i przeżywać wypadków wraz z nią. Nie wyniosłam z lektury tego, czego bym chciała - i bardzo tego żałuję.
Styl jest oszczędny, surowy i prosty - jednak to, co zazwyczaj stanowi dla mnie zaletę, tym razem do mnie nie trafiło przez płytkie potraktowanie tematyki.

Nie polecam, nie odradzam -...

"Przerwana lekcja muzyki" to jeden z tych przypadków, gdy ekranizacja okazała się moim zdaniem lepsza od książki. Film zrobił na mnie przeogromne wrażenie, książka - przeciwnie. Była raczej obojętna. Nie dowiedziałam się z niej zbyt wiele, dla mnie była raczej dość pobieżna, nie dość wnikliwa, czego można by się spodziewać, jako że są to wspomnienia autorki z pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Wrażenie takie sprawiały bardzo krótkie, niewnikliwe rozdziały. Książka w moim wydaniu liczy sobie 224 strony - to w sumie niedużo, a byłoby zapewne jeszcze mniej, gdyby czcionka była mniejsza (no i jeszcze mnóstwo literówek i błędów rodem ze smartfonowej autokorekty, ale to już wina wyłącznie niechlujstwa wydawnictwa Replika).

Czyta się bardzo szybko, ale czuję się rozczarowana.

Tathagatha | 2015-06-09
Przeczytana: 31 maja 2015

Jak cienka jest granica między normalnością, a szaleństwem? Susanna Kaysen przekonała się, że pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku wystarczy odrobinę odstawać od reszty społeczeństwa, by trafić do ośrodka dla psychicznie chorych. Przerwana lekcja muzyki to wspomnienia autorki z prawie dwuletniego pobytu w szpitalu psychiatrycznym McLean, zaś inspiracją do napisania autobiografii była analiza jej akt medycznych. W 1999 roku (sześć lat po premierze) książka doczekała się ekranizacji, obecnie już kultowej, reżyserii Jamesa Mangolda, a w rolach głównych wystąpiły Winona Ryder, Angelina Jolie i Whoopi Goldberg.

Susannie ciężko odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Ma 18 lat i postanowiła, że zamiast pójść do collegu podejmie pracę. W żadnej jednak sobie nie radzi. Jako sprzedawczyni w sklepie wciąż coś potrąca lub wypuszcza z rąk niszcząc przy tym asortyment; jako maszynistka popełnia błędy, wysyła nieprawidłowe faktury i korespondencję. Nie ma o sobie dobrego...

Ania | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 października 2015

Film zrobił na mnie duże wrażenie, książka niestety nie. Żałuję, że ją przeczytałam. Czuję wewnętrzny dyskomfort związany z brakiem mojego zrozumienia i współczucia dla autorki i jej przeżyć, ale nic na to nie poradzę.
Susanna Kaysen opowiada o swoim pobycie w zakładzie psychiatrycznym z dystansem, bez emocji i na zimno, czyli tak jak lubię. Tylko tutaj jakoś się to nie sprawdziło. Oderwanie bohaterki od jej przeżyć, potoczny języki, rozważania nad "normalnością" i próby podważania diagnozy nie trafiły do mnie.
Susanna miała marzenie żeby zostać pisarką i udało się je spełnić. Tego jej gratuluję. Nie rozumiem jednak zamysłu, który przyświecał jej w napisani książki w ten, a nie inny sposób.

„Co było we mnie takiego pomylonego, że wystarczyło niecałe pół godziny, aby jakiś pierwszy lepszy lekarz odesłał mnie do domu wariatów? Trochę mnie nabrał: mówił, że na dwa tygodnie, a tymczasem zrobiły się z tego prawie dwa lata. Miałam osiemnaście lat” - fragment książki.

Vermeer – uznany holenderski malarz – stworzył obraz pt. „Przerwana lekcja muzyki”, do którego odwołuje się w swym tytule oraz treści książka Susanny Kaysen. Przyglądając się temu siedemnastowiecznemu dziełu pierwszą rzeczą, na której skoncentrowała się moja uwaga był wzrok dziewczyny uwiecznionej na płótnie. Wzrok smutny, niepokojący, zaskoczony, skierowany w stronę czy to malarza czy to osoby oglądającej scenę, w której uczennica do tej pory skupiona na nutach i słowach nauczyciela muzyki zostaje z tego procesu najprawdopodobniej w nagły sposób wyrwana. W analogiczny sposób – gwałtownie i dość obcesowo – zostaje wyłączona z codziennego życia bohaterka, a jednocześnie autorka książki, która w wyniku problemów...

Przed lekturą „Przerwanej lekcji muzyki” zapoznałam się z opiniami innych czytelników i z niemałym zdumieniem zauważyłam parę negatywnych opinii. Niemożliwym był dla mnie fakt, że książka, na której podstawie powstał tak rewelacyjny film, może być przeciętna bądź słaba. Niestety, przekonałam się, że w istocie jest to możliwe.

Początek zapowiadał bardzo ciekawą i zajmującą lekturę. Głównie za sprawą pierwszych rozdziałów, w których autorka opisuje jasno swój stan oraz przemyślenia. Okazuje się, że właśnie tylko przemyślenia Susanny Kaysen są najmocniejszym atutem „Przerwanej lekcji muzyki”. Około połowy książki coś zaczęło się psuć. To, co było bardzo dobre w filmie, czyli: dialogi, ukazanie relacji między pacjentkami szpitala psychiatrycznego (także pacjentkami i personelem medycznym), w książce wypada o wiele gorzej. Z czasem niektóre dialogi zaczęły mnie nużyć, aż w końcu kazały mi odłożyć dalszą lekturę na długie tygodnie.

Tym większym zdziwieniem napawa mnie fakt, iż...

" Przerwana lekcja muzyki" to opowieść o pacjentach w szpitalu psychiatrycznym, którzy mają zaburzenia psychiczne, depresję i schizofrenie...myślą, że są wariatami a nimi nie są potrzebują fachowej pomocy, wsparcia od personelu.
Trzymała mnie w napięciu, mrożyła krew w żyłach zaskoczyła mnie pozytywnie.
Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne Susan po nieudanej próbie samobójczej trafia do szpitala, umieszczają ją tam rodzice nie umieją pomóc własnej córce, która potrzebuje fachowej pomocy.
Początki w szpitalu wydawać się mogą trudne dla niej, poznaje osoby cierpiące na inne choroby i Lisę socjopatkę szaloną, niezrównoważoną psychicznie z głową pełną pomysłów.
Czytając wzruszyłam się bardzo, przeraziłam co się działo w tym szpitalu był narzucany rygor, dyscyplina mocna.
Trudna w odbiorze, smutna i poruszająca książka warta przeczytania!!!

Mimetyczka | 2010-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2010

"Przerwana lekcja muzyki" to realistyczny opis codzienności w szpitalu psychiatrycznym. Jest to pamiętnik pisany kilkanaście lat po pobycie w placówce, a co za tym idzie nie jest pozbawiony dystansu, wnikliwej analizy samej siebie, ironii. Autorka jednocześnie ukazuje zasady życia w zakładzie zamkniętym i nie rezygnuje z oceny swoich własnych zachowań.
Kaysen z precyzją odmalowała rzeczywistość w ośrodku, jego pacjentów i ich relacje.[Osobiście mogę stwierdzić, że tego realistycznego opisu brakowało mi w "Szklanym kloszu" Sylvii Plath]
Przerwana lekcja muzyki sprawia, że zaczynamy żyć pobytem w zakładzie, a świat oglądamy z perspektywy zakratowanych okien.
Kaysen nie wahała się przedstawiać życia w szpitalu takim, jakim w istocie był. Spotykamy się z przejmującymi przypadkami samobójstw, samookaleczeń. Szczególne wrażenie zrobił na mnie jeden z pierwszych rozdziałów pt. "Ogień", który jest mocnym, sugestywnym początkiem powieści.
Proces samopodpalenia staje się obrazem...

Kate | 2017-01-04

Wrażliwość zdecydowanie nie jest chorobą psychiczną. Bohaterka i autotka pamiętnika nie tylko charakteryzuje się dużą wrażliwością, refleksyjnoscia i wysoką inteligencją, ale też wykazuje zachowania wyraźnie zaburzone takie jak: podjecie próby samobójczej, ryzykowne zachowania seksualne, czy epizody derealizacji. To prawda, że pierwsza opisana przez kobietę diagnoza została przeprowadzona w nieprofesjonalny sposób, lekarz nie mając bezpośrednich informacji od pacjentki wysłał ją do szpitala psychiatrycznego. Jednak w dobie doświadczalnych przez dziewczynę objawów moim zdaniem dyskusja o tym, że wrażliwa osoba może trafić na oddział zamknięty jest nieadekwatna. Susanna była zaburzona, co prawda w mniejszym stopniu niż inne rezydentki oddziału, ale i tak potrzebowała fachowej pomocy.

Zdziwiły mnie dalsze losy bohaterek,na przykład to, że w autorce bardzo zakochał się wykształcony i troskliwy mężczyzna, którego uczucie było na tyle silne, że na nią czekał i nie przeszkadzała mu jej...

magdalena | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Przerwana lekcja muzyki to nie jest pozycja na leniwe popołudnie z filiżanką herbaty. To smutny opis codzienności w szpitalu psychiatrycznym opisanym jak wspomnienie młodziutkiej wtedy pacjentki.Pełna emocji, momentami dusza, poruszająca, skłaniająca do refleksji. Mroczna,ciężka ale warta przeczytania i uświadomienia sobie, jaka płytka bywa granica między tym co normalne a tym co nie.