Magnus i wiewiórka

Okładka książki Magnus i wiewiórka Hans Peterson
Okładka książki Magnus i wiewiórka
Hans Peterson Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Magnus z Göteborga (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magnus z Göteborga (tom 1)
Magnus och ekorrungen
Wydawnictwo Poznańskie
1986-01-01
1974-01-01
Teresa Chłapowska
Goteborg literatura szwedzka 20 w.

Klimat starszych książeczek dla dzieci jest nie do podrobienia. Pierwsza książka o Magnusie z Göteborg wyszła w Polsce dopiero w latach 80'... a w Szwecji w 1956 roku. Opisuje zatem świat, którego już nie ma. Próbowałem oglądać Göteborg na mapie. Znalazłem, co prawda, katedrę o której opowiada Peterson... ale inne miejsca... Las Zamkowy? Ten świat może w ogóle istniał tylko w głowie autora. Świat dzieciństwa do którego powracał, bo nie ma wskazania na czas w którym dzieje się akcja.

To książka o samotności. Mały Magnus, uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej, mieszka w kamienicy gdzie nie ma innych dzieci. Pamiętacie jak dłużyły się dni, gdy koledzy wyjeżdżali na wakacje, i pozostawało jedynie wałęsanie się to tu to tam? Wtedy kępka trawy zamieniała się w ogród. Respekt przed starszymi chłopcami i dorosłymi.

To książka o przyjaźni. Starsi, niemal dorośli chłopcy potrafili przyjaźnić się z dużo mniejszymi chłopakami, tworzyły się nici braterstwa. Starszy był pomocą i wzorem dla młodszego. Taki był właśnie Mateusz "prawie starszy brat".

To książka o miłości i szacunku do zwierząt, której trzeba się nauczyć. Magnus uczy się, że wiewiórka nie jest zabawką. Dba o nią i autentycznie ją kocha. Jednak to wciąż dzikie zwierzę i musi się tego nauczyć. Na szczęście ma Mateusza. Jak dobrze mieć starszego brata.

Piękna jest ta książka, taka ciepła, dziecięca. Bardzo prosta a jednak zawiera delikatną mądrość. Dodajmy do tego ilustracje Julitty Karwowskiej-Wnuczak, tak klimatyczne i kojarzące się mi z dzieciństwem. Moje wewnętrzne dziecko jest bardzo zadowolone.

Uwielbiam książki o Magnusie! W tej nasz bohater, samotny w domu, w którym dzieci i zwierzęta są niemile widziane, staje się właścicielem wiewiórki. Staje się jego najbliższą przyjaciółką i całym światem Magnusa. Co dalej - polecam przeczytać.
Książka o odpowiedzialności, dojrzewaniu, rozsądku i miłości.

Książka o odpowiedzialności, dojrzewaniu, rozsądku i miłości.

Świetna! O dzieciach dla dzieci. Tych dorosłych też.

Świetna! O dzieciach dla dzieci. Tych dorosłych też.

Bardzo fajna książka

Bardzo fajna książka

• 😜 Wewnętrzne dziecko
  • Hity dziecinstwa
  • 2013 i wcześniej
  • Bajki z dzieciństwa
  • Wspomnienia z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Magnus i wiewiórka