Szlam

Okładka książki Szlam Andrzej Mathiasz
Okładka książki Szlam
Andrzej Mathiasz Wydawnictwo: Replika Cykl: Prokurator Adam Szmyt (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Prokurator Adam Szmyt (tom 1)
Replika
2020-05-26
2020-05-26
Literatura polska kryminał Lublin seryjny morderca śledztwo morderstwo

Typowy "polski" kryminał, ale zarazem produkt trochę specyficzny.
Bohaterowie udziwnieni, pełni sprzeczności i problemów z samym sobą. A to po to, by uzasadnić, że każdy z nich może być podejrzewany o autorstwo popełnianych seryjnie zbrodni, których "wyróżnikiem" jest odcinanie ofiarom przyrodzenia do odrębnego wyeksponowania.
Dialogi nieco sztampowe, także te prowadzone przez bohaterów z sobą samym.
Odnoszę wrażenie, że autor nie miał z góry określonej konwencji tego utworu. Na początku styl nieco żartobliwy, by nie powiedzieć "frywolny", pod koniec trochę "psychologizowania". W sumie - przeciętność z małym plusikiem.

Typowy "polski" kryminał, ale zarazem produkt trochę specyficzny.
Dialogi nieco sztampowe, także te...

Przeniesiony na wygnanie prokurator Szmyt, dostaje sprawę w której główną rolę odgrywa męski penis. Okazuje się, że to seryjny morderca pojawił się w Lublinie i ma plan na pedofilów. Czyta się fajnie , polecam.

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio przeczytałam. Z prawdziwą przyjemnością zasiadałam do czytania. Prokurator też człowiek ;),do tego fajne teksty, szybka akcja, napięcie i zaskakujące zakończenie. Szczerze polecam.

I co ja tu mogę napisać??
Lublin, miasto mi bliskie, ukazane jest w niezbyt optymistycznym świetle. Ciasne uliczki, stare kamienice i ogólnie siedlisko patologii i szemranego towarzystwa. Może to punkt widzenia głównego bohaterea- w końcu jest to miejsce " zesłania" i powodów do radości nie ma... A może to punkt wyjścia od ciemności w kierunku światła i będzie tylko lepiej??
Bohaterowie to misz masz pełen sprzeczności, niejasności i "niespodzianek".Każdy ma coś na sumieniu, jest po przejściach i ma charakter trudny do wytrzymania.
Główny wątek kryminalny niby oczywisty, ale jednak kryje niespodzianki, tak ok 2/3 książki wiadomo kto i z grubsza- dlaczego.
Radziły mnie " rozmowy wewnętrzne" tak wpadowane w dialogi, że trzeba wracać w lekturze, aby się domyślić co jest realną wypowiedzią a co myślą. Nie do strawienia wady wymowy ( co najmniej dwie) i wschodnie naleciałości i wtręty( uj...) u policjantów. Toż to nie Białystok i " U Pana Boga za piecem".
Wad wiele, ale nie skreślam ani autora, ani jego twórczości: pod koniec robi się ciekawiej, klasycznie, z potencjałem. Cóż... Czekam na ciąg dalszy.

I co ja tu mogę napisać??

Czytając tą książkę przez pierwsze kilkadziesiąt stron wydawało mi się że to typowy nijaki kryminał. Przeczytać i zapomnieć.
Im dalej tym ilość żenujących prób wprowadzania czarnego humoru w połączeniu z nagromadzeniem przebzdur obrzydziła mi czytanie.
Kolejny przereklamowany gniot.

Kolejny przereklamowany gniot.

Przez 80% książki jest świetnie, myślałem, że wreszcie trafiłem na porządny polski kryminał. Niestety, spiętrzenie fabularnych absurdów w rozwiązaniu akcji rujnuje budowane przez całą książkę wrażenie. Zapowiadało się świetnie, ale na koniec autor tak nawydziwiał, że ręce mi opadły. Szkoda, po prostu.

Świetna książka.

Świetna książka.

Mam problem z tą powieścią, bo dla mnie jest nierówna. (ileż razy tak zaczynałem swoje opinie ;-)) Są momenty niemal zachwycające, ale nie brakuje słabizny fabularnej. Niemniej całościowo całkiem w porządku.

Może i się starał , ale żeby ocena była powyżej 7 to już lekka przesada.
Wiem ze przytyczki do partii rządzącej były celowe i były to fakty , ale tak nieudolnie wrzucane , ze później było już nawet wiadome w którym momencie wrzuci coś politycznego .

Co do "choroby" to można było się domyśleć po pierwszej rozmowie po zabójstwie .

Ciągłe "przeżycia w głowie " bohaterów to już stawało się nudne ,na siłę dopisywanie kartek do książki )aby książka miała odpowiednią ilość stron .

może jeszcze kiedyś wrócę do tego autora ale nie wiem czy to będzie tak szybko

Za dużo polityki w kryminale i widać ogromną niechęć do pewnej partii politycznej

Może i się starał , ale żeby ocena była powyżej 7 to już lekka przesada.

Ciągłe "przeżycia w głowie " bohaterów...

SUPER, SUPER! MASZYNA LOSU TEŻ EXTRA!

SUPER, SUPER! MASZYNA LOSU TEŻ EXTRA!